A Bilbao és az Estudiantes nagy napja

Nem született komolyabb meglepetés a spanyol pontvadászat 19. fordulójában, amelyben Hanga Ádámék sajnos hazai pályán kaptak ki a Real Madridtól, így nem sikerült a bravúr megszerzése. A másik óriás klub, a Barcelona megszenvedett régióbeli ellenfelével, úgy ahogy a tabella második helyezett Valencia is, ám mindkét csapat végül behúzta a győzelmet. A kiesőzónában lévő két gárda összecsapása végtelenül simán alakult illetve a Bilbao is úgy tűnik kezd magára találni. Nézzük meg, mit érdemes tudnunk a Liga Endesa újabb köréről! (+STATISZTIKÁK, VIDEÓK)

CB Valladolid (2-17) – Tuenti Movil Estudiantes (5-14): 59 – 89 (11-25, 12-16, 17-24, 19-24)

A kiesőzónában tanyázó csapatok összecsapásával kezdődött a 19. forduló, amely nem hozta meg a várt izgalmakat, a fővárosi kiscsapat könnyen ütötte ki otthonában a Valladolidot. A kezdetektől uralta a mérkőzést az Estudiantes, esélyt sem hagyva ellenfelének a felzárkózásra. Ricard Casas már az első percekben kénytelen volt maga köré hívni tanítványait (6-13), hogy megtörje a Slokar-Ivanov duó ütemét, ám ez nem sikerült; a negyed végére már kétszámjegyű hátrányban volt a hazai gárda (11-25). A Valladolid tovább szenvedett, képtelen volt az agresszív védekezésre és támadásban sem találta a ritmust, a félidőre már 18 egységgel mentek Kyle Kuricék (23-41). Danilo Andjuszics és Dimitrisz Haritopulosz párosa a folytatásban is kevésnek bizonyult a jóval egységesebb, egymásért küzdő vendégek ellen, a két fél közötti differencia tovább hízott (40-65). A küzdelem elmaradt, végtelenül simán fektette két vállra az Uros Slokar-Kyle Kuric fémjelezte Estudiantes ellenfelét, ahol gyakorlatilag védekezésben semmit nem produkáltak a játékosok illetve a támadások is inkább az egyéni megoldásokról szóltak. Ennek tükrében nem meglepő a különbség a gólpasszok területén sem (10-25), fölényes diadalával a fővárosi kiscsapat pedig a szezon során először lépett ki a kiesőzónából (a jobb pontarányok miatt, mivel a Murcia ismét kikapott).
A mérkőzés videós összefoglalóját itt tekinthetitek meg.

A CB Valladolid legjobb dobói: Andjuszics 17/3, Haritopulosz 12, Johnson – Szinanovics 8/3 - 8
A Tuenti Movil Estudiantes legjobb dobói: Slokar 20, Kuric 15/6, Ivanov 11

Laboral Kutxa (9-10) – Real Madrid (19-0): 74 – 90 (21-26, 16-16, 13-26, 24-22)

Se Hanga Ádámnak, se csapatának nem lehetett sikerélménye a Real Madrid ellen, nem sikerült kiharcolni a bravúrt. Sergio Llull extra formában pattogtatott, a spanyol válogatott hét triplát süllyesztett el a baszk gyűrűben. Vezetésével sima győzelmet aratott a Királyi Gárda, amelyről az alábbi linken már korábban olvashatattok, a mérkőzés videós összefoglalóját pedig itt találjátok meg.
A Real Madrid első pontjai - Sergio Llull-tól:

A Laboral Kutxa legjobb dobói: Nocioni 14/6, Causeur – Hodge 13/3 – 13, San Emeterio 11/3
A Real Madrid legobb dobói: Llull 27/21, Fernández 17/9, Mejri 12

Bilbao Basket (8-11) – Baloncesto Fuenlabrada (7-12): 95 – 73 (19-21, 28-15, 24-25, 24-12)

