Adria Liga: Mi várható a szezon második felében?

Szombaton, azaz holnap már folytatódnak az Adria Liga küzdelmei, így 11 fordulóval az alapszakasz vége előtt érdemes megnézni, melyik együttes hogyan teljesített eddig, mi történt velük a téli szünetben, illetve mi várható a csapatoktól a hátralévő, még majdnem fél alapszakasznyi "sorozat" folyamán. Érdekesség, hogy az erősen kettészakadt mezőny első nyolc csapata még valószínűleg óriási harcokat fog vívni egymással az első négybe, így a bajnokság Final Fourjába kerülésért, míg a hátsó alakzatban a szolnokiak utolsó három fordulóban aratott két győzelmével többen is komoly gondba kerültek, hiszen az utolsó helyezett kiesik. Lássuk a csapatokat egyenként!


Igokea (bosnyák, 12-3, 1.)

Az aleksandrovaci gárdát a szezon előtt az egyik kiesőjelöltnek gondolhattuk, mégis ők a listavezetők, mikor 2013 első fordulójához érkezünk - méghozzá nem is kevéssel. Elképesztően összeszokott gárda benyomását keltik, pedig azért volt játékosmozgás náluk rendesen, a nyáron érkezett két idei legjobbjuk, Clifford Hammonds és Branko Jorovics, valamint két szintén nagyon fontos emberük, Corsley Edwards és Sinisa Stemberger is. Dragan Bajic kitűnő munkát végzett eddig és ez még akkor is feltétel nélkül igaz, ha azt is meg kell említeni, hogy az Igokeának egyelőre csak az Adria Ligára kellett koncentrálnia, míg vetélytársai általában a nemzetközi kupákban is érdekeltek voltak - vagy még most is azok.

Változás természetesen nincs náluk, nem is volt mire, hiszen komolyabb sérültjük sincs, az eredmények pedig nem indokolják a személyi váltást. Filip Adamovic szemsérülése sem volt olyan súlyos, mint először hitték, a hírek szerint a Radnicski ellen már bevethető lesz.

Otthon: Radnicski (16), Zvezda (18), Cedevita (20), Zadar (21), Szolnok (23), Krka (25)

Idegenben: Split (17), Union Olimpija (19), Szkopje (22), Partizan (24), Cibona (26)

Három meccsre vannak a Final Fourba már be nem jutó ötödik helyezettől, és a sorsolásuk alapján szükségük is lehet erre. Otthon három meccsük igencsak nyerhetőnek ígérkezik (az utolsó három), ám a másik három összecsapás abszolút kétesélyes. A Zvezda és a Radnicski a két legjobb formában lévő együttes mellettük, a Cedevitának pedig lehetősége volt rendezni a sorait, ráadásul az Euroliga már nem zavar be nekik, játékosállományuk alapján pedig talán a legerősebb együttes az egész bajnokságban.

Idegenben egyetlen egyszer sem mehetnek biztosra, hiszen a Split csak saját otthonában veszélyes, ott azonban mindenkire, és nagyjából ugyanez igaz a Union Olimpijára is. A Partizan ellen valószínűleg presztízsmeccset játszanak majd, miután Boszniában kiütötték belgrádi ellenfelüket, a sorsdöntő viszont a 22. fordulóban játszandó Szkopje elleni ütközet lehet. Jelenleg a Cedevita, illetve a macedón együttes áll 9-6-tal a 4-5. helyen, ellenük egy-egy győzelem a biztos FF-t jelentené, a vereség viszont azt, hogy a kimagasló kezdés ellenére is gondba kerülhetnek még a végén.

Ha nyugodtak tudnak maradni, akkor nem lehet problémájuk, 1-2 gyors vereséggel - ami a sorsolást nézve egyáltalán nem elképzelhetetlen - azonban még kicsúszhatnak a "kismacsból".



Crvena Zvezda Telekom (szerb, 10-5, 2.)

A nyáron alaposan megerősített belgrádi alakulat nagyon gyengén kezdte az évet. Az 1-4-es szezonkezdetet követően menesztették is a vezetőedzőt, Milivoje Lazicsot, Vlada Vukoicsics kinevezése azonban telitalálatnak bizonyult. Vezetésével a szerb gárda 5-1-gyel továbbjutott a EuroCup első csoportköréből, az Adria Ligában pedig most már lassan hónapok óta a legjobb formában játszó csapatnak számítanak, az előző 10 meccsükön 9-1-es mérleget tudtak felmutatni. A kettős terhelés tehát továbbra is jelen lesz, ám ebben is különlegesek, hiszen a nemzetközi kupák elindulása nemhogy hullámvölgybe taszította volna őket, hanem inkább formába lendítette a Zvezdát.

