Adria Liga: 22. forduló

Az Adria Liga 22. fordulója ma este fejeződött be. Nagyon sok helyen és sok szempontból tisztult a kép, az alsóházban viszont biztosan nem. Megvan a Final Four első biztos résztvevője, ugyanis az Igokea pénteki győzelmével biztosította helyét a négyesdöntőben. A Zvezda is hozta a kötelezőt, így ők is kitűnő helyzetben vannak a folytatást illetően. Óriási sanszot kapott a Buducsnoszt és a Radnicski is, mivel a Partizan és a Cedevita is kikapott, így mindketten lépéshátrányba kerültek. Mint arról korábban beszámoltunk, a Szolnok újabb győzelmet aratott hazai pályán - éppen a Cedevitát verték meg -, ez pedig a Split újabb bukásával együtt azt jelenti, hogy a horvát alakulat óriási bajban van a bennmaradásért folytatott küzdelemben.

Szkopje (macedón, 11-11, 8.) - Igokea (bosnyák, 17-5, 1.) 77-81 (13-24, 22-17, 18-13, 24-27)

Már a meccs legelején kitűnően kezdtek a vendégek, de gyorsan megszerzett előnyüket az első negyed feléig még ledolgozta a macedón alakulat - innentől azonban nem volt megállás, és 11 ponttal húzott el a listavezető az első 10 percet követően. Ez a fór sem tartott azonban sokáig, ugyanis a 16. perc kezdetére megint egyenlőt mutatott az eredményjelző, de a negyed második fele megint sokkal jobban sikerült a bosnyákoknak, 9 ponttal is vezettek már, végül 6 egységgel mentek a nagyszünetre. Fordulás után tanult a hibájából a Szkopje, az elején nem nagyon erőlködtek beérni ellenfelüket, nagyjából 5-8 pont között mozgott végig a differencia, az Igokea azonban pont nélkül maradt a felvonás utolsó négy percében, így már csak 1-gyel vezettek a záró játékrész előtt. Végig ott loholtak a vendéglátók a nyakukban a végjátékban, ám sem a vezetést nem sikerült átvenniük, sem egyenlíteni nem tudtak egyszer sem, így ha szoros csatában is, de felülmúlta őket a tabella első helyezettje.

Ezzel a győzelemmel biztosság vált, hogy az Igokea ott lesz a négy között, mert a Partizan csak beérni tudja már őket győzelmek számában, és az első meccsen 23 ponttal voltak jobbak a bosnyákok, ám ha valami egészen valószínűtlen forgatókönyv révén mégis tudnának ennyivel nyerni a szerbek, a Radnicski - Buducsnoszt kettős valamelyik is maximum beéri majd őket - mivel a két csapat még játszik egymással, márpedig mindkét gárda ellen 2-2 győzelmet szereztek a bosnyákok, így közülük egyet biztosan megelőznek. A Szkopje ugyan az utóbbi két fordulóban mutatott életjeleket, de összességében hetekkel ezelőtt elvesztették esélyüket a négy közé kerülésre, miután 2013-at egész pocsékul indították.

A meccs statisztikáját itt megtaláljátok!

Cibona (horvát, 8-14, 10.) - Split (horvát, 7-15, 13.) 81-73 (16-11, 18-14, 21-22, 26-26)

Az elején viszonylag szorosnak indult a találkozó, nyolc és fél percig fej-fej mellett haladtak a csapatok, aztán ez a rész nem sikerült a Splitnek, így öt ponttal meglépett a Cibona. Nem nagyon nőtt azonban tovább a differencia a második negyedben, a 17. perc kezdetén még csak 27-24-et mutatott az eredményjelző, a negyed vége azonban megint nem a vendégeké volt, 7-1-gyel zárta ezt a szakaszt a hazai gárda, így 9 egységnyi előnnyel mehettek a nagyszünetre. A második félidőben állandósulni látszott a 8-12 pont közti különbség, gyakorlatilag csak pillanatokra mozdultak ki ebből a sávból a felek. A negyedik negyed elején egy perc alatt egy 7-0-ás szakasszal még visszajött a meccsbe a Split, ekkor egyetlen ponttal voltak már csak lemaradva, ám itt ellőtték a puskaport, és három perc alatt kaptak 12-3-as rohanást, itt el is dőlt a meccs, többször nem volt már a két együttes látótávolságban.

