Adria Liga: 18. forduló

A hétvégén a 18. fordulót rendezték az Adria Liga küzdelmeiben. A szolnokiak Radnicski elleni vereségéről már beszámoltunk korábban. Nagyon úgy tűnik, hogy az Igokea lesz az alapszakasz győztese, miután legnagyobb riválisukat, a Zvezdát megverték. A Partizan összeszedte magát, hetek óta legjobb produkciójukat nyújtották. Mögöttük óriási a tömörülés a negyedik helyért, hiszen a Buducsnoszt kikapott, a mögötte álló négy, 9-8-cal álló csapat közül viszont csak a Union Olimpija nem nyert. A forduló utolsó meccsén tegnap este a Krka tovább folytatta kitűnő sorozatát, ezzel nagyon halvány reményük még nekik is van a Final Fourra - úgy, hogy három fordulóval korábban a kiesőjelöltek között voltak -, a Cibona viszont továbbcsúszik a tabellán.

Zadar (horvát, 7-11, 10.) - Cibona (horvát, 6-12, 12.) 78-76 (21-18, 20-19, 16-20, 21-19)

A szoros eredmény ellenére folyamatosan a hazaiaknál volt az előny az első félidőben, rögtön a legelejétől kezdve. Az első negyedben nyolc pontos előnyt is kiharcoltak maguknak, amit az utolsó percben buktak el majdnem teljesen (21-18), aztán a második negyed közepén már tízzel is vezettek (36-26), de ezt a fórt is elbukták nem egészen két perc alatt, a félidőben így csak néggyel ment a Zadar (41-37).

Fordulás után egy 2-11-es futással azonnal fordított a Cibona, és meg is változott a meccs összképe. Bár nagyobb előnyt képtelenek voltak a vendégek kialakítani, folyamatosan náluk volt az előny, és Traviséknek kellett kapaszkodniuk, végül egállal fordultak a záró 10 percre a felek (57-57). A negyedik negyedet aztán megint jobban kezdték a vendéglátók, két percig náluk volt a kezdeményezés, ám utána a Cibona fordított. Egészen az utolsó három percig az övék volt az előny, 67-69 után viszont majdnem két percig kosárképtelenek voltak, a Zadar pedig egy 9-0-ával behozhatatlannak tűnő előnyre tett szert (76-69). Még egy félcsavar volt a történetben, ugyanis egy perc alatt egyenlítettek a vendégek, de Delas duplájára Strawberry már nem tudott válaszolni, így a Cibona továbbra is képtelen meccset nyerni idén, a Zadar viszont egy nagyon fontos meccs elbukása után képes volt felállni, és egy másik nagyon fontos találkozót behúzni.

A statisztikát ezen az oldalon megtaláljátok!

Szkopje (macedón, 10-8, 7.) - Split (horvát, 7-11, 11.) 93-84 h.u. (28-21, 21-16, 13-21, 17-21, 14-5)

Hasonlóan izgalmas, fordulatos meccset játszottak Macedóniában is. Az első negyed első pár perce adok-kapok volt, ám utána egyértelműen fölénybe kerültek a hazaiak, hét ponttal vezettek 10 perc játékot követően (28-21). A második felvonás első felében próbált kapaszkodni a Split 3-5 pontra sikerült azonban csak visszajönniük ellenfelükre, a nagyszünet előtti utolsó öt perc azonban megint a Szkopjéé volt, nagyjából 8-10 pont között mozgott folyamatosan a távolság köztük és a horvátok között, a félidőben megvolt a 12 egységnyi fór is számukra (49-37).

