Euroliga: Nagy Zalgiris-bravúr Isztambulban

Az eheti dupla forduló nyitó játéknapjának meglepetéséről a Zalgiris Kaunas gondoskodott, a litvánok impresszív győzelmet arattak az Efes vendégeként. A többi meccsen nem született váratlan eredmény, a Real Madrid a visszatérő Sergio Llull vezérletével gálázott a Bamberg ellen, az Olympiakosz dominálta a Crvena Zvezdát, a Kazany pedig a liga pontkirálya nélkül is legyőzte a Galatát.

Alapszakasz, 13. forduló

UNICS Kazany (orosz, 4-9) – Galatasaray Odeabank (török, 4-9) 73-60

Az idei sorozat legjobb dobóját, a pontlistát 23.8-es átlaggal vezető Keith Langfordot nélkülözve is le tudta győzni a Kazany a Galatasarayt. A Langford helyén a kezdőbe kerülő Jevgenyij Voronov (22/3 pont, 10/8 mezőnyből) ugyanis élete legjobb teljesítményét hozta az Euroligában, ennél jobban aligha lehetett volna pótolni a tatárok legnagyobb sztárját. Voronov mellett aztán Quino Colom (17/9 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó) és Art Parakhoszki (11 pont, 6 lepattanó, 3 blokk) is hozta a tőle oly sokszor látott kiegyensúlyozott játékát, így a Kazanynak nem akadt gondja a győzelem begyűjtésével az indiszponált törökök ellen. A Milano elleni győzelem hősei közül ezúttal sem Alex Tyus, sem a -9-es indexszel záró Vladimir Micov, vagy a -4-es Blake Schilb nem tudott előlépni a Galatában, Sinan Güler (17/6 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) és Emir Preldzic (12/3 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) duója pedig édeskevés volt a győzelemhez. A vendégektől egy 11-0-s rohamra azért futotta, amivel 37-36-ra zárkóztak fel a második félidő elején, erre azonban a már említett Voronov, Colom, Parakhoszki trió jóvoltából rögtön 14-0-lal felelt a Kazany, így gyorsan szertefoszlottak a török remények.

A Kazany legjobb dobói: Voronov 22/3, Colom 17/9, Parakhoszki 11
A Galatasaray legjobb dobói: Güler 17/6, Preldzic 12/3

Anadolu Efes (török, 6-7) – Zalgiris Kaunas (litván, 5-8) 71-84

A játéknap meglepetését okozva a Zalgiris győzelemmel távozott az Abdi Ipekci Arenából az Efes vendégeként. Nem is a litvánok sikerének ténye, hanem annak módja volt meglepő, hiszen a Jasikevicius-legénység végig vezetett és kontrollálta a mérkőzést, teljesen megérdemelt győzelmet aratva. Ezt elsősorban kiváló első félidei játékukkal alapozták meg a kaunasiak, akik az első 20 percben 85%-kal (20/17) dobták a duplákat, 18-7-re nyerték a lepattanócsatát és 10 játékosuk is szerzett pontot. Az ekkor felépített 44-30-as előnyüket a végéig tudták őrizni, az Efes nem jelentett rájuk komoly veszélyt a folytatásban sem. A csapatként remeklő Zalgiris vezére a kintről szinte hibázni képtelen Kevin Pangos (15/15 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó, 6/5 tripla) volt, a hazaiaknál viszont Thomas Heurtel (18 pont, 4 gólpassz, 4 labdaszerzés) és Derrick Brown (16/3 pont, 3 lepattanó) nem sok segítséget kapott a társaktól.

Az Efes legjobb dobói: Heurtel 18, Brown 16/3, Honeycutt 12/3
A Zalgiris legjobb dobói: Pangos 15/15, Ulanovas 14, Motum 11/3

Olympiakosz (görög, 9-4) – Crvena Zvezda mts (szerb, 5-8) 73-65

Könnyed kedd esti programot jelentett az Olympiakosz számára a Crvena Zvezda elleni fellépés, a görögök az első perctől az utolsóig kézben tartották a mérkőzést. A szerbek az egész meccsen mindössze 2 triplát szereztek egészen pocsék dobószázalékkal (17/2, 12%), valamint eladtak 15 labdát, így nem csoda, hogy nem volt esélyük szoros meccset játszani, csak a 16 támadólepattanójuknak – és így a dupla-duplázó Ognjen Kuzmicsnak (13 pont, 14 lepattanó) – köszönhetik, hogy nem lett még nagyobb a különbség. A Printezisz nélkül felálló görögök legeredményesebbjük, Matt Lojeski (18/12 pont) egymást követő 3 triplájával húztak el 33-22-re a második negyed elején, ezt követően pedig már végig tartani tudták 10 pont körüli fórjukat, ráadásul közben bőven pihentethették húzóembereiket is, 20-24 percbél senki nem játszott többet közülük.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Lojeski 18/12, Green 15/3, Milutinov 11
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Jovics 16/3, Kuzmics 13, Gudurics 12

Real Madrid (spanyol, 9-4) – Brose Baskets Bamberg (német, 4-9) 95-72

Fabien Causeur hiányában nem volt esélye a Bambergnek még csak megszorítani sem a Real Madridot, a spanyolok gálaelőadást varázsoltak az eheti első fellépésükből. Míg a németek nélkülözni voltak kénytelenek legjobbjukat, addig a 15 triplát elsüllyesztő hispánoknál a csapat vezére, Sergio Llull (14/12 pont, 6 gólpassz) mellet Trey Thompkins (13/9 pont, 3 lepattanü) is visszatért, ráadásul nem is akárhogy. Ezen a meccsen azonban nemcsak ők, hanem minden pályára lépő Real-játékos jól játszott és szerzett is pontot, a legkiemelkedőbb számokat Llull és Thompkins mellett az ismét kiváló ifjonc, Luka Doncic (16/9 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés), illetve Gustavo Ayon (13 pont, 7 lepattanó) produkálták. A Bambergben Lucca Staiger (18/18 pont, 3 lepattanó, 8/6 tripla) triplaparádéja jelentett kuriózumot, ezen a teljesítményen túl viszont nem sok mindennek örülhetett Andrea Trinchieri vezetőedző. A madridiak tulajdonképp három perc alatt, 11-0-s kezdésükkel eldöntötték a mérkőzést, a második negyedben pedig már 25 ponttal, 41-16-ra is vezettek.

A Real Madrid legjobb dobói: Doncic 16/9, Llull 14/12, Ayon 13, Thompkins 13/9
A Bamberg legjobb dobói: Staiger 18/18, Theis 15/3, Lo 13/6