ACB Liga - 18. forduló

Amekkora tolongás volt év közben az első helyért (öten vezették holtversenyben a ligát), most legalább akkora, ha nem nagyobb a nyüzsgés a rájátszást érő pozíciókért, pedig még csak a második kör legelején járunk. A 7-ik és a 11-ik hely között minden csapat 9-9-s mérleggel rendelkezik, köztük a Lóránt Pétert újra soraiban tudó Lagun Aro is, míg Hanga Ádám és a Manresa szorosan követi őket 8-10-s mutatóval. Az élen továbbra sincs változás, bár a Malaga az utóbbi időben kezd leszakadni az élbolytól, sorozatban második nem várt vereségét szenvedte el az euroligás együttes.

FIATC Joventut Badalona - Assignia Manresa 92-79

Az egykoron szebb napokat is megért Badalona otthonába látogatott a Hanga Ádámot is felvonultató Manresa, mégpedig egyértelműen azzal a céllal, hogy ötven százalékosra tornázzák fel a mérlegüket. Nem is kezdték rosszul a találkozót, igyekeztek dominálni a játékot, de a Badalona nem adta egyszerűen a bőrét. Remek mérkőzés volt, amelynek első negyedében végig fej-fej mellett haladtak a felek, a 3-4 pontos előny már tekintélyesnek számított. A végén egy triplával megugrott a hazai csapat, azonban a jól dobott büntetőinek köszönhetően egyenlített a Manresa, így 22-22-vel zárult az első negyed.

A végig nagyon paprikás hangulatú találkozó a 13. percben aztán érdekes fordulatot vett, ugyanis a hazaiak edzője addig reklamált egy ítéletet, amíg 2 technikaival ki nem állították. A közönség tüntetett, és ez egy kicsit meg is zavarta Doellmant, aki csak kettőt dobott be a négy büntetőből, de ezzel is utolérték ellenfelüket. A folytatásban aztán Hangáék még nagyobb nyomást helyzetek ellenfelükre, és el is húztak 5-6 ponttal. Ezt nagyjából tartani is tudták a folytatásban, így egy utolsó pillanatokban beszedett Jelinek dupla ellenére is négy pontos előnnyel vonulhattak pihenőre.

A harmadik negyed azonban nem a legjobban kezdődött számukra, sőt. A Badalona okos játékkal előbb utolérte, majd szépen le is hagyta őket. A palán alá nem tudott bejutni a Manresa, szinte csak triplákkal próbálkoztak, viszont ezek nem akartak beesni, így a játék képe alapján csöppet sem volt meglepő a fordítás. A hazai együttes magabiztosan őrizte, sőt növelte előnyét, bármivel is próbálkozott a vendégcsapat vezetőedzője. A negyedet 13 ponttal nyerték meg, így kilenccel már már ők vezettek a dudaszó pillanatában.

A negyedik negyedben aztán összekapta magát a Manresa, és mindent egy lapra feltéve rohamozott. Ennek lassan is, de meglett az eredménye, a negyed derekához érve ugyanis négy pontra fel tudtak kapaszkodni. Ekkor azonban ismét megrázta magát a Badalona, és újfent leszakították magukról az ellenfelet. A végjátékban aztán már minden az ő szájuk íze szerint alakult, így elmondható, hogy a második félidő alapján megérdemelten nyerték meg a mérkőzést. A Manresa nem bírta el két kezdőjátékosa, Rodrígez és Gladyr betlijét, így a 32 pontig jutó Doellman parádéja sem volt elég az üdvösséghez.

