Feltör a Zalgiris Kaunas!

A kontinens első számú nemzetközi kosárlabda klubsorozatában, a férfi Euroligába ma fejeződött be az alapszakasz-csoportkör második fordulója. A játéknapon összesen öt mérkőzés került megrendezésre, benne két nagyobb rangadóval (Himki Moszkva - Real Madrid, Anadolu Efes - Olimpiakosz), de ma este inkább a Zalgiris Kaunas sima spanyolországi sikere szolgáltatott beszédtémát, melyet a 17 pontos Darden és a 15-öt szóró Kaukenas vezetésével vitt véghez az egyébként spanyol mester (Joan Plaza) edzette balti alakulat.

C-csoport: Caja Laboral (spanyol, 0 - 2) - Zalgiris Kaunas (litván, 2 - 0) 71 - 77

2005 óta nem rajtolt ilyen jól az Euroligában a Zalgiris, a Caja Laboral pedig hiába, hogy tavaly az alapszakasz-csoportkör után búcsúzott a további küzdelmektől, de emberemlékezet óta nem történt olyan, hogy a baszkok két zakóval indítottak volna, most viszont ez a helyzet. Lampe, Oleson és Nocioni ugyan vitték hátukon a hazaiakat, de a harmadik negyedben a már addig is vezető Plaza-legénység egy 9 - 0-ás futással 14 egységnyire hízlalta fel fórját, s onnantól már nem volt visszaút Dusko Ivanovics fiai számára, otthon is kapitulált a Caja Laboral. Az utolsó percekre azért maradt egy kis izgalom, de Jankunas pont akkor dobott be a sarokból egy triplát, amikor már úgy gondolhatták a spanyolok, hogy megtörténhet a csoda. Az kis túlzással meg is történt, hiszen nyert a balti alakulat, elsősorban a 17-et szóró Darden főszereplésével, de Kaukenas, LaFayette és Popovic is fontos pillanatokban tudott hozzászólni a tánchoz, így az ő érdemük sem kisebbítendő.

A Caja Laboral legjobb dobói: Oleson, Nocioni 13-13, Lampe 12

A Zalgiris Kaunas legjobb dobói: Darden 17, Kaukenas 15, LaFayette 12

A mérkőzés videós összefoglalója erre a linkre kattintva tekinthető meg!

B-csoport: Himki Moszkva (orosz, 1 - 1) - Real Madrid (spanyol, 1 - 1) 86 - 85

A Himki Moszkva és a Real Madrid viszont a nap legérdekesebb derbijét játszotta, hiszen a hat(!) 10 pont felett dobó játékost is felvonultató oroszok már 18-cal is vezettek a harmadik negyedben, de egy 16-0-ás rohammal a negyedik etapban már a vezetést is át tudta venni a Sergio Llull-t nélkülöző Laso-legénység, s onnantól ez ki-ki meccs volt a javából. Végül megúszta a blamát a túl hamar leálló Himki, ugyanis a 15 egységig jutó Rudy Fernandez elhibázta a potenciális győztes ziccert. A sérülése után felépülő Paul Davis elég jó játékkal mutatkozott be egyébként a hazaiaknál, 15 pont és 5 lepattanó érkezett az amerikaitól, a 12 pontos, 7 gólpasszos Zoran Planinic pedig újfent remekül mozgatta a társaságot. Ezzel a diadallal nagy lépést tett a továbbjutás felé a Himki, hiába, hogy nagyon messze még az alapszakasz-csoportkör vége.

