Európa-kupa - Selejtezők (Frissítve)

Ma hat találkozóval kezdetét vette az Európa-kupa 2011/2012-es idénye. A selejtező során 16 csapat küzd azért, hogy ott lehessen a második legrangosabb európai kupasorozat 32-es főtábláján.

A saját bajnokságukban elért eredményeik illetve szabadkártyák keretében 10 csapat már biztosan ott lesz a legjobb 32 között (Németországból a Frankfurt valamint a Bayern München, a görög Aris, a spanyol Valencia, az olasz Benetton, az orosz Kuban, a litván Rüdupis, az izraeli Hapoel Jerusalem, a szlovén KRKA és a holland GasTerra Flames).

Hozzájuk csatlakozik majd október elején 14 olyan együttes, amelyek búcsúznak az Euroliga selejtezőjében.

A további nyolc együttes kilétére pedig a jövő hét közepéig kell várnunk. 14 ország 16 klubcsapata küzd ezekért a helyekért egymás elleni párharc során. A győztesek a legjobb 32 közé, a vesztesek az EuroChallenge mezőnyébe kerülnek.

A selejtezőben meglehetősen széles spektrumon mozognak a csapatok: megtalálható itt a tavaly az egész sorozatban harmadik helyre befutó horvát Cedevita Zagreb mellett például az abszolút újonc svéd Norrkoping vagy a ciprusi Etha.

Nézzük az első találkozókon milyen eredmények születtek!

Elan Chalon (FRA) – Cedevita Zagreb (CRO) 78-73 (15-16, 29-14, 24-18, 10-25)

A Cedevita tavaly ugyanitt kezdte, azaz akkor is a selejtezőből indultak és jutottak később el a legjobb négy közé. A nyár óta már nem a kosárlabdázás Mozartjának testvére, Aleksandar Petrovic irányítja a csapatot (az Európa-kupában az év edzője volt tavaly), hanem az a Drazen Anzulovic, aki tavaly épp a Cibona egyik trénere volt (nem mellesleg az egykor Szolnokon és Debrecenben is megforduló Vladimir testvére). A Cedevita mindenesetre igyekezett erősíteni: megtartották a tavalyi Európa-kupa MVP Drapert, jött az egykor a Cibonában szárnyaló Chris Warren, de a legnagyobb fogás a háromszoros Euroliga győztes Matjaz Smodis megszerzése volt.

A horvátok a szintén ex-Cibonás Vukusic kosarával 7-0-val kezdték a meccset, a második negyed derekára azonban fordítottak a franciák. A rutinos Tchicamboud által összefogott Chalon ekkor már tíz egységgel járt előrébb, a nagyszünetre pedig 44-30-ra növelték előnyüket.

A folytatásban úgy tűnt akár kiütéses győzelmet is arathatnak a házigazdák, akik a 30 perc után már 20 ponttal (!) vezettek. Egészen a 33. percig tartották is ezt az előnyüket,ám ekkor hatalmas rohamba kezdtek a horvátok. Haywood Owens 14 pontot szórt hat perc alatt, és az amerikai vezetésével végül 78-73-ra alakították a végeredményt, amely inkább számukra kecsegtető a visszavágó előtt.

A franciáknál Aminu (20/3, 7 pattanó) és Blake Schilb (14) voltak a legeredményesebbek, míg a horvátoknál Owens (17/3, 8 lepattanó) mellett Draper (13/6) és Bazdaric (12/6) nyújtott kiemelkedőt.

Besiktas JK (TUR) – Dexia Mons-Hainaut (BEL) 78-70 (22-21, 19-16, 22-15, 15-18)

Deron Williamsről szólt az egész nyár a Besiktasnál. Bár talán még a Nets kiváló irányítójánál nagyobb durranás is összejöhetett volna a törököknél, ám végül meg „kellett” elégedniük a Team USA játékmesterével. A hét amerikaival felálló belgák azonban nem nagyon illetődtek meg. A végül 24 pontig jutó Marcelus Kemp révén 63-48-nál úgy tűnt komoly előnyre is szert tehetnek a törökök, sőt 3:45-tel a vége előtt 74-59-re is vezettek még. A végjáték azonban egyértelműen a vendégeké volt, akik csupán nyolc ponttal maradtak alul.

A New Jersey 15 pontig jutó sztárjának amúgy nem igazán ment a játék. 35 pályán töltött perce alatt 15 mezőnykísérletéből csupán hármat értékesített (triplából 1/7-es mutatóval). A mérleg másik nyelvében viszont ott áll a kiosztott 9 gólpassz valamint a 8/8-as büntetőzés.

A már említett Kemp és Williams mellett Zoran Erceg 15 pontját és 10 lepattanóját kell kiemelni. A belgák igazi csapatmunkát mutattak be: öten is tíz pont fölé jutottak úgy, hogy a legeredményesebb a 13 pontos Justin Cage volt.

BK Ventspils (LAT) – BC Azovmash (UKR) 75-74 (25-19, 17-20, 19-18, 14-17)

A feldobás előtt nagy valószínűséggel kevés lett szurkoló lett volna elégedett a minimális győzelemmel, a lefújáskor azonban mégis nagy volt az örömük.

Az első negyedben még tartotta 6-8 pontos előnyét a Gundars Vetra által irányított Ventspils. A második tíz perctől kezdve azonban már végig fej-fej mellett haladtak a csapatok. Az utolsó percbe aztán Daniel Ewing zsákolásával 74-72-es ukrán előnnyel mentek be a csapatok, ám a találkozó legjobbja Jahmar Young a dudaszóval egy időben szerzett hármasával győzött a Ventspils. Hogy az egy pontos előny mire lesz elég az egy hét múlva derül ki.