Az előző fordulókat tekintve nagyobb küzdelem volt kinézőben, ám a Fuenlabrada simán kapitulált Bilbaóban, hiába Andy Panko MVP teljesítménye. Az első negyed után még semmi nem utalt a vendég gárda csúfos kudarcára, sőt a Panko-Paunics vezette egylet szerzett némi előnyt (19-21). A második etap elején megrázta magát a Gabriel-Mumbrú irányította baszk csapat, remek játékszervezéssel, kitűnő megoldásokkal szórakoztatta a nagyérdeműt (47-36). A folytatásban is kezében tartotta a találkozó alakulását a Bilbao, ám Andy Panko ismét vállára vette csapatát, a narancsmezesek pedig fel is zárkóztak (64-61). Időben reagált a veszélyre Rafael Pueyo legénysége, Raul Lopezék egy 7-0-s etappal rendezték soraikat a rendes játékidő utolsó tíz perce előtt (71-61). Sikerült a lendületet átmenteniük, a Fuenlabrada pedig nem tudta elviselni Carlos Cabezas (-2) és James Feldeine (-6) betlijét. Csapatszinten sokkal jobban teljesített a 2010/2011-es bajnokság döntőse, gólpasszok tekintetében (21-4) óriási fölény mutatkozott illetve a lepattanócsatát is magabiztosan hozta (34-24).
Bár Andy Panko újfent fantasztikusan játszott, ismét nála landolt a forduló MVP díja, ám csapata mégsem ért révbe. De 29 pontos, 3 lepattanós, 7 kiharcolt faultos (29 VAL) produkciójára mindenképp büszke lehet.

A Bilbao Basket legjobb dobói: Gabriel 17/3, Kavaliauskas 16, Bertans 14/9
A Baloncesto Fuenlabrada dobói: Panko 29/9, Paunics 19/9, Perez 11/9

Iberostar Tenerife (9-10) – CAI Zaragoza (11-8): 75 – 78 (16-16, 18-19, 16-14, 25-29)

Hősien küzdött a legjobbját elvesztő Tenerife, de a végjátékban higgadtabb tudott maradni a Zaragoza, így nagyon fontos győzelmet aratott. Végig fej-fej mellett haladtak a felek, lehetetlenség volt megjósolni a győztes kilétét. Hullámzóan alakult a mérkőzés, egyik csapat sem tudta megtartani megszerzett előnyét. Remekül kapta el a rajtot a Tenerife (10-2), de hamar magára talált az aragóniai gárda. A második etapban Pedro Llompart brillírozott (21-34) egészen addig, amíg Alejandro Martinez zseniális húzást nem tett a görög Papadopulosz – akit Blagota Sekulic pótlására igazoltak - pályára küldésével; amelytől fogva újra kiegyenlített volt a rangadó (34-35). A folytatásban sem tudtak elszakadni egymástól a felek, nagyobb előnyt ismét a Zaragoza alakított ki a 36. percben (57-66), amelyet a kanári-szigeteki edző időkéréssel próbált megtörni – sikerrel tette mindezt, az intelmei hatottak, csapata felzárkózott (69-72). Az utolsó perc a taktikai személyhibák beütéséről szólt: míg vendég oldalon Llompart hidegfejjel értékesítette büntetőit, addig Ricardo Uriz hibázott. Ugyan még volt 8 másodperce a hazaiaknak a hosszabbítás kiharcolására, de Uriz hármasa nem talált célba – a triplákat egyébként is pocsékul dobta csapata, mindösszesen 11 százalékkal -, ezzel a tenerifei egylet is negatív mérleget tudhat már magáénak.
Papadopulosz megmozdulásai:

Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Papadopulosz 15, Uriz 12, Blanco 10
A CAI Zaragoza legjobb dobói: Llompart 16/6, Rudez – Roll 12/3 – 12/3

