Euroliga: Doncicot kiállították, de így is nyert a Real

Roppant feszült meccset játszott egymással a Real Madrid és a Valencia, ahol Luka Doncicot mindössze hét perc után kiállították, ám a jubileumot ünneplő kapitánya vezetésével így is nyert a Real. A Pana remekül megoldotta Calathes pótlását és magabiztosan verte a Maccabit, a Fener lesimázta a Zvezdát, a Zalgiris-Bamberg meccs pedig a várakozásoknak megfelelően remek csatát hozott.

Alapszakasz, 13. forduló

Fenerbahce Dogus (török, 9-4) – Crvena Zvezda mts (szerb, 5-8) 82-56

A Zalgiris elleni hazai veresége után a Crvena Zvezda elleni meccsét a legelejétől nagyon komolyan vette a Fenerbahce, így a végig roppant fegyelmezetten játszó és keményen védekező Obradovics-legénységnek nem maradt el ezúttal a győzelem. A törökök lassan kezdtek támadásban, az első négy percben mindössze egy kosarat dobtak, ám hátul nem volt gond, így az első negyedet 17-11-re így is megnyerték. A folytatásban aztán összekapta magát a Zvezda is, így 21-25-nél már ők vezettek, ám mint kiderült ezen az estén ez volt az utolsó komoly fellángolásuk a szerbeknek. A Fener erre ugyanis egy 11-0-s rohammal válaszolt, majd fordulás után a harmadik negyedben 10 pontot szerző Brad Wanamaker (13/6 pont, 5 gólpassz) vezérletével kialakult a húszpontos különbség (62-42). A hazaiak játékosai ezúttal is roppant kiegyensúlyozottan teljesítettek, Jan Vesely (15 pont, 8 lepattanó) volt talán a legjobbjuk, de kiemelni nem érdemes senkit közülük. A Zvezdában ezzel szemben csak Ognjen Dobrics (15/6 pont, 3 lepattanó) jutott el 10 pont fölé, a kulcsembereket, így Rochestie-t és Feldeine-t szépen kivette a játékból a Fener.

A Fenerbahce legjobb dobói: Vesely 15, Wanamaker 13/6, Datome 13/3, Nunnally 12/3, Melli 10/6
A Crvena Zvezda legjobb dobója: Dobrics 15/6

Zalgiris Kaunas (litván, 8-5) – Brose Bamberg (német, 6-7) 88-84

Ahogy reméltük és azért számítottunk is rá, a két nagy formában lévő középcsapat, a Zalgiris és a Bamberg egészen kiváló meccset játszottak egymással, amit végül megérdemelten nyert meg a hazai csapat. A padról 8 gyors ponttal beszálló Dorell Wright (22/12 pont, 5 lepattanó) kosarainak köszönhetően a Bamberg kezdett sokkal jobban (6-16), ám hamarosan a Zalgiris is rendezte sorait, így az első negyed végére szinte kiegyenlítettek a litvánok (21-22). A folytatásban is hol az egyik, hogy a másik csapatnak volt egy-egy jó szériája, a roppant szórakoztató első félidő így 50-49-re végződött. Fordulás után aztán már egyszer sem vezetett a Bamberg, ám sima meccsről így sem beszélhettünk, hiszen 64-54 után 70 pontnál ismét egál volt az állás, az utolsó percben pedig 86-84-nél is ott loholt a kaunasiak nyakán a német bajnok. Ekkor egy támadásnyi idő maradt hátra, a vendégek nem tudtak labdát szerezni, faultolniuk kellett, Aaron White (9/3 pont, 3 lepattanó) pedig nem hibázott a vonalról, így nem tudta végigvinni az újabb fordítást a Bamberg. A Zalgirisben a most is kiváló Paulius Jankunas (17/3 pont, 5 lepattanó) és Kevin Pangos (11/3 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) mellé ezúttal Antanas Kavaliauskas (15 pont) és a karriercsúcsot dobó Arturas Milaknis (20/18 pont, 3 lepattanó, 9/6 tripla) is felnőtt, amit Wright és az idei legjobb meccsét játszó Daniel Hackett (17/9 pont, 3 lepattanó) nem tudtak ellensúlyozni.

