ACB Liga - 25. forduló

Valladolidban sem sikerült előrébb lépniük Hanga Ádáméknak, a 25. fordulót követően három meccses hátrányban vannak mindkét közvetlen üldözőjükkel szemben. Az élcsapatok bukásáról szólt a hétvége Spanyolországban, elhasalt az Estudiantes és a Caja Laboral is, de a legnagyobb szenzációt a Canarias győzelme szolgáltatta, amely a listavezető Real Madrid otthonában aratott ”világraszóló” diadalt.

Blancos de Rueda Valladolid – Basquet Manresa 86-78

Hiába játszott ponterősen és hasznosan a Valladolid ellen, csapata, a Manresa megint simán kapitulált és lassan teljesen a szakadék szélére kerül, ami a kiesés elkerülésért folytatott versenyt illeti.

Hanga Ádám csereként pályára lépve 31 percet kapott a bizonyításra, ami alatt 15 pont, 8 lepattanó, 2 gólpassz, 1 szerzett labda és 4 kiharcolt fault került fel a neve mellé, a negatív oldalra pedig 2 labdaeladást jegyeztek fel nála. Mezőnyből 9-ből 4-es mutatóval zárt (5-ből 3 tripla), a büntetőket pedig hibátlanul értékesítette (4-ből 4). 22-es VAL-jával a katalánok második legjobbja volt ezen az estén, de ezzel együtt sem tudta megakadályozni a Valladolid 86 - 73-as győzelmét.

A katalánok honfitársunk jó játékának hála meccsben voltak az első félidőben, s még Troy DeVries is elővette a legjobb dobóformáját (28 pont, 14-ből 8 mezőnyből, 9-ből 5 tripla), de a harmadik etapban átrohant a 19-ezt szóró Nacho Martin húzta házigazda a Ponsarnau-legénységen, s ezzel a győzelmével szinte biztosan tagja maradhat az ACB Ligának jövőre is.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Unicaja Malaga – Mad-Croc Fuenlabrada 69-64

Kapaszkodik a Malaga, de még mindig nincs rájátszást érő helyen az andalúz együttes, viszont legalább már holtversenyben áll a nyolcadik pozíciót elfoglaló Badalonával, amely csak jobb egymás elleni mérlege miatt előzi meg. Nehezen indult a Fuenlabrada elleni hazai mérkőzés a Repesa legénységnek, az inkább csapatként jól muzsikáló vendégek vezettek is egy félidőnyi játékot követően, ám a harmadik negyedet nagyon megnyomta a Simon fémjelezte (12 pont, 8 lepattanó) házigazda, a 23-10-es etap eddig elég volt a győzelemhez. Valters (11 pont, 5 gólpassz) és Kurz (9 pont, 10 lepattanó) teljesítménye emelkedett ki a kiegyensúlyozott Fuenlabrada csapatából, míg hazai oldalon Simon mellett Williams (13) és Urtasun (12) érezte leginkább a gyűrűt.

Blusens Monbus Obradoiro – Valencia Basket 74-80

Hiába tartotta szinte végig kézben a vezetést a Valencia, az utolsó percekben majdnem kicsúszott a kezéből a mérkőzés, miután Corbacho egy triplával 72-71-es vezetéshez jutatta az addig alárendelt szerepet játszó Obradoiro gárdáját. Csakhogy volt válasza a túloldalnak is, nem más, mint a káprázatos estét záró Justin Doellmann személyében, aki ugyancsak a 6,75-ön túlról talált a gyűrűbe, végleg eldöntve a találkozó kimenetelét. A vendégek amerikai ásza tarthatatlan volt a házigazdák számára, 32 pont – közte hibátlan büntetőzés -, 6 lepattanó és 5 szerzett labda fűződött a nevéhez, amivel elhomályosította Mejri 18 és a majdnem meccsnyerő triplát dobó Corbacho 17 pontját is.

Real Madrid – BC Canarias 83-96

Itt a bajnokság eddigi legnagyobb meglepetése, a sokáig az indulást sem biztosra vehető újonc Canarias legyőzte az óriás Real Madridot, méghozzá saját közönsége előtt! A vendégek remekül tartották magukat három negyeden keresztül, végig tapadtak a Reyes (20 pont, 7 lepattanó, 4 szerzet labda), Carroll (19) duó vezérelte blancókhoz, sőt, a harmadik szakasz utolsó másodpercében egy Bivia triplával a vezetést is magukhoz ragadták. Ez jelentette a fordulópontot is a mérkőzésen, a záró etap elején már Pablo Laso sem bírta elviselni csapata vergődését, reklamálását a játékvezetők pedig kiállítással jutalmazták, ami után a gárda már nem tudott magára találni és kínos kudarcba futott bele hazai pályán. A Canarias sikere a csapatmunkában rejlett, a padról beszállók közül is mindenki hozzá tudott tenni a gárda játékához, a legeredményesebb a 18-ig jutó Levi Rost lett, de hatan is tízes teljesítményindex felett zártak. A Realnál ismét pihentették Rudy Fernandezt, de bemutatkozott Tremmel Darden, igaz még csak epizódszerepet kapott, viszont rövid játékideje alatt futotta egy szép alley-oop zsákolásra. A kisemberek hozták magukat (Llull, Rodriguez), de Mirotic, Draper és Slaughter mind betliztek az összecsapáson, veresége ellenére azonban még mindig nagy előnnyel vezeti a bajokságot a királyi gárda.

