Adria Liga 16. forduló

Az Adria Liga 16. fordulóját rendezték a hétvégén. A szolnokiak Siroki elleni vereségéről már korábban beszámoltunk. Az Igokea óriási meccset nyert a Radnicski ellen, szüksége is volt rá, hiszen két üldözője, a két belgrádi alakulat, a Crvena Zvezda és a Partizan is nyertek - előbbi a forduló legsimább meccsén. A Cedevita leszakadt, mivel a Split első idegenbeli győzelméhez ők "asszisztáltak". Botlásukat a Buducsnoszt használta ki, akik a másik 9-6-tal álló csapat, a Szkopje otthonában diadalmaskodtak, rögtön a negyedik helyre is ugrott a montenegrói együttes. A kör utolsó, mai meccsén a Split után a Krka is először tudott nyerni idegenben az idei sorozatban, ezzel ők is kicsit fellélegezhetnek.

Szkopje (macedón, 9-7) - Buducsnoszt (montenegrói, 9-7) 69-76 (18-22, 12-29, 24-14, 15-11)

Az első félidő eredményének tudatában szinte hihetetlen, de nyolc percig még vezetett is a hazai együttes, utána viszont nagyon megálltak. A második negyed elején még próbálták összeszedni magukat a macedónok, ám támadásban összeestek a negyed második felére, úgyhogy a nagyszünetben már 21-gyel vezettek a vendégek. Fordulás után négy perc alatt leszedtek egy 10-est a különbségből Csekovszkiék, de ennél közelebb nem sikerült kerülniük, tartotta előnyét a Buducsnoszt, ahogyan a negyedik negyedben is, nem volt kérdés, hogy ki fog nyerni. Győzelmével és a Cedevita bukásával a montenegrói gárda már negyedik a táblázaton.

Igokea (bosnyák, 13-3) - Radnicski (szerb, 8-8) 88-85 (29-19, 16-18, 20-24, 23-24)

Kategóriakülönbség volt a két együttes között az első félidő nagy részében. A listavezető könnyedén épített ki 10 pontos előnyt az első negyedben, amit a második negyed első felében még tovább növelt, már 17 egységgel is vezettek ellenfelük előtt. A félidő végét nagyon elrontották, a Radnicski ennek köszönhetően visszazárkózott 8 pontra. Fordulás után folyamatosan kapaszkodtak a szerbek és a 28. perc legvégén át is vették a vezetést. A negyed vége azonban ezúttal a bosnyákoknak sikerült jobban és négy pontos fórral indultak neki az utolsó 10 percnek. A záró felvonásban jobban kezdett az Igokea, de egállal mentek be a végjátékba a csapatok, amit mentálisan jobban bírtak a hazaiak, a büntetőket kiválóan dobták, így vért izzadva, de nyertek, ezzel továbbra is két meccsnyi előnyük van üldözőikkel szemben.

Cedevita (horvát, 9-7) - Split (horvát, 7-9) 72-75 (25-19, 17-14, 12-16, 18-26)

Úgy tűnt az elején, hogy papírforma eredmény születik, hiszen a sokkal esélyesebb zágrábi alakulat kezdte jobban a találkozót, hat pontos előnyt építettek ki az első negyed folyamán. A játék képében nem állt be túl nagy változás a második felvonásra sem, 10 pont körüli fórját tartotta folyamatosan a Cedevita, a félidőben kilenccel mentek a forduló előtt idegenben még nyeretlen Split előtt. Olyan hihetetlen nagy változás a fordulást követően sem történt, annyit lehetett észrevenni, hogy Vujcic-ék sokkal jobban tartották magukat, mint az első félidő során és még ha nem is túl nagy lépésekkel, de feljebb kúsztak öt pontnyira. A záró felvonás nagy része egy labdás meccs volt, de két perccel a vége előtt még hattal vezettek a hazaiak (71-65), innentől viszont összesen egy büntetőt tudtak bedobni, a túloldalon viszont három egymás után szerzett kosár meghozta az eredményét, először nyert az idei Adria Liga sorozatban idegenben a Split és ezzel gyakorlatilag eldőlt, hogy bent maradnak. A Cedevita lépéselőnye elveszett a negyedik helyért vívott harcban, láthatóan nem sokat javultak a téli szünet alatt.