A Himki legjobb dobói: Loncar 16, P. Davis 15, Planinic, Fridzon 12-12

A Real Madrid legjobb dobói: Reyes, Fernandez 15-15, Carroll 14

C-csoport: Anadolu Efes (török, 1 - 1) - Olimpiakosz (görög, 1 - 1) 98 - 72

Isztambulban elmaradtak a várt izgalmak, ugyanis a majdnem tripla duplát elérő Jordan Farmar (25 pont, 8 lepattanó, 9 gólpassz) és társai gyakorlatilag földbe döngölték a címvédő Olimpiakoszt, szó szerint esélye sem volt a találkozón Szpanuliszéknak, akik már az első 10 perc után 30-13-ra "égtek", majd sokáig nem látszott csökkenni a differencia, összesen egyszer tudott még 9 pontra felkapaszkodni a 14 pontos, 4 gólpasszos Szpanulisz vezette görögök, akiknél Printezisz, Papnaikolau és Law is elég gyengén teljesítettek a tőlük megszokotthoz képest. Tavaly pont az nem volt jellemző a hellénekre, hogy puhák lettek volna bármelyik meccsükön is, de ez a török - görög derbit most nagyon csúnyán elbukták. Az Efes viszont hatalmasat húzott Farmarral, ez egészen biztos, ugyanakkor a lesérülő Stanko Barac helyére kereshet pótlékot az isztambuli alakulat, a horvát ugyanis vélhetően jó időre kidőlt a sorból.

Az Efes legjobb dobói: Farmnar 25, Vujacic 15, Erden, Szavanovics 13-13

Az Olimpiakosz legjobb dobói: Szpanulisz 14, Hines 13, Perperoglu 10

A-csoport: Union Olimpija (szlovén, 1 - 1) - Fenerbahce Ülker (török, 2 - 0) 75 - 81

Az A-csoportra visszatérve érdekesség lehet, hogy a szlovén Union Olimpija méltó ellenfele tudott lenni a sokkal többre taksált török sztárgárdának, a Bo McCalebbet (17 pont, 5 gólpassz) is soraiban tudó Fenerbahce Ülkernek, s csak a végjátékbeli rutintalanságának köszönhette vereségét Saso Filipovski legénysége. Pedig a negyedik negyedben még az említett amerikai sztárjátékos is kidőlt a sorból bokasérülés miatt, igaz a helyén játszó Ermis két nagyon fontos triplát dobott be kulcsszituációkban, a szlovének pedig hiába szedtek 11-gyel több pattanót, mint a törökök, borzasztóan dobtak a második félidőben, így végül nem értek célba. A 16 támadólepattanót szerző Olimpija legjobbja a 14 pontos, 12 lepattanós dupla duplát szállító Baynes volt, míg a Romain Satót útlevél gondok miatt nélkülöző Fener Mike Batiste-ra is építhetett végre, valamint az első félidőben a csapatát meccsben tartó Bojan Bogdanovic is hozta a tőle elvárhatót (14 pont).

Az Olimpija legjobb dobói: Baynes 14, Prepelic 13, Page 10

A Fenerbahce legjobb dobói: McCalebb 17, Boj. Bogdanovic 14, Onan, Batiste 13-13

C-csoport: Cedevita Zagreb (horvát, 0 - 2) - Olimpia Milano (olasz, 2 - 0) 71 - 83

A ljubljanaiakhoz hasonlóan az Adria Ligában is érdekelt Cedevita Zagreb megint csalódást okozott, a négyszeres BEK-, illetve Euroliga-győztes edző, Bozsidar Maljkovics tanítványai nagyon simán kaptak ki a jobb nevekből álló Olimpia Milanótól. A vendégeknél a nemrég kisebb sérülésből visszatérő Keith Langford vitte a prímet a maga 17 pontjával, az amerikai ráadásul ebből 9-et az utolsó 4 percre tartogatott. A milánóiak másik vezére a 6 gólpasszt kiosztó, 7 kísérletéből 5 triplát értékesítő Omar Cook volt, a sokáig jól álló és a múlthetinél lényegesen minőségibb kosárlabdával előrukkoló horvátokat a 20 egységig jutó Gelabale vitte a hátán, de Bracey Wright is inkább dicsérhető a maga 14 egységével, Luksa Andric (8 pont, 3 lepattanó) és Predrag Szuput (8 pont, 3 lepattanó) viszont továbbra is elmaradnak a várt szinttől.

A Cedevita legjobb dobói: Gelabale 20, B. Wright 14, Szuput, Andric 8-8

A Milano legjobb dobói: Langford 17, Cook 15, Focisz 13

A második forduló legértékesebb játékosa a CSZKA Moszkva amerikai ásza, Sonny Weems lett, aki 38-as értékmutatót hozott össze a Partizan Belgrade legyőzése alkalmával.

Weems teljesítményéről erre a linkre kattintva tekinthetünk meg egy videós összeállítást!

A játékhét legszebb jeleneteit erre a linkre kattintva nézhetjük végig!