Fordulás után nem sok minden változott látszatra, aztán a játékrész második felére elkezdett egyre jobban beindulni a horvát gárda. Felzárkózásuk nem volt látványos, de mindig közelebb tudtak kerülni kicsit, így a rendes játékidő utolsó 10 perce előtt már csak 4-gyel voltak lemaradva (62-58). A negyedik negyedben előbb két perc alatt megint ellépett nyolc egységre a Szkopje (68-60), majd egy percre rá már egál volt az állás (68-68), innentől kezdve pedig hol az egyik, hol a másik csapat vezetett 1-2 ponttal. Az utolsó percben 79-77-nél Vedran Vukusic egyenlített, az utolsó három akcióból pedig nem született pont, jöhetett a hosszabbítás (79-79).

A ráadásban Vukusic még a Split számára szerzett vezetést, de utána nagyon beragadtak a vendégek, simán léptek el a macedónok előbb öt, majd hat pontra, onnan pedig már nem volt felállás még egyszer. Győzelmével a Szkopje ragad a negyedik helyen álló Buducsnosztra, a Split pedig nagyjából a senki földjén maradt - Final Fourra nem esélyesek, kiesési gondjuk viszont már nem lesz.

Igokea (bosnyák, 15-3, 1.) - Crvena Zvezda (szerb, 12-6, 2.) 80-77 (19-19, 27-21, 18-18, 16-19)

A vártnak megfelelően szoros, kiegyenlített találkozót láthatott a bosnyák nagyérdemű. Az első negyedben folyamatosan vezetett a listavezető, de négy pontnál nagyobb előnyt nem sikerült kiépíteniük soha. Az utolsó előtti percben fordítottak is a vendég szerbek, de egállal zárták a felek az első 10 percet (19-19). A második negyed óriási hullámvasút volt. Az Igokea előbb futott egy 10-1-es szakaszt az első három percben (29-20), majd másfél perc alatt visszajött a Zvezda egy 2-10-zel (31-30), hogy aztán megint a hazaiak húzzanak el két és fél perc alatt egy 12-3-mal (43-33). 10 pont fölé is nőtt a differencia kettő perccel a félidő vége előtt (46-35), de innen egy 5-0-ás szakasszal még zárkózott a szerbek legjobb formában lévő együttese (46-40).

Fordulás után nem nagyon változott a különbség, aztán a harmadik negyed második felére 2-4 pontokkal volt már csak lemaradva a Zvezda, sőt, a negyed utolsó percére egállal fordultak a felek (58-58). A lehető legdemoralizálóbb módon ért viszont vége a felvonás a vendégek számára, két támadásból két triplát kaptak, így még mindig mentek hattal a hazaiak (64-58). A záró játékrészben nem történt változás, igazán közel nem sikerült kerülnie a szerbeknek ellenfelükhöz, egészen az utolsó előtti percig, amikor egyenlítettek is (77-77). Két eladott labdát követően azonban Rakocsevics kihagyta a triplát, Stemberger viszont a túloldalon bedobta, és mivel Radivojevics is elmérte az egyenlítést jelentő trojkát, így megint nyert a tabellaelső, akinek ezzel három győzelemnyi előnye van már mindkét közvetlen vetélytársával szemben, nyolc forduló alatt ez behozhatatlannak tűnik.

Cedevita (horvát, 10-8, 6.) - Union Olimpija (szlovén 9-9, 8.) 73-67 (13-16, 19-13, 19-17, 22-21)

A forduló simább meccsei közé tartozott a ljubljanai együttes zágrábi vendégjátéka. Az első negyedet még sokkal jobban kezdték a vendégek, több mint 10 ponttal is vezettek, de 5-16-ot követően a negyed második felében már nem találtak be, így mindössze három egységnyi fórral vágtak neki a második felvonásnak (13-16). Ezt a részt megint jobban kezdték a horvátoknál, a 14. percben még 18-25-re vezettek, de innentől megint nem találtak be, majdnem a teljes első félidőben - mindössze négy pontra voltak képesek, azt is az utolsó percben -, közben viszont futottak egy 14-0-át a hazaiak, így a félidőben már ők vezettek (32-29).

