ACB Liga - 9. forduló: Hanga csapata és a Barcelona is rangadót vesztett

A spanyol bajnokság alapszakaszának kilencedik fordulójában mutatkozott be a Laboral Kutxa színeiben Hanga Ádám, ami az ACB Ligát illeti, ráadásul rögtön remek teljesítménnyel tette le a névjegyét honfitársunk, viszont otthon kapott ki a baszk alakulat a Valenciától. A forduló meglepetését a Barcelona hazai kudarca jelentette a Malagával szemben, míg Dobos László nélkül nyert a Zaragoza, de a Murciában történő lánykérés sem mindennapi esemény kosármérkőzésen, úgyhogy mondhatjuk: elég érdekes játékhéten van túl a kontinens legmagasabban jegyzett bajnoksága. Íme a forduló összefoglalója! (+ VIDEÓK, STATISZTIKÁK)

CAI Zaragoza (5-4) – Baloncesto Fuenlabrada (3-6): 77-68 (21-16, 22-16, 17-21, 17-15)

Volt miért törlesztenie a Zaragozának, egy hete nagyon simán kapituláltak Barcelonában Giorgi Shermadiniék. Az első néhány perc kiegyensúlyozott játékot hozott, majd a hazaiak tempót váltottak és hatékony védekezésüknek köszönhetően az addigi legnagyobb különbséggel zárták az első negyedet (21-16). Majd Andy Panko és James Feldeine percei következtek, amire Jose Luis Abos tanítványai festékbeli dominanciával feleltek, már 17 pontos fórt mutatta az eredményjelző tábla (41-24).

Sikerült feljebb zárkózniuk a félidőre a vendégeknek, ám Jesús Mateonak így is bőven akadhatott mondavalója legénységéhez (43-32). Hatottak a vezetőedző intelmei, Andy Panko remeklése lendületbe hozta övéit, két pontra megközelítették a több technikai hibát vétő Zaragozát (60-58), újra szoros derbinek örülhetett a nagyérdemű. Még mielőtt komoly bajba kerülhettek volna Pere Tomásék, Andy Pankora ráfújták negyedik személyi hibáját, amely döntő faktornak bizonyult, újra lélegzetvételnyi előnyhöz jutott a hazai gárda.

Innentől kézben tartotta a mérkőzést a Zaragoza, hiába tért vissza Panko, már nem tudta azt a szintet képviselni, mint előtte. Ekkor Feldeine lépett elő a Fuelabrada fő pontszerzőjévé, de a csapatként sokkal jobban működő és a Jonathan Tabu-Pedro Llompart-Michael Roll trió vezette Zaragoza végül révbe ért, jónak mondható kétpontos mutatója (64%), valamint kétszer több gólpassza (18-9) segítségével.

A mérkőzés videós összefoglalója itt tekinthető meg.

A CAI Zaragoza legjobb dobói: Tabu 16/6, Llompart 14/6, Roll 13
A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Panko 21/6, Feldeine 16/3, Diagne 10

CB Valladolid (1-8) – FIATC Joventut Badalona (4-5): 72-79 (15-28, 13-16, 30-11, 14-24)

Nagyon hullámzó derbin sikerült a Badalonának felülkerekednie a Valladolidon, amely végül nem tudta megszerezni második győzelmét, így továbbra is a tabella legalján helyezkedik el. Lendületesen kezdte a Joventut a mérkőzést, az ötödik percben 6 ponttal vezettek (9-15), de a görög Dimitris Haritopulosz és az amerikai Omari Johnson próbálta tartani a lépést a vendégekkel, ám ekkor nagyobb sebességi fokozatba kapcsolt a Tariq Kirksay-John Shurna páros, amelyhez tehetetlenül asszisztált a hazai gárda, nem volt meglepő az első negyedre kialakuló 13 pontos különbség (15-28).

