Európa-kupa: rangadókkal indult a Top 16

Kedden hét mérkőzéssel megkezdődött az Európa-kupa második csoportkörének sorozata. A legjobb 16 között már nem nagyon lehetett előre lefutott mérkőzésekre számítani és a csapatok nem is okoztak csalódást.

I-csoport:

BCM Gravelines – Valencia Basket 63-69 (14-15, 10-27, 19-14, 20-13)

Elvesztette hazai veretlenségét a Gravelines az Európa-kupában és ezt főleg a második negyed elején produkált katasztrofális dobóformának köszönheti. A franciák ebben a szakaszban öt percig nem találtak a gyűrűbe, így a Valencia 15-14-es előnyükből 29-14-re húzott el. Eközben a vendégeknél a francia De Colo parádés napot fogott ki, éppen az ő triplájával vezetett már 22 ponttal is a Valencia. A végjátékban kissé kiengedtek a vendégek, ami csaknem meg is bosszulta magát, de összességében magabiztos győzelmet arattak.

Gravelines: Bokolo (12), Vaty (10), Albicy (9/3), Akpomedah (5/3), Jomby (-). Csere: J. Johnson (14/9), J.K. Edwards (9), Issa (2), Reynolds (2).
Valencia:
De Colo (19/9), Caner-Medley (9/3), Claver (9/3), Liscsuk (9), R. Martinez (8/6). Csere: Newley (11/6), F. Pietrus (2), San Miguel (2), Faverani (-).

VEF Riga – CEZ Nymburk
szerda, 18:30 óra

J-csoport:

Asvel Basket – BC Donetsk 75-86 (20-19, 21-14, 16-22, 18-21)

A Pierre Vincent vezette Asvel sem vesztett még a sorozatban hazai pályán, ám a vendégek mestere, Sasha Obradovics úgy tűnik jó taktikát főzött ki a hazaiak kulcsembereinek hatástalanítására. A francia együttes az a Hilton Armstrong volt a legeredményesebb, akinek nem elsősorban a pontszerzés lenne a fő feladata, ám Edwin Jacksonék szenvedtek. Az első percek a vendégeké voltak, de 15-7 után 13-0-ás hazai roham következett. Az ukrán együttes azonban a második félidőben állva hagyta ellenfelét. A kispadról összesen 50 pont érkezett donyecki részről, ami döntőnek bizonyult.

Asvel: H. Armstrong (21), D. Thompson (16/3), Tillie (8), E. Jackson (7), Westermann (5/3). Csere: Goss (10/6), Fofana (4), Jean-Charles (2), Lacombe (2).
Donyeck:
Radenovics (16/3), D. Jackson (8), Avdalovics (7/6), Pusztozvonov (5/3), Lipovij (-). Csere: R. Curry (18/12), M. Lee (13), Kravcov (12), Gliebov (7/3).

Aris BSA 2003 – BC Khimki 48-73 (4-16, 26-15, 10-22, 8-20)

A Khimki ugyanott folytatta a legjobb 16 között, ahol az első csoportkörben abbahagyta. Az orosz sztárcsapat igazi erődemonstrációt tartott az első negyedben, a görögök 6 percig nem tudtak mezőnykosarat szerezni. A katasztrofális első játékrész ellenére a folytatás szorosan alakult a hazaiak Tapoutos vezetésével még a vezetést is átvették 30-29-nél.
A harmadik negyedet azonban ugyanúgy kezdték a hazaiak, mint az elsőt. Tíz válasz nélkül érkező Khimki-pont után már szinte kivégezték ellenfelüket szigorú védekezésükkel az oroszok.

Aris: D. James (11), Muldrow (7), R. Davis (3), Tsaldaris (2), Krusic (-). Csere: Verginis (11), Tapoutos (7/3), Kerusch (4), Bogris (3), Dimas (-), Mavraides (-), Tsairelis (-).
Khimki:
Fridzon (14/6), Loncar (12), Planinic (13/6), Kelati (5/3), Nielsen (4). Csere: C. Quinn (12/6), Monya (11/9), Puskov (2), Kvoscov (-), Valcev (-), Zsukanenko (-).

K-csoport:

altBanvit BK – KRKA Novo Mesto 77-65 (21-15, 19-18, 17-16, 20-16)

A törökök az utolsó fordulóban harcolták a továbbjutást, de hogy kétségkívül itt a helyük azt a Krka ellen is megmutatták. A Banvit Erdogan vezetésével az első negyed végén egy 9-0-ás rohammal lépett meg, de Bajramovics kosaraival 26-25-nél ismét szorossá vált a találkozó.
A második félidőt egy 10-3-as hazai szakasz vezetett fel: a Banvit az ekkor megszerzett előnyét pedig a lefújásig őrizte a mérkőzést egyébként egy percig sem feladó szlovének ellen.