Még októberben távozott két emberük, Filip Csovics és Morris Almond, azonban mindez idáig nem érkezett senki a pótlásukra. A télen sem erre a posztra erősítettek, egyetlen eddigi igazolásuk a francia magasember, Ali Traoré. Traoré az orosz Lokomotiv Kubanynál kezdte a szezont, de mindössze két meccset játszott sérülés miatt. Szóbeli megállapodást kötött december végén a Zvezdával és elvileg szerdán járt a csapatnál orvosi vizsgálaton, megfelelő eredmények esetén megköttetett a szerződés ténylegesen is. Még egy komolyabb "szerzeményük" van, ugyanis új szponzort találtak a Telekom személyében, már át is nevezték az együttest.

Otthon: Cedevita (17), Szkopje (19), Partizan (21), Cibona (23), Buducsnoszt (25)

Idegenben: Union Olimpija (16), Igokea (18), Szolnok (20), Krka (22), Siroki (24), Radnicski (26)

Ez a sorsolás sem fenékig tejfel, egy meccsel többet is játszanak idegenben, mint az Igokea. Idegenben három, valamivel könnyebbnek ígérkező összecsapásuk lesz, ami azért könnyebbséget jelenthet. A Union Olimpija és a Radnicski is a Final Fourért küzd, de utóbbi mérkőzés az utolsó fordulóban már tét nélküli is lehet ellenfelük számára. A kulcs az Igokea elleni találkozó, ahol a még mindig kicsit outsiderként kezelt bosnyákokat visszahúzhatják a földre és a tabella többi részéhez.

Otthon sincs egyszerű dolguk, hiszen a Cedevita tényleges erejéről mit sem tudunk egyelőre - bár idegenben eddig pocsékul teljesítenek az edzőváltás óta is -, a Buducsnoszt és a Szkopje nagyon masszív csapatok, a Cibona formája pedig csalóka lehet, talán a legtöbb tartalék bennük - és a korábban már említett Cedevitában - maradt. Itt is lesz egy kulcs összecsapás, méghozzá a Partizan elleni, ami könnyen sorsdöntő lehet a Final Fourba jutás sorrendjénél.

Ha valakiknek rosszul jött ez a szünet, akkor az a Zvezda, ettől függetlenül a kettős terhelés miatt szükségük is volt erre a kis szusszanásnyi időre. Amennyiben csak egy kicsit is megtartották előző évi formájukat, nem lesz gondjuk a négybe jutással, játékosállományuk minőségi és mély. Ha kiestek a ritmusból, akkor ez a EuroCuppal együtt jelenthet annyit, hogy gondjuk lesz még az alapszakasz hátralévő részében, de ahhoz idegenbeli vereségek mellett meglepő otthoniakat is el kellene szenvedniük.



Partizan mt:s (szerb, 10-5, 3.)

Ha az előbb a Zvezdánál azt mondtuk, hogy rosszul jött nekik a szünet, akkor a legjobban talán a másik belgrádi alakulat, a Partizan játékosai és szurkolói örültek az ünnepeknek. A szezont nagyjából papírformaszerűen kezdő szerbek ugyanis az utolsó 5 fordulóból háromszor kikaptak - például Szolnokon és Zadarban, két hátsó régióba tartozó csapattól, az Igokea pedig valósággal kiütötte őket, 73-50 arányban maradtak alul Boszniában. Az is hozzátartozik a történethez, hogy közben Euroligáztak és a szolnoki meccs előtt drámai végjátékban maradtak alul a német Brose Baskets Bamberggel szemben, ezzel kiestek már az első csoportkörben. Ez láthatóan megfogta a fiatal társaságot, nagyon kellett nekik egy kis idő, hogy összeszedjék magukat fejben.

Egy változás már volt novemberben, akkor az amerikai Torey Thomast váltotta a bosnyák Nemanja Gordic. Karácsony előtt a 18 éves dobóhátvédtől, Danilo Andjuszicstól saját kérésére váltak meg, miután a fiatal játékos nem volt elégedett a számára biztosított játéklehetőség mértékével. A helyére nem érkezett senki, ám egy magasembert így is igazolt a szerbek legendás együttese, méghozzá a francia tehetség, Joffrey Lauvergne személyében. Vele találkozhatott a szolnoki közönség már tavaly is, hiszen az Elan Chalon keretének tagja volt egészen idén novemberig, ekkor igazolt a spanyol Valenciához, majd december legvégén tette át székhelyét Belgrádba.

Otthon: Cibona (16), Buducsnoszt (18), Split (20), Union Olimpija (22), Igokea (24), Szolnok (26)

Idegenben: Siroki (17), Radnicski (19), Zvezda (21), Cedevita (23), Szkopje (25)

Az előző két sorsoláshoz képest ez azért barátinak számít. Otthon hat meccset játszanak, ezzel már jobb helyzetből indulnak, mint a Zvezda, ráadásul hat meccsükből négyen masszív esélyesek is. A Buducsnoszt elleni idegenbeli meccs óriási botrányba fulladt, a montenegróiak ellen szinte egyik csapat sem mehet biztosra, az Igokea elleni meccs pedig akár az első hely sorsáról is dönthet három fordulóval a vége előtt. Ott a presztízs is sokat fog számítani, hiszen 23 ponttal maradtak alul az "odavágón", egészen biztosan visszavágásra készülnek.

