Euroliga: Visszatért a régi De Colo és CSZKA

A CSZKA Moszkva a sérülése előtti önmagát idéző Nando De Colo vezetésével megsemmisítő verést mért az immár sorozatban tízedszer kikapó Milanóra. Az oroszok mellett visszatért a győzelem útjára az Efes ellen ismét hosszabbításra kényszerülő Pana, illetve a Galata is, a Maccabinak pedig csak egy kicsi hiányzott a nagy bravúrhoz Madridban, ám végül a Real örülhetett a rangadón.

Alapszakasz, 17. forduló

CSZKA Moszkva (orosz, 13-4) – EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 4-13) 101-64

Ideális ellenfelet kapott a CSZKA Moszkva a Rakim Sanders nélküli Milano személyében, hogy megszakítsa hat éve nem látott hárommeccses vereségszériáját. Éltek is a lehetőséggel az oroszok, akik már egy negyed alatt eldöntötték a találkozót, és teljesen szétzúzták a mélyponton lévő, immár sorozatban tíz vereségnél tartó ellenfelüket. A CSZKA 27-9-re nyerte az első játékrészt, a másodikat pedig 14 megválaszolatlan ponttal kezdte, így 41-9-nél már szakadéknyi távolság tátongott a csapatok között. A sérüléséből való visszatérése óta egyre javult, ám eddig a meccsig még nem volt az igazi Nando De Colo (22/9 pont, 3 gólpassz), aki most 22 pontjával és 30-as indexmutatójával ismét régi önmagát idézte és lett újra a Fantasy-tulajdonosok álma. De Colo mellett még Andrej Voroncevicset (18/12 pont, 3 lepattanó, 6/4 tripla) és Dmitrij Kulagint (12/3 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) érdemes kiemelni a hazaiaktól, akiknél minden keretbe nevezett játékos dobott legalább egy mezőnykosarat. A 23 eladott labdájával kis híján klubrekordot döntő Milanóból a gyatra kollektív teljesítmény ellenére is jár az elismerés Milan Macsvan (19/9 pont, 11 lepattanó, 3 gólpassz) és Krunoslav Simon (15/3 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) számára.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 22/9, Voroncevics 18/12, Kulagin, Fridzon 12/3-12/3, Teodoszics 10/6
A Milano legjobb dobói: Macsvan 19/9, Simon 15/3, Raduljica 10

Galatasaray Odeabank (török, 5-12) – Zalgiris Kaunas (litván, 6-11) 87-79

Szórakoztató meccset játszott egymással a Galatasaray és a Zalgiris, aminek során szinte végig a törökök vezettek és megérdemelten nyertek, ezzel megszakították négymeccses vereségsorozatukat és a Milano vereségével elmozdultak a tabella legaljáról. A Galata vezére Perl Zoltán szezon eleji csapattársa, a mindössze harmadik Euroliga-meccsét játszó Bruno Fitipaldo (21/12 pont, 6 gólpassz) volt, aki kiválóan irányította az isztambuliakat. Szintén elévülhetetlen érdemei vannak a hazaiak győzelmében Tibor Pleissnek (17 pont, 7 lepattanó), aki 8 pontot szerzett az első negyedben, mikor a Galata magához ragadta a meccs irányítását, illetve Sinan Gülernek (16/9 pont, 4 gólpassz), aki viszont a záró játékrészben tündökölt a maga 10 pontjával, mikor a törökök bebiztosították sikerüket. A Zalgiris ugyanis kétszer is feljött egyetlen pontra a hajrában, utoljára 74-73-nál, ám Güler és társai nem engedték kiénekelni a sajtot a szájukból.

A Galatasaray legjobb dobói: Fitipaldo 21/12, Pleiss 17, Güler 16/9, Micov 11/3
A Zalgiris legjobb dobói: Motum 18/3, Jankunas 14, Lekavicius 11/3, Westerman 10/6

Panathinaikosz Superfoods (görög, 10-7) – Anadolu Efes (török, 8-9) 92-81 h.u.

A Panathinaikosz és az Efes idei első találkozása alkalmával dupla hosszabbítás döntött Isztambulban (a törökök javára), és most az OAKA-ban is túlórára szorult a két kiváló gárda. Pedig az elején úgy tűnt, hogy a házigazda görögök bedarálják majd vendégeiket, hiszen a rosszul sikerült debütáló meccse után most parádézott Alessandro Gentile (15/3 pont, 5 lepattanó), nagyrészt az olasz 13 első negyedbeli pontjának köszönhetően 21-13-ra nyerte az első felvonást a Pana. A Zöldek előnye aztán már 38-25 is volt a félidőhöz közeledve, fordulás után viszont teljesen megváltozott a játék képe. Az egyre jobb csapatjátékot játszó Efes fokozatosan dolgozta le hátrányát, majd átvették a meccs irányítását és többször már a vezetést is. A végjátékban is nekik állt a zászló, hiszen 7 másodperccel a vége előtt, két jó Brown-büntető után már 67-70 állt az eredményjelzőn. A Pana megmentője aztán az utóbbi hetekben jó formában pattogtató Mike James (14 pont, 6 gólpassz) lett, aki végigrobogott a pályán, majd Tyler Honeycutt (11/3 pont, 12 lepattanó) nem túl okos faultja után három büntetőt dobhatott. Egyiket sem hibázta el, így jöhetett a hosszabbítás, ahol a K.C. Rivers (23/15 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó) vezette athéniak már nem adtak esélyt az elfáradó riválisuknak.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Rivers 23/15, Gentile 15/3, Buruszisz, James 14-14, Gabriel 10/6
Az Efes legjobb dobói: Heurtel 15/3, Granger 14/3, Brown 12, Honeycutt 11/3, Thomas 11/9

Real Madrid (spanyol, 12-5) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 6-11) 80-75

A vártnál sokkal nagyobb csatára késztette a Maccabi a Real Madridot, az izraeliek a meccs nagy részében vezettek is, ám végül a kis híján tripla-duplázó Luka Doncic (10/3 pont, 11 lepattanó, 8 gólpassz) főszereplésével a spanyolok behúzták ezt a rangadót. Pedig megérdemelte volna, és nagyon kellett is volna a siker a Maccabinak, akik így ismét távolabb kerültek a rájátszástól, már hárommeccses hátrányban vannak a 8. pozíció mögött. A sokszor szemre is tetszetősen játszó Maccabi egy 11-0-s rohammal vette át a vezetést 12-18-nál, és az ekkor megszerzett előnyt kisebb-nagyobb megszakításokkal szinte végig magánál is tartotta. Victor Rudd (18/3 pont, 9 lepattanó) ismét parádés megmozdulásokkal volt a vendégek legjobbja, akiknél Andrew Goudelock (18/12 pont) is jól dobott, Quincy Miller (14/6 pont) pedig hosszú térdsérülése óta most játszott a legjobban. A hajrára azonban teljesen elfogyott a Maccabi, 68-71 után az utolsó 5 percben mindössze 4 pontot tudtak kierőszakolni magukból, azt is akkor, mikor Rudy Fernandez (14/9 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó) fordítása után már mindegy volt. A Real minden rutinját beletette a végjátékba, jó védekezéssel késztették hibákra ellenfelüket, így most még Sergio Llull (13/9 pont, 4 gólpassz) gyenge dobóformáját (16/5 mezőnyből) is elbírták.

A Real Madrid legjobb dobói: Fernandez 14/9, Ayon 14, Llull 13/9, Doncic 10/3
A Maccabi legjobb dobói: Rudd 18/3, Goudelock 18/12, Miller 14/6