Honfitársunk a hatodik percben került először pályára, és rögtön egy szép duplával nyitott. Innentől egészen a második negyed közepéig pályán volt, és összesen hat pontot termelt ebben a időszakban, okos és jó játékkal csapata egyik legjobbja volt. Sokat azonban nem pihenhetett, három perc múlva ugyanis visszatért a pályára, és a félidő hajrájában végig pályán is maradt. A második félidőt is a padon kezdte Ádám, kissé érthetetlen módon. A 25. percben aztán csatasorba állította edzője, és a 31. percig fent is volt, ám ez idő alatt nem róla szólt a mérkőzés, nem tudott segíteni az egyre mélyebb gödörbe kerülő csapatán. Összességében 17 percet töltött a pályán, ezalatt 6 pont, 1 lepattanó és 3 gólpassz került a neve mellé.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Blusens Monbus Obradoiro - Lagun Aro GBC 80-88

Mindenképpen pozitívummal hangolódhattak a magyar szurkolók Lóránt Péter mérkőzésére, hiszen a magyar válogatott kiválósága hosszú hetek rehabilitációját követően újra bevethető volt csapatában, a Lagun Aroban. Lóránték amúgy is jó előjelekkel készülhettek, hiszen 2-8-as mutatót követően már 8-9-es mérleggel utaztak a 4 győzelemmel álló Blusens Monbus Obradoiro együtteséhez.

Rendkívül kiegyenlítetten indult a mérkőzés. A vendégek főleg a két triplát is berámoló Neto vezetésével rohamoztak, ám a fiatal hátvéd döbbenetesen korán, mindössze 5 perc alatt 3 személyi hibát is elkövetett. A házigazdák a palánkok alatt hatékonyan dolgozó Lasme révén a negyed végére úgy tűnt megléphetnek, így jókor érkezett Salgado utolsó másodpercben dobott hármasa (21-18).

A második játékrészt jól kezdte a Lagun Aro. Doblas remekül szállt be a padról, Panko hármasa pedig összesen egy 10-0-ás vendég rohamot jelentett. Ki más, mint Lasme törte meg a hazaiak gólcsendjét és a negyed derekára újra kiegyenlítetté vált a meccs (37-37). Mindkét edző meglehetősen sűrűn forgatta csapatát, Lóránt Péter sérüléséből visszatérve a félidő utolsó percében 17 másodpercre került a parkettre.
Amíg az Obradoiro főleg a közeli dobásaikkal és a büntetőkkel tartották magukat, addig a vendégek elsősorban 8 triplájuknak köszönhetően vezettek 20 perc után.

A nagyszünetet követően a vendégeknél közel negyedórás kényszerpihenő után visszatért Neto is pályára. A baszk gárda továbbra is remekül célzott a triplavonalon túlról, Vidal harmadik hármasa már a 10. volt a csapatnak (41-51). Elképesztő szakaszt produkáltak Doblasék, akinek a 2+1-e után Vidal – minő meglepetés – hármast szórt, így 58-41-re (!) húztak el. Hogy nem dőlt el már ekkor a meccs, arról Bulfoni hármasa és Lasme büntetői gondoskodtak: 8-0-ás hazai rohammal zárult a negyed (55-64).

A záró negyedben tovább csökkentette hátrányát az Obradoiro. A rutinos olasz hátvéd, Bulfoni 11. pontjával már csak újfent hat pont volt a felek között (63-69). A 34. percben nem meglepő módon időt is kértek a vendégek. Ez csak átmenetileg lendítette át a hullámvölgyön a baszkokat: a már ekkor masszív dupla-duplánál járó Lasme büntetőivel három pont lett a különbség. A záró percekre megremegtek a vendéglátók kezei, Vidal viszont higgadt maradt a büntetővonalnál, Panko pedig beszórta ötödik hármasát is, amivel biztosította győzelmüket.

Lóránt Péter sérülése után visszatérve csak kevés időt tölthetett a pályán, a második negyed végén 17 másodperc erejéig kapott szerepet.

