Euroliga: A szezon legőrültebb fordulója volt a mostani

Shane Larkin idén már másodszor jutott el 40 pontig és 10 tripláig – a bajnoki erényeket csillogtató CSZKA története legnagyobb vereségét mérte a Panára – 3 meccsen is az utolsó labda döntött – a Milano az utolsó 12 másodpercben 7 pontot dobva fordított Valenciában – az ASVEL és a Bayern csak riogatott Madridban és Barcelonában, míg a Zvezda, a Himki és a Zenit alaposan meg is lepte a Maccabit, a Fenert illetve a Zalgirist

Alapszakasz, 28. forduló

FC Barcelona (spanyol, 22-6) – FC Bayern München (német, 8-20) 83-80

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Barcelona legjobb dobói: Mirotic 28/15, Higgins 16/6, Kuric 13/6
A Bayern München legjobb dobói: Monroe 19, Lo 14/12, Lucsics 12/9, Sisko 10/6

A mérkőzés legszebb jelenetei:

Zenit Szentpétervár (orosz, 8-20) – Zalgiris Kaunas (litván, 12-16) 76-75 h.u.

Hiába a Zalgiris utóbbi időben mutatott remek formája (utolsó 7 meccsen 6 győzelem) és Jock Landale (27/6 pont, 6 lepattanó, 11/10 mezőnyből) extrája, a kaunasiak mégis vereséggel voltak kénytelenek távozni a ligautolsó Zenit otthonából. Pedig ez a meccs (és innentől minden bizonnyal már az összes) nagyon kellett volna a litvánoknak, a playoffért zajló hatalmas harcban minden egyes elhullajtott pontnak dupla jelentősége van most már. A Zalgiris egy 14-0-s rohamnak köszönhetően remekül kezdett (17-27), de a Zenit egy ugyanilyen futással válaszolt és innentől végig szoros volt a találkozó. Már a rendes játékidő végén a hazaiak tűntek befutónak (66-60), ám a Jasikevicius-csapat ekkor még ki tudta harcolni a hosszabbítást, itt viszont a hazaiak legjobbja, Andrew Albicy (19/15 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 7/5 tripla) büntetőivel megnyerte a meccset a szentpéterváriaknak.

A Zenit legjobb dobói: Albicy 19/15, Iverson 14, Ayon 10
A Zalgiris legjobb dobói: Landale 27/6, Rivers 14/12, LeDay 11/3

Panathinaikosz OPAP (görög, 14-14) – CSZKA Moszkva (orosz, 19-9) 66-97

A Panathinaikoszra az Olympiakosz elleni görög derbi után egy újabb nagy rangadó várt, ám a CSZKA Moszkvával sem járt jobban az athéni alakulat, a pályaelőnyre hajtó címvédő is elverte őket, méghozzá nem is akárhogyan. Az egyetlen ünneplésre okot adó momentum ezen az estén az volt a Pana-szurkolók számára, mikor Nick Calathes az 1256. Euroliga-gólpasszával megelőzte a klub másik ikonját, Dimitrisz Diamantidiszt az örökranglista második helyén. Egyébként a bajnoki erényeit újra megcsillogtató CSZKA komoly leckét adott a görögöknek, szinte pontosan ugyanolyat, mint amilyenben Hangáék is részesültek tőlük még az ősszel odahaza (67-96). A jó egyéni teljesítmények mellett kiváló csapatmunka jellemezte a moszkvaiakat, akik az első negyedtől fogva előnyben játszottak a végére teljesen széthulló ellenfelükkel szemben (utolsó negyed: 15-32), akik történetük legnagyobb arányú vereségét szenvedték el az Euroligában.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Thomas 12, Calathes 10/6
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Hilliard 21/15, James 18/6, Hines 13, Sant-Roos 11/3, Voigtmann 10/6, Kufosz 10

Real Madrid (spanyol, 22-6) – LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 10-18) 87-78

A Real Madrid újra csak Randolph, Llull és Mickey hiányában éppen csak annyit adott ki magából az ASVEL ellen, amennyi szükséges volt az újabb sikerhez. Tony Parker csapata ettől függetlenül minden elismerést megérdemel, három negyeden át nem volt őszinte a spanyolok mosolya velük szemben. 51-59-nél aztán észbe kapott a hazai sztárcsapat, akik ezúttal főleg Jaycee Carroll (19/9 pont) által inspirálva robbantottak és egy 23-5-ös rohammal eldöntötték a lényegi kérdéseket.

A Real Madrid legjobb dobói: Carroll 19/9, Causeur 15/9, Garuba 10/3
Az ASVEL legjobb dobói: Jean-Charles 13/3, Maledon 12, Strazel 11, Jekiri 10

Valencia Basket (spanyol, 12-16) – AX Armani Exchange Olimpia Milano (olasz, 12-16) 81-83 h.u.