A második negyedben tovább tartott Ricard Casas játékosainak vesszőfutása, a katalánok térhettek jobb szájízzel a nagyszünetre (28-44). A Valladolid teljesen más felfogásban lépett parkettre a harmadik etapban, a Danilo Andjusics fémjelezte csapat erős offenzív játékát hatékony védekezéssel párosította, csupán 11 pontot engedélyezett a fásulttá váló Badalonának, amely az eredményen is meglátszott: 30 perc elteltével a csarnokban lévő szurkolók is teljes odaadással biztatták kedvenceiket, akik vezetéshez jutottak (58-55)!

A katalánokban még volt erő a fordításra, Guillem Vives és Albert Miralles – aki közel járt a dupla-duplához: 13 pont, 8 lepattanó - a legjobbkor léptek elő és tartották társaikban a lelket, kemény összecsapáson diadalmaskodtak a zöld-fekete mezesek. Csupán a gólpasszok területén található nagyobb különbség a két csapat statisztikáját böngészve: a hazaiak mindösszesen nyolcat, míg a vendégek 17 asszisztot osztottak ki.

A CB Valladolid legjobb dobói: Andjusic 25/15, Johnson 12/6, Rowe 9/3
A FIATC Joventut Badalona legjobb dobói: Shurna 22/12, Miralles – Vives 13 – 13/6, Kirksay 11/9

Iberostar Tenerife (4-5) – Real Madrid (9-0): 74-85 (16-20, 21-22, 17-15, 20-28)

Amit a Real Madrid ebben a szezonban produkál, arra kevés jelző akad, sem a spanyol bajnokságban, sem a nemzetközi porondon nem talált még legyőzőre, őrült tempóban száguld Pablo Laso legénysége.

Bár nem volt sétagalopp a mérkőzés Rudy Fernándezéknek, ám a mélyebb rotáció nyújtotta lehetőségek kihasználásával győztesen hagyhatták el a Kanári-szigeteket a „blancók”. Szorosan fej-fej mellett haladtak a felek, az első negyed 8. percében csupán egy ponttal mentek a fővárosiak (14-15), hazai oldalon Luke Sikma, míg a túloldalon Nikola Mirotic villogott.

A második negyedben már a vezetést is megkaparintotta a Tenerife (21-20), Nicolás Richotti és Blagota Sekulic révén, de gyorsan lehűtötte a kedélyeket az extra formában pattogtató, az NBA-s csapatok figyelmét ismét felkeltő Sergio Rodriguez, a Madrid ásza (22-31). Az első félidő végére felpörögtek a citromsárga mezesek, csupán két kosárnyi előny birtokában volt a vendég egylet (37-42).

A második félidőben is folytatódott az adok-kapok, egyik gárda sem tudta megőrizni hosszabb ideig a vezetést, nagy izgalommal lehetett készülni a záró negyedre, a Blagota Sekulic fémjelezte Tenerife tovább faragott hátrányán (54-57). A negyedik etapban a padról érkező csapatkapitány, Felipe Reyes olyan plusszal járult hozzá csapata játékához, amelyre érdemi válasza már nem volt Alejandro Martinez tanítványainak.

Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Sikma – Sekulic 18 – 18/6, Richotti 17/3, Úriz 10/6
A Real Madrid legjobb dobói: Rodriguez 21/15, Mirotic 20, Reyes 15/3, Fernández 14/3

Bilbao Basket (3-6) – Tuenti Movil Estudiantes (2-7): 72-55 (17-12, 19-16, 16-14, 20-13)

A borzalmas szezonkezdet után éledezni látszik a bilbaói együttes, újabb sikerrel került messzebbre a kiesőzónától. Hiába a papíron szereplő jóval nagyobb játékosállománybeli különbség, a baszk gárda esetében megjósolhatatlanok a mérkőzések végkimenetelei.

Raul Lopez (13 pont, 6 gólpassz) ismét oroszlánrészt vállalt abban, hogy csapata diadallal hagyhassa el a parkettát, így a Bilbao még Germán Gabriel -6-os indexmutatóját is elbírta. Az első negyedben inkább a defenzív játékelemek domináltak, amely után a baszkok rendre betaláltak, Markota triplájával a 13. percben már kétszámjegyű fórra tettek szert (23-13). Tovább mélyült a szakadék (32-17), amely után egy 0-9-es etapot repesztett a Madrid, megőrizve győzelmi esélyeit (32-26).

