FIBA EC: Az első forduló összefoglalója

A magyarok csoportjaiban a Varese és a Sassari is idegenben nyert, Govens győzelemre vezette csapatát és született néhány érdekes eredmény is.

Alapszakasz, 1. forduló

A-csoport

CSM CSU Oradea (román, 0-1) – s.Oliver Würzburg (német, 1-0) 69-82

Sakarya BSB (török, 0-1) – ZZ Leiden (holland, 1-0) 56-69

Az A-csoport mindkét meccsén vendéggyőzelem született, a Würzburg Nagyváradon, a Leiden pedig Sakaryában aratott értékes sikert. A németek végig vezettek és még negyedet sem buktak Romániában, köszönhetően a kiegyensúlyozott csapatjátékuknak, hiszen hat játékosuk is 10 és 14 pont között termelt. A hollandok a 23-8-ra megnyert második negyedükre, illetve az egyaránt 20 pontig jutó Worthy De Jong (20/3 pont, 10 lepattanó, 5 labdaszerzés, 2 blokk) és Darius Thompson (20/3 pont, 7 lepattanó) kiváló játékára alapoztak.

B-csoport

Cmoki-Minszk (fehérorosz, 1-0) – Belfius Mons-Hainaut (belga, 0-1) 89-82

Petrolina AEK (ciprusi, 0-1) – Balkan BC (bolgár, 1-0) 68-79

A Minszkben Darrin Govens ezúttal is kezdőként kapott helyet és abszolút húzóembernek bizonyult a Mons-Hainaut ellen is. Válogatott játékosunk mintegy 31 percnyi játék során 15/9-es pontmutatót ért el 50%-os mezőnyözéssel, ami mellé még kiosztott 6 gólpasszt, leszedett 2 lepattanót és szerzett egy labdát is. Govens mellett D.J. Shelton (18 pont, 9 lepattanó, 3 blokk) és Vitali Liutych (18/9 pont, 4 lepattanó) is remekelt a beloruszoknál, így nem maradt el a megérdemelt győzelem a Minszk számára. A csoport másik meccsén a Balkannak sem kellett izgulnia, Mikael Hopkins (19/6 pont, 9 lepattanó, 4 blokk) vezérletével biztosan nyertek a bolgárok Cipruson.

C-csoport

Donar Groningen (holland, 1-0) – Istanbul BBSK (török, 0-1) 90-81

Spirou Basket (belga, 0-1) – Pinar Karsiyaka (török, 1-0) 77-86

A C-csoport két török csapata felemásan kezdte az EC csoportkörét, hiszen míg a Karsiyaka különösebb gond nélkül tudott nyerni Charleroi-ban, addig az Istanbulnak ugyanígy nem volt reális győzelmi esélye a Groningen otthonában. A győztes oldalán mindkét esetben szépen eloszlottak a terhek, az izmirieknél hatan dobtak 11 és 15 pont között, míg a hollandoknál öten 10 és 17 között. Az Istanbul Damian Kulig (25/6 pont, 8 lepattanó) és Terrell Holloway (22/3 pont) extrája ellenére kapott ki.

D-csoport

Avtodor Szaratov (orosz, 1-0) – Ironi Ness Ziona (izraeli, 0-1) 75-64

New Heroes Den Bosch (holland, 1-0) – BK JIP Pardubice (cseh, 0-1) 91-58

A D jelű négyesben két nagyon egyoldalú meccset játszottak, hiszen az Avtodor és a Den Bosch is egyaránt hazai környezetben bizonyult jobbnak ellenfelénél. Az oroszok a 19 lepattanójával a sorozat rekordját is beállító Perrin Buford (20 pont, 19 lepattanó, 7 gólpassz, 3 blokk) hatalmas extrájával a főszerepben verték az izraeli Zionát, a hollandok pedig valósággal kiütötték a Pardubicét. A Den Boschban Steven Cook (24/3 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz, 3 labdaszerzés) volt egészen kiváló, de Payton Henson (17/9 pont, 10 lepattanó) is összehozott egy dupla-duplát.

