Euroliga: Negyeddöntők - 2. kör (1.)

Érezhető volt a különbség az Euroliga negyeddöntős párharcainak második mérkőzésein a nyitányokhoz képest, a csütörtöki játéknapon kő kövön nem maradt, totális harcot hozott a Panathinaikosz - Maccabi Tel-Aviv ütközet és a Barcelona - UNICS Kazany csata is. Szerencsére mindkét derbit láthattuk a DigiSport, illetve a DigiSport Plus csatornák jóvoltából, most idézzük is fel, mik voltak a legfontosabb momentumok a két fantasztikus mérkőzésen!

Panathinaikosz (görög, 1 - 1) - Maccabi Tel-Aviv (izraeli, 1 - 1) 92 - 94 (24-20, 19-20, 15-20, 25-22, 9-11) - hosszabbítás után

Már ott megvolt az első meglepetés, hogy Demond Mallet mellett a másik nagy betliző, Szofoklisz Szkorcanitisz sem kezdett a vendégeknél. Noha továbbra is úgy véljük, hogy idén van érezhető minőségi különbség a két óriásklub csapatai között, ám az első találkozó nagy differenciája után az ilyenkor törvényszerű momentum vándorlás megint döntő tényezővé lépett elő. Ahogy Rádonyi Kristóf, a találkozó kommentátora fogalmazott, az első félidő üldözőversenye után nagyot változott a helyzet, a fiatal Ohayon bátor játékával át tudta venni a vezetést az izraelieknek 38 - 39-nél, és innen egy egészen más összecsapás vette kezdetét. A 15 pontos Euroliga-karriercsúcsot felállító és 5 gólpasszt is kiosztó játékmester mellett Devin Smith is hozta két nappal korábbi formáját, így nem nagyon kellett a Mallet - Eliyahu - Szkorcanitisz hármasfogattól az érdemi segítség pontszerzésben, bár a görög óriás azért csak eljutott a vállalható kategóriába tartozó 8 egységig, viszont több buta hibát is vétett, így megint inkább az elmarasztalandók táborát képviselte.

A fordulás után inkább a vendégek akarata kezdett el érvényesülni, azok után, hogy az első két negyedben megúszták, hogy egy újabb nagy zakót szabjanak rájuk, igencsak felszabadultak és Smith vezetésével gátlástalan dobálózásba kezdtek, aminek eredményeképp a negyedik etap elején már 10-zel is ment David Blatt legénysége! Onnantól pozitív értelemben hátborzongató jelenetek zajlottak a parketten: a két nagy öreg, Sarunas Jasikevicius, valamint Theodorosz Papalukasz felváltva szerezték a pontokat, illetve hozták helyzetbe társiakat, majd a hazaiaknál idővel Diamantidisz és Batiste vette át a stafétát, aztán a 17 egységig jutó Langford is megint hozzászólt a tánchoz.

A végjáték fantasztikus játékot hozott, Papalukasz egy rontott és egy értékesített büntetőjét követően Batiste zsákolásával már ki is egyenlített 81 - 81-nél a Pana, s amikor már csak 1:10 volt vissza a negyedik negyedből, Blu is rákezdett, egy vonalra lépős hármassal (így csak két pontot érő találattal) újra előnyhöz juttatta az izraelieket, akik még tovább növelhették volna a fórt, ha Diamantidisz nem rukkol elő egy hatalmas dobásblokkolással, majd Kaimakoglu faultot tudott kiharcolni 13,2 szekundummal a rendes játékidő lejárta előtt, s nem is remegett meg a vonalon állva, újra egál lett! Langford majdnem megnyerte a meccset a Maccaibinak az utolsó pillanatban, de kiderült, hogy triplája már időn túl érkezett, így jöhetett a hosszabbítás!