Idegenben már nem ennyire vidám a helyzet, hiszen a Siroki elleni kötelező mellett négy komoly megmérettetésben lesz részük, amelyek közül mind a négyet el is bukhatják és még akkor sem történne semmi meglepő. A Zvezda elleni összecsapás kulcs lesz, hiszen ott is fontos pozíciók dőlhetnek el ide vagy oda. A másik belgrádi együttestől is kikaptak először, méghozzá 14 egységgel, úgyhogy az egymás elleni eredményekben nem állnak túl fényesen az élmezőnnyel szemben, valószínűleg meccselőnyre lesz szükségük a végelszámolásnál a kedvező pozícióhoz.

Összességében azért ez számukra nagyon baráti 11 forduló. Minden attól függ, mennyire sikerült függetleníteniük magukat az Euroliga-kieséstől. Fiatalságuk ellenére az egyik legtehetségesebb gárdának számítanak, a kettős terhelés pedig már nem fog bezavarni, valószínűleg ez azért sokat dob majd a teljesítményükön. Még mindig komoly esélyesei az alapszakasz elsőségnek is, de csak akkor, ha maguk mögött tudták hagyni 2012 decemberét és az ott történteket.



Cedevita (horvát, 9-6, 4.)

A bajnokság legnagyobb esélyesei voltak a szezon előtti igazolások alapján, horvát válogatottakkal és nagyon jó nevű amerikaiakkal erősítettek. A szezon elején nem is volt gondjuk, de az Euroliga elindulása nekik is betette a kaput, sorozatos és meglepő vereségek érkeztek, aminek edzőváltás is lett az eredménye - nem kisebb név, mint Bozsidar Maljkovics köszönt le az Olaj ellen éppen csak megnyert meccset követően. Aco Petrovic kinevezése némileg rendezte a sorokat, de továbbra sem játszanak annak megfelelően, amit vártak tőlük szezon elején, főleg idegenben képtelenek kiegyensúlyozott, jó teljesítményre.

Még december közepén elvesztették a francia válogatott Mikael Gelabale-t, akinek lejárt a szerződése és a spanyol Valenciához igazolt azóta. Marko Car is elhagyta a csapatot, neki a megfelelő játéklehetőséget nem tudták biztosítani és így szerződést bontottak vele. Karácsonykor kölcsönbe érkezett a görög Panathinaikosztól az amerikai irányító, Derwin Kitchen, ő 2013 nyaráig marad. Szükség volt egy új játékmesterre, hiszen az újévben Marques Greent kivásárolta az olasz EA7 Emporio Armani Milano. Még egy érkező valószínűsíthető, méghozzá a bosnyák válogatott Ante Masic, aki a másik zágrábi alakulattól a Cibonától tenné át székhelyét, egyelőre ez az adásvétel még nem hivatalos.

Otthon: Split (16), Union Olimpija (18), Szkopje (21), Partizan (23), Cibona (25)

Idegenben: Zvezda (17), Zadar (19), Igokea (20), Szolnok (22), Krka (24), Siroki (26)

Hat meccsük van ugyan idegenben még, de egészen jónak tekinthető a sorsolásuk, hiszen a nem hazai pályán vívandó meccseik közül kettőn nem ők az esélyesek - Zvezda, Igokea -, ám ha komolyabb terveik vannak még idén, akkor a másik négy meccset illene hozniuk. Itt azért sokat nyomhat a latba a kezdésük, hiszen az utolsó fordulókban még a Krka és a Siroki is komolyabb győzelmi kényszerben lehet, mint ők, mindkét gárda ugyanis a kiesés elkerüléséért fog előreláthatólag küzdeni.

Hazai pályán is csak a Partizan tűnik komoly akadálynak. A Splitet kötelező otthon legyűrniük, mint ahogyan a Cibonát is az lesz, akiknek addigra valószínűleg mindegy lesz a győzelem vagy a vereség. A Cedevitával azonos mérleggel álló Szkopje, valamint a náluk egy győzelemmel kevesebbet számláló Union Olimpija elleni találkozók lesznek a legfontosabbak, ezen a két meccsen el is dőlhet, hogy bejutnak-e a négybe vagy sem.

Mindkét kulcsmeccsüket otthon játsszák, az állomány a sok csere ellenére is erősnek mondható, úgyhogy nekik is minden esélyük megvan arra, hogy bent legyenek a Final Fourban. Kettős terhelés már nem nehezíti a helyzetüket, de össze kell még szokniuk, mert több kulcsember is távozott decemberben. Ha viszonylag gyorsan összeállnak, akkor nem lesz bajuk, de hatalmas kérdőjel van mellettük, mert eddig idén mindent csináltak, csak a papírformát nem hozták.



MZT Szkopje Aerodrom (macedón, 9-6, 5.)