A szünet után elkapta a fonalat a Quino Colom-Xavi Rabaseda duó, három triplát süllyesztettek el a bilbaoi gyűrűbe, Rafael Pueyo nem várhatott tovább az időkéréssel (41-38). A mester a lehető legjobb érzékkel nyúlt bele a mérkőzés alakulásába, Axel Hervelle és Fran Pilepic vették vállukra csapatukat, négy perccel az összecsapás lefújása előtt kialakult a 20 pontos differencia (65-45), az Estudiantes már csak kozmetikázni tudta a végeredményt. Fantasztikus védekezésének és a hullámvölgyek áthidalásának köszönhetően végül a Bilbao magabiztos győzelmet ünnepelhetett a miribillai arénában a mintegy 9711 lelkes szurkoló előtt.

A Bilbao Basket legjobb dobói: Pilepic 15/9, Lopez 13/3, Mumbrú 10/3
A Tuenti Movil Estudiantes legjobb dobói: Rabaseda 13/6, Colom – Ivanov 9/9 – 9/3, Banic 8

Laboral Kutxa (5-4) – Valencia Basket Club (8-1): 78-79 (16-21, 24-17, 24-21, 14-20)

Ismét Tibor Pleiss személyében köszönthetjük a heti MVP-t: a német 21 pontot, 7 lepattanót szorgoskodott össze 29-es VAL-lal. A Laboral Kutxa izgalmas mérkőzését az alábbi linken elolvashatjátok, a videós összefoglaló itt tekinthető meg

A Laboral Kutxa legjobb dobói: Pleiss 21, HANGA – Jelinek 10/3 – 10/6, Hamilton 9
A Valencia Basket legjobb dobói: Martinez 16/3, Dubljevic 14/9, Sato 13/3

Rio Natura Monbus (3-6) – Herbalife Gran Canaria (6-3): 77-83 h.u. (14-20, 22-11, 10-19, 20-16, 11-17)

A kilencedik forduló is tartogatott egy hosszabbításos rangadót, a Rio Natura Monbus nagyon megizzasztotta a magasabbra taksált Herbalife Gran Canaria dolgát! Fordulatos első félidő után a Monbus állt jobban, amelynek Vaszilisz Xanthopulosz saját térfelének büntetővonaláról dobott triplája vetett véget (36-31).

A harmadik negyedet sokkal jobban kapta el a Brad Newley-Tomás Bellás-Albert Oliver fémjelezte „kanárik”, ám a záró etapra feléledt hazai fronton a Corbacho-Junyent duó; a játék képe kiegyenlített volt, a fizikálisan fölényben lévő hazaiak ádázul tapadtak, nem engedték magukat lerázni, megjósolhatatlan végkimenetelre volt kilátás a rendes játékidő vége előtti percekben.

A Monbusnak ugyan sikerült hosszabbításra mentenie a mérkőzést, ám teljesen felemésztette energiáját a felzárkózás, a pontgazdag 5 percben jobban tudott koncentrálni a Pedro Martinez vezette alakulat, kőkemény összecsapáson elhozott diadalával továbbra is masszív tagja az élbolynak. Öröm az ürömben a hazaiak részéről, hogy bár a győzelem (most) nem jött össze, ám a kritikus pontnak számító büntetőzésük oly mértékben feljavult, hogy száz százalékos (13/13) mutatót produkáltak.

A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Corbacho 21/15, Junyent 17, Pumprla 11
A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Newley 19/6, Bellas, 18/9, Oliver 16/6

FC Barcelona Regal (6-3) – Unicaja Malaga (7-2): 67-74 (20-17, 17-26, 18-20, 12-11)

A Barca nem tud kilábalni abból az instabil állapotából, amely a szezon folyamán jellemzi, újfent a Palau Blaugranában volt kénytelen meghajolni ellenfelével előtt. A meccs összképét tekintve kiegyenlített lett volna a derbi, ha nincs az ominózus második etap, amely megalapozta az Unicaja idegenbeli bravúrját.

Általánosságban el lehetett mondani, ha Ante Tomic jó napot fog ki, a Barca győztesen hagyhatja el a pályát…vasárnap délben most erre (is) rácáfoltak a katalánok, hiába a horvát mutatós dupla-duplája (16 pont, 12 lepattanó), a túloldalon a hosszú évekig a gránátvörös-kékeknél pallérozódó blokkirály, Fran Vázquez is jobbik énjét húzta elő, rendre szaggatta a jól ismert gyűrűket.

Az idényben először a szlovén, fineszes mozgású Erazem Lorbek is lehetőséghez jutott, hosszú sérülése után három percnyi játékidőt ajándékozott neki Xavi Pascual, akit a katalán szurkolók nagy része már nem szeretne a kispadon látni. Hiába Juan Carlos Navarro és Ante Tomic kiemelkedő teljesítménye, Joan Plaza tanítványai egészségesebb csapategységet produkáltak, valamint védekezésük is összeszedettebb volt.

Az FC Barcelona Regal legjobb dobói: Navarro 20/6, Tomic 16, Papanikolau 10
Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Caner-Medley 12, Vázquez – Stimac 10 – 10

Bruixa D’or Manresa (3-6) – Gipuzkoa Basket (4-5): 72-84 (19-21, 15-18, 16-18, 22-27)

Hanga Ádám ex-csapata nézett farkasszemet Lóránt Péter ex-klubjával, a baszk gárda ezzel az idegenbeli győzelmével rájátszást érő helyen áll jelenleg! Sito Alonso tanítványai nem tréfáltak, az első negyedben 8 triplakísérletükből 5 a gyűrűben landolt, megillette a dicséret a katalánokat is a helytállás miatt (19-21). Sőt, Darryl Monroe ezután vállára vette csapatát és a mérkőzésen először a Manresa vezetett (25-23), de örömük nem tartott sokáig: Will Hanley és Jason Robinson gondoskodtak a fordításról (28-36).

A baszkok tartották kényelmes előnyüket (50-57), a katalánok megpróbáltak mindent, de a zárkózási reményeikre újabb san sebastiani kosarak érkeztek. A Gipuzkoa Basket közel ötven százalékos tripla mutatójával nőtt a Manresa fölé, Javi Salgado öt, míg Jason Robinson hat trojkát süllyesztett el.

A Bruixa D’or Manresa legjobb dobói: Monroe 19/3, Giannopulosz – Eriksson 12/3 – 12/9
A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Robinson 26/18, Salgado 15/15, Olaizola – Hanley 9 – 9

UCAM Murcia (4-5) – Cajasol (4-5): 89-85 (16-22, 21-21, 21-20, 31-22)

A forduló utolsó összecsapását keddre halasztották, amelyet egy lánykérés tett még színesebbé: az első negyed utáni szünetben a közönség előtt kérte meg kedvese kezét egy Murcia drukker! Szoros, akár egylabdás mérkőzés volt kinézőben, nem is kellett csalódnunk! A Murcia bizakodva várhatta az összecsapást, hiszen visszakapta vezérét, Berni Rodriguezt, akin bár látszott a több hetes kihagyás, a véghajrában mégis előhúzta klasszis énjét.

Jobban kapta el a rajtot a Cajasol, a Murcia végig futott az eredmény után, az utolsó másodpercekben is még a sevillai csapat tűnt a végső befutónak, igaz előnye csekélynek volt mondható. Csakhogy a világbajnok Rodriguez nem így gondolta! Előbb elsüllyesztett egy triplát majd labdát szerzett, jött a taktikai fault. A spanyol hidegfejjel értékesítette mindkettőt, amely csapata győzelmét jelentette! A siker mellett azonban a Murcia komoly árat fizetett: 6 hónapra elvesztették Antelot.

Az UCAM Murcia legjobb dobói: Tillie – Wood 17/3 – 17/12, Sánchez 16/9, Davis 11/3
A Cajasol legjobb dobói: Mata 16/12, Franch 14/6, Bamforth 13/6