Gipuzkoa Basket (8-11) – Valencia Basket Club (17-2): 50 – 57 (23-10, 12-13, 2-20, 13-14)

Alacsony színvonalú meccset vívott a san sebastiani alakulat a Valenciával, amely újabb sikerével magabiztosan őrzi a bajnoki tabella második pozicíóját. Meglepte ellenfelét a Gipuzkoa Basket, koncentrált kosárlabdával rukkolt elő, hatékony támadása mellett agresszív védekezést alkalmazott, a Valencia nem is találta ennek ellenszerét (23-10). Magabiztosan tartották előnyüket Sito Alonso tanítványai (26-16), Peraszovics mester hiába kért időt, nem tudott a félidőre közelebb kerülni csapata, amely borzasztó első 20 percet produkált (35-23). A baszk rajongóknak azonban nem sok örömük lehetett a második félidőben, főként a harmadik negyedben. Teljesen érthetetlen módon omlott össze a Javier Salgado-Jason Robinson húzta Gipuzkoa, mindösszesen 2 (!!!) egységre volt képes, ezzel szemben a Valencia magára talált, Sato mellett az új szerzemény, Kristof Lavrinovic termelte a pontokat, megfordította a mérkőzés állását a vendég klub (37-43). Megszerzett fórját nem engedte kicsúszni a kezei közül a Valencia, s bár egy kimondottan alacsony színvonalú meccsen, de behúzta az újabb diadalt és tapad továbbra is a Real Madridra.
A litván Lavrinovic első valenciai mérkőzésén sokat tett hozzá csapata győzelméhez:

A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Salgado – Winchester – Doblas – Robinson 8/6 – 8/3 – 8 - 8
A Valencia Basket Club legjobb dobói: Sato – Lavrinovic 12/6 – 12/6, Van Rossom – Dubljevics 9 – 9

UCAM Murcia CB (5-14) – Herbalife Gran Canaria (13-6): 71 – 78 (20-15, 17-24, 11-21, 23-18)

Jól tartotta magát a Murcia jóval magasabban rangsorolt ellenfele ellen, de e teljesítmény ezúttal sem ért győzelmet, így a gárda egészen lecsúszott a kiesőzónába, hiszen egymást követően hetedszer kapott ki! Hiába kapta el jobban a rajtot a vendég együttes (4-9), magasabb sebességi fokozatba kapcsolt a három amerikai irányította Murcia (20-15). Már 9 ponttal is ment, amikor Ben Hansbrough főszereplésével 0-11-es etapot repesztett a kanári-szigeteki alakulat, ezzel pedig a nagyszünetre már minimális előny tudatában mehetett (37-39). A játék megszakítása nem a hazaiaknak kedvezett, lassan lendültek játékba, ami alatt az Eulis Báez-Thomas Bellas fémjelezte kanárik elléptek. 50-67-es állásnál már zsebben érezhették a mérkőzést, de ekkor villant Kim Tillie és Pete Mickeal is, a 38. percben ismét ellenfele nyakában loholt a Murcia (71-75). Pedro Martinez edző rendezte sorait és bár csapata nem engedte kicsúszni a győzelmet kezei közül, ez az összecsapás is remek példaként szolgált arra, hogy egy mérkőzés 40 percig, a lefújásig tart.

Az UCAM Murcia CB legjobb dobói: Tillie 19, Mickeal 16/6, Wood 15/15
A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Báez 19/9, Hansbrough 12/3, Bellas 11/3

FC Barcelona (13-6) – FIATC Joventut (9-10): 88 – 79 (18-21, 25-26, 26-19, 19-13)

