Euroliga: Moszkvában nyert és előzött a Milano

A CSZKA újabb rangadót veszített el, a Milano nagyot játszva feljött a második helyre és Hangáéknak is besegített az élen – az Efest a Zalgiris sem tudta lelassítani, a törökök is befogták a CSZKA-t – botlott viszont a Fener, Real, Bayern, Zenit kvartett, így ők (legalábbis egyelőre) kiszorultak a legjobb négyből

Alapszakasz, 29. forduló

Real Madrid (spanyol, 17-12) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 21-8) 76-81

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Real Madrid legjobb dobói: Deck 17/9, Tavares 16, Abalde 11/9
A Barcelona legjobb dobói: Oriola 18/9, Mirotic 13/3, Kuric 11/9, Calathes 11/3

CSZKA Moszkva (orosz, 18-10) – AX Armani Exchange Milano (olasz, 19-10) 76-84

Az Efes elleni történelmi veresége után egy újabb közvetlen riválissal szemben veszített rangadót a CSZKA Moszkva, hiszen a Milano is le tudta győzni és ezzel meg is előzte a második helyen az Itudisz-csapatot. Régi ismerősök találkoztak egymással, hiszen a CSZKA Kyle Hines, Sergio Rodriguez és Ettore Messina mester személyében korábbi bajnokait üdvözölte újra, az Armani-mezt pedig Mike James és Daniel Hackett is magára öltötte már. Hinesék aztán nem bizonyultak udvarias vendégeknek, hiszen a tarsolyból többek közt épp az amerikai magasember irányítójátékát előhúzva alaposan meglepték az oroszokat.

A Milano roppant összeszedetten és tudatosan támadta a CSZKA gyenge pontjait, akik mindemellett nagyon gyenge dobóformában kezdték a találkozót. A moszkvaiak mindössze 3 mezőnykosarat tudtak beerőlködni az első negyedben, amit így 10-30 arányban veszítettek el, és felrémlett számukra egy múlt hetihez hasonló nagy verés. Az oroszokat tartani próbáló Mike Jameshez (21/9 pont, 5 gólpassz, 2 blokk) aztán csatlakozott Toko Shengelia (20/9 pont, 10 lepattanó, 4 labdaszerzés, 10/8 mezőnyből) is, a CSZKA pedig összekapta magát és elkezdte a felzárkózást. 5 pontnál közelebb azonban nem jutottak, köszönhetően elsősorban a karriercsúcsot jelentő 32 pontot szóró Kevin Punternek (32/15 pont), aki demoralizálóbbnál demoralizálóbb kosarakkal verte vissza a hazai próbálkozásokat.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: James 21/9, Shengelia 20/9, Clyburn 10/3
A Milano legjobb dobói: Punter 32/15, Shields 14/6, LeDay 12

Panathinaikosz OPAP (görög, 10-17) – Maccabi Playtika Tel-Aviv (izraeli, 11-16) 81-63

Joannisz Papapetru (20/12 pont, 5 lepattanó) visszatért, a Panathinaikosz pedig simán elintézte a szezont lélekben talán már feladó Maccabit. A görögök nagyszerűen kezdtek, már az első játékrészben közel 20 pontos (25-7) fórt alakítottak ki, ezzel pedig lényegében el is döntötték a meccset. A minden statisztikai mutatóban gyengébb Maccabi egyszer még visszajött ugyan valahogy 3 pontra, a záró felvonás 58-55-ös állásról indult, ám a Pana ismét megrázta magát és egy 23-4-es rohammal lenullázta az iraelieket.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Papapetru 20/12, White 15, Hezonja 12/6, Mitoglu 12
A Maccabi legjobb dobója: Wilbekin 14/12

LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 12-17) – ALBA Berlin (német, 11-18) 89-95

Az ASVEL utolsó utáni playoff-reményei is szertefoszlottak, miután az ALBA Berlin meg tudta lepni a gallokat az Astroballe-ban. A csaknem végig hátrányban játszó vendégek Peyton Siva (21/9 pont, 7 gólpassz, 4 lepattanó) irányításával nagyot hajráztak, az addig remekül működő lyoni támadógépezet viszont megakadt, így az utolsó játékrészt 25-16-ra megnyerő berliniek örülhettek végül.

Az ASVEL legjobb dobói: Yabusele 20/6, Howard 15/9, Bako, Cole 12-12
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Siva 21/9, Fontecchio 19/3, Eriksson 14/9, Thiemann 13, Lammers 12

Crvena Zvezda mts (szerb, 8-21) – Himki Moszkva (orosz, 3-25) 81-63

A Pana-Maccabi és az ASVEL-ALBA meccsek mellett egy harmadik alsóházi összecsapásra is sor került a héten, hiszen a liga két jelenlegi leggyengébb csapata, a Zvezda és a Himki is farkasszemet néztek egymással. A lassan kiállni is alig tudó oroszoknál most ráadásul még Alexej Shved is hiányzott, ám Errick McCollum (29/9 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz) és Jordan Mickey (27 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) extrájával három negyeden át így is vezetni tudott a Himki. Az erejük azonban nagyjából eddig tartott, így Jordan Loyd (22/15 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) vezetésével az utolsó negyedben 30 pontot szerző, összességében fantasztikusan, 70%-kal triplázó (23/16) Zvezda átrohant rajtuk a hajrában.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Loyd 22/15, Davidovac 16/12, Walden 15/6, Dobrics 12/6
A Himki Moszkva legjobb dobói: McCollum 29/9, Mickey 27