A Fókuszban:

Baloncesto Fuenlabrada - Real Madrid 57-79

A madridi derbi előzményei egyértelműen arra utaltak, hogy az Európa Kupa meccsekkel együtt zsinórban hat találkozót nyerő Fuenlabrada hazai pályán igencsak kemény ellenfél lesz az aranyérem egyik legfőbb várományosa számára. Ám két nagyon fontos embere hiányzott a vendéglátóknak és a nagyban átalakult "külvárosiak" legjobb dobójuk, Kirk Penney és a mindig hasznos Lubos Barton nélkül nem vehették fel a versenyt a hétközi Euroliga kudarc után borzasztóan kaparó Real Madriddal. Az összecsapás negatív érdekessége, hogy egy idő után bosszantóan sok volt a hazaiakat sújtó játékvezetői ítélet, pedig ideig, óráig partiban volt a Fuenlabrada, de Mike Hall, az egyetlen stabilnak számító dobó gyorsan megkapta harmadik faultját, így nélküle már inkompetens volt a hazai alakulat. Lavina egyszer-kétszer megindult, mint a ..., de nagy horderejű futásokat az ő segítségével sem tudtak kivitelezni Fisac mester fiai, így a 12-t szóró, kosarai nagy részét megint fontos pillanatokban szerző Jaycee Carroll vezette "blancók" behúzták az újabb, igen fontos idegenbeli sikerüket. Csak remélni lehet, hogy hasonló játékvezetői ténykedést többet nem látunk a kontinens legerősebb nemzeti bajnokságában, szerencsére ez eddig nem volt jellemző az ACB-ben.

FC Barcelona Regal - UCAM Murcia 90-53

Kiütés a javából, a címvédő az újonc ellen három kezdőember nélkül is erődemonstrációt tartott. N'Dong, Navarro és Mickeal sem öltözött be a hét közepén még Tel-Avivban is mérkőző, illetve emlékezetes diadalt arató hazaiaknál, de a kissé álmosan kezdő többieknek a könnyed ujjgyakorlatnál is egyszerűbb mutatvány volt a Murcia földbedöngölése. Ha egy kiscsapat játszik egy óriásklubbal idegenben és alapos verésben részesül, nem sűrűn küldik el a szakvezetőjét, de úgy fest, Murciában éppen ezzel a zakóval és a kilátástalan játékkal telt be a pohár. Talán ott hibázott a legnagyobbat Lus Guil mester, hogy túlságosan is a kettő-kettőkre és James Augustine pontjaira épített, így a többi, egyébként támadásban is hatékonynak számító kosarasa teljesen kihűlt, befásult, kiesett a ritmusból, így gyakorlatilag akkor költözött csak valamiféle élet a vendégek támadásaiba, amikor az amerikai légiós kapta meg helyzetben a labdát. Augustine 22 pontot vállalt, mellé az ex-NBA-s Rob Kurz tudott némileg felzárkózni, de a másik "USA-import" is csak akkor kezdett el betalálni, amikor a katalánok védekezése sokat lanyhult. Lorbek szinte észrevehetetlenül szórt 17 egységnyit, mellette mindenki hozzátette, amit tudott, a Murcia pedig alulmúlta idei legrosszabb dobóteljesítményét és 53 ponttal új negatív csúcsot állított fel saját magának.

Gran Canaria 2014 – Unicaja Malaga 60-49

Hiába kezdett remekül a Freeland-et újra a soraiban tudó vendég együttes, a második negyedben óriási csődöt mondott a liga egyik legkiválóbb támadó alakulata. A kanárik öt ponton (!!!) tartották az Euroligás andalúzokat, amivel egy rendkívül pontszegény első félidő után (25-25) életben maradtak a győzelmi esélyeik. A pontokért hazai oldalon a Rey-Bramos-Haynes alkotta trió felelt, míg Beirán a palánk alatt végzett hasznos munkát, összesen 14 lecsorgó labdát gyűjtött be. Fordulás után jobban kapták el a vendéglátók a fonalat, meg is léptek a Freeland és Rowland vezette zöldektől, amire még rá tudtak tenni a záró felvonásban, így remek védekezésüknek köszönhetően két vállra fektették a Malaga gárdáját.

