Dobják a labdát Spanyolországban!

A FIATC Joventut Badalona – Lagun Aro GBC összecsapással ma megkezdődik a spanyol bajnokság 2012/13-as szezonja, felvezetőként pedig jöjjön egy kis áttekintés, hogy milyen keretekkel és esélyekkel várhatják a csapatok az új évadot.

FC Barcelona Regal

A katalánok ismét nem tétlenkedtek a nyáron, bár a palánk alatti dinamikus duójuk, Ndong (Galatasaray) és Vazquez (Malaga) távozott a klubtól, a belső posztokon mégsem gyengültek jelentősen.  Az tény, hogy nehéz lett volna újra két ilyen rugólábú nagyembert szerezniük, de az első ránézésre – egy újabb – Baby Shaq-nek beillő Nathan Jawai és a nem éppen a szédületes ugrásairól híres Ante Tomic azt sejthette, hogy másfajta centerjátékot láthatunk a bajnoki címvédőtől az új szezonban. Ennek ellenére az ausztrál Jawai 208 centijéhez párosuló 128 kilóját úgy repteti a levegőben mintha nem lenne gravitáció, és energikus játékával hamar el fogja feledtetni szenegáli elődjét. Az inkább földhöz ragadt horvát Tomichoz érkezett a nagy visszatérő Sarunas Jasikevicius, aki annak idején első Euroliga győzelméhez segítette a Barcelonát. A litván legenda már nem fiatal, ám rutinjával és a vérébe ivódott vezér szerepével még így is képes lehet új fazont adni a katalán óriásnak, amivel akár a triplázás (bajnoki cím, Király Kupa, Euroliga) sem elképzelhetetlen a gárda számára. A távozók közül még Chuck Eidson Oroszországba (Unics Kazany) igazolása jelent majd érzékeny veszteséget, viszont a 217 centis óriás, Kosta Perovicot annál könnyebben engedték el Malagába, pláne, hogy egy ígéretes fiatal tehetség érkezett hozzájuk ”cserébe”. Alejandro Abrines a nyári U20-as EB-n is a spanyol válogatott meghatározó tagja volt, de rajta kívül is gondoskodott a Barca az utánpótlásról, leszerződtették az új Drazen Petrovicnak tartott Mario Hezonját (a srác még csak 17 éves!), illetve a Badalonától megszerezték a center poszton is használható Marko Todorovicsot.

A katalán hívek számára nem lehet túl jó hír, hogy Juan Carlos Navarro újra sérüléssel bajlódik, így ő biztosan