Banvit: C. Davis (12), Simmons (11/6), L. Williams (8), Hammonds (5/3), Ermis (3). Csere: Erdogan (14/3), Bajramovics (12/6), Nalga (7), Türkilmaz (3), Veyseloglu (2).
Krka:
Z. Dragic (13/3), Nissim (11/3), Lucic (10), Balazic (8/6), Lalic (7). Csere: Hansbrough (9/3), Muric (3/3), Krivec (2), Rojc (2), Petrov (-).

KK Buducnost Voli – Szpartak Szentpétervár 57-65
(12-16, 17-22, 13-7, 15-20)

A hazai együttes eddig is kemény védekezéséről volt híres és Jure Zdovc, a vendégek mestere a lefújás után kiemelte: ők is megszenvedtek ellenük. Ennek ellenére érvényesült a papírforma, ami annak is volt köszönhető, hogy a vendéglátók rengeteg ziccert hibáztak a Szpartak 17 eladott labdáját követően. A montenegrói együttes végig látótávolságon belül volt, de a Patrick Beverley húzta oroszok rendre újítani tudtak, amikor a hazaiak közeledtek. Így volt ez 51-49-es Szpartak vezetésnél is, amikor éppen Beverley egy 3+1-es akcióval döntötte el végleg a meccset.

Buducnost: J. Anderson (11/6), Vitkovac (10), M. Popovic (8/3), Krstovic (3), Rizvic (2). Csere: A. Popovic (8), Dubljevic (7), Ivanovic (6/3), Milosevic (2), Bouldin (-), Mihailovic (-), Radovic (-).
Szpartak:
Beverley (25/6), Dragicevic (18), Keyru (7/3), Halperin (6/3), Zupan (-). Csere: Strelnieks (3), Likogyej (2), Mavrokefalides (2), Zozulin (2).

L-csoport:

Lokomotiv Kuban – Lietuvos Rytas 81-67, hosszabbítás után (20-16, 20-10, 13-22, 9-14, 19-5)

Előzetesen a forduló egyik legjobb mérkőzésére lehetett számítani Krasznodarban és nem is okoztak csalódást a csapatok. A csoport favoritjának számító hazaiak 22-22-es állás után komoly előnyre tettek szert a nagyszünetre: Rivers hármasával már 16 ponttal is vezettek (40-24).
A folytatásban viszont Valanciunas és Babrauskas kosaraival 44-41-re jöttek fel a litvánok és bár a hazaiak többnyire előrébb jártak, de fej-fej mellett haladtak a felek. A rendes játékidő végén mégis a Lietuvos nyerhette volna meg a meccset: Seibutis vezérletével 62-59-re átvették a vezetést, de Blakney büntetői után Rice eladta a labdát 12 másodperccel a vége előtt. Blakney viszont csak egyetlen büntetőjét értékesítette, így 62-62-nél Babrauskas a győzelemért dobhatott még hármast, de kimaradt.
A hosszabbításra úgy tűnt mindez megviselte a vendégeket, akik ekkor bénultan kosaraztak, a Lokomotiv pedig Bikov és a sérülten játszó Traore pontjaival behúzták a meccset.

Lokomotiv: Massey (17/6), Traore (15), L. Chalmers (2), Grigorjev (1), Seleketo (-). Csere: Blakney (13/6), Rivers (13/9), Bikov (10/3), Brezec (10), Padius (-), Sabalkin (-).
Lietuvos:
Seibutis (15), T. Rice (9/3), Valanciunas (8), Roberts (5/3), Jomantas (2). Csere: Babrauskas (17/3), Rasics (5), Katelynas (4), Samardziski (2), Dilys (-).

Benetton Basket – Alba Berlin 72-64
(22-17, 22-14, 14-23, 14-10)

A csoport ezen találkozóján is jó mérkőzésre volt kilátás. A feldobás után a triplaspecialista Schaffartzik révén a vendégek ragadták magukhoz a kezdeményezést, de 12-4-es Alba előny után egy elképesztő 16-0-ás hazai roham következett. Az olaszoknál az ex-soproni Viggiano volt ekkor főleg elemében. A vendégek mestere ennek ellenére nem ezt a szakaszt, hanem a második negyed második felét tekintette végzetesnek. Innen ugyanis még felálltak a berliniek, ám a 15. perc utáni hazai triplaparádéból már nem sikerült. Bár nagyot küzdöttek a németek – többször is látótávolságon belülre kerültek, például 58-54-nél is –, de a hazaiak jó védekezésüknek köszönhetően hozták a mérkőzést.

Benetton: J. Thomas (14/9), Viggiano (12/9), Goree (8), Cuccarolo (2), De Nicolao (2). Csere: Ortner (13), Becirovic (11), Bulleri (6), Moldoveanu (4).