ACB Liga - 24. forduló

Lóránt Péter remeklésével baszk rangadót nyert a Lagun Aro a Caja Laboral ellen, tovább erősítve a tabellán elfoglalt negyedik pozíciójukat. Hangáéknak viszont nem sikerült elhozniuk Valladoldiból a két pontot, így másik honfitársunk és csapata ismét lépéshátrányba került a rájátszásért vívott csatában. Különös fordulón vagyunk túl Spanyolországban, hiszen először fordult elő, hogy mindkét "gigász", a Real és a Barca is bukjon egyazon hétvégén.

Lagun Aro GBC - Caja Laboral 81-73

Gyors kosarakkal és támadófaultokkal indult az utóbbi időben remeklő Lagun Aro hazai meccse a Caja Laboral ellen, aminek köszönhetően az első percekben együtt haladtak a felek. Ekkor megrázta magát a hazai csapat, és a két Andy, azaz Betts és Panko találatainak köszönhetően állva hagyták ellenfelüket. Az angol center viszonylag hamar beszedte a második hibáját, így le kellett ülnie, a Caja pedig elkezdett zárkózni. Lóránt Péter a 6. percben került pályára, majd azonnal egy szép 2+1-es akcióval kezdett, ami időkérésre kényszerítette az ellenfelet. Nem sokkal később szórt még egy duplát, amivel 12 pontra növelte csapata az előnyt, amiből a negyed végére kilenc meg is maradt.

Lóránt Peti a második negyedre nem tért vissza, de így is megtette a magáét a számára juttatott 4 perc alatt. Pláne, hogy a társainak is jól ment, Baron előbb triplát majd duplát szórt, előbbit legalább 9 méteres távolságból. Jól játszott a Lagun Aro, pontos tripláikkal és a labdaszerzésekből dobott ziccerekkel folyamatosan 10 pont fölött tartották a különbséget. Aztán egy kicsit meginogtak, kaptak 1-2 kosarat, majd Panko buta faultja után Teletovic értékesítette mindhárom büntetőjét, így feljött a Caja nyolcra. Ekkor érkezett azonban Doblas, a helyi legenda és egy gól jó plusz büntetővel visszaállította a két számjegyű előnyt. Gyűrték egymást a csapatok becsülettel, de a hazaiak meg tudták őrizni előnyüket, sőt 14 pontig növelni is tudták a félidőre.

A második félidőre igen csak feltüzelt csapatok jöttek ki, Panko és Teletovic rögtön egy kis dobópárbajjal nyitott, amely során mindketten elsüllyesztettek egy-egy bravúros találatot. Nagyon akartak a fele, azonban ennek nem igazán lett meg az eredménye, ugyanis majd' három percnyi gólcsend következett ezután, összesen vagy 6-7 elrontott dobással. A rossz sorozatból a Lagun Aro jött ki előbb, aminek köszönhetően a 20 pontot ostromolták a hazaiak. Épp mielőtt ez megtörténhetett volna, az 19 pontnál Ivanovics ismét időt kért, hogy felrázza az övéit, mert elmenni látszott a találkozó ebben a szakaszban. 6 perc alatt mindössze 3 pontra volt képes a papíron erősebb kerettel rendelkező Caja  Laboral, ami minimum nagyon gyengének nevezhető. A gólcsendet végül Teletovic törte meg egy újabb triplával, majd Heurtel is betalált a vonalon túlról, így a Lagun Aro is kénytelen volt időt kérni. A haszna megvolt, mert betalálgatott a csapat ezt követően, de a Caja rohamának intenzitása nem csillapodott. Záporoztak a vendég triplák és duplát, és pillanatok alatt már csak 10 volt a differencia! A végére még jutott 2 hazai büntető, illetve 10 másodperc Lóránt Petinek, így 12 pontos előnnyel várhatta a záró felvonást a hazai gárda.

Lóránttal a fedélzeten jött vissza az utolsó negyedre a Lagun Aro, és nem is kezdtek rosszul, Neto révén tovább növelték az előnyt, ráadásul a következő támadásuk egy Lórűnt által leszedett támadópattanó miatt több, mint 40 másodpercig tartott, és ebben a szituációban minden eltelt másodperc aranyat ért számukra. Nem sokkal később Lóránt ismét villant, egy alapvonali betörésből szerzett újabb szép kettest. Sőt, fél perccel később egy gyűrűszaggató zsákolással jelentkezett! Jól játszott Peti, több pontja mint játékperce volt ez időtájt, ami nem gyenge teljesítmény. Időt kért a Caja ismét, azt követően pedig a bajnokság legjobb dobója, azaz Panko jött vissza Lóránt helyére, aki megtette a magáét. Újabb Lagun Aro rohanás következett, ezúttal Vidal vezérletével futott egy 6-0-ás sorozatot a csapat. Stabilan 15 pont körül volt ekkor az előny, és mivel kevesebb, mint 5 perc volt csak hátra, nagyjából sejteni lehetett, hogy itt a lényegi dolgok már eldőltek. A Lagun Aro megérdemelten nyert meg a találkozót, és továbbra is folytatja bravúros szereplését. Lóránt Péter az utolsó másfél percre még visszatért, ám kosarat már nem tudott szerezni.