Ezzel a sikerrel a Cibona meccselőnybe került a Split-Szolnok-Siroki-Zadar négyeshez képest, de nagyon nem kell aggódnia, mert mindegyik csapat ellen szerzett legalább egy győzelmet - a Siroki ellen kettőt is -, a Szolnok és a Zadar ellen jobban állnak egymás elleniben, és egyedül a Splittel szemben vannak hátrányban az összevetésben, valószínűtlen, hogy csak velük kerülnek majd holtversenybe. A Splitnél viszont óriási a gond, hiszen ezzel ugyan a jelenlegi táblázat nem őket jelöli utolsónak, de lényegében azok. Senki ellen nem nyertek ugyanis meccset, akikkel holtversenyben állnak, így ha nem kerülnek meccselőnybe az utolsó helyezett(ekk)el szemben, akkor ők búcsúznak az AL-től.

Partizan (szerb, 13-9, 5.) - Union Olimpija (szlovén, 12-10, 6.) 71-73 (17-14, 20-28, 26-17, 8-14)

Jól kezdtek a szerbek a mérkőzés elején, de gyorsan kiépített előnyüket csak részben tudták megtartani - hiába vezettek a teljes első 10 percben, a végén csak három pontos előnyben várhatták a folytatást. A második negyedben aztán jött a hideg zuhany. Először csak egyenlítettek Blazic-ék, majd a játékrész közepétől kezdtek folyamatosan elhúzni a vendéglátóktól. Már 10 egységgel is vezettek, aztán a félidő utolsó másfél percében kozmetikázott a Partizan, így csak öt pont volt a szlovének előnye a nagyszünetben. Fordulást követően kettő és fél percig nem volt semmilyen probléma, ám 39-46 után nagyon megállt a Union Olimpija elöl és hátul is, előbb egy 7-0-ás sorozattal egyenlített Dusko Vujosevics együttese, majd egy újabb 7-0-lal már nyolc egységre is elhúzott, 10 perccel a vége előtt pedig néggyel mentek. A Záró játékrészben azonban végig fej-fej mellett ment a két gárda, és inkább a szlovének voltak előnyben és a hazaiaknak kellett kapaszkodniuk. Az utolsó percre egállal fordultak a csapatok, de egy elrontott hármast követően Dino Muric eredményesen tette vissza a támadópattanót, Davis Bertans pedig elrontotta triplakísérletét, így meglepetésre nyertek a vendégek.

A Partizan újra gödörben van. Még mindig ott lehetnek a legjobb négy között, hiszen a Buducsnoszt - Radnicski meccs miatt az egyik előttük lévő csapat biztosan kikap még egyszer, az összevetésben jól állnak, de jelenleg bajosnak tűnik, hogyan nyerik majd meg mind a négy hátralévő meccsüket. A Union Olimpijának is maradt még matematikai sansza ezzel a sikerrel, de nekik azért óriási szerencsére is szükségük lenne, hogy négy forduló alatt 2-3 győzelemmel többet tudjanak összeszedni, mint a Radnicski vagy a Buducsnoszt, és kettővel többet, mint a Partizan.

Krka (szlovén, 9-13, 9.) - Crvena Zvezda (szerb, 16-6, 2.) 52-57 (19-14, 13-7, 6-19, 14-17)

Nagyjából fej-fej mellett haladtak a felek az első negyedben, az utolsó két és fél percet húzta meg a hazai alakulat, így öt pontos előnnyel zárták az első 10 percet. A második negyedben aztán tovább nőtt a különbség, ami nem is volt meglepő, hiszen az első felvonás utolsó három percében, és a második első hét percében összesen 5 pontra volt képes a szerb együttes, így 15 pontosra duzzadt a Krka fórja 17 perc játékot követően. Négy egységet szedett le ebből a Zvezda a félidőig, majd a fordulást követően még ehhez hozzátettek egy 17-0-ás sorozatot a harmadik negyed első felében, így már ők vezettek hat egységgel, és két pontos előnnyel várták a záró szakaszt. Végig kiegyenlített volt a küzdelem a negyedik negyedben, de folyamatosan a Zvezda volt elöl, és pont a végjátékban tudtak ellépni a szlovénektől egy támadásnyi különbségen kívülre, ezzel újabb győzelmet arattak.