Herbalife Gran Canaria – Cajasol Sevilla 66-49

Rendkívül pontszegény mérkőzést hozott a két együttes találkozója, a félidőben csupán 29-19-re mentek a vendéglátók, de a kanárik támadójátéka feljavult a térfélcserét követően, míg a Sevilla végigszenvedte az összecsapást. Egyedül Satoransky tudott 15 ponttal kilógni csapatából, a többiek nagyon gyenge napot fogtak ki és bár a túloldalon sem villogott senki, több stabil teljesítménynek tapsolhatott a nagyérdemű, például Spencernek (13 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz), vagy Xavier Reynek (8 pont, 9 lepattanó).

FIATC Joventut Badalona – Caja Laboral 89-79

Hullottak az élcsapatok fejei a fordulóban, a Real után a Caja Laboral is térdre kényszerült, Nocioniék Badalonában hasaltak el kisebb meglepetésre. Centerposzton volt nagyon sebezhető a baszk alakulat, Lampe és Pleiss is mindössze 15-15 percet tölthetett a parketten mielőtt kipontozódtak volna, nagyobb baj, hogy támadásban sem vették sok hasznukat, ketten együtt 9 pontig és 6 lepattanóig jutottak. A vesztüket mégsem a palánk alatti gyengeség okozta, mivel a katalánok játékmesterével, Albert Oliverrel           gyűlt meg leginkább a bajuk, a kisember 21 ponttal és 7 gólpasszal vezette győzelemre csapatát.

Asefa Estudiantes Madrid – Uxue Bilbao Basket 79-88

Egy félidőn keresztül az Estudiantesnek állt a zászló, de a térfélcserét követően már a Bilbao uralta a játékot, tették mindezt úgy, hogy elveszítették a csapat egyik motorját, Roger Grimaut sérülés miatt. Gabriel 27 pontját és Granger 18 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz, 2 blokkos performanszát elhomályosította az a tény, hogy rajtuk kívül senki nem tudott érdemben hozzászólni a mérkőzéshez, English negatív szezoncsúcsot jelentő egy ponttal fejezte be a találkozót. A madridiak vesztét a 21 pontos Mumbru és a 19-el záró Moerman mellett a 13-ig jutó Hamilton okozták a forduló egyik rangadóján.

FC Barcelona Regal – CAI Zaragoza 89-81

Ha nehezen is, de hozta a hazai kötelezőt a Barcelona gárdája, ami nagy szó egy olyan hétvége után, amikor bukott mindkét közvetlen rivális, a Real és a Caja is. A katalánok klasszisa, Juan Carlos Navarro ismét megvillantotta Európa szerte rettegett félelmetes kezét és 28 pontjával első számú vezére volt a címvédő együttesnek, legfőbb fegyverhordozója a 19 pontig és 7 lepattanóig jutó Ante Tomic volt, míg Huertas 10 ponttal és 6 gólpasszal támogatta őket. A vesztes félnél egyedül Henk Norel alkotott maradandót, de a holland 25 pontos estéje sem volt elég a győzelemhez, ennek ellenére a Zaragoza továbbra is rájátszást érő helyen tanyázik a tabellán.

Lagun Aro GBC – UCAM Murcia 86-78

Álomszerű hazai kezdés után, álomszerű vendég folytatás, röviden így lehetne összefoglalni a meccs első félidejének történéseit. A Lagun Aro nagyon megnyomta a nyitó felvonást, tíz percnyi játékot követően már 15 ponttal jártak előrébb a mérkőzésen 20-ig jutó Salgado és a 19-el záró Papamakariosz fémjelezte baszkok, de a Murcia nem adta ilyen könnyen magát, a nagyszünetre már egállal vonultak le a csapatok. Kezdődhetett minden elölről, úgy tűnt a vendégek lendületben maradnak miután behúzták a harmadik etapot is, de Sito Alonso alakulata összekapta magát a hajrára és jó védekezéssel sikerült megfordítaniuk a mérkőzést, ami egyben azt is jelentette számukra, hogy hosszú idő után elmozdultak a kieső helyről.