A túlórában úgy festett, hogy felül tud kerekedni a 20 pontos Kaimakoglu vezette PAO, ám jött David Blu és két leírhatatlanul nagy triplával visszahozta nehéz helyzetben lévő csapatát. 92 - 93-nál Jasikevicius próbált gyorsan fordítani, de kísérlete lejött a gyűrűről, aztán Langfordon már muszáj volt beütni a személyit a másik oldalon. Az amerikai hibázott egyet, ám így is 2-esre hizlalta a vendég előnyt. Bőven maradt ideje az egyenlítésre a Panának, viszont Diamantdisz inkább fordítani akart, ám célt tévesztett távoli kísérlete, Jasikevicius sem tudott javítani, miközben faultot reklamált, így nem kis meglepetésre nyert a Maccabi és van két meccse Tel-Avivban, hogy lezárja a három győzelemig tartó párharcot. Bebizonyosodott, hogy legyen szó akármilyen párharcról, bármilyen csapatok közt, ha fellép egy olyan szituáció, mint itt is, tehát aránytalanul nagy győzelmet arat az egyik alakulat, akkor utána olyan szinten marad rajta a győzelmi kényszer, hogy azt egy türelmesen játszó rivális nagyon szépen a maga javára tudja fordítani és ha még szerencsés is, akkor azonnal vissza tud vágni. Folytatás kedden Izraelben!

A Panathinaikosz legjobb dobói: Kaimakoglu 20, Batiste 16, Jasikevicius 15

A Maccabi legjobb dobói: Langford 17, Blu 16, Ohayon, D. Smith 15-15

A három győzelemig tartó párharc állása: 1 - 1

Barcelona (spanyol, 2 - 0) - UNICS Kazany (orosz, 0 - 2) 66 - 63 (17-13, 16-17, 18-18, 15-15)

Itt talán még kevésbé vártuk, hogy nem csak megszorongatja a favoritot, de akár le is győzi azt az esélytelenebb Euroliga újonc, mégis teljes csapattal izzadt meg nagyon alaposan a Barca. 11 - 2-nél azért nem úgy látszott, hogy itt hatalmas harc lesz, ám ekkor kezdődött csak az igazi húzd meg - ereszd meg csata, 17 - 18-nál már Veremeenkóék vezettek. A 18-at szóró Navarro és a 14-ig jutó Lorbek szépen hátukra kapták a katalán gárdát, s 3 - 7 pont közti előnyökhöz tudták juttatni a vendéglátókat, de a nagyszünetre mindössze 3 egységnyi maradt a spanyol fórból.

A fordulás után a mind a 40(!) percet a pályán töltő fehérorosz center támadásban nem volt hatékony, de képes volt végig stabilitást adni a vendégeknek, Wilkinson hiánya nem igazán érződött, Nathan Jawai pedig egyenesen feltartóztathatatlan volt a gyűrű közelében, 21 pontot és 10 lepattanót termelt. Ám az ő végzete is CJ Wallace lett, az amerikai fontos pontokat szerzett, a negyedik negyedben ő volt a Barca vezére, védekezésben, pattanózásban is a legjobbkor tudott extrát nyújtani.

A negyedik etapban 53 - 54-nél már előnyben volt a Kazany, de azonnal képes volt újítani megint Xavi Pascual legénységének, bár onnantól már igazán elszakadnia nem sikerült a Barcelonának. Jawai 61 - 61-nél még egyszer kiegyenlített, ám Huertas találata után Perovics szerzett labdája döntő fontosságú volt, ráadásul a szerb center büntetői után Veremeenko megint eladott egy labdát, ugyanakkor Huertas csak egy kísérletét tudta értékesíteni a vonalról az újabb szabálytalanság után. Domercant ekkor szerezte az összes(!) pontját, két büntetőt tett a helyére, mellyel 1 egységnyire hozta fel a tatárföldieket, viszont nagyon későn faultolt csak a UNICS, aztán Mickeal keze sem remegett meg, a bosnyák-amerikai triplakísérlete pedig a félpályán túlról érhetetlenül korán jött, így kikapott a Kazany és a kiesés szélére került. Folytatás Oroszországban 27-én, a Barca már kedden bejuthat a Final Fourba.

A Barcelona legjobb dobói: Navarro 18, Lorbek 14, Mickeal 12

A Kazany legjobb dobói: Jawai 21, Nachbar 16, Greer 7

A három győzelemig tartó párharc állása: 2 - 0 a Barcelona javára