ACB Liga - 21. forduló

A Király Kupa utáni első fordulóban az élcsapatok közül bukott a Gran Canaria és a Caja Laboral, míg a Barcelona az utolsó másodpercben nyerte meg hazai derbijét egy Tomic kosárral. A mezőny így egyre szorosabb a még mindig magabiztosan vezető Real Madrid mögött, a Malaga továbbra sincs rájátszást érő helyen, Hanga Ádám Manresájanak pedig nem sikerült elmozdulnia a kieső pozícióból.

Real Madrid – Basquet Manresa 104-70

Hanga Ádám és az egyébként felszálló ágban lévő, de még mindig vastagon kieső helyen álló csapata, a Basquet Manresa képtelen volt tartani a lépést Európa jelenlegi talán legjobb klubcsapatával, a Real Madriddal idegenben, de legalább a magyar légiós rossz kezdés után szépen beindult Rudy Fernandezék ellen.

Honfitársunk kezdőként 24 perc lehetőséget kapott, ami alatt 15 pontot szerzett 12-ből 6-os mezőnymutatóval (4-ből 0 a triplavonalon túlról), valamint 5-ből 3 bedobott büntetővel. Ráadásként 4 lepattanót kaparintott meg, kiosztott 2 gólpasszt, szerzett 1 labdát és adott 1 blokkot, valamint volt 4 kiharcolt faultja is, a negatív oldalra pedig 1 labdaeladás került fel a neve mellé a 104 - 70-es Real Madrid győzelemmel záruló összecsapáson. Hanga 15-ös VAL-jával és 15 pontjával is a katalánok legjobbja volt ezen az estén, -3-as +/- mutatója pedig egészen elképesztő egy 34 pontos vereséggel végződő találkozón.

Az Euroligában is kiválóan álló, a bajnokságban magabiztosan vezető Real Madrid a végül 23-at szóró Nikola Mirotic főszereplésével nagyon korán ellépett a Ponsarnau-legénységtől, s már az első félidő derekán megvolt a közte 30, a fővárosi sztárgárda pedig 63 pontot szórt 20 perc alatt. A fordulás után Hanga vezetésével kozmetikázott a Manresa, pedig honfitársunk sokig a gyűrűbe sem talált be, majd az utolsó 7 mezőnydobásából 6 célt ért és végül 15 pontjával letette a névjegyét a Real ellen is ebben a ligában - igaz, hogy sajnos ez csapatszinten tisztes helytállással nem párosult.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Lagun Aro GBC – Blancos de Rueda Valladolid 94-78

A baszkoknak minden meccs élet-halál harc mostantól, ha ősszel is szeretnének Európa legerősebb bajnokságában versengeni, ennek első lépéseként magabiztos játékkal lepték meg a Valladolidot hazai pályán és arattak könnyed diadalt. A legújabb szerzemény Morris Finley 20 ponttal vezette társait, Doblas a palánk alatt sürgölődött hatékonyan (19 pont, 8 lepattanó), de Woods is kitett magáért 17 egységével. A vendégeknél az idei szezon egyik kellemes meglepetésembere, Nacho Martin dupla-duplával zárt (15 pont, 10 lepattanó), Renfoe pedig 17-et tett be a közösbe, de nem volt esélyük a meccset végig kézben tartó Lagun Aro ellen.

FC Barcelona Regal – Mad-Croc Fuenlabrada 72-70

Egy hajszálon múlt, hogy elrontsa a Barcelona Király Kupa győzelmének hazai ünneplését a kieső helytől menekülő Fuenlabrada, de hiába kezdte remekül a találkozót és nyerte meg 13 ponttal a nyitó negyedet az esélytelenebb vendég gárda, a végjáték balszerencsésen alakult a számukra. Feldeine 14 ponttal és 7 gólpasszal volt csapata vezére, a legeredményesebb viszont Kurz lett, aki összes pontját a triplavonalon túlról szerezte (15/15). A remek rajt ellenére az utolsó másodpercekben mégis a narancssárga mezesek voltak három pontos hátárnyban, de a dobást nem a fent említett úriemberek egyike, hanem a lett Kristaps Valters vállalta magára, aki Tomic-al a nyakán sem hibázta el a távoli kísérletet. Az élete szezonját futó horvát magasember azonban ki tudta még javítani a ”hibáját”, és azon kívül, hogy 18 pontjával ismét a gárda legjobbjának bizonyult, még egy meccsnyerő dupla is a nevéhez fűződik, miután a bekapott trojka után a pályán végigrohanó Rabaseda homályát sikeresen rakta vissza a dudaszó pillanatában.

