ACB Liga - 5. forduló

Hanga Ádáméknak az előzetesen is jóval esélyesebbnek tartott Malaga otthonában sem sikerült megtörniük rossz sorozatukat, ám honfitársunk egyre jobb játékkal rukkol elő, ami biztosan jó hatással lesz a Manresa játékára is. A forduló mindkét rangadója óriási csatát hozott, a sors furcsa fintora, hogy mindkettő madridi győzelemmel zárult, az Estudiantes a Valenciát, míg a Real a Caja Laboral gárdáját fektette két vállra. Javuló formában a Barcelona, a katalánok öt mérkőzés után állnak először pozitív mérleggel, míg a szezon meglepetéscsapata, az Obradoiro tovább folytatja jó szereplését.

Unicaja Malaga – Assignia Manresa 88-70

Az egyik szemünk nevet, a másik pedig sír. Hanga Ádám, hazánk legmagasabban jegyzett kosárlabdázója fantasztikus kosarakat szerzett az Euroligában is erős csapatnak számító Unicaja Malaga ellen idegenben a spanyol ACB 5. fordulójában, de honfitársunkat továbbra sem akarja, tudja megfelelően használni csapata, az Assignia Manresa, mely nagyon gyenge és elképzelés nélküli játékkal került nagy hátrányba már a startnál, aztán futhatott az eredmény után. Ennél sokkal nagyobb baj viszont, hogy Hanga térdsérülés miatt sokkal korábban fejezte be a meccset a kelleténél, de egyelőre úgy tűnik, komoly baja nincs a magyar klasszisnak!

Hanga csereként pályára lépve 21 percet kapott a bizonyításra, s összesen 4 mezőnykísérlete volt, ezek mind célt is értek, a triplavonalon túlról 2-ből 2-vel zárt, az első hármasa majdnem a félpályáról esett be, hihetetlen ívben, míg a második is egy támadást jelző dudaszó pillanatában talált utat a gyűrűbe, szintén tetszetős ívben, ezzel 10 ponttal fejezte be a találkozót a magyar válogatott ásza. Ezen felül volt 1 gólpassza, 3 lepattanója és 1 blokkja a negatív oldalra pedig 3 eladott labda szerepel statisztikájában, 11-es VAL értékmutatóval zárt, amivel negyedik legjobb volt csapatán belül. Sérülését a második félidő derekán szerezte, akkor egy felugrásnál maga alá kapta a lábát, de a kezdeti fájdalmak, illetve ijedtség után úgy festett, hogy nem lehet annyira nagy a baj, mindenesetre pontos diagnózist még nem ismerünk. Ádám a mérkőzés után közvetlenül nagyon erős fájdalmakra panaszkodott, de elmondása szerint egy lágy részen érte az ütközés a térdénél, így ha minden jól megy, maradandó problémája nincsen a magyar légiósnak.

A katalán kiscsapat borzasztóan kezdte a mérkőzést, 21 - 2-es hazai vezetésnél a nem sokkal korábban, csereként pályára lépő Hanga törte meg a malagai lendületet egy alley-oop passzból betett közeli kettessel (nem zsákolással), aztán volt egy szép dobásblokkolása is Ádámnak, gyorsan feljött 11 pontra a Manresa, egészen más volt a vendégek játéka és hozzáállása, mint a startnál, viszont Jasmin Repesa intelmei hatottak és a Dragic - Williams - Urtasun trió találataival, valamint Krunoslav Simon triplájával újra ellépett a Malaga. Az első negyedet viszont éppen Hanga hatalmas félpályás, nagyon magas ívben elengedett kosara zárta le, de így is 14-gyel ment már az Unicaja. A második etapban sem nagyon találkozott sajnos a labdával honfitársunk, de egy támadó idő lejárta előtti szituációban neki kellett vállalkoznia és egy óriási triplával 8-ra növelte pontjainak számát, viszont a félidőt pontosan 20-as fórral zárta a hazai gárda....

A harmadik negyed elejétől pályán volt a magyar hátvéd, de továbbra sem nagyon keresték őt a labdákkal, a Manresa pedig csak szenvedett támadásban, védekezésben pedig nagyon könnyedén dobálták át triplákkal a vendégek zónáját Dragicék, de legalább nagyobb nem lett a különbség az etap végére. A periódus záró szakaszában végre Hanga kezébe került a játékszer többször is, betöréseket, kettő-kettőket kezdeményezett, egy ilyen végén szép alley-oop gólpasszt adott Asselinnek. A negyedik 10 perc elején újabb kosarat szerzett honfitársunk, ekkor egy támadólepattanót tett vissza, de pillanatokkal később sajnos megtörtént a baj: a fiatal brazil centerrel, Augusto Limával ment fel a levegőbe, s csak annyit láthattunk, hogy Ádám maga alá kapja a lábát és a földre terül. Utána csapattársai segítették le, s többet már nem tért vissza a parkettre. Szerencsére csavarodás és rossz érkezés nem történt - ahogy Hanga is elmondta a mérkőzés után - inkább egy rossz helyen történő ütközés okozott számára nagy fájdalmakat, de reménykedhetünk benne, hogy nem kell hosszabb időt kihagynia hazánk büszkeségének.

Ez után egyébként kisebb meglepetésre megérkezett a meccsbe a Manresa, mely már 6 pontra is le tudta faragni a különbséget, de jól koncentrált a Zoran Dragic vezette Malaga és ügyelt arra, hogy nagy baj már ne történhessen, így nyeretlen maradt a katalán kiscsapat, s ezzel kieső helyen áll az ACB-ben.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Blusens Monbus Obradoiro – Cajasol Sevilla 82-61

A két csapat szerepei felcserélődtek a tavalyi szezonhoz képest, mert az elmúlt szezon (egyik) pofozógépének számító Obradoiro szépen gyűjtögeti győzelmeit, míg a kőkemény védekezésével rájátszásba jutó Sevillát az üti, aki éppen az útjába kerül. A még nagyobb arányú verségtől csak az utolsó negyed kozmetikázása mentette meg Satoranskyékat, ekkor már ugyanis 30 egységgel jártak előrébb a hármasokat majd 60 %-os pontossággal célzó házigazdák. Corbacho volt a gólfelelős a vendéglátóknál, a hispán bedobó 20 ponttal, közte hat triplával vezette győzelemre csapatát, mellette Andrs Rodriguez emelkedett még ki a hazaiak közül (11 pont, 7 lepattanó), de Junyent, Kendall, Dewar és Freie is jó estét zárt. A Sevillában Triguero roppant sokoldalú játékát (8 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz. 3 szerzett labda) és Tepic stabil teljesítményét (11 pont, 5 gólpassz) nem érheti panasz, ám ketten kevesek voltak az idei évad egyik meglepetéscsapata ellen.

Asefa Estudiantes Madrid – Valencia Basket 85-82

Rangadóhoz méltó összecsapást vívott egymással a két együttes, igazi körömrágós végjátékkal. A madridiak második negyedben összeszedett előnye a végjátékra fogyott és alig két perccel a befejezés előtt három pontos hátrányban voltak a házigazdák. Egy gyors 4-0-s rohammal azonban megfordították az állást, de Justin Doellmann középtávolijával újra a vendégeknél volt az előny. Az ellentámadásból óriási küzdés és persze szerencse árán kaparintotta meg a lepattanót Barnes, majd a gyűrűbe tuszkolta a játékszert, ám mindig bőven volt idő hátra. A Valencia többször is eljutott helyzetig, viszont a bírók sípja minden kényes szituációban néma maradt, így az elvesztett labda után maradt a fault Gabrielen, aki mindkét büntetőjét a gyűrűbe helyezte. A legvégén Faverani menthette volna hosszabbításra a mérkőzést, ám triplája kijött a gyűrűből, így a Valenca fájó vereséget szenvedett Madridban.

Blancos de Rueda Valladolid – Gescrap Bizkaia Bilbao 70-76

Tripkovics és Vasiliadisz dobópárbajáról szólt leginkább a mérkőzés, miután mindketten 24-24 egységgel zárták az összecsapást, a különbség csupán annyi volt, hogy a görögnek több társa akadt a csatában. Leginkább a Lopez-Hamilton-Mumbru triónak lehet hálás a győzelemért, bár a Bilbao majdnem megégett a Valladolidban, 15 pontos félidei előnye sorvadt le ugyanis a térfélcserét követően, de a rutinosabb baszkok hatot így is meg tudtak őrizni a lefújásra.

Lagun Aro GBC – Mad-Croc Fuenlabrada 75-86

Átszundikált első negyede miatt nem tört meg leginkább a baszkok veretlensége, a 22-9-re elveszített nyitó etapban összeszedett hátrány túl soknak bizonyult a végjátékra, hiába közelítették meg négy pontra is a vendég Fuenlabradát. Mainoldi tarthatatlan volt a győztes oldalon, bődületes dupla-duplával (17 pont, 15 lepattanó) volt csapat vezére, de Gladyr 20 pontos performansza is kellett a sikerhez. A házigazdáknál némi örömet okozhat, hogy Raúl Neto (13 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 3 szerzett labda) remek idényt fut, igazi kiugrás lehet ez az év a brazil kisember számára, de Diezzel (17) és Salgadoval (9 pont, 7 lepattanó) karöltve sem tudtak segíteni a tavaly még szebb napokat látott Lagun Aron.

FIATC Joventut Badalona – UCAM Murcia 92-70

Negyedről negyedre növelve előnyét őrölte fel a Murciát hazai pályán a Badalona együttese több kiváló egyéni teljesítménnyel megspékelve. A legelképesztőbb produkcióval Albert Oliver rukkolt elő, aki mindössze 14 percnyi játék alatt jutott el ugyanennyi pontig kiváló büntetőzéssel (10/12), plusz kiosztott még 6 gólpasszt és leszedett 3 lepattanót. A házi gólkirály a 17-ig jutó Moses Randall lett, de Quezeda (15), Fisher (13) és Llovet (12) is szépen termelt, utóbbi emellé lekapkodott még 9 lecsorgó lasztit is. A vendégeknél csupán Gatens (16) és Lewis (15 pont, 9 lepattanó) tudta tartani a lépést a katalánokkal, de kettejük játéka kevésnek bizonyult Badalonában.

Real Madrid – Caja Laboral 83-81 hosszabbítás után

Vérbeli rangadót játszott a két óriás klub egymással, amelynek végén csak egetlen Mirotic zsákolás döntött madridiak javára. Pedig a Cajaánál Nemanja Bjelica és Macej Lampe is extrát hozott a király klub ellen, előbbi 25-el terhelte meg a vendégek gyűrűjét, míg lengyel csapattársa 22 ponttal és 8 lepattanóval zárta az összecsapást. A Real úgy tudott nyerni Vítoriában, hogy legnagyobb ászuk, Rudy Fernandez nagyot betlizett a mérkőzésen, a spanyol válogatott sztárja mindössze 2 pontig, ugyanennyi gólpasszig, egy lepattanóig jutott és eladott még 4 labdát is. A blancók egyébként már a rendes játékidő végén eldönthették volna a találkozó sorsát, ám Draper ziccere célt tévesztett, így jöhetett a ráadás. Ott végig fej-fej mellett haladtak a csapatok, ám az utolsó madridi akciónál borzasztóan védekeztek a baszkok és lemaradtak az elzárásból leváló Miroticról, aki egy magabiztos zsákolással biztosította be a győzelmet a Realnak.

FC Barcelona Regal – CB Canarias 100-75

Még mindig nem az igazi a címvédő játéka, mert bár a végére egy magabiztos győzelmet csikart ki a katalán óriás, a félidőig még így is tartani tudta vele a lépést az ACB Liga újonca. A fordulást követően azonban beindult a Navarro henger és sztárjuk vezérletével (21 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó) nagy nehezen, de felőrölték a tenerifeieket. A nyáron az ősi rivális Realtól elhappolt Ante Tomic is klasszis teljesítménnyel járult hozzá a sikerhez, a horvát nagyember 19 pontot, 7 lepattanót és 2 blokkot tett be a közösbe, amelybe Lorbek (12) és Huertas (10) termeltek még a leghatékonyabban, utóbbi ráadásul Sadával karöltve 6-6 gólpasszt is kiosztottak. A Canariasnál Levi Rost tűnt ki csak igazán, ő 30 percnyi játék alatt 18 egységig jutott.

Herbalife Gran Canaria – CAI Zaragoza 74-56

Tíz percnyi játékot követően kevesen gondolták volna a Zaragoza kispadján, hogy végül egy majd 20 pontos vereséggel fognak távozni. A vendégek ugyanis remek védekezést bemutatva 10 ponton tartották a kanárikat, míg ők maguk 20-ig jutottak. Ám a házigazdák még időben kongatták meg a vészharangot és Toolson (17) vezetésével fokozatosan dolgozták le a hátárnyukat, a harmadik negyedben már ők vezettek és innentől már csak nézhették a zaragozaiak, ahogy szépen, lassan elhúz mellettük a Gran Canaria. A vendégeknél csak a Llompart-Roll duó jutott tíz pont fölé, míg hazai oldalon ugyanez a bravúr négy embernek is sikerült, plusz minden pályára lépő játékosuk a gyűrűbe talált.

Az ötödik körig kellett várni, hogy Hanga Ádám ”beverekedje” magát az aktuális TOP 7-be, elképesztő félpályás triplája az ötödik helyig repítette honfitársunkat.