Union Olimpija (szlovén, 8-8) - Crvena Zvezda (szerb, 11-5) 56-70 (14-17, 12-19, 14-16, 16-18)

A forduló legegyenletesebben, legsimábban zajló találkozóját játszotta egymással a szlovén és a szerb együttes. Az első negyedben egy ideig jól tartotta magát a hazai gárda, de a Zvezda a negyed második felében beindult és a második játékrész elejére simán épített ki egy 10 pontos előnyt, amit meg is tartott a nagyszünetig. A fordulást követően még tovább nőtt a különbség és ugyan visszajött a ljubljanai együttes egyszer 7 pontnyira, a negyed végét megint jobban bírta a szerb alakulat, a negyedik negyedben pedig csak az előny megtartására koncentráltak, sikeresen. Egyszer sem tudott közel kerülni ellenfeléhez a Union Olimpija, simán kaptak ki otthonukban. A Zvezda ezzel tovább üldözi az Igokeát és nem nagyon mutatták annak jelét, hogy a két hetes kényszerszünet olyan nagyon megtörte volna lendületüket.

Partizan (szerb, 11-5) - Cibona (horvát, 6-10) 74-68 (17-14, 23-22, 11-15, 23-17)

Jobban kosarazott a Partizan az első 2013-as meccsén, mint tette azt az előző egy hónapban, de megroppantani ezúttal sem tudták ellenfelüket. Végig előnyben kosaraztak az első félidő folyamán, de 4-6 pontnál jobban egyszer sem tudtak elhúzni a Cibonától. Változott a játék képe a második félidőben, hiszen a vendég horvátok gyorsan fordítottak és ezúttal ők voltak végig előnyben, de ők sem tudtak ennél a 4-6 pontos különbségnél jobban elhúzni, a negyed végére pedig egál lett az állás. A záró 10 perc elején a Cibona vezetett megint, majd a Partizan és az utolsó két percre 66-66-tal fordultak a felek. Ez a két perc azonban egyértelműen a szerbeké volt, akik ha nem is könnyen, de hozták a kötelezőt, a lényeg számukra a győzelem volt és az, hogy ezzel továbbra is mennek az Igokea után a másik belgrádi csapattal, a Zvezdával együtt.

Zadar (horvát, 6-10) - Krka (szlovén, 6-10) 65-67 (15-16, 20-10, 13-23, 17-18)

A gyenge színvonalú első negyedben végig fej-fej mellett haladtak a csapatok, és így volt ez egészen a második negyed feléig (27-25), amikor a szlovének kifogytak a lőszerből támadásban, a Zadar pedig kihasználta ezt, 9 pontos előnnyel mehettek a nagyszünetre. Nem volt azonban hosszú életű előnyük, a fordulást követően ugyanis négy perc alatt egyenlített a Krka, innentől megint állóháború alakult ki - hol itt, hol ott volt az egy pontos előny, a záró negyedre a szlovének fordultak jobban. Hiába alakított ki a Krka hat pontos előnyt, másfél perccel a vége előtt megint az volt az állás, ami a meccs nagy részében is - egál (62-62). A kulcsmomentum az utolsó percben egy Vladovic 2+1 volt, valamint a hazai időkérést követően egy Morovic eladott labda és mivel egy faultot követően mindkét büntetőjét értékesítette Lorbek, így a Split mellett a Krka is learatta első idegenbeli győzelmét az idei sorozatban, 6-10-zel pedig elég komoly előnyre tettek szert az Olajjal szemben - két győzelemnyi előnyük mellett az egymás elleni is nekik kedvez, hárommal többet kellene nyernie a Szolnoknak ahhoz, hogy őket megelőzze a végén.