Euroliga: Az isztambuli derbin szakadt meg a Fener nagy sorozata

A parádésan játszó Efes Micics 37 pontos karriercsúcsával vetett véget a Fener tízmeccses győzelmi szériájának – nagyon mélyről állt fel az Olympiakosz, végül mégis a CSZKA örülhetett – foghíjasan is jobb volt a Real a Zalgirisnél – a Zenit előbb rangadót nyert a Milano ellen, majd nagy pofont kapott a Valenciától

Alapszakasz, 5. forduló

Zenit Szentpétervár (orosz, 15-9) – AX Armani Exchange Milano (olasz, 16-9) 79-70

A meccs eredeti időpontjában, az 5. fordulóban még biztosan nem számított volna akkora rangadónak a Zenit és a Milano elhalasztott csatája, mint most, 25 játéknap után. A két gárda ugyanis az alapszakasz finiséhez közeledve nemhogy a rájátszásba, hanem a legjobb négybe jutásért küzd, így kiemelten nagy téttel bírt az egymás elleni fellépésük. Ezt pedig elsősorban Kevin Pangosnak (16/6 pont,10 gólpassz, 4 lepattanó, 3 gólpassz) köszönhetően az oroszok nyerték meg, akik így a vereségek számát tekintve utolérték az Olimpiát. Pangos 60-60-nál lépett elő, mikor előbb egy gólpasszal, majd két duplával, egy labdaszerzéssel és egy gyilkos triplával alakította 71-62-re az állást és eldöntötte az addig kiegyenlített mérkőzést.

A Zenit legjobb dobói: Pangos 16/6, Gudaitis 16, Baron 13/9, Thomas, Poythress 10-10
A Milano legjobb dobói: Punter 16/6, Shields 15/3, Rodriguez 10/3

Alapszakasz, 24. forduló

Zalgiris Kaunas (litván, 14-11) – Crvena Zvezda mts (szerb, 7-18) 75-62

Nem történt meglepetést a Zalgiris és a Zvezda szintén utólag pótolt meccsén, hiszen bár korán nagy hátrányba került, mégis nyerni tudott a kaunasi gárda a foghíjas vendégei ellen. A Zvezda egy 12-0-s rohamnak köszönhetően már 13 ponttal is vezetett az első félidőben, a végére azonban tejesen elfogytak a belgrádiak. A záró felvonásban már csupán 4 dobott pontra voltak képesek, így Marius Grigonisék (17/9 pont, 6 gólpassz) végül egy kényelmes győzelemnek örülhettek.

A Zalgiris legjobb dobói: Grigonis 17/9, Hayes 16/9, Rubit 15
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Szimonovics 16/9, Loyd 16/6

Alapszakasz, 26. forduló

FC Barcelona Lassa (spanyol, 18-8) – LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 12-14) 69-76

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Barcelona legjobb dobói: Davies 22, Mirotic 19/9
Az ASVEL legjobb dobói: Cole 21/9, Howard 13/9, Lighty 13/6, Fall 13

Zenit Szentpétervár (orosz, 15-10) – Valencia Basket (spanyol, 14-12) 62-91

A Milano elleni nagyszerű hétfői sikere után meglepően nagy verésbe szaladt bele a Zenit a Valencia ellen. A spanyolok előtt a legutóbbi két fordulóban a CSZKA és a Real is fejet hajtott, így nem az újabb remek teljesítményükön csodálkozunk, hanem annak mértékén, amely történetük legnagyobb arányú idegenbeli győzelme lett végül. A Zenit az első félidőben még tudta tartani a lépést, a másodikban viszont begyújtották a rakétákat a vendégek, az utolsó negyed 12-29-es eredménye után pedig kiütéses különbség alakult ki. A statisztika nem mindig adja vissza jól a pályán látottakat, Bojan Dubljevics (19/6 pont, 6 lepattanó) és társai produkcióját azonban most nagyszerűen leírják a számok. A duplákat 64 (36/23), a triplákat 45 százalékkal (20/9) értékesítették, mind a 18 büntetőjük a helyére került, a lepattanócsatát 35-25-re, a gólpasszokat pedig 21-13-ra nyerték meg. Ezen az estén aligha találtak volna legyőzőre, és nagyon úgy tűnik, hogy a jó szezonrajtjuk utáni visszaesésükből a lehető legjobbkor, az alapszakasz utolsó harmadára tudtak kilábalni.