Fordulás után hullámzott a különbség, de végig a Cedevitánál volt az előny, a negyed végén jobban jött ki nekik a lépés, így öt egységgel mentek a záró felvonás előtt (51-46). Az utolsó negyedben aztán simán dőlt el a meccs kimenetele, ugyanis a játékrész felére már 10 pontra nőtt a távolság, ez pedig egészen az utolsó percig nem is változott, ott jött vissza hat pontra a szlovén együttes, de ez is csak a kozmetikázásra volt elég (73-67). Ha nem is volt meggyőző a hazaiak teljesítménye, legalább nyertek, így most holtversenyben vannak a negyedikkel, A Union viszont nagy lehetőséget szalasztott el arra, hogy ugyanebbe a csoportba tartozzon a Cedevita helyett.

Partizan (szerb, 12-6, 3.) - Buducsnoszt (montenegrói, 10-8, 4.) 63-50 (18-11, 20-10, 11-14, 14-15)

Az előzetesen a forduló rangadójának várt összecsapás lett messze a legegyoldalúbb találkozó a hétvégén. Pedig nem kezdett rosszul a vendég gárda, az első negyed első felében még vezettek is (3-8), aztán kaptak egy 15-1-es szakaszt, és itt el is szakadt valami, 10 perc után héttel vezetett a Partizan (18-11). A második negyed aztán el is döntött mindent: előbb egy 10-1-gyel nyitotta a felvonást a hazai alakulat, majd egy 6-0-lal zárta le, a kettő között pedig nem történt olyan nagy dolog, hogy ne vezessenek 17 ponttal a félidőben (38-21).

A második félidőben nem történt már túl nagy fordulat. A Buducsnoszt még egyszer visszajött 20-ról 12-re, de ez volt a legnagyobb tett, amit véghez tudtak vinni, egyértelmű volt, hogy ilyen első félidőt követően esélytelenek a fordításra, ráadásul még az utolsó felvonás előtt is volt 14 egységnyi hátrányuk (49-35). A negyedik negyedben megint elment 19-cel a szerb gárda, megint visszajöttek a montenegróiak 12-re, és megint nem történt semmi komolyabb, végül 13-mal nyer a Partizan (63-50), így a Zvezdával egyenlően áll. A Buducsnoszt a vereség ellenére is maradt negyedik, de ugyanannyi győzelmük van, mint másik három együttesnek.

Krka (szlovén, 8-10, 9.) - Siroki (bosnyák, 6-12, 13.) 74-71 (21-21, 18-16, 14-17, 21-17)

A vártnak megfelelően nagyon jó meccset hozott a két feltámadó alakulat összecsapása. Az első negyedet majdnem végig vezette a hazai együttes, de 10 perc után egál volt az állás (21-21). A második negyedben fordult a kocka, ugyanis egy 7-0-ával indított a Siroki. Előnyük egészen a 18. percig kitartott, itt egyenlített a Krka, innentől pedig váltott vezetéssel haladtak a felek, a félidő végén kettővel mentek a szlovének (39-37).

Fordulás után fej-fej mellett haladtak a csapatok, csak egyszer tudott elhúzni komolyabban a Krka, akkor is csak hat pontra (47-41), onnan viszont egy 2-13-at futottak a bosnyákok, így a záró felvonás előtt már ők mentek egyetlen ponttal (53-54). A záró felvonásban hol itt, hol ott volt az előny egészen a 37. percig, aztán 60-60-at követően 8-0-ás futást produkáltak a hazaiak, és ezzel el is döntötték a meccset. Az utolsó percben még nagyot küzdött a Siroki, vissza is jöttek egy pontra, de a végén Lorbek bedobta mindkét büntetőt, Sakic pedig kihagyta az egyenlítőnek szánt triplát, ezzel harmadik idei meccsét is megnyerte a szlovén gárda, és nagyon halványan, de esélye nyílt akár még a Final Fourra is. A Siroki újra az utolsó előtti helyen, de ezúttal sem volt semmi szégyenkeznivalójuk.