Cajasol Sevilla – CAI Zaragoza 67-75

A Latavious Williams nélkül felálló Sevillának végig futnia kellett az eredmény után hazai pályán, és bár az utolsó negyedben három pontra is megközelítette a Llompart-Van Rossom-Norel trió fémjelezte Zaragozát, egyenlítenie már nem maradt ereje a házigazdának. Kulcsembere kiesésével a vezérszerepet a 17 pontig jutó John Holland és a 21 esztendős cseh Ondrej Baldvin vállalták magukra, utóbbi 12 pontja mellé 8 lepattanót és 3 blokkot is begyűjtött. Llompart és Van Rossom azonban 16-16 egységgel ellensúlyozták ezt a túloldalon, míg Norel hozzátett 14-et, a vendégek pedig érétkes győzelemmel távoztak Sevillából.

Herbalife Gran Canaria – UCAM Murcia 68-78

Joe Ragland tarthatatlannak bizonyult a Gran Canaria számára, a Murcia amerikai irányítója 21 ponttal, 5 lepattanóval és 5 gólpasszal keserítette meg a tabella harmadik helyén álló házigazdák dolgát és bravúros sikerre vezette csapatát. Honfitársa, Marcus Lewis egy 11 pont, 9 lepattanós performansszal segítette honfitársát, míg Berni Rodriguez 16-al járult hozzá a győzelemhez a sokkal jobban lepattanózó (21-33) vendégeknél. Hazai oldalon Toolson 17-el, míg Newley 16-al zárta a meccset, de miután egy negyedet sem tudtak behúzni a kanárik, így elbukták az összecsapást.

Blusens Monbus Obradoiro – Caja Laboral 84-70

Obradoiroi átok sújtja a Caja Laboralt, miután legutóbbi három találkozásuk alkalmával egyszer sem sikerült legyőznie a középmezőnyhöz tartozó együttest. Kendall nagyon elemében volt a hazaiaknál (19 pont, 11 lepattanó), de Pumprla (16), Hummel (15) és Corbacho (14) is kitett magáért, amit a baszkoknál Lampe (18) és Nemanja Bjelica (16 pont, 9 lepattanó) hasznos játéka nem tudott ellensúlyozni. A 21 eladott labda sem a Tabak legénység malmára hajtotta a vizet, így a forduló meglepetését szolgáltatta az Obradoiro gárdája.

Asefa Estudiantes Madrid – Unicaja Malaga 82-68

Nem adta ugyan könnyen magát a Malaga, de a nagy csata elmaradt a forduló rangadójának számító összecsapáson, a madridiak végig vezetve nyertek, egyre nehezebb helyzetbe sodorva andalúz riválisukat. A zöldek ugyanis már három győzelemre vannak a rájátszást jelentő nyolcadik pozíciótól, ami jócskán a várakozások alatt van egy, a szezon előtt még a bajnoki címre is esélyesnek tartott együttesnél. A 17 pontos English mellett Daniel Clark (13) és German Gabriel verte meg a malagaiakat, de Kirksay (9 pont, 10 lepattanó) is kitett magért, nem beszélve a 4 blokkot kiosztó Lamont Barnes-ról. A túloldalon is akadt egy sapka gyáros, Fran Vazquez ötször takarta be az Estudiantes játékosait, ám nem akadt senki sem, aki előrelendítette volna a csapatot egy kiugró teljesítménnyel, amivel legutóbbi hét meccsén a hatodik vereségét szenvedte le a Malaga.

FIATC Joventut Badalona – Uxue Bilbao Basket 70-81

Első negyedbeli kiváló védekezésével megalapozta győzelmét a Bilbao gárdája, a nyitó periódusban mindössze 9 pontot engedélyezett katalán házigazdájának. Magához tért később a Badalona és rendezte a támadójátékát, de a tíz perces kihagyás, no meg a baszkok 12 sikeres triplája ellen tehetetlen volt. A vendégek nyerőhármasát Moerman, Mumbru és Zisis alkották, a trió tagjai 52 pontot szereztek csapatuk 81-éből, oroszlánrészt vállalva a sikerben.

Valencia Basket – CB Canarias 105-85

A spanyol bajnoksághoz képest szokatlanul pontgazdag mérkőzést vívott egymással a két fél, ahol az erősebb offenzívával rendelkező Valenciának sikerült otthon tartania a két pontot a Canarias ellenében. Fél tucat játékos jutott tíz pont fölé a hazaiaknál, a legeredményesebb a 16-al záró Faverani lett, aki szinte egyedüliként nem járult hozzá csapata 13 hárompontosához, míg Martinez négyet, Kelati és Doellman 3-3-t hintett be. Rost és Sekulic egyaránt 15 pontig jutott a vesztes félnél, amelynél már az is nagy sikernek mondható, hogy 85 pontot tudott dobni a Király Kupa döntős Valencia otthonában.