Euroliga: A CSZKA-val is feltörölte a padlót az Efes

A bombaformában robogó törökök történelmi verést mértek a moszkvai sztárcsapatra – kínos keddi vereségét győztes rangadóval javította a Real – a Fener és a Milano is újabb értékes idegenbeli sikerrel rendezte sorait – Wade Baldwin nem engedi kikapni a Bayernt – pocsék hetet zárt viszont a Valencia – a 10 triplát szóró Marcus Eriksson és az Ante Tomicot megelőző Jorgosz Printezisz is ligarekorder lett

Alapszakasz, 28. forduló

FC Barcelona Lassa (spanyol, 20-8) – TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 14-14) 71-57

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Barcelona legjobb dobói: Mirotic 18/6, Higgins 13/6
A Baskonia legjobb dobói: Fall 12, Giedraitis 11/3

Zenit Szentpétervár (orosz, 16-11) – Real Madrid (spanyol, 17-11) 71-75

A Himki Moszkva otthonában elszenvedett, több mint kínos veresége után Szentpétervárra átruccanva nagyot mentett a helyzetén a Real Madrid. A közvetlen rivális Zenit ellen sikerült ugyanis javítaniuk a blancóknak, akik így vissza is előzték az oroszokat a tabellán és egymás elleni összevetésben is jobbak lettek náluk, ami még számíthat a végelszámolásnál. Pedig úgy tűnt, hogy ismét egy kellemetlen kudarcot könyvelhetnek majd el a madridiak, hiszen a 14 pontos első félidei vezetésüket gyorsan leadták és a nagyszünet után már futniuk kellett az eredmény után. Ezt azonban megsüvegelendő módon nagyon jól csinálták, hiszen az utolsó két percet 9-2-re nyerték meg és elhozták riválisuk otthonából az oly értékes győzelmet. A mezőny legjobbja, Edy Tavares (16 pont, 9 lepattanó) nemcsak védekezésben, hanem támadásban is a vállán vitte a Realt, pedig a remek első félideje után a harmadik negyedet szinte végig a padon töltötte faultproblémái miatt, ám mikor hat perccel a vége előtt visszaállt, ismét extra impulzust adott csapatának.

A Zenit legjobb dobói: Pangos 14/12, Baron 12/9, Poythress 11, Ponitka 10
A Real Madrid legjobb dobói: Tavares 16, Deck 15/3

Anadolu Efes (török, 17-10) – CSZKA Moszkva (orosz, 18-9) 100-70

A bombaformában lévő Efes többek között a Barca, a Fener és a Valencia legyőzése után ismét üzent a mezőnynek, méghozzá a címvédő CSZKA Moszkva kiütésével. A törökök ismét olyan tempót repesztettek, amit esélytelen volt lekövetni még egy olyan remek sztárcsapat is, mint a CSZKA, akik ráadásul most egészen pocsék napot fogtak ki és történelmi verést kaptak. Sokat elárul erről, hogy az Efes az első negyed után 31-13-ra, a félidőben pedig már 55-28-ra vezetett, a CSZKA a nem rövid Euroliga-története során még sohasem volt ekkora hátrányban a meccsei ezen szakaszaiban. Az Ataman-csapat újabb mesteri csapatmunkával rukkolt elő, mindenki ennek vetette alá magát és pazarul járt náluk a labda, amit Vaszilije Micics (21/6 pont, 8 gólpassz, 6 lepattanó, 3 labdaszerzés) vezényelt elsősorban. Érdekesség, és még lehet jelentősége, hogy a nagy veresége ellenére is a CSZKA maradt jobb az egymás elleni eredmény tekintetében, hiszen Moszkvában egy hasonlóan sima meccsen 35 ponttal verték az Efest (100-65).

Az Efes legjobb dobói: Micics 21/6, Sanli 14/3, Singleton 12/6, Larkin 11/6, Beaubois, Simon 11/3-11/3
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Shengelia 14/3, Voigtmann 10/6

Maccabi Playtika Tel-Aviv (izraeli, 11-15) – Valencia Basket (spanyol, 14-14) 84-72

Pocsék hetet zárt a Valencia, hiszen az Efes után a Maccabi otthonából is vereséggel távoztak Dubljevicsék. Ahogy Isztambulban, úgy ezúttal is a kompetitív első félidejük után a másodikra fáradtak el a spanyolok. A lepattanózást addig uraló Valencia a másodikban már elbukta az extra lehetőségeket biztosító labdákért zajló palánk alatti harcot, melyeknek köszönhetően addig tartani tudták magukat (támadólepattanók az első félidőben: 0-10, a másodikban: 10-5). A továbbra is gyengélkedő, mindössze egyetlen mezőnykísérlettel és pont nélkül záró Scottie Wilbekin szerepét Tyler Dorsey (17/9 pont, 3 labdaszerzés) vette át a Maccabiban, ő vezette sikerre az izraelieket.

A Maccabi legjobb dobói: Dorsey 17/9, Jones 14/6, Casspi 14/3, Zizic 13
A Valencia legjobb dobói: Labeyrie 18/9, Van Rossom 14/6, Kalinics 11/9

FC Bayern München (német, 18-10) – Panathinaikosz OPAP (görög, 9-17) 76-71

A „változatosság kedvéért” a Bayern München ismét kétszámjegyű hátrányból (24-35) fordítva tudott nyerni, ám a Panathinaikosz ellen az utolsó percek legalább már mentesek voltak a komolyabb izgalmaktól a szurkolóik számára. Ahogy két nappal korábban a Zvezda otthonában, úgy az ismét fantasztikus, megint 27 pontig jutó Wade Baldwin (27/6 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Vladimir Lucsics (14/9 pont) intézték a Bayern sikerét, akik 61-61 után hátukra vették csapatukat és szállították az újabb sikert. A München így a legutóbbi hét meccséből már hatot megnyert és nem kis szenzációt okozva tartja az előkelő harmadik pozícióját.