Az Igokeához hasonlóan valószínűtlenül jó szezont fut eddig az Adria Liga-újonc Szkopje. A macedónok két győztes meccsel kezdték a szezont, de ezt négy vesztes találkozó követte. Nem is maradt el az edzőváltás, Alekszandar Todorovot Ales Pipan váltotta és ez telitalálatnak bizonyult, hiszen az előző 9 meccsből 7-et nyertek a macedónok, ezzel a szorosan vett élmezőnybe tartoznak, jelenleg három meccses győzelmi sorozatnál tartanak. Náluk is ki kell emelni, hogy nem indultak az európai kupasorozatok egyikében sem, viszont ezt ki is tudták használni és bár nem egyszer elszállt egy-egy játékossal a ló és átcsaptak egyénieskedésbe, legtöbbször azért csapatként funkcionáltak és ilyenkor a topcsapatok szintjén voltak képesek kosarazni.

Az Igokeához hasonlóan náluk sem volt mozgás a téli szünetben. Még novemberben távozott Noah Dahlmann és Igor Mijajlovics, valamint érkezett Nikola Otasevics, de ennyi volt náluk az összes változás az edzőváltáson kívül.

Otthon: Buducsnoszt (16), Split (18), Union Olimpija (20), Igokea (22), Zadar (23), Partizan (25)

Idegenben: Radnicski (17), Zvezda (19), Cedevita (21), Szolnok (24), Krka (26)

Felemás a sorsolásuk nagyon, de inkább a nehezebbek közé sorolható. Az idegenbeli meccseik közül az első három találkozón egyértelműen ők az underdogok, a Szolnok és a Krka pedig az utolsó három fordulóban valószínűleg sokkal inkább lesz győzelmi kényszerben, mint ők, úgyhogy ez egy 0-5 is lehet igen könnyen.

Otthon a Splitet, illetve a Zadart kell megverniük mindenképpen, de a Buducsnoszt és a Union Olimpija ellen ki-ki meccseket fognak játszani, ezeken, illetve az első három idegenbeli meccsen el is fog dőlni, hogy lesz-e még esélyük a négybe jutásra az alapszakasz hajrájában. Az Igokea és a Partizan ellen a hazai pálya ellenére sem esélyesek, úgyhogy talán két könnyebb találkozót leszámítva elég komoly kihívás elé kerülnek az utolsó 11 fordulóban, eddig azonban jól kezelték a nehéz helyzeteket.

Bár a Cedevitával azonos mérleggel állnak és hat otthoni meccsük van még a horvátok ötjével szemben, mégis azt lehet mondani, hogy meglepetés lenne, ha rögtön első évükben bejutnának a Final Fourba. Kiesés ellen már egészen biztosan nem kell küzdeniük, de az eddigieknél is összeszedettebb játékra van szükségük a négybe kerülésért, erre pedig talán idén még nem képesek.



Buducsnoszt VOLI (montenegrói, 8-7, 6.)

Ahogyan azt Dejan Radonjics, a Buducsnoszt edzője Szolnokon elmondta, nagyban átalakult az évek óta borzasztóan masszív, erős csapatnak számító podgoricaiak kerete a nyáron. Kisebb költségvetésből kell idén dolgozniuk, ez meglátszik az eredményeiken is, de játékerejük alapján így is bőven a liga első felébe tartoznak. A némileg gyengébb játékosállomány főleg a kiegyensúlyozottságon mutatkozik meg, elképesztő hullámzásokra képesek hétről-hétre. A kisebb csapatokat általában megverik, de a nagyobb gárdák ellen nem tudnak még elég konstans teljesítményt nyújtani, többször a végjátékot is elrontották, sok szoros vereségük van. A EuroCupban ők is állva maradtak a Zvezdához hasonlóan, ők 4-2-vel jutottak tovább csoportmásodikként a spanyol Bilbao mögött, úgyhogy továbbra is kettős terhelés alatt kell majd játszaniuk.

Változás egész évben nem volt a keretükben, az világosan látszik, hogy Radonjics alaposan körbejárta a lehetőségeket, és így választott, a leigazolt játékosokról viszont nem mond le egy könnyen. Tegyük hozzá, nem is igazán kell, hiszen Demarquis Bost, Gerald Lee vagy Sztrahinja Milosevics is a húzóemberek közé tartoznak. Az egyetlen érdekes történés a szünetben az volt, hogy Aleksza Popovicsot választották 2012 legjobb montenegrói kosarasának.

Otthon: Szolnok (17), Krka (19), Siroki (21), Split (24), Union Olimpija (26)

Idegenben: Szkopje (16), Partizan (18), Cibona (20), Zadar (22), Radnicski (23), Zvezda (25)

Nagyon jó sorsolásuk van, de náluk soha nem lehet tudni, mikor hol botlanak vagy éppen okoznak kellemes meglepetést szurkolóiknak. Utolsó öt hazai meccsüket kivétel nélkül nyerniük kell, itt egyedül az utolsó fordulóban a Union Olimpija elleni derbi lehet kétséges, de könnyen lehet, hogy ott már mindkét csapatnak mindegy lesz.