Az elsőszámú katalán rangadót mindig hatalmas érdeklődés, különös pikantéria övezi. A beharangozóban említettük, hogy a Barca dolgát igen megnehezítheti, ha hagyja ellenfelét érvényesülni a periméteren, hiszen a Joventut egyik legnagyobb fegyvere kiváló triplamutatója, amellyel a liga legjobbjai közé tartozik. A második számú katalán csapat a lehető legjobbkor, régióbeli ellenfele ellen süllyesztett el 15 trojkát (56% pontossággal), alaposan feladva a leckét a gránátvörös-kék együttesnek. De Xavi Pascual tanítványai is remekül használták ki a badalonaiak leginkább sebezhető pontját, a festékbeli hátrányukat, amellyel végül révbe is értek. Kiemelkedőt nyújtott a Bostjan Nachbar-Erazem Lorbek-Brad Oleson trió, összesen 52 egységet vállaltak a gigászi klub 88 pontjából. A találkozó feszültséggel és kemény védekezéssel telt, Ante Tomicnak és Kosztasz Papanikolaunak is volt, hogy távoznia kellett a parkettről vérző arcával. A katalán óriás a második félidőben fordította maga javára az összecsapást, továbbra is őrizve harmadik helyét a tabellán.

Az FC Barcelona legjobb dobói: Nachbar 19/12, Lorbek 17/3, Oleson 16/6
A FIATC Joventut legjobb dobói: Shurna 14/9, Joseph 13/9, Suarez 11/9

La Bruixa D’or (6-13) – Rio Natura Monbus (8-11): 56 – 77 (14-18, 13-25, 13-17, 16-17)

Végig dominálva a mérkőzésen, könnyű sikerrel koronázta kemény erőfeszítéseit a Rio Natura Monbus, amely tovább kapaszkodik a ranglistán. Már a hetedik percben kétszámjegyű előnnyel bírt a vendég egylet (7-18), de Marko Ljubicsics vezetésével felzárkózott a katalán kiscsapat (14-18). Hiába egyenlített ki Arco triplájával Hanga Ádám ex-csapata (20-20), a galíciaiak 0-10-s rohanással feleltek. Innentől fogva esélyt sem adtak a hazaiaknak a közelebb férkőzésre, magabiztos, könnyed csapatjátékkal fektették két vállra őket. Dewar és Junyent mellett Mike Muscala tűnt megállíthatatlannak, az amerikai majdnem dupla-duplázott (19 pont, 9 lepattanó). Moncho Fernández tanítványai sokkal jobban érvényesültek periméteren illetve a büntetővonalról is kiválóan céloztak.

A La Bruixa D’or legjobb dobói: Monroe 12/3, Arco 11/6, Ljubicsics 8/3
A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Muscala 19, Dewar 18/9, Junyent 17

Unicaja Malaga (13-6) – Cajasol (9-10): 89 – 76 (21-20, 27-18, 17-14, 24-24)

Regionális derbivel zárult a 19. forduló, az Unicaja Malaga a szintén andalúziai Cajasolt fogadta. Az összecsapás arra is szolgált, hogy a malagaiak feledtessék a Király Kupa első fordulójában elszenvedett vereségüket. Nem számíthatott könnyű találkozóra egyik fél sem, a Sevilla a 16. percig intenzív és sikeres támadásokkal okozott fejfájást Nik Caner-Medley-éknek (37-34), ám onnantól fogva az amerikai és Fran Vázquez összjátékára nem tudott érdemben reagálni a vendég gárda (48-38). Joan Plaza „hada” tovább folytatta a showt, de a Cajasol nem adta fel, keményen küzdött. Megtörni csak akkor látszottak, amikor Nik Caner-Medley sorozatban dobta demoralizáló kosarait (87-65). A vendégeknek nem maradt más, mint az eredmény kozmetikázása, amelynek nagy részét Scott Bamforth és Tomas Satoransky végezte el.

Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Caner-Medley 18/9, Vázquez 16, Dragic – Toolson – Granger 11/3 – 11/3 - 11
A Cajasol legjobb dobói: Bamforth 15/9, Satoransky 14/6, Mata 13/9