Litván és német továbbjutás az Euroliga selejtezőjében

A Vilniusban zajló Euroliga Kvalifikációs Torna első napján a házigazda Lietuvos Rytas magabiztosan, míg az Oldenburg nagy csatában jutott a csütörtöki elődöntőbe.

Euroliga Kvalifikációs Torna, 1. negyeddöntő:
Cimberio Varese (ITA) – EWE Baskets Oldenburg 74-79 (17-23, 18-8, 16-21, 23-27)
A selejtezőtorna első negyeddöntőjének esélyese előzetesen inkább a tavalyi olasz alapszakasz-győztes (végül a Siena ellen az elődöntőben hatalmas csatában elvérző) Varese volt. Ellenfelük, a német ezüstérmes Oldenburg mellett az összeszokottság szólt leginkább, hiszen a tavaly remek szezont futó csapat lényegében teljesen együtt maradt, a palánk alatt pedig még erősíteniük is sikerült.
A mérkőzés lassan indult, rontott dobások és labdaeladások jellemezték eleinte a derbit. Az első percek kaotikus játéka után az Oldenburg nyugodott meg előbb, magukhoz ragadták a kezdeményezést, de aztán az olaszok is belelendültek, egy pillanatra még a vezetést is átvették (14-13). A negyed hajrája azonban ismét a Ricky Paulding vezette germánoké volt (17-23). A második játékrészben remekül szállt be a kispadról Julius Jenkins, szinte egymaga verte vissza a Varese felzárkózási kísérleteit. A negyed első felében állandósult a 4-6 pont körüli különbség a csapatok között, a találkozó viszont egyre színvonalasabbá, élvezetesebbé vált. Néhány remek védekezésnek és az ezekből vezetett gyors támadásoknak köszönhetően aztán 29 pontnál gyorsan utolérték ellenfelüket az olaszok, majd amerikai légiósaikkal a főszerepben meg sem álltak egy 14-2-es szériáig, melynek a félidőt jelző dudaszó vetett véget (35-31).
A második félidő ugyanúgy kezdődött, mint az első, azaz eladott labdák, technikai hibák és kilátástalan dobások sora borzolta az ekkor még csekély számú nézősereg idegeit. A folytatásra szerencsére már bemelegedtek a felek, egy csapásra ismét szórakoztatóvá, és nem mellesleg kiegyenlítetté vált a meccs (49-49). A záró játékrészben villámrajtot vett az Oldenburg (51-57), rögtön jöhetett a talján időkérés. Mindennek volt is foganatja, hiszen szépen lassan beindult a Varese támadójátéka is, 63-62-nél pedig már az itáliai gárda járt előrébb. Folytatódott a hullámvasutazás, az újabb Oldenburg-rohanást ismét Varese-felzárkózás követte (70-70), a találkozó sorsát így az utolsó 2 perc volt hivatott eldönteni. A videózással is tarkított végjátékból aztán a higgadtan büntetőző Oldenburg jött ki jobban, így meglepetésre, ám teljesen megérdemelten a németek jutottak elsőként a csütörtöki elődöntőbe. A Varese az Eurocup főtábláján szerepelhet majd.
A Varese legjobb dobói: Polonara 18/2, Clark 15/9, Ere 14/6.
Az Oldenburg legjobb dobói: Jenkins 18/6, Paulding, Kramer 15-15.

Euroliga Kvalifikációs Torna, 2. negyeddöntő:
Lietuvos Rytas Vilnius (LTU) – VEF Riga (LAT) 80-71 (14-15, 25-16, 22-16, 19-24)
Telt ház és remek hangulat fogadta a csapatokat a Siemens Arenában, ahol a mérkőzés esélyese egyértelműen a hazai Lietuvos Rytas volt. Arturs Berzins és Seibutis triplaváltása adta meg a meccs alaphangát, és a folytatásban is felváltva estek a kosarak. A Riga a külső dobásokra, míg a hazaiak Glyniadakis és Lydeka centerjátékára alapozták támadójátékukat. Mindez nem ment gördülékenyen, hiszen jó volt a védekezés mindkét oldalon, így az első negyed végig szorosan alakult (14-15). A folytatásban aztán már a Rytas játékosai is többet vállaltak kintről, tették mindezt sikerrel, így kialakult az addigi legnagyobb különbség (27-21). A lettek időt kértek, hogy rendezzék a soraikat, mely átmenetileg sikerült is, ám a félidő vége ismét a Seibutis vezette házigazdáké volt (39-31).
Fordulás után is a litvánok fölénye érvényesült, a különbség villámgyorsan 15 pontra nőtt (48-33). Cookék mindkét oldalon domináltak ekkor, illetve megtalálták az egyensúlyt a kinti dobások és a palánk alatti játék között. A túloldalon Robinson egymaga tartotta csapatát, ám ez is csak arra volt elég, hogy a csapatok közti szakadék ne mélyüljön tovább. A Riga támadójátéka kezdett összeállni, viszont védekezésben nem tudtak mit kezdeni a csapatként funkcionáló hazaiakkal, így befagyott a 10-12 pont körüli különbség (68-57). Mindent megpróbáltak a lettek, küzdöttek becsülettel, és kihasználva a hazaiak pocsék büntetőzését, 73-69-ig fel is kapaszkodtak. Ám ekkor ismét villant a meccs legjobbja, Renaldas Seibutis, Omar Cook pedig elsüllyesztett egy mázlis triplát, így a Lietuvos Rytas mérkőzhet majd az elődöntőben az Oldenburggal, a Rigának pedig marad az Eurocup.
A Rytas legjobb dobói: Seibutis 23/6, Gecevicius 11/6, Palacios, Lydeka 10-10.
A Riga legjobb dobói:  Delininkaitis 14, Brown 13/9, Robinson 13/3, Arturs Berzins 11/9, Janicenoks 10/3.