Honfitársunk összességében nem egész kilenc percet töltött a pályán, ezalatt 9 pontig és 4 támadólepattanóig jutott. Gratulálunk neki!

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Blancos de Rueda Valladolid - Assignia Manresa 79-70

Honfitársunk és csapata nagyon jó passzban volt, mielőtt elutazott a sereghajtó (de a 18-as mezőnyből egyáltalán nem kilógó) Valladolid otthonába, így reménykedhettek a katalán kiscsapat szurkolói és mi magyarok is bízhattunk benne, hogy sikerül egy újabb szép idegenbeli győzelmet elkönyvelnie a Manresának, de végül csak egy tanulságos vereséggel lett "gazdagabb" Jaume Ponsarnau együttese. Nagyon jól kezdte a derbit a házigazda, s mindenféle hazabeszélés nélkül megállapíthatjuk, hogy az első negyed utolsó két percére beálló Hanga tudott egy kis színt, lendületet vinni a játékba, az ő triplájával a második negyedben már 1 egységnyire is fel tudott jönni a vendég alakulat. Onnan viszont sem Ádámnak, sem társainak nem akart összejönni szinte semmi sem, a masszívan védekező Valaldolid pedig végig kézben tartotta a meccset és számára nagyon fontos diadalt aratott.

A mi fiunk majd 19 percet volt a pályán, ami alatt 3-ból 1-es mezőnymutatóval 3 pontot ért el, amit 2 lepattanóval, valamint 1-1 gólpasszal, lepattanóval és blokkal egészített ki. 1-ből 1 triplája volt jó, 1 labdát adott el, ami összesen 5 VAL értékpontot eredményezett honfitársunknak. Hanga és a Manresa legközelebb szombaton, este 8 órától lépnek pályára a Valencia ellen hazai parketten.

A Fókuszban:

Valencia Basket – Real Madrid 83 - 66

Mindenféle elemzés és indoklás előtt nem árt tudni, hogy a találkozót megelőzően a Barcelona kikapott a Gran Canaria ellen idegenben, így újabb lépéselőnybe került a fővárosi alakulat már a valenciai feldobás előtt. Kiváló sportpszichológiai kérdés lehetne, hogy ez tudat alatt mennyit számított a madridiaknál, de annyi bizonyos, hogy a Real nem volt önmaga ezen a derbin. Ezzel szemben a Valencia olyan szinten kosárlabdázott, mint ebben a bajnokságban még egyszer sem, szépen lassan kapaszkodnak felfelé a Perasovic-tanítványok. A 22 pontos, 10 lepattanós dupla duplát szállító Liscsuk dominált a liga legerősebb centersora ellen, Claver, Caner-Medley és Martinez is átlagon felülit hozott, a vendégek kulcsemberei pedig mind nagyon maguk alatt voltak, főleg Llull szenvedése volt szembetűnő, aki 13-ból 3-as mezőnymutatóval ért el 7 pontot, még a két büntetőjét is elhibázta. Egy ilyen vereség belefért az éllovasnál, de még egy hasonló után valószínűleg a nemzetközi sajtó is szétszedné őket, hiszen az az Euroliga-búcsú sem volt olyan régen...

CAI Zaragoza – Lucentum Alicante 65-49

Úgy tűnik véget ért a kis csapat tündöklése a bajnokságban, a szebb napokat is látott Alicante újabb zakóba szaladt bele, ezúttal idegenben. A hazaiaknál ismét a Wright-Aguilar-Hettsheimer trió bizonyult a nyerő hármasnak, a Zaragoza 65 pontjából 40 az ő érdemeiket dicséri, míg a vesztes oldalon Ivanov terített betlit mutatott be, a bolgár klasszis 30 perc alatt mindössze 2-2 pontig és lepattanóig jutott. Így nehéz dolguk lesz a bajnokság hátralévő részében, most is már csak egy hajszál választja el őket attól, hogy kicsússzanak a legjobb nyolcból.