Anadolu Efes (török, 18-10) – Zalgiris Kaunas (litván, 15-14) 89-62

A Zalgiris ellen is folytatta menetelését az Efes, a törökök így immár hétmeccses győzelmi szériánál tartanak és csatlakoztak a második helyért zajló versenyfutáshoz.  Az Efes lényegében nem is egy félidő (49-28) vagy negyed (26-12), hanem hat perc alatt lerendezte ezt az összecsapást, hiszen ez idő alatt az első hét mezőnykísérletük egyaránt célba ért (19-10). Ráadásul a védekezésük is pazarul működött, nem sokkal később ugyanennyi időn át nem kaptak pontot, és a Zalgiris első hat triplakísérlete is mind kimaradt. Nem csoda, hogy ezzel el is vették a kaunasiak kedvét a továbbiaktól Shane Larkinék (18/12 pont, 4 labdaszerzés).

Az Efes legjobb dobói: Larkin 18/12, Micics 17/6, Beaubois 12/6, Sanli 12/3, Simon 11/9
A Zalgiris legjobb dobói: Walkup 15/3, Grigonis 14/12, Rubit 13

TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 15-14) – FC Bayern München (német, 18-11) 78-71

A Baskonia egy nagy rohamnak köszönhetően el tudta kapni a Bayern Münchent, pedig a bajoroknak nagyon kellett volna ez a győzelem, hogy tudják tartani a lépést az Efes, CSZKA, Milano trióval. Az is igaz ugyanakkor, hogy érett már ez a vereség a Bayern számára, akik az utóbbi időben több meccsüket is jó hajrájuknak köszönhetően nyerték, ez azonban most nem jöhetett össze számukra. A Baskonia ugyanis a végig szoros első félidő után a másodikra ellenállhatatlanul futott ki a parkettre, 27-2-vel nyitották a harmadik negyedet és hatalmas előnyre tettek szert (29-33-ról 60-35). A vendégek ez alatt a bő hét perc alatt nem szereztek kosarat, így hiába próbáltak meg mindent, most nem nyerhettek. A meccsnek külön pikantériát adott Tonye Jekiri (15 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) és Jalen Reynolds (18 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz, 11/8 mezőnyből) kiváló palánk alatti párharca.

A Baskonia legjobb dobói: Giedraitis, Polonara 15/6-15/6, Jekiri 15, Vildoza 11/9, Peters 11/3
A Bayern München legjobb dobói: Reynolds 18, Lucsics 17/6, Baldwin 13/3

Olympiakosz Pireusz (görög, 13-16) – Zenit Szentpétervár (orosz, 16-12) 75-61

Ahogy a Bayern Münchennek, úgy a Zenitnek sem hiányzott az Olympiakosztól elszenvedett vereség, ám az oroszok a meccs végére teljesen szétestek, így nem lehetett esélyük Pireuszban. Pedig a szentpéterváriak Kevin Pangos (20/15 pont, 7 gólpassz) vezérletével nagyszerűen kezdtek, 22-39 után a harmadik negyedben még 30-46 is volt az állás. Ezt követően tévesztettek teljesen célt az oroszok, akik az utolsó játékrészben mind a kilenc triplakísérletüket elhibázták és mindössze 5 pontot voltak képesek összehozni ekkor. Az Olympiakosz legjobbja a reneszánszát élő, szezoncsúcsot dobó Vaszilisz Szpanulisz (16/9 pont, 7/6 mezőnyből) volt.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Szpanulisz 16/9, Vezenkov 13/9, McKissic 13/3
A Zenit legjobb dobói: Pangos 20/15, Poythress 11, Ponitka 10/3

Valencia Basket (spanyol, 15-14) – Fenerbahce Beko (török, 17-12) 66-52

A Fenerbahce Marko Gudurics nélkül utazott Valenciába, és az isztambuliakba decemberben új életet lehelő szerb nélkül ismét elmúlt a varázs, a Fener mindössze 52 pontot szerezve kapitulált spanyol földön. De Colóék játékába rengeteg hiba csúszott (összesen 18 eladott labda és 13%-os (23/3) triplázás), folyamatosan futniuk kellett az eredmény után, és mikor utolérték volna riválisukat, mindig jött néhány újabb rövidzárlat, ami után visszaállt a Valencia 8-10 pontos vezetése. A hazaiak sem tündököltek, de a remek védekezés meghozta a magabiztos, jól megérdemelt sikert a számukra.

A Valencia legjobb dobói: Van Rossom 17/3, Tobey 12, Hermannsson 11/3
A Fenerbahce legjobb dobói: Vesely 15, De Colo 14/6