Valencia Basket – Asefa Estudiantes Madrid 85-71

Új edző, új kezdet? Az első lépcsőfokot mindenesetre remekül vette a Valencia Perasovics irányításával, végig kézben tartva a mérkőzést, magabiztos győzelmet aratott a Gabrielt nélkülöző Estudiantes ellen. Claver és De Colo nagyon érezte a gyűrűt a találkozón, előbbi 21, míg utóbbi 20 pontnál állt meg – közte négy-négy triplával -, amivel nem bírta a tempót a Lotton vezette (23 pont) vendég együttes. Jobban szervezett volt a házigazdák játéka, összesen 20-szor hozták egymást kihagyhatatlan helyzetbe, ebből a már említett francia kisember ötször vette ki a részét. A dobóformára nem lehetett panasz egyik oldalon sem, míg a Valencia 56 %-al értékesítette a kétpontosokat, addig a madridiak 63 %-al lőtték a duplákat, de a büntetőket is biztos kézzel juttatták a gyűrűbe (85% ill. 82%). Az egyetlen markáns különbség a 6,75-ön túlról mutatkozott, ebben a hazai gárda sokkal jobbnak bizonyult, miután minden második dobásuk a kosárban landolt (6/12), míg az Estudiantes az egyharmadát sem tudta pontra váltani (6/21).

Blancos de Rueda Valladolid – CAI Zaragoza 58-73

Egy negyedet sem engedett oda vendéglátójának a Zaragoza, folyamatosan növelve előnyét könnyed győzelmet arattak Hettsheimerék. Torué néhány látványos zsákolással jelezte, hogy bizony a Valladolid is a pályán van, de Robinsonnal és Lópezzel kiegészülve sem tudta kirángatni a gödörből a ligautolsó házigazdákat. A mélyrepülésnek meg is vannak az első áldozatai: Seawrighttal szerződést bontott a klub, de a sorozatos vereségek eredményeként megköszönték Luis Casimiro mester munkáját is. A vendégek persze ezzel mit sem törődtek és szinte az összes statisztikai mutatóban felülmúlták a Valladolid együttesét, és tovább tapadnak a rájátszásért folytatott csatában a mezőnyhöz.

Banca Civica Sevilla – Caja Laboral 66-73

Húsz percig tudott partiban lenni a baszkokkal a házigazda Sevilla a két Király Kupa résztvevő összecsapásán. A harmadik negyedben aztán meglépett a Bjelica fémjelezte vendég együttes, és az ekkor összeszedett 11 pontos hátrányon már csak szépíteni tudtak a rózsaszín mezesek. Teletovicék szinte lenullázták a hazaiak kulcsjátékosát, Paul Davist, az amerikai mindössze hat pontig és egy lepattanóig jutott (az átlagai 16.8 pont és 7.4 lepattanó…) az alig 12 perc játék alatt, mert faultproblémák miatt hamar a kispadra kényszerült. Igazán kiemelkedő pontgyáros így nem is akadt a sevillaiaknál (Bogdanovics 12-vel lett az éllovas), míg a vendégeknél négyen is tíz egység fölött termeltek, amit Prigioni hét gólpasszal támogatott meg.

Bizkaia Bilbao Basket – Lucentum Alicante 73-60

Két jó félidő kezdés elég volt a Bilbaonak, hogy behúzza az Alicante elleni rangadót, az első negyedet 13, a harmadikat 8 ponttal nyerték Mumbruék. A mutatott játék is egy bajnokesélyes csapatra emlékeztetett már, különösen a két amerikai, Jackson és Fischer villogtak a mérkőzésen. Előbbi ismét szélvész gyorsan cikázott át a védőkön, míg utóbbi a palánk alatt volt korlátlan úr, 5 blokkot osztott ki a kategória ”királya” az Alicanténak. A vendégeknél Ivanov jó teljesítménye ezúttal kevés volt az újabb meglepetéshez, a bolgár klasszis 16 ponttal lett csapata legeredményesebbje. A Bilbao számára ezzel a sikerrel újra látótávolságba került a rájátszást érő pozíció, ha javuló formájukat tudják tartani, akkor még egy előkelőbb helyet is megcsíphetnek a tavaszra.