Unicaja Malaga – Asefa Estudiantes Madrid 67-74

Bár nagy hajrát vágott ki a mostanában csak vergődő Malaga az utolsó játékrészben, a madridiak a három negyeden keresztül felépített 14 pontos előnyükből hetet meg tudtak őrizni a végére, elmozdulva ezzel a kieső zónából. German Gabriel dupla-duplát (14 pont, 11 lepattanó) repesztett a vendégeknél, de a Lofton-Kirksay-Driesen hármas is kivette a részét a sikerből. A meccs egyetlen pozitívuma malagai szempontból, hogy megismerhettük Alejandro Abrines nevét. A spanyol utánpótlás válogatott játékos még csak a 19. életévében jár, de első ACB-s szezonjában 31 ponttal, közte hat triplával terhelte meg az Estudiantes gyűrűjét. Jó lesz megjegyezni a fiatalember nevét…

Gran Canaria 2014 – FC Barcelona Regal 93-90 – kétszeri hosszabbítás után

Gondok Barcelonában is? Múlt heti hazai botlása után ezúttal idegenben szenvedett nem várt vereséget a címvédő együttes, ráadásul végig a katalánoknak kellett az eredmény után futniuk. A szoros eredmény és a vezetés miatt kialakult remek hangulatot csak tovább fokozta Nelson félpályás triplája a félidőt jelző dudaszó pillanatában, amire még rátudott tenni a harmadik negyedben a Gran Canaria, így tíz pontos előny birtokában várhatta a záró felvonást. A Barca azonban az ismét ihletett formában kosárlabdázó Navarro, valamint Lorbeck vezérletével visszakapaszkodott mérkőzésbe és kiharcolta a hosszabbítást. Az első túlóra végén ismét a gránátvörös-kékek spanyol csillaga villant, újból megmentve csapatát, de Navarro csak elodázni tudta az elkerülhetetlent, a remek csapatmunkával előrukkoló (hat játékos is tíz pont vagy afölött) házigazdák két vállra fektették a Barcelonát.

Banca Cívica Sevilla – FIATC Joventut Badalona 73-77

Múlt heti bravúrja (győzelem a Barca otthonában) nagy sanszot mulasztott el a Sevilla együttese hazai pályán, hisz ha sikerrel veszik a Badalona elleni ütközetet, akkor most a legjobb nyolc között lógathatnák a lábukat. Latavious Williams azonban más forgatókönyvet képzelt el a mérkőzésnek, az amerikai dupla-duplával (12 pont, 10 lepattanó) volt csapata legjobbja, amely főleg a palánk alatt dominálta a játékot, a lepattanó csatát 39-24-re nyerték a vendégek. Győzelmükkel a katalánok is felértek abba a bolyba, amelynek még reális sansza van elérni a rájátszást érő helyek egyikét.

Gescrap Bizkaia Bilbao – Mad-Croc Fuenlabrada 92-81

Pontgazdag, élvezetes, triplazáporos meccset játszott egymással a két együttes, amelyen döntő volt, hogy a Bilbaoban egy kezdőötösre való jó teljesítmény akadt, míg a vendégeknél Mainioldi nyújtott kiemelkedőt (25 pont, 10 lepattanó). A baszkoknál a vezérszerepet Banic töltötte be, a horvát légiós 26-t rámolt be a madridiak kosarába, akik a palánk alatt vesztették el főleg ezt a csatát, a festékből 58 pont érkezett a házigazdák részéről, míg a Fuenlabarada csak 30-ra volt képes ugyaninnen.

Blusens Monbus Obrdoiro – UCAM Murcia 69-62

Ismét előny az Obradoironál a kiesés elleni versenyfutásban, a látványos jelenetekben sem szűkölködő összecsapáson rendkívül fontos győzelmet aratott a hazai alakulat (egyik) ”legfőbb” riválisa ellenében. Kendall (15 pont, 10 lepattanó) és Corbacho (16/12) megállíthatatlan volt a vendéglátóknál, míg a vesztes félnél Udoka (19 pont, 9 lepattanó) és Augustine (10 pont, 12 lepattanó) nyújtott említésre méltó performanszot, de utóbbi teljesítményét jelentősen lerontja a három bekapott sapka, melyek legtöbbjét Lasmétől kapta ajándékba. Továbbra is nagyon kiélezett a harc a bennmaradásért, ezzel a sikerrel most az Obradoiroban lélegezhetnek fel egy rövid ideig.

Real Madrid – Blancos de Rueda Valladolid 76-55

Könnyed madridi sikerrel és Llull parádéval zárult a 23. fordulóból elhalasztott hétközi összecsapás, a királyi gárda szemernyi esélyt sem hagyott a sereghajtó Valladolidnak. A játék minden területén felülmúlta esélytelenebb vendégét a fővárosi együttes, egyetlen játékos sem érte el a tíz pontot a vesztes oldalon, bár tegyük hozzá, hogy a Realtól is csak ketten lépték át ezt a határt, viszont közülük Sergio Llull meg sem állt négy trojkáig és 22 pontig.