A hazaiaknál Young 28/12, a montenegrói Bakic és a fiatal Strelneiks 12-12 pontig jutott, míg az amerikai Willard 10 pontja mellé lekapott 11 lepattanót is. Az ukránoknál Minard 16 ponttal volt a legeredményesebb, a szlovén Rizvic és a szlovák Rancik 14-14-et szerzett.

Norrkoping Dolphins (SWE) – Telenet Oostende (BEL) 62-88 (15-12, 19-30, 11-21, 17-25)

Az újonc svéd együttes számára sokáig zajlott kedvezően a meccs. A 11. percben Lindquist hármasával 18-12-re vezettek a „delfinek”, ám innentől fogva óriási fordulatot vett a találkozó. Dusan Sakota (10/9) és Quinton Serron (13/9) (hármasaival a félidő előtt már 42-31-re mentek a belgák. A harmadik negyedben folytatódott a vendégek dominanciája. A Krka Novo Mesto együttesétől megszerzett Dusan Djordjevics által kiválóan irányított belgák gondolván a jövő heti visszavágóra a záró szakaszban tovább növelték tetemes előnyüket, így szinte már az első meccs után eldőlt a továbbjutás.

A svédeknél csak Andrew Mitchell (13/3) és a lett Edgars Jeromanovs jutott tíz fölé. Győztes oldalon Jason Rich (19) és Matthew Lojeski (18/3) voltak a legeredményesebbek.

Lukoil Academic (BUL) – BK Prostejov (CZH) 70-65 (23-17, 13-14, 15-16, 19-18)

A bolgár együttes 8-8 után vette át a vezetést a meccsen, és a második negyed derekán 12 ponttal jártak előrébb a házigazdák. A nagyszünetre öt pontra zárkóztak a cseh, sőt a 26. percben 45-44-nél még a vezetést is sikerült átvenniük. A záró negyedben még sikerült tíz pont fölé növelniük az előnyüket a 17 pontos Lamont Mack vezette bolgároknak, ám a lefújáskor ebből csupán öt pontot sikerült megőrizniük.

Az amerikai Mack mellett az óriási rutinnal rendelkező Todor Sztojkov (10) és a válogatott Bozsidar Avramov (10) dobott kétszámjegyű pontot a Lukoilnál. A cseheknél az amerikai Jamar Smith 22 perc alatt jutott el 22/12 pontig.

Pinar Karsiyaka (TUR) – Le Mans Sarthe Basket (FRA) 73-80 (16-26, 18-17, 27-12, 12-25)

Nagyon bennragad a kezdéskor az izmiri alakulat. A tavalyi EuroChallenge sorozat egyik legjobb hazai pályával rendelkező együttese már egy negyed után tíz pontos hátrányba került. A 15. percben az egykori ASE-légiós Marcellus Sommerville (16/3) zsákolásával 36-22-re vezetett a francia együttes. Ekkor ébredtek csak a törökök, akik a 26. percben 51-51-nél érték utol a vendégeket, és 30 perc után 61-55-re vezettek is. Az utolsó negyedben azonban állva hagyták őket vendégek. A brazil Batista (14) kosara három perccel a vége előtt egy 22-3-as (!) francia rohamot zárt le, amely elegendőnek is bizonyult az idegenbeli győzelemhez.

A hazaiaknál Mire Chatman (17/3) és Ilkan Karaman (14 pont, 15 pattanó) volt a legjobb, míg a vendégeknél Sommerville mellett honfitársa Taylor Rochestie (17/9 pont, 6 assziszt, 6 pattanó) vitte hátán csapatát.

A szerdai napra két találkozó maradt az Európa-kupa selejtezőjének első fordulójából.

Etha Engomis (CYP) - Szpartak Szentpétervár (RUS) 59-60 (17-15, 8-21, 13-14, 21-10)

Nicosiában csaknem a forduló egyik legnagyobb meglepetése született, miután a ciprusi gárda csupán egyetlen ponttal maradt alul a jóval esélyesebb Szentpétervár ellen. A Szolnok tavalyi EuroChallenge ellenfele amúgy sem rendelkezett gyenge kerettel, ám a nyáron megszerezték az Olympiakostól az izraeli Halperint és a görög Mavrokefalidest, az NBA-múlttal rendelkező Patrick Beverleyt és a Caja Laboraltól Vladimir Dragicsevicset.

Az orosz gárda egyébként sokáig reménykedhetett a nagyobb különbségű sikerben (50-36-ra is vezettek), ám a hazaiak a végjátékban alaposan feljavultak és 60-53-as hátrány után az egykori Olaj-légiós Ken Tutt (a képen) révén még a győzelmet is megszerezhették volna. Jure Zdovc, a vendégek edzője nem volt elégedett csapata teljesítményével a lefújás után, ám elmondta egyáltalán nem becsülték le a ciprusiakat. Utóbbiaknál egyébként Shawn Ray volt a legjobb 15/3 ponttal, míg a vendégeknél Yotam Halperin jutott el 16/3 pontig.

Artland Dragons (GER) - Gran Canaria (ESP) 56-61 (13-18, 9-13, 16-14, 18-16)

A nap másik meccsén is vendég győzelem született. Az esélyesebb spanyolok - akárcsak a Szpartak - arathatott volna nagyobb arányú győzelmet is, hiszen négy perccel a vége előtt a grúz válogatott Marquez Haynes kosarával már 12-vel vezettek. A németek azonban egy Holston-triplával 59-56-ra zárkóztak a végjátékra, amely végül a vendégeké lett.

Az Artlandban az amerikai Hillard 17 pontot dobott, míg a túloldalon Haynes jutott el 14/3 pontig.

A visszavágókat október 4-5. között rendezik.