A keddi Milano-Real meccshez hasonlóan az Olimpia valenciai fellépése is zárt kapuk mögött zajlott a fejét Itáliában is felütő koronavírus miatt, és sajnálatos, hogy a nézők két ilyen összecsapásról is lemaradtak a héten. Bár a Valencia-szurkolók alighanem szívesen eltekintettek volna attól, ahogy kedvenceik elbukták ezt a találkozót azt követően, hogy az élete egyik legjobb meccsét játszó Alberto Abalde (21/3 pont, 6 lepattanó) kiharcolta a hosszabbítást, majd ott 12 másodperccel a vége előtt még 80-76-ra vezettek a narancssárga mezesek. A Milano ugyanakkor nem adta fel, a Valencia pedig büntetőket hibázott, így Sergio Rodriguez (16/6 pont, 9 gólpassz) gyors 4 pontjával 81-80-ra hozta fel csapatát. Aztán jött a slusszpoén, hiszen az újabb elrontott hazai egypontosok után Rodriguez rohanhatott át a pályán, majd remekül észrevette a hullámban érkező Vladimir Micovot (13/6 pont, 7 lepattanó), aki még épphogy időn belül elengedte és kíméletlenül beverte a sorsdöntő triplát. Az olaszok ünnepelhettek, a Valencia pedig kesereghet, hiszen ezen a szituáción akár mindkét gárda rájátszás-helye is múlhat majd a végelszámolásnál.

A Valencia legjobb dobói: Abalde 21/3, Dubljevics 19/6, Ndour 12
A Milano legjobb dobói: Rodriguez 16/6, Micov 13/6, Roll 11/9, Scola 11

Himki Moszkva (orosz, 13-15) – Fenerbahce Beko (török, 13-15) 82-68

Nem sok jót sejtetett a Fenerbahce számára a szerdai Crvena Zvezda elleni izzadtságszagú győzelem a Himki elleni moszkvai túrájuk előtt, és a törökök esetleges félelmei be is igazolódtak az orosz fővárosban. Alexej Shved (23/15 pont, 6 gólpassz, 2 blokk) és az európai kosárlabdába mostanra teljesen beleszokó, hetek óta nagyon megbízhatóan teljesítő Jonas Jerebko (15/3 pont, 9 lepattanó) most is jól játszottak, Devin Booker (15 pont) és Thomas Robinson (10 pont, 5 lepattanó, 5/5 mezőnyből) pedig elől-hátul kiválóan megoldották a Himki sokszor dadogó centerposztját. A rájátszásba igyekvő oroszok a második félidei dominanciájukkal így egy nagyon fontos győzelmet arattak, és meg is előzték a Fenert a hetedik helyen, hiszen egyetlen ponttal jobbak lettek náluk az egymás elleni eredményt tekintve is.

A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 23/15, Jerebko 15/3, Booker 15, Robinson 10
A Fenerbahce legjobb dobói: Dixon 13/6, Williams 11/6, De Colo 11/3, Lauvergne 10

Anadolu Efes (török, 24-4) – Olympiakosz (görög, 12-16) 91-79

Shane Larkinnak és az Efesnek sem úgy sikerült Tel-Avivban a legfőbb MVP-várományos visszatérése, ahogy azt szerették volna, megszakadt ugyanis az Ataman-legénység 11 meccses győzelmi sorozata. Az Olympiakosz ellen azonban Larkin (40/30 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó, 3 labdaszerzés, 15/10 tripla) ismét lecsapott, a szezon során másodszor jutott el 40 pontig és 10 tripláig, amely kategóriákban egyébként is ő tartja a ligarekordot. Az Efes pedig visszatért a győzelem útjára, hiszen bár a Milutinov (és persze Szpanulisz) nélküli pireusziak remekül kezdtek (5-13), a ligaelső még az első negyedben válaszolt egy 18-2-es rohanással, ami után már nem volt kérdés, hogy ki fogja megnyerni az összecsapást.

Az Efes legjobb dobói: Larkin 40/30, Pleiss 13, Micics 12/6, Dunston 11
Az Olympiakosz legjobb dobói: Ellis 14, Buycks 11/6, Vezenkov 10

Crvena Zvezda mts (szerb, 11-17) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 19-9) 92-76

Az Efes bravúros legyőzését nem sikerült igazán értékessé tennie a Maccabinak, az izraeliek ugyanis meglepően simán kikaptak a Crvena Zvezda otthonában. Nyilván sokat kivett Wilbekinékből az a Final Fourba illő derbi, ám a szerbeknek sem volt könnyebb dolguk szerdán a Fener otthonában, egy szintén csak az utolsó percben eldőlő összecsapáson. A Maccabiban csak Tyler Dorsey (19/9 pont, 4 lepattanó) nyújtott átlag felettit, a túloldalon viszont szerencsétlenségükre Billy Baron (22/15 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 7/5 tripla) és Kevin Punter (22/12 pont, 6/4 tripla) is egészen extra dobóformát fogott ki. A Zvezda halovány playoff-álmai így életben maradtak, a Maccabit viszont utolérte a CSZKA a negyedik helyen.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Baron 22/15, Punter 22/12, Gist 12/3, Stimac 12
A Maccabi legjobb dobói: Dorsey 19/9, Wilbekin 11/9

KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 12-16) – ALBA Berlin (német, 9-19) 73-72

Arról, hogy a forduló utolsó meccsén – amely előzetesen azért nem hozott lázba minket – se maradjunk jelentős érdekességek nélkül a Baskonia gondoskodott az ALBA Berlin elleni óriási hajrájával és fordításával. A németek ugyanis 11 perccel a vége előtt még 17 ponttal vezettek, innen egyenlítettek éppen egy 17-0-s rohammal a baszkok. Az ALBA azonban nem engedte át a vezetést, egészen az utolsó másodpercekig, mikor Matt Janning (10/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) pokolian nehéz triplája és Toko Shengelia (24/3 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés) óriási sapkája megnyerte a meccset a Baskoniának.

A Baskonia legjobb dobói: Shengelia 24/3, Christon 14, Diop 11, Janning 10/6
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Eriksson 16/12, Giffey 14/6