ACB Liga – 2. forduló: Szoros rangadók és nagy kiütések hétvégéje

Az európai bajnokságok közül a legnívósabb, a spanyol ACB Liga ezúttal sem okozott csalódást; a második fordulóban is akadtak látványos, remek megoldások, több kis csapat is okozott kellemetlen perceket magasabban rangsorolt riválisaiknak. Nézzük meg, hogyan alakult az ACB Liga második alapszakaszbeli köre!

Asefa Estudiantes (1-1) – CB Valladolid (0-2): 80-66 (20-20, 20-18, 22-16, 18-12)

Míg az első fordulóban esélye sem volt a győzelemre az Asefa Estudiantes gárdájának, most magabiztos diadalt arattak a jelenlegi utolsó helyezett ellen. Az első félidő kiegyenlített játékot hozott, felváltva estek a kosarak, egyik fél sem tudott meglépni a másiktól, a félidőre csupán két pontos fórral mehettek a hazaiak. A második félidő első öt percében is még fej-fej mellett haladtak a csapatok, majd Quino Colom vezetésével (15 pont, 4 lepattanó, 7 gólpassz – 28-as indexmutató) a hazai alakulat ellépni látszott, végül kényelmes sikert aratott.

Az Asefa Estudiantes legjobb dobói: Kuric 17/9, Banic 16, Colom 15/3
A CB Valladolid legjobb dobói: Wright 14/3, Johnson –  Haritopulosz 11/6 – 11

Valencia Basket Club (1-1) – Gipuzkoa Basket (1-1): 87-58 (23-10, 19-15, 28-22, 17-11)

Rajt-cél győzelmet ért el a valenciai együttes, már az első negyedben kétszámjegyű előnyt kovácsoltak Rafa Martinezék. Az első fordulóban elszenvedett egy pontos barcelonai veresége után a Valencia szépen talpra állt és látványos, közönségszórakoztató játékkal rukkolt elő a mintegy 7400 lelkes szurkoló előtt. Bojan Dubljevic aznapi játékával Sito Alonso legényei nem tudtak mit kezdeni, a montenegrói 17 perc alatt szórt 18 egységet, de remekül mutatja a csapategységet, hogy minden narancssárga mezes dobott pontot, még az ifjú, 16 éves reménység, Pablo Perez is. A palánk alatt óriási erődemonstrációt tartott a hazai egyesület, 17-tel több lepattanót kaparintott meg ellenfelénél. A vendégeknél hiába Jason Robinson és David Doblas jó teljesítménye, ők sem tudták megállítani a robogó valenciai hadat.

A Valencia Basket Club legjobb dobói: Dubljevic 18/12, Martinez-Lishchuk-Van Rossom 10-10-10
A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Robinson 16/6, Doblas 15, Neto 10

Rio Natura Monbus (0-2) – La Bruixa D’or (2-0): 71-88 (23-22, 16-21, 15-25, 17-20)

Új szezon, új esélyek – akár ezzel a mottóval is aposztrofálhatnánk Hanga Ádám ex-csapatának performanszát; kitűnő rajtot vett a katalán kis gárda. A tavalyi bajnokság utolsó helyezettje két győzelemmel jelenleg az élbolyban tanyázik, ráadásul második diadalát idegenben szerezték meg Alex Hernándezék. Dinamikusan, jól rajtolt mindkét fél, a sok pontot számláló első tíz percben a hazaiak szereztek minimális fórt. A második negyed első perceiben a Monbus kialakította az addigi legnagyobb előnyét (27-22), ám ekkor a katalánoknál előlépett Oliver Arteaga és Salva Arco, akiknek köszönhetőn a félidőre már négy pontos vendég vezetést mutatott az eredményjelző tábla. A fordulásban Marcus Eriksson tripla parádéjával nem tudtak mit kezdeni a hazaiak, a negyedik etapot 14 pontos hátrányban kezdhették meg. Változás itt sem történt, a manresaiak remek játékszervezéssel, kitűnő egyéni eredményekkel, győztesen hagyhatták el a parkettet.

A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Muscala 16, Corbacho – Pumprla 12/9 – 12/3
A La Bruixa D’or legjobb dobói: Eriksson 18/12, Arco 15/12, Waters 13

Baloncesto Fuenlabrada (1-1) – Bilbao Basket (0-2): 75-72 (14-23, 19-17, 11-15, 31-17)

Az elmúlt hétvégi veresége után egy egészen más Bilbao lépett ki a pályára, óriási iramban estek neki Raul Lopezék a hazai egyletnek. Alex Mumbrú legszebb napjait idézve pattogtatott, Andy Pankoék nem is tudtak fogást találni az idei Európa-bajnokság bronzérmes válogatottján. A záró negyed végéig minden a vendég együttes szája íze szerint alakult, a baszk együttes szimpatizánsai joggal bízhattak kedvenceik első győzelmében. Ám a Feldeine-fémjelezte hazaiak egy percig sem adták fel a mérkőzést, egy egészen hihetetlen negyedik negyedet repesztettek a teljesen váratlanul összeomló Bilbao ellen. Hiába volt még esélye egyenlítenie a vendégeknek, Raul Lopez hárompontosa nem ért célba, így a forduló legnagyobb fordítását bemutató Fuenlabrada bravúros diadallal szerezte meg a 2013/2014-es spanyol bajnokságban első sikerét.

A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Feldeine 20/9, Cabezas 11/6, Panko 10
A Bilbao Basket legjobb dobói: Mumbrú 22/6, R. Grimau 14/6, Gabriel 8/3

Herbalife Gran Canaria (2-0) – Ucam Murcia (1-1): 86-69 (20-25, 21-16, 24-13, 21-15)

A forduló és talán a szezon legmeghatóbb összecsapásán van túl a két gárda. A mérkőzés hőse, az ausztrál Brad Newley, aki elképesztő tanúbizonyságot tett a kosárlabda és csapata iránt érzett szeretetéről…Sokkal magabiztosabb rajtot vett a Murcia, Scott Wood megállíthatatlannak bizonyult a periméteren (hat triplát hintett) a hazaiak számára, ám sikerült az első negyed végére „lőtávolságon” belül maradniuk. Mindkét fél igyekezett kiszolgálni a nagyérdeműt, óriási blokkok, alley-oopok közepette egállal térhettek a csapatok a nagyszünetre. A harmadik negyed egy sajnálatos sérüléssel indult: a „kanárik” Ben Hansbrough-ja nem tudta folytatni a játékot…A helyére érkezett az a Brad Newley, aki azon az előtte lévő napokban nem edzett és akinek aznap született meg kislánya – két órával a labdafeldobás előtt. Egészen a sérülésig szó sem volt az ausztrál bevetéséről, ám akkor ő maga jelentkezett, hogy segítse csapatát. Nem is akárhogyan: 12 perc alatt 9 pontot dobott, lelkesedése társaira is átragadt, a harmadik etapban hengerelt a Gran Canaria, megalapozva győzelmüket.

A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Martin 16/6, Oliver - Baez 13/9 - 13
Az Ucam Murcia legjobb dobói: Wood 20/18, Antelo 13/9, J. Grimau 11

Cajasol (0-2) – Unicaja Malaga (2-0): 65-85 (16-24, 18-21, 14-19, 17-21)

Két, nem egy minőségi szinten lévő csapat nézett farkasszemet egymással, borítékolható is volt már a meccs előtt a vendég siker. Gyorsan magához ragadta az irányítást a Zoran Dragic-Nick Caner-Medley duó, a 8. percben már kétszámjegyű hátránynál (10-20) kellett időt kérnie a Cajasol mesterének. Azonban a remek napot kifogó Malaga ellen ez sem használt, a mérkőzés előrehaladtával egyre jobban nyílott a két csapat közti különbséget jelentő olló. Tomas Satoransky tartotta a lelket a hazaiakban, ám így sem tudták kivédeni a nagyarányú vereséget. A vendégeknél Fran Vázquez , „a blokkirály” is jó formával rukkolt elő, egy újabb magabiztos győzelemmel a Malaga a második pozícióban foglal helyet a tabellán.

A Cajasol legjobb dobói: Satoransky 15/3, Williams – Mata 10 – 10/6
Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Caner-Medley 21/6, Dragic 13, Vázquez 12

FIATC Joventut Badalona – Regal FC Barcelona: 80-83 (24-16, 9-12, 25-19, 22-36)

A második fordulóban sem maradtunk katalán derbi nélkül, ezúttal a Katalán-Kupa két döntőse vívott izgalmas csatát. Összeszedettebben, pontosabban kezdett a Badalona, triplák záporát zúdította jóval magasabban rangsorolt ellenfelére. A gránátvörös-kékeknél az eddigi bajnokságban zseniálisan játszó irányító, Marcelinho Huertas sziporkázott (15 pont, 7 gólpassz, 5 kiharcolt fault), elsősorban neki és az ifjú Alex Abrines-nek volt köszönhető, hogy nem tudott meglépni a fantasztikus mozdulatsorokat bemutató hazai csapat. A paprikás hangulatú összecsapáson a 25. percben elszakadt Ante Tomic-nál a cérna: sportszerűtlen hibát fújtak a horvát centerre. Az idei kiírásban debütáló 18 éves Agusti Sans magabiztos kézzel értékesítette a büntetőket, a legnagyobb különbség alakult ki a mérkőzés ezen szegmensében (58-45). Ám Joey Dorsey csatlakozott a nagyot küzdő Huertas-Abrines duóhoz, így végül megúszta a vereséget Xavi Pascual alakulata, ahol Ante Tomic, Maciej Lampe és Bostjan Nacbar is kipontozódott a meccs végére. A Tariq Kirksay-t be nem vető hazai gárda közel járt a bravúrhoz, 35 percen keresztül irányította a mérkőzést, ám a végére elfáradt.

A FIATC Joventut Badalona legjobb dobói: Shurna 17/15, Barrera 11/6, Vives – Miralles 10 - 10
A Regal FC Barcelona legjobb dobói: Huertas 15/6, Abrines – Dorsey – Tomic 13/3, 13, 13

Real Madrid (2-0) – Laboral Kutxa (0-2): 105-72 (26-25, 32-17, 24-18, 23-12)

Ahogy arról már korábban beszámoltunk Hanga Ádám csapata, az ezer sebből vérző Laboral Kutxa óriási vereségbe futott bele a Real Madrid otthonában:

CAI Zaragoza (1-1) – CB Canarias (2-0): 60-66 (12-14, 15-15, 10-18, 23-19)

Talán a második kör legnagyobb meglepetésének lehet mondani, hogy a Zaragoza otthon kapott ki a CB Canarias-tól. A mérkőzés inkább a küzdeni akarásról szólt, semmint a szép megoldásokról, a hazaiak még örülhettek, hogy az első félidő után partiban voltak a vendégekkel, a kétpontosokat csupán 33 százalékkal dobták, emellett elszórtak 14 labdát is 20 perc alatt. A vendégek remek védekezést bemutatva a harmadik negyedben megalapozták idegenbeli diadalukat.

A CAI Zaragoza legjobb dobói: Rudez 19/9, Roll 11/3, Jones 10
A CB Canarias legjobb dobói: Blanco 13/3, Sekulic 12