A Zenit legjobb dobói: Poythress 12, Baron 11/9
A Valencia legjobb dobói: Dubljevics 19/6, Tobey 12/6, Kalinics 12, Van Rossom 10/6, Williams 10

Olympiakosz Pireusz (görög, 11-15) – CSZKA Moszkva (orosz, 17-8) 74-75

Könnyed meccsnek indult a CSZKA Moszkva számára a pireuszi fellépésük, ám a végén vért kellett izzadniuk a sikerért az oroszoknak. A lényeg viszont számukra, hogy megvan az újabb két pont, ami a 9-24-es kezdés és a 26-44-es félidei állás után borítékolhatónak tűnt. Shaq McKissic (24/9 pont, 4 labdaszerzés) azonban méretes vállaira vette az Olympiakoszt, ezzel egyben alaposan feltüzelte társait, akik óriásit küzdve fordítani tudtak és még az utolsó 12 másodpercnek is ők futottak neki előnnyel. 74-73-nál azonban a játékvezetők befújták az egyébként jogosnak tűnő faultot a tripladobás közben Mike Jamesnek (15/6 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó), aki meg is nyerte a meccset csapatának a büntetővonalról, így elmaradt a házigazdák csodás fordítása.

Az Olympiakosz legjobb dobói: McKissic 24/9, Vezenkov 14/9
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: James 15/6, Voigtmann 14/6, Lundberg 13/9, Bolomboy 10/3

FC Bayern München (német, 16-10) – Maccabi Playtika Tel-Aviv (izraeli, 10-14) 72-70

Óriási csatára késztette a Maccabi a Bayern Münchent, ám – ahogy már jó párszor ebben az idényben – a végjátékból most sem az izraeliek jöttek ki jól. Pedig remekül kezdtek és három negyeden át vezettek is Ante Zizicék (18 pont, 10 lepattanó), ám a Bayern szépen felszívta magát a záró felvonásra. Az addig csendesebb Wade Baldwin (16/3 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) állt a bajorok élére, kosaraival fordítottak a müncheniek, az egyenlítés és a hosszabbítás kiharcolása pedig már nem jött össze Scottie Wilbekinnek az utolsó másodpercekben.

A Bayern München legjobb dobói: Baldwin 16/3, Reynolds 15/3, Zipser 10/6
A Maccabi legjobb dobói: Zizic 18, Wilbekin 10/3

AX Armani Exchange Milano (olasz, 17-9) – Himki Moszkva (orosz, 2-23) 84-74

A Himki Moszkva ellen egyetlen rájátszásba igyekvő csapat sem engedheti meg magának, hogy kikapjon, és ez természetesen a héten egyet már botló Milano esetében is igaz volt. A lombardok pedig nem is tették meg azt a szívességet a vetélytársaiknak, hogy az immár 17 meccses vereségsorozatnál tartó oroszokkal szemben elbukjanak. Az Olimpia „kímélő üzemmódban”, az elejétől a végéig magabiztosan vezetve hozta a kötelezőt.

A Milano legjobb dobói: Shields 17/6, Datome 15/12, Rodriguez 13/9, Hines 12, Tarczewski 10
A Himki Moszkva legjobb dobói: Mickey 23, McCollum 15, Monya 12/12, Bertans 11/6

Real Madrid (spanyol, 16-10) – Zalgiris Kaunas (litván, 14-12) 70-58

A Real Madrid Facundo Campazzo NBA-ba igazolása óta igazán rögös utat jár be, Anthony Randolph kiesése után ráadásul most Sergio Llull térdét is meg kellett műteni és határozatlan időre kiesett a klasszis játékmester. Mellettük Rudy Fernandez és Jeffery Taylor sem játszhatott a Zalgiris ellen, ám ennek ellenére is diadalmaskodni tudtak a blancók. Nagyon szép és magabiztos győzelem volt ez a madridiak számára, akiknek a védekezése és stabil triplázása (29/14, 48%) megoldhatatlan feladatot jelentett a Zalgiris számára.