A Zalgiris legjobb dobói: Milaknis 20/18, Jankunas 17/3, Kavaliauskas 15, Pangos 11/3
A Bamberg legjobb dobói: Wright 22/12, Hackett 17/9, Lo 14/12, Radosevic 11

Panathinaikosz Superfoods (görög, 9-4) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 7-6) 89-76

A Panathinaikosz-Maccabi mérkőzésnek görög részről az volt a legnagyobb kérdése, hogy mennyire sikerül megoldani a sérült Nick Calathes pótlását. Nos, ez az adódó lehetőségét szépen megragadó Lukas Lekavicius (13/9 pont, 4 gólpassz) és Nikosz Pappasz (14 pont, 3 gólpassz) részéről lényegében tökéletesen sikerült, K.C. Rivers (15/9 pont, 3 gólpassz) újra szórta a triplákat, James Gist (15 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) és Chris Singleton (14/3 pont, 10 lepattanó) pedig hozták a dupla-duplákat, így nem maradt el a görögök győzelme, ami sokkal simább volt a vártnál. Az első félidőben még nagyjából tartotta a lépést a Maccabi, bár ekkor is már folyamatosan a Pana vezetett, de a nagyszünetben még 49-43 volt az állás. Fordulás után robbantott aztán igazán a hazai csapat, és mivel a Maccabi védekezése egy fikarcnyit sem javult, így kedvükre érhették el kosaraikat a görögök, és 72-56-nál kialakult a meccsen a legnagyobb különbség. Honosított játékosunk, DeAndre Kane (9/3 pont, 5 gólpassz) állt ekkor az izraeliek élére, és 74-67-nél kérhette is ki idejét Xavi Pascual. A fejmosás azonban hatásosnak bizonyult, villámgyorsan visszaállt a kétszámjegyű különbség és magabiztosan húzta be a győzelmet a Pana.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Gist 15, Rivers 15/9, Singleton 14/3, Pappasz 14, Lekavicius 13/9
A Maccabi legjobb dobói: Cole 14/3, Jackson 13/3, Tyus 12

Real Madrid (spanyol, 7-6) – Valencia Basket (spanyol, 3-10) 91-72

A végeredményből egyáltalán nem látszik, hogy mennyire feszült és éles meccset játszott egymással a Real Madrid és a Valencia, a tavalyi spanyol bajnoki döntő úgy néz ki nem múlt el nyomtalanul a fejekben. A mérkőzés sztorija „természetesen” ismét Luka Doncichoz kötődik, ám ezúttal nem úgy, ahogy megszoktuk tőle, hanem negatív előjellel. A 18 éves szupertini ugyanis ezúttal elvesztette a fejét, az ellene kissé szigorúan befújt sportszerűtlen támadófault után nem sokkal kapott egy technikait is reklamálásért, így kevesebb mint hétpercnyi játék után mehetett is zuhanyozni. 33-30-nál történt mindez, és a Valencia sokáig élt is az ölébe hullott lehetőséggel, a harmadik negyed derekán, 51-53-nál még ők vezettek. Egyre nagyobb lett a feszültség, repkedtek mindkét oldalra a technikai hibák, amiből a 300. Euroliga-meccsét ünneplő Felipe Reyesnek (12 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz) is jutott egy. A Real kapitányára azonban ez jótékonyan hatott, hiszen elkezdte tüzelni önmagát és társait is, és pont erre volt szükségük a madridiaknak, hogy elmozduljanak a holtpontról. Facundo Campazzo (14/6 pont, 8 gólpassz, 3 lepattanó) és az egyaránt 12 pontig jutó Walter Tavares (12 pont, 11 lepattanó, 5/5 mezőnyből), Trey Thompkins (12/9 pont, 3 gólpassz) és Jaycee Carroll (12/6 pont) is megrázták magukat, erre pedig már nem volt válasza a végére széteső, sorozatban így már kilencedszer kikapó spanyol bajnoknak.

A Real Madrid legjobb dobói: Campazzo 14/6, Thompkins 12/9, Carroll 12/6, Tavares, Reyes 12-12
A Valencia legjobb dobói: Dubljevics 18/12, Green 13, San Emeterio 11/9, Martinez 10/3