Győzelmével a vendég alakulat már csak matematikailag eshet ki a legjobb négy közül, a következő körben azonban erre a kérdésre is pont kerülhet. A Krka továbbra is kilencedik, ahogy az év második részében gyakorlatilag folyamatosan.

Zadar (horvát, 7-15, 12.) - Buducsnoszt (montenegrói, 14-8, 3.) 60-72 (13-26, 13-13, 19-16, 15-17)

A vendégek nagyjából hét perc alatt lerendezték a találkozót, hiszen már a 8. perc kezdetén 15 pontos előnyt harcoltak ki maguknak, amiből 13-at meg is tartottak az első negyed végéig. A második negyedben már majdnem 20 pontra is elhúztak a montenegróiak, végül a félidőre maradt a 13 egységnyi fór. Fordulást követően a 24. percben már a 20 pontos differencia is megvolt a két fél között, onnan azonban egy 11-0-ás rohammal még visszajött a Zadar, a záró negyedre pedig 10 pontos hátránnyal fordulat a hazaiak. A negyedik felvonás közepére négy pontnyira is felzárkózott a Zadar Kastropil vezetésével, de ennél közelebb már nem tudtak jönni a horvátok, a tabella-harmadik Buducsnoszt szinte azonnal 10 pontosra állította vissza előnyét, és simán nyert.

A hazaiak kis gondba kerültek, ugyanis nem mindegyik összevetés lehet jó esetükben. A Szolnokot ugyan 18 ponttal verték hazai környezetben, és a Split ellen idegenben is tudtak diadalmaskodni 3 egységgel, viszont a Sirokitól például kétszer kikaptak, úgyhogy a hátralévő meccseken nagyon oda kell figyelniük - Szkopjébe látogatnak és a Radnicskit fogadják, majd az utolsó két körben két kulcsfontosságú meccsük lesz a Tiszaligetben az Olaj és otthon, a Split ellen. A Buducsnosztnak nagyon nem jók az összevetései, hiszen a Partizantól kétszer kikaptak, a Radnicskit pedig csak két ponttal verték otthon az első meccsen - ellenük éppen a következő körben vívnak majd kulcsfontosságú ütközetet -, viszont egyelőre meccselőnyben vannak az ötödik helyezett Partizannal szemben, addig pedig nekik a helyzet megfelelő.

Siroki (bosnyák, 7-15, 11.) - Radnicski (szerb, 14-8, 4.) 85-100 (21-24, 24-21, 22-32, 18-23)

Végig vezetett az első negyedben az esélyesebb Radnicski, a 8. perc közepére már kilenc ponttal is mentek ellenfelük előtt, ám a negyedet egy 8-2-vel zárták le a bosnyákok, így mindössze 3 pontos szerb fórral zárult az első 10 perc. A második negyedben végig fej-fej mellett haladtak a csapatok, nem alakult ki nagyobb különbség, a vendégek is csak a félidő utolsó két percére tudtak ellépni, ám a Siroki megint jól zárta a felvonást, 6-0-ás rohamukkal egál eredménnyel mehettek a felek a nagyszünetre. A második félidőben jobban kezdtek a hazaiak, a harmadik negyed felére öt ponttal voltak jobbak már, mint a Radnicski, ám a meccset eldöntő szakasz csak ekkor érkezett. A negyed utolsó két és fél percében ugyanis nem kevesebb, mint 17 pontot kaptak a bosnyákok, és mindössze kettőt dobtak, így 10-zel voltak lemaradva a záró 10 perc előtt. Itt már lényegi dolgok nem történtek, egyre jobban húztak el a szerbek, végül 15-tel nyertek.

A Sirokinak csak arra kell figyelnie, hogy valakivel holtversenyben legyen a végén, ugyanis kétszer verték az Olajt és a Zadart is, a Splittel pedig a következő körben játszanak otthon, és idegenben is legyőzték a horvátokat, úgyhogy minimális esély van arra, hogy ők végeznek majd a végén az utolsó helyen, még akkor is, ha jelenleg holtversenyben a legkevesebb győzelmük van. A Radnicski sem áll rosszul, de a következő körben élet-halál meccset vívnak majd a Buducsnoszttal. Ha nem nyernek a montenegróiak ellen hazai környezetben, akkor a Final Fourt elbukhatják még, mert a Partizan ellen nem állnak jól az összevetésben - 11-gyel kaptak ki idegenben, és csak 2-vel nyertek otthon.