A Real Madrid legjobb dobói: Deck 14/12, Carroll, Thompkins 12/6-12/6
A Zalgiris legjobb dobói: Jankunas 13/3, Hayes 11/9

Fenerbahce Beko (török, 15-11) – Anadolu Efes (török, 15-10) 74-106

Megszakadt a Fenerbahce tízmeccses győzelmi szériája, méghozzá meglehetősen fájó módon, a Kokoskov-legénység ugyanis a városi rivális Efestől kapott méretes zakót. A szintén pazar formában lévő Efes (a két török csapat együtt az utolsó 18 meccséből 17-et megnyert) még az eddigiekre is rátett egy lapáttal és nemcsak a szezon, hanem történetük egyik legjobb teljesítményét nyújtották. Mindezt tették a legjobbkor, hiszen a presztízsen túl a tabellán elfoglalt pozíciók alapján is közvetlen riválisai egymásnak az isztambuliak. A Fener nagyon lassan kezdett (2-12), az első mezőnykosarukra hat percet kellett várni, eközben pedig Sertac Sanli (13/3 pont, 4 lepattanó, 6/6 mezőnyből) megadta az alaphangot a túloldalon, tűzbe hozva csapattársait is. Az első negyedet így 24-11-re nyerte meg az Efes, de a különbség rövidesen elérte a 20 pontos határt is.

Nem lehetett visszaút a Fenernek, hiszen a vendégek szinte tökéletes meccset játszottak, lényegében mindent bedobtak, néha lehetetlen helyzetekből is, és kíméletlenül kihasználták, ha a hazaiak akár csak egy fél lépéssel is lemaradtak róluk. Végül 65,5%-os mezőnymutatóval (30/22 dupla, 25/14 tripla) zártak, amely a klubtörténet második legjobb produkciója az Euroligában. Ehhez Sanli mellett Vaszilije Micics (37/18 pont, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés, 6/6 tripla, 11/11 büntető) is alaposan hozzájárult, a szerb kiválóság 37 pontos és 44 indexpontos karriercsúccsal tette fel a koronát az Efes nagy estéjére.

A Fenerbahce legjobb dobói: De Colo 24/6, Vesely 18
Az Efes legjobb dobói: Micics 37/18, Beaubois 14/6, Sanli 13/3, Larkin 11/6

TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 13-13) – Crvena Zvezda mts (szerb, 7-19) 87-67

Nem járt több sikerrel a Zvezda Vitoriában sem, mint a hét elején Kaunasban, ugyanis a Zalgiris után a Baskonia is érvényesítette velük szemben az erőfölényét. A baszkok nagyon simán, végig 20 pont körüli fórral vezettek, teljes mértékben kontrolljuk alatt tartották az eseményeket. A mezőny legjobbja, Youssoupha Fall (20 pont, 6 lepattanó, 2 blokk, 12/9 mezőnyből) még 16 percet sem töltött a parketten faultproblémái miatt, ám így is óriási károkat okozott a Zvezda rendszerében.

A Baskonia legjobb dobói: Fall 20, Vildoza, Giedraitis 14/6-14/6, Polonara 12
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Loyd 14/6, Walden 10

ALBA Berlin (német, 9-17) – Panathinaikosz OPAP (görög, 9-15) 74-65

Mario Hezonja megszerzésével alighanem a szezon igazolását hajtotta végre a héten a Panathinaikosz, ám a korábbi NBA-játékos még nem léphetett pályára Berlinben, ahogy többek között Nemanja Nedovics sem. Így pedig nem meglepő, hogy az ALBA nyerni tudott ellenük, a németek az első félidő botrányos triplázása (15/2) után szépen összekapták magukat, a másodikban már 21/9-et dobtak távolról, ami meghozta a sikert számukra.

Az ALBA Berlin legjobb dobói: Thiemann 16/12, Eriksson 12/6, Lo 11/3
A Panathinaikosz legjobb dobói: White 14/6, Mitoglu 9