A Bayern München legjobb dobói: Baldwin 27/6, Lucsics 14/9, Reynolds 10
A Panathinaikosz legjobb dobói: Hezonja 14/3, Bokoridisz 10/6, Papajannisz 10

Himki Moszkva (orosz, 3-24) – ALBA Berlin (német, 10-18) 81-100

Előzetesen aligha a Himki-ALBA meccset nézték ki maguknak az európai kosárlabda szerelmesei az aktuális fordulóból, mint kihagyhatatlan csemegét, Marcus Eriksson (36/30 pont, 4 lepattanó, 13/10 tripla) azonban gondoskodott róla, hogy mégis emlékezetes maradjon ez az összecsapás. A svéd nehéztüzér ugyanis Andrew Goudelock és Shane Larkin (kétszeres) ligarekordját beállítva szenzációs napot fogott ki és egészen 10 tripláig jutott, végül pedig 36 ponttal és 41 indexponttal zárt, természetesen mindegyik karriercsúcs az esetében. És ami azt illeti az ALBA-nak szüksége is volt erre az extrára, a Himki ugyanis a Real elleni bravúrja után vérszemet kapott és Jordan Mickey (29/3 pont, 9 lepattanó, 18/13 mezőnyből) illetve Alexej Shved (15/9 pont, 12 gólpassz, 7 lepattanó, 3 labdaszerzés) extrájával egészen a harmadik negyed végéig vezetett. Az oroszok azonban elfáradtak a hajrára, Eriksson pedig még további 5 triplát tartogatott a tarsolyában, így a germánok 32-14-re nyerték meg a záró játékrészt és vele együtt a mérkőzést.

A Himki Moszkva legjobb dobói: Mickey 29/3, Shved 15/9, McCollum 12/6
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Eriksson 36/30, Fontecchio 18/9, Sikma 18/3, Siva 11/9, Lammers 11/3

Zalgiris Kaunas (litván, 15-13) – AX Armani Exchange Milano (olasz, 18-10) 64-69

A Fenerbahce ellen elveszített hazai rangadója után azonnal talpra tudott állni a Milano, méghozzá egy nagyon értékes kaunasi sikerrel. A Zalgiris zsinórban aratott hét hazai győzelme után most először kapott ki saját pályáján, a Milano végig vezetve, kiváló védekezéssel és egy extra egyéni teljesítménnyel jobbnak bizonyult náluk. Shavon Shields (23/9 pont, 4 lepattanó) volt az Olimpia nyerőembere, aki csapata pontjainak harmadát jegyezte.

A Zalgiris legjobb dobói: Grigonis 17/9, Lauvergne 15, Lekavicius 11/3
A Milano legjobb dobói: Shields 23/9, Punter 14/6, Datome 10/6, Hines 10

Olympiakosz Pireusz (görög, 12-16) – Crvena Zvezda mts (szerb, 7-21) 94-79

Két egészen pocsék formában lévő csapat találkozott egymással az Olympiakosz és a Zvezda személyében, hiszen mindketten elveszítették a legutóbbi hét mérkőzésüket. Az egymás elleni összecsapásuk után aztán a pireusziak rossz sorozata szakadt meg, akik egyértelműen jobbak voltak ezen az estén. Az Olympiakosz ezúttal nagyon kevés hibával játszott, a 24 gólpasszukra mindössze 8 eladott labda jutott, mindkettő szezoncsúcs az esetükben. Shaq McKissic (20/12 pont, 3 labdaszerzés, 3 gólpassz, 3 lepattanó), Szasa Vezenkov (17/9 pont, 5 lepattanó) és Kosztasz Szlukasz (14 pont, 7 gólpassz, 4 lepattanó) is ihletett formában lépett pályára, ők vezették e rég várt sikerre csapatukat. A meccs krónikájához tartozik még, hogy Jorgosz Printezisz az este folyamán megszerezte 1137. mezőnykosarát, amellyel megőrizte a vonatkozó örökranglista élén Ante Tomicot.

Az Olympiakosz legjobb dobói: McKissic 20/12, Vezenkov 17/9, Szlukasz 14
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Szimonovics 19/15, Dobrics 11/3, Loyd 10

LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 12-16) – Fenerbahce Beko (török, 17-11) 86-90

A Fenerbahce tízmeccses győzelmi szériája a múlt héten az Efes elleni kiütéses vereséggel szakadt meg, és az eheti, szintén nem egyszerű dupla forduló választóvonal volt a törökök számára. Mégpedig a tekintetben, hogy a továbbiakban reálisan nézve esetleg csak a nyolcadik helyért, vagy ennél előkelőbb pozícióért is harcolhatnak majd a Kokoskov-tanítványok. A Fener pedig jól vizsgázott, hiszen a milánói győztes rangadójuk után a mindenki számára kemény ASVEL-t (erről Hangáék is tudnának mesélni) is legyűrték, így tartják a lépést riválisaikkal. A gallok egészen az utolsó percig nyílttá tudták tenni a meccset, a Fener győzelméhez Nando De Colo (24/9 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) klasszisa kellett, aki a hajrában hidegvérű kosaraival és megmozdulásaival kivégezte honfitársait.

Az ASVEL legjobb dobói: Lighty 15/9, Cole 14/6, Bako 14, Howard 12/6, Yabusele 10
A Fenerbahce legjobb dobói: De Colo 24/9, Gudurics 13/9, Pierre 13/6, O’Quinn 11/3