Idegenben is vannak számukra nyerhető mérkőzések - Zadar, Cibona. A Szkopje és a Radnicski elleni összecsapások lehetnek a sorsdöntőek, mindkét meccs abszolút 50-50, ha ezt a két találkozót tudnák hozni, akkor simán megnyílhatna előttük az út a legjobb négy közé. A két belgrádi meccsen nem ők a favoritok, de a Buducsnoszt tényleg az a csapat, akiknél soha nem lehet előre magabiztosan kijelenteni, hogy mit fognak játszani.

Ha kicsit kiegyensúlyozottabbak lennének, ezzel a sorsolással bemehetnének a négybe, mert gyakorlatilag öt ingyen meccsük van otthon, idegenben pedig majdnem biztos, hogy nem fognak mindig bukni, egyébként is jól szerepelnek otthonuktól távol is. A EuroCupon is sok múlik, az lehet, hogy már sok lesz nekik, de alapvetően komoly reményeket táplálhatnak a Final Fourra még egy ilyen, a korábbi szezonokhoz képest gyengébb évben is.



Radnicski (szerb, 8-7, 7.)

Borzasztóan gyengén, 0-3-mal indította a szezont a Radnicski, ekkor lépésre is szánta el magát a vezetőség és leigazolták Alekszandar Csapint. A tapasztalt irányító teljesítménye eddig önmagáért beszél, hiszen Darko Planinic Maccabiba igazolásával már a negyedik a legértékesebb játékosokat tartalmazó listán, vezetésével pedig teljesen más arculatot kapott a gárda. Jóval összeszedettebbek és ugyan meglepetést ritkán okoztak a legnagyobbakkal szemben, a többieket többször szemkápráztató játékkal verte a kiscsapat, akit a szezon elején az egyik leggyengébb társaságnak tartottak az elemzések - korábban egy, otthon kifejezetten masszív, de idegenben nem túl sokra hivatott együttesnek számítottak, ez idén teljesen megváltozott.

Csapin mellett több más játékos is érkezett szezon közben, például a bosnyák válogatott center, Ratko Varda, aki még novemberben írt alá az együtteshez. A téli szünetben két játékost igazoltak. Az egyik a 23 éves szerb dobóhátvéd, Milos Dimics, aki a szerb első osztály MVP-je volt és 2017-ig tartó kontraktust kötöttek vele. A másik egy amerikai center, Kyle Visser, úgyhogy a palánk alatti, egyébként sem gyenge rotációt még tovább erősítették.

Otthon: Szkopje (17), Partizan (19), Cibona (21), Buducsnoszt (23), Zvezda (26)

Idegenben: Igokea (16), Szolnok (18), Krka (20), Siroki (22), Zadar (24), Split (25)

Érdekes sorsolásuk van. Az idegenbeli meccseiken elvileg ők az esélyesek, de ez kétélű dolog, hiszen a kiscsapatok pont otthon a legveszélyesebbek, igaz ez a Krkára, a Splitre és az Olajra is, és bár ezeket a találkozókat egy négybe igyekvő csapatnak muszáj lenne hozni, közel sem biztos, hogy ez sikerülni is fog nekik.

Otthon játsszák egyértelműen a nehezebb és a sorsdöntő meccseiket, kis túlzással a Cibona ellenit leszámítva mindegyik ilyen találkozónak tekinthető majd a szempontjukból. Ez is kettős dolog, hiszen legalább ezeket a meccseket hazai környezetben vívhatják, ám itt is erősen benne van a bukás lehetősége a dologban.

Jó állománnyal rendelkeznek és nagyon jó játékot játszanak, de nagyon visszaüthet az, hogy a kicsikkel szemben nem otthon kell játszaniuk. Náluk inkább meglepetés lenne a legjobb négy, az előzetes várakozásokat így is messze túlszárnyalják, mélyrepülés nem igazán várható tőlük, de inkább egy masszív középcsapat lesznek év végén, mint topgárda.



Union Olimpija (szlovén, 8-7, 8.)

A Cedevitához hasonló utat jártak be, de sokkal mélyebbről jöttek vissza. Az évet jól, 3-1-gyel kezdték, ami játékosállományukat nézve nem volt meglepő - nyáron nagyot erősítettek, nem véletlenül, hiszen tavaly elvesztették a szlovén bajnokságot a Krkával szemben, ez náluk nem nagyon ismétlődhet meg kétszer egymás után. Az Euroliga-szezon elkezdését követően azonban teljesen összeestek és már a liga hátsó régiójához tartoztak, miután 10 fordulót követően mindössze 4-6-os mérleggel rendelkeztek. A legutóbbi fordulóban, idegenben, a Split ellen elszenvedett vereség előtt azonban zsinórban négy győzelmet arattak, ezzel stabilizálták helyüket a középmezőnyben és esélyt hagytak maguknak a Final Fourba kerülésre. Az Euroligából kiestek, úgyhogy ez már nem zavarja majd őket az év második felében.

