ACB Liga - 11. forduló

A Valencia és a Murcia kivételével megérte mindenkinek útra kelni a spanyol bajnokság 11. fordulójában, miután a kilenc összecsapásból, csupán kettőn született hazai siker. Hangáéknak továbbra is döcög a szekér Manresában, ezúttal a Zaragoza vitt el két pontot honfitársunk csapatának otthonából.

Assignia Manresa – CAI Zaragoza 75-82

Hanga kezdőként szerepelve, igen sokat játszott irányítóként, s összesen 31 percnyi lehetőséget kapott a bizonyításra, ami természetesen örömteli, de hétközi húzódását is tekintve meglepően sok. Honfitársunk ez alatt 10 pontot szerzett 9-ből 3-as mezőnymutatóval, két triplakísérlete letáncolt a gyűrűről, míg a 7 büntetőkísérletéből 4 volt jó. Hasznos játéka 5 lepattanóban, 3 gólpasszban, 5 kiharcolt faultban, 1 szerzett labdában és 1 blokkban nyilvánult meg, míg a negatív oldalra 2 eladott labdát jegyeztek fel neki a statisztikusok. 11-es VAL értékmutatójával a hazaiak harmadik legjobbja volt ezen a játéknapon.

Hanga kezdőként kapott szerepet, de ezúttal kicsit más szerepkörben, mint a múlthéten, ugyanis Jaume Ponsarnau mester a kezdőirányító, Javi Rodriguez pótlását két játékszervezős felállással akarta megoldani, s honfitársunk mellett Alex Hernandez is irányítóként kapott szerepet az első ötösben, ráadásul az igencsak sok labdát igényló Troy DeVries is ott volt a parketten a feldobásnál, de ez összességében jól sült el a manresaiak szemszögéből. Ádám első kosárát egy megszerzett lepattanó után, mindenkit lefutva szerezte meg, majd egy "kosár jó, plusz fault" akcióval növelhette pontjai számát, igaz a ráadás büntető leszédült a gyűrűről.

Abban az öt perces periódusban, amikor a második negyedben Ponsarnau mesternek pihentetnie kellett Hangát a katalánok kétpontos előnyből nyolc egységnyi hátrányt csináltak, s a félidőben már 11-gyel mentek, ráadásul a fordulást követően is előbb nyílt az olló, utána kezdett csak el újra szervezett és hatékony csapatjátékot produkálni a vendéglátó. A magyar légiós harmadik kosarát is egy "mindenkit lefutós" akció végén szerezte, majd büntetőket harcolt ki, de nem volt precíz, előbb 2-ből 1-szer talált be, majd sikerült a következő kiharcolt faultnál mindkét kísérletét értékesítenie, végül a negyedik negyedben, amikor már újra szorongatott a Manresa, megint csak az egyik próbálkozása ért célba. Hasznos és ponterős játékával viszont jelentős szerepe volt abban, hogy a 24-et szóró DeVries vezette hazai alakulat vissza tudjon kapaszkodni, ám a holtponton nem sikerült átlendülni, így a Hanga klubja maradt kieső helyen, s imámáron 1 - 10-es mérleget birtokol 11 forduló elteltével.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

FIATC Joventut Badalona – FC Barcelona Regal 63-78

Talán kevesen tudják, de a barcelonai olimpia kosártornájának nem a legendás építész, Antoni Gaudi kedvenc városa adott otthont, hanem Badalona látta vendégül a Jordan-Bird-Magic fémjelezte Dream Team-et 1992-ben, ahol most a két katalán gárda farkasszemet nézhetett egymással. Az első negyed a 12 pontig és 5 gólpasszig jutó Navarro vezette címvédőé volt, ám a félidőre sikerült visszajönnie a meccsbe a házigazdának, de ekkor jött az igazi fekete leves. A hazaiak mindössze két (nem elírás, 2) pontra voltak képesek, míg a Barca 14-et termelt, amivel el is döntötte az összecsapást. Wallace és Jawai a pontok mellett (11-10), a lepattanókat is szép számmal gyűjtögették (7-7), míg a túloldalon Fisher-Kuzmic-Tomas trió átlagos teljesítménye nem volt elég a ”nagytestvér” megszorongatására.

Bilbao Basket – Cajasol Sevilla 76-79

Bilbaóban aratott nagy győzelmet a holtversenyben ligautolsó Sevilla, miután a 18 pontos Satoransky remeklésével két vállra fektették az azóta már az Euroliga legjobb 16 csapata közé is bejutott baszk együttest. A végig kiegyenlített találkozó végjátéka rendkívül izgalmasra sikeredett, miután alig fél perccel a vége előtt a jól játszó Mumbru (24/9) duplájával két ponttal ment a házigazda, ám ekkor jött a vendégek cseh ásza, Satoransky és egy betörés utáni gól jó plusz egyes akcióval megfordította a mérkőzést. Maradt még ugyan hat másodperc egy ellentámadásra, ám Zisis balszerencsésen vette át a bedobás után a labdát, Sastre Morro lecsapott rá, a görög játékmester pedig már csak sportszerűtlen fault árán tudta megállítani, így elkönyvelhette második győzelmét a Sevilla.

Mad-Croc Fuenlabrada – CB Canarias 65-73

Megszerezte harmadik győzelmét is az ACB Ligában a Canarias, ráadásul eddigi sikereiből kettőt idegenben ért el a tenerifei újonc. Remekül kezdtek a sokoldalú játékkal előrukkoló Ricardo Urtiz (15 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz) vezérelte vendégek, ám a megállíthatatlannak bizonyuló Feldine (27) irányításával visszamászott a meccsbe a Fuenlabrada, így csak három pontos hátrányban zárta a félidőt a házigazda. A térfélcserét követően többször át is vették a vezetést a narancssárga mezesek, ám a Canarias mindig tudott újítani, így megérdemelten zsebelt be újabb sikerét.

Blancos de Rueda Valladolid – Valencia Basket 74-66

Értékes skalppal gyarapodott a Valladolid gyűjteménye, miután egy közönségszórakoztató mérkőzésen legyőzték a dobogóra is esélyes Valencia együttesét. A látványos akciókban nem szűkölködő mérkőzésen a hazaiak hősei Hunter, O’Leary, Nacho Martin és Renfroe voltak, mind a négyen 15-ös teljesítményindex felett zártak, a csapat 35 lepattanójából 27-t ők kaparintottak meg, emellett az első három úriember egyaránt 16-16 ponttal zárt. A Valenciánál Kelati nagyon nem találta a formáját, leginkább Ribas (14 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) tartotta meccsben a vendégeket, de az ellentétes negyedeket hozó mérkőzésen (az elsőt és a harmadikat a Valladolid nyerte nagyobb különbséggel, míg a másik kettőt a Valencia) a több jó egyéni teljesítményt felmutatni tudó házigazdák végül bedarálták esélyesebb riválisukat.

Lagun Aro GBC – Herbalife Gran Canaria 72-94

Három negyedig bírt lépést tartani a kanárikkal a baszk házigazda, a záró felvonásban viszont robbantott a forduló legjobbjának is megválasztott, Spencer Nelson fémjelezte Gran Canaria. Az amerikai 21 pontja mellé lekapkodott 10 lepattanót és kiosztott 6 gólpasszt is, közte bevágott két triplát is csapata 12-jéből. A mezőnyből több mint 60 százalékkal tüzelő vendégek a játék minden elemében felülmúlták a Lagun Arot, amelyben Ibekwe tudott csak igazán felnőni a feladathoz (14 pont, 6 lepattanó), rajta kívül a Neto-Doblas-Taylor trió igyekezete dicsérhető, ám mindez édeskevésnek bizonyult hazai pályán, miután a túloldalon Newley (18), Bellas (15/12) és Beiran (12) is elemében volt a találkozón.

Unicaja Malaga – Blusens Monbus Obradoiro 70-76

Corbacho feltartóztathatatlannak bizonyult a találkozón, az Obradoiro bedobója kilenc kísérletéből hat triplát süllyesztett el a vendéglátók gyűrűjében és összességében 28 pontnál fejezte be a gólgyártást. A Malaga meglepő hazai vereségében nagy szerepet játszott, hogy a Vidal-Calloway-Gist trió mindegyik tagja lenullázódott a mérkőzésen, a három kulcsember gyatra teljesítményével pedig csak szenvedett a házigazda. A végjátékban is az andalúzok futottak az eredmény után, de az Obradoiro jól használta ki ellenfelük védelmi hibáit és higgadt játékával nagyon értékes győzelemmel távozott Malagából.

Caja Laboral – UCAM Murcia 87-83

Megszenvedett a győzelemért hazai pályán a Caja Laboral a jóval lejjebb rangsorolt Murcia ellen, de ha nehezen is végül hozták a kötelezőt a kiválóan büntetőző (92 %) baszkok. Causeur újra egy ponterős produkcióval jelentkezett (18), mellé több jó teljesítmény is társult a házigazdák részéről, akik főleg a 12 ponttal megnyert második etapban húztak el a Berni Rodriguez vezérelte (17 pont, 7 gólpassz) vendégektől. Antelo és Tillie is remek estét zárt a Murciánál, de nem tudtak mit kezdeni a bővebb és eredményesebb rotációval dolgozó Caja-val, amelynek mind a tíz pályára lépő játékosa legalább négy pontot betett a közösbe az összecsapáson.

Asefa Estudiantes Madrid – Real Madrid 74-87

Paprikás hangulatú házi rangadót játszott egymással a két madridi klub, melyen végül az előnyét negyedről negyedre szépen lassan növelő blancók diadalmaskodtak és őrizték meg veretlenségüket a bajnokságban. Szemkápráztató akciókban most sem volt hiány, főleg a Real sztárjai villogtak e téren - a menetrendszerű Fernandez alley-oop-ot már meg sem kell említenem -, de az Estudiantes sem hagyta kiszolgálatlanul szurkolóit. A ”hazaiak” legjobbja a 24-igjutó German Gabriel volt, rajta kívül Kirksay volt rendkívül aktív, a játék minden eleméből kivette a részét (6 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz, 2 blokk), míg Carl English ugyan most is eljutott 16 egységig, de tette mindezt katasztrofális dobószázalékkal (4/18), ráadásul Sergio Rodriguez az ő lába alatt átpattintott labdából szerezte a meccs legpimaszabb kosarát. A királyi gárdának a Fernandez-Llull-Mirotic hármas hozta a mérkőzést, amellyel továbbra is makulátlan mérleggel vezetik az ACB Ligát.