E-csoport

Bakken Bears (dán, 1-0) – Steaua Bukarest (román, 0-1) 100-66

Z Mobile Pristina (koszovói, 1-0) – Cherkasy Monkeys (ukrán, 0-1) 92-82

Az E-csoportban is volt egy kiütéssel véget érő mérkőzés, hiszen a Bakken 100-66 arányban múlta felül a Steaua Bukarestet. A dánok már 54-28 arányban vezettek a nagyszünetben, az egyaránt dupla-duplázó Tobin Carberry (19/3 pont, 10 lepattanó) és Ryan Evans (18 pont, 10 lepattanó) intézték a munka oroszlánrészét. Román oldalon ugyanazt megtette volna Skylar Rodigo Spencer (21 pont, 11 lepattanó, 2 blokk) is, ám ő meglehetősen magára maradt, míg a Bakkenben lényegében mindenki jól játszott. A másik találkozón a Pristina és a Cherkasy már egy jóval jobb meccset játszottak egymással, ahol végül a koszovóiak uralták a végjátékot és így megszerezték a győzelmet. A hazaiak legjobbjai Dardan Berisha (26/12 pont) és Demario Mayfield (19/12 pont, 9 lepattanó, 3 labdaszerzés) voltak.

F-csoport

FC Porto (török, 0-1) – Alba Fehérvár (1-0) 92-96 h.u.

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

Rilski Sportist (bolgár, 0-1) – Pallacanesto Varese (olasz, 1-0) 76-95

Az Alba Fehérvár nagyszerű és igen értékes idegenbeli győzelme mellett a csoport másik meccsén a papírformának megfelelően a Varese különösebb gond nélkül nyerni tudott idegenben is a Rilski ellen, félidőre már kialakult a csapatok között a 20 pontos különbség (33-54). Olasz oldalon Tyler Cain (19 pont, 13 lepattanó, 4 gólpassz) és Thomas Scrubb (18/6 pont, 8 lepattanó) nyújtott kiemelkedőt, míg a bolgároknál Martin Marinov (25/18 pont) volt az egyetlen fecske. Mindkét félnél pályára lépett egy-egy ismerős arc, a hazaiaknál Ousmane Barro (5 pont, 1 lepattanó, 1 blokk), a vendégeknél pedig a korábban épp Fehérváron játszó Ronald Moore (7 pont, 7 gólpassz, 4 lepattanó) személyében.

G-csoport

Arisz (görög, 0-1) – Kataja Basket (finn, 1-0) 70-79

Lukoil Levszki (bolgár, 1-0) – BC Dnipro (ukrán, 0-1) 83-65

A G-csoportban meglepetésre nyerni tudott a Kataja az Arisz otthonában, ráadásul úgy, hogy a görögök 29-16-ra megnyerték az első negyedet. A finnek azonban félidőre már el is tüntették hátrányukat és végül megérdemelt sikert arattak a teljesen leálló görögökkel szemben. A Katajában heten is eljutottak 8 pont fölé. A másik találkozón Dejan Ivanov (18/6 pont, 6 lepattanó) és Patrick Rembert (18/9 pont) vezérletével a Levszki nem adott esélyt az Alba korábbi selejtezős ellenfelének, a bolgárok a második negyedben 24-8 arányban gyalogoltak át a Dniprón, ez a különbség pedig a végéig kitartott.

H-csoport

Szolnoki Olaj KK (1-0) – Falco-Vulcano Energia KC Szombathely (0-1) 79-76

Az Olaj TV összefoglalója:

Leicester Riders BC (brit, 0-1) – Dinamo Sassari (olasz, 1-0) 78-90

A Szolnok-Falco meccs mellett a H-csoportban a Sassari érvényesítette a papírformát és győztesen távozott Angliából. A Leicester azonban DeAndre Burnett (23/6 pont) vezetésével a vártnál jobban megnehezítette a szárdok dolgát, a vendégek csak a záró felvonásban biztosították be sikerüket, legjobbjuk pedig Jack Cooley (15 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) volt.