Komoly válaszút elé érkeztek december közepén, amikor a Maccabi bejelentkezett centerükért, az Euroligában parádézó Aaron Baynesért, de a szlovének nem engedték el végül legértékesebb portékájukat. Egy változás mégis történt azonban a keretben, az amerikai irányító, Dominic Waters távozott. Nem túl nagy érvágás ez számukra, év végén már alig játszott és korábban is eléggé limitált teljesítményt nyújtott. Helyére egyelőre nem igazoltak senkit, de talán házon belül is tudják pótolni majd. Érdekesség, hogy 20 éves Klemen Prepelic-et választották a 2012-es év legjobb fiatal szlovén kosarasának.

Otthon: Zvezda (16), Zadar (17), Igokea (19), Krka (23), Siroki (25)

Idegenben: Cedevita (18), Szkopje (20), Szolnok (21), Partizan (22), Cibona (24), Buducsnoszt (26)

Elég nehéz lesz a sorsolásuk, főleg az eleje. Az otthoni meccseik közül hármat kötelező hozniuk, de ebből kettő a véghajrában lesz, addigra simán elbukhatják a Final Four lehetőségét. A Zvezdát és az Igokeát is meg kellene verniük ahhoz, hogy komoly esélyekkel indulhassanak még a "rájátszásért".

Idegenben ugyanis kifejezetten rossz a sorsolásuk. A Cedevita és a Szkopje ellen ki-ki meccseket fognak játszani, úgyhogy a szünet utáni első öt forduló el is dönti, hogy mi lesz a ljubljanai együttes sorsa. Utána sem lesz könnyebb a helyzetük, de jó kezdéssel önbizalmat nyerhetnek, rosszal pedig nyugalmat, mert minden esélyük elszáll a négyre, ha az első öt meccsből nem hoznak legalább hármat, de inkább négyet.

A sorsolást nézve azért igencsak kétséges, hogy reális lehetőségük van-e feljebb verekedniük magukat, de az Euroligából való kiesés és így a kicsit nyugodtabb tempó a malmukra hajthatja a vizet. Inkább azt mondanánk, mint a Radnicskinél is, hogy erős középcsapat lesz a Union, de bennük meg lehetnek azok a meglepetések, amik feljebb vihetik őket. Nem kérdés azonban, hogy ehhez javulniuk kell minden szinten, mert nagyon nehéz sorozat előtt állnak.



Cibona (horvát, 6-9, 9.)

Újabb, saját nimbuszához képest borzasztóan gyenge évet tudhat magáénak a Cibona. Az év elejét is elrontották - 0-2-vel nyitották a bajnokságot -, de úgy tűnt, összeszedik magukat és 4-3-nál a tabella elejéhez tartoztak hét fordulót követően. Amit azonban utána mutattak, az kész katasztrófa volt. A EuroCupból csont nélkül, 0-6-tal estek ki, a Szolnok elleni, Karácsony előtti diadalt megelőzően pedig hét fordulóból mindössze egyszer bizonyultak jobbnak ellenfelüknél, majdnem két hónap alatt ez a Cedevita elleni, városi rangadón aratott diadal volt az egyetlen győzelmük. November végén menesztették is Veljko Mrsic-et, aki maga ajánlotta fel lemondását a Crvena Zvezda elleni zakót követően. Helyét a sok éve segédedzősködő Danijel Lutz vette át, ő marad elvileg a szezon végéig a kispadon.

Játékosok is jöttek-mentek szezon közben. Mrsic lemondását követően volt egy igazi blockbuster húzásuk, ugyanis négy éves szerződést kötöttek a legnagyobb horvát tehetséggel, a 18 éves Dario Saric-csal, ugyanakkor egyik amerikaijukat, Demond Cartert elvesztették ugyanebben a periódusban, ő a cseh Nymburkhoz távozott. Nem maradtak azonban sokáig amerikai irányító nélkül, ugyanis december derekán leigazolták az ex-Laker Smush Parkert.

Otthon: Krka (17), Buducsnoszt (20), Split (22), Union Olimpija (24), Igokea (26)

Idegenben: Partizan (16), Zadar (18), Siroki (19), Radnicski (21), Zvezda (23), Cedevita (25)

Elég kemény a hátralévő menetrendjük. Idegenben négy meccsen gyakorlatilag esélytelenek, a Radnicski és a Zvezda sokkal jobb formában van, a Cedevitának valószínűleg sokkal inkább kell majd a győzelem, mint nekik, a Partizan pedig minden bizonnyal ellenük akar majd erőt demonstrálni azok után, hogy a decemberük minden volt, csak sikeres nem. A Zadar és a Siroki elleni találkozókat hozniuk kell, különben még bajba is kerülhetnek.

Otthon a Krkát és a Splitet el kell intézniük, nincs mese, ez a két csapat idegenben még nem volt képes nyerni. Az Igokea ellen nem sok esélyük van, de az már az utolsó forduló, sokat számít majd, melyik együttesnek lesz fontosabb a meccs. A Buducsnoszt és a Union Olimpija is masszívabbnak tűntek az év elején, ezeket a meccseket ha behúzzák, akkor nem lehet gondjuk idén.

Összességében a keret továbbra sem gyenge, kérdés, hogy Lutz mit hoz ki belőlük. Lassan már évek óta nem látni jó kosárlabdát a Cibonánál, pedig a nevekkel most sincs gond és nem is kiégett sztárocskákból áll a csapat, mégsem képesek csapatként funkcionálni. Két győzelemre vannak az utolsó helytől, ezt azért illene megtartaniuk, feljebb kerülniük szinte esélytelen, csak valami óriási pálfordulás esetén.



Zadar (horvát, 6-9, 10.)

Kifejezetten jól kezdte a szezont a horvát kiscsapat - kisebb gond volt, hogy ez eredményekkel nem párosult, általában csak megráncigálni tudták az oroszlán bajszát, kitépni nem, ez pedig egy idő után kissé fásulttá tette a társaságot. A tabella legaljához tartoztak egészen a 11. fordulóig - ekkor 3-8-cal álltak -, ám zsinórban aratott három győzelmükkel elkerültek a közvetlen veszélyzónából.

Változás volt náluk is bőven. Az amerikai Jordan Burgasonnal szerződést bontottak. A játékos saját teljesítményével sem volt elégedett, de a vezetők azért ennél pozitívabbnak értékelték azt a pár hetet, amit náluk töltött, ugyanis a szakmai stábban azt gondolják, hogy az ő decemberi leigazolása miatt szedték össze magukat többen is, ennek köszönhetően nyertek három meccset egymás után. Verdan Morosic még a Sirokinál kezdte a szezont, ám az első fordulót követően szerződést bontottak vele. Jó ideje a Zadarnál edzett már, szerdán egyeztek meg a felek a részletekben, úgyhogy innentől kezdve ő is az együttest erősíti majd.

Otthon: Krka (16), Cibona (18), Cedevita (19), Siroki (20), Buducsnoszt (22), Radnicski (24), Split (26)

Idegenben: Union Olimpija (17), Igokea (21), Szkopje (23), Szolnok (25)

Az egyik legjobb sorsolásuk van olyan szempontból, hogy hét otthoni meccsük lesz. Ezek közül a Splitet, a Krkát és a Sirokit kell megverniük ahhoz, hogy a kieséssel ne kelljen foglalkozniuk, de esélyük van a Cibona ellen is. A Buducsnoszt, a Radnicski vagy a Cedevita legyőzése azért nagy bravúr lenne még hazai környezetben is, de a zadariak az utóbbi időben megmutatták, hogy abszolút képesek ilyen meglepetésekre is - verték a Partizant, illetve idegenben a Splitet, ez utóbbi nem sok csapatnak sikerült eddig rajtuk kívül.

Idegenben kis túlzással egyik meccsen sem lesznek esélyesek. A Union Olimpija otthon jó csapat és még nagyon kaparnak a legjobb négyért, az Igokea és köztük kategória van egyelőre, a Szkopje pedig szintén komolyabb célokért küzd, valószínűleg nekik még lesz tétje a meccsnek a 23. fordulóban, a Zadarnak már nagyon könnyen lehet, hogy nem. A szolnoki meccsen ugyanez a helyzet előfordulhat, de az is, hogy azon a találkozón eldőlhet a kieső kiléte.

Amennyiben nem tudják átmenteni formájukat tavalyról, akkor lehetnek még gondok, de van 3-4 nyerhető meccsük, ha ezeket behúzzák, akkor nem kell hátrafelé tekintgetniük, szinte kizárt dolog, hogy 5-6 győzelmet szerez a Szolnok és a Siroki is az utolsó 11 forduló során. Ha a Krkát és a Cibonát nem tudják itt megverni januárban, akkor viszont ebből óriási küzdés lesz az utolsó hely elkerüléséért.



Split (horvát, 6-9, 11.)

A harmadik horvát gárda a Split, amelyik 6-9-cel áll. Túl sokat nem változott a nyáron sem a keretük. Akkor edzőt cseréltek, Mladen Erjavec ült le a kispadra, érkezett a Cedevitától az egyik idei húzóember, Vedran Vukusic, valamint egy tehetséges center a Zaboktól, Filip Kraljevic. Azt gondolhattuk, hogy kiegyensúlyozottak lesznek és ez valamilyen szinten így is van, hiszen otthon jól teljesítenek - csak a Zadar és a Partizan volt képes nyerni náluk -, idegenben azonban eddig még nyeretlenek, ennek megfelelően a tabella alsó harmadában állnak és állhatnának ennél is rosszabbul.

Érdekes, hogy ettől függetlenül nem változtattak a téli szünetben, bár azt is hozzá kell tenni, hogy a Split gazdálkodik a legkisebb költségvetésből az Adria Ligában. Sérültjeik legalább felépültek, viszont az előzetes hírek szerint így is csak 10-en tudnak elutazni Zágrábba, a Cedevita elleni találkozóra.

Otthon: Igokea (17), Szolnok (19), Krka (21), Siroki (23), Radnicski (25)

Idegenben: Cedevita (16), Szkopje (18), Partizan (20), Cibona (22), Buducsnoszt (24), Zadar (26)

Csak öt meccsük van otthon, de szerencséjük, hogy a három leggyengébb gárdát még fogadják, ezeket a meccseket mind be is kell húzniuk, ha bent akarnak maradni. A másik két meccsen ugyanis szinte teljesen esélytelenül léphetnek pályára. Az Igokea listavezetőként látogat majd hozzájuk, az utolsó előtti fordulóban annyi szerencséjük lehet a Radnicski ellen, hogy azelőtt a meccs előtt már eldőlhet, hogy ellenfelüknek nincs esélye bejutni a legjobb négybe, ebben az esetben egy kevésbé motivált ellenféllel szemben reménykedhetnek még.

Nagyon könnyen előfordulhat, hogy egyáltalán nem nyernek meccset idegenben az idei Adria Ligában. Erre reális esélyük az utolsó fordulóban akadhat Zadarban, ott sok múlik azon, hogy melyik együttes milyen pozícióból vág majd neki a meccsnek, előtte azonban sokkal erősebb csapatok ellen kellene helyt állniuk, nem valószínű, hogy menni fog ez nekik, eddig sem ment.

A kifejezetten jó hazai sorsolásuk miatt nem valószínű, hogy gondjaik akadnának év végén a kieséssel, de a sok idegenbeli meccs és esetleg egy-két meglepő hazai zakó azt is jelenthetné, hogy nem kis meglepetésre ők végeznének az utolsó pozícióban.



Krka (szlovén, 5-10, 12.)

Nagyban hasonlít eddig szezonjuk a Splitére, tekintve hogy ők is képtelenek voltak eddig idegenben meccset nyerni, csak ők háromszor - az Igokea, a Buducsnoszt és a Partizan ellen - kapituláltak eddig hazai környezetben. A szlovén bajnok azért jócskán átalakult nyáron. Nem volt meglepő, hogy legjobbjuk, Zoran Dragic távozását követően újra össze kellett rakniuk játékukat, ez viszont eddig nem nagyon sikerült nekik. Óriási meglepetésre kiestek a EuroChallenge első csoportkörében, pedig előzetesen a sorozat egyik masszív esélyesének tartották őket.

A télen semmi nem történt náluk, a Krka egyébként sem arról híres, hogy nagyon kapkodna, úgyhogy semmi meglepő nem történt ilyen szempontból, hisznek magukban és abban, hogy a jelenlegi kerettel lesznek képesek kilábalni abból az egyébként igen mély gödörből, amiben most vannak.

Otthon: Siroki (18), Radnicski (20), Zvezda (22), Cedevita (24), Szkopje (26)

Idegenben: Zadar (16), Cibona (17), Buducsnoszt (19), Split (21), Union Olimpija (23), Igokea (25)

Itt még óriási gondok lehetnek. Egyrészt otthon kevesebb meccset játszanak, mint idegenben és ez náluk sokat számít. A Siroki ellen kötelező győzniük, ebben az esetben - és ha az Olaj megverné a bosnyákokat a 16. fordulóban - komoly lépést tennének a kiesés elkerüléséért, a többi otthoni meccsük ugyanis minden lesz, csak könnyű nem. Esélytelennek talán nem szabad őket nevezni, de folyamatosan náluk jobb csapatok ellen kell pályára lépniük. Az utolsó körben a Szkopjének talán már nem lesz olyan fontos a győzelem, ebben reménykedhetnek.

Idegenben két meccsük lesz nyerhető - a Zadart és a Splitet kellene megverniük a nyugodt alapszakasz-hajrához -, ám ha egyik sem jön össze, akkor óriási gondba kerülhetnek még, mert a másik négy meccsen szinte semmi esélyük nincs, egy, esetleg két hazai győzelem pedig nem biztos, hogy elég lesz a bennmaradáshoz.

A Partizan mellett nekik kellett a legjobban ez a pár nap/hét pihenő. Náluk nem az a helyzet, hogy gyenge játékosokból állnak, de a kettős terhelés és a meglepő EuroChallenge-kiesés teljesen betette nekik a kaput év végére. Össze kell szedniük magukat, mert a sorsolásuk pocsék, talán csak annyi a pozitívum, hogy a Sirokinak még ennél is rosszabb.



Siroki Wwin (bosnyák, 4-11, 13.)

Bosnyák bajnokként az erősebbik bosnyák csapatnak gondolták sokan őket a szezon előtt, aztán kiderült, hogy amíg az Igokea komoly esélyekkel rendelkezik a legjobb négybe kerülésre, addig a Siroki úgy kezdi 2013-at, hogy talán a legesélyesebb az Adria Ligából való kiesésre. A kezdéssel nem volt gond, hiszen 3-4-gyel indították a szezont, a legutóbbi nyolc fordulóból azonban hétszer vereséget szenvedtek és az Olaj feltámadásával együtt ez azt jelentette, hogy már csak kosárkülönbséggel állnak az utolsó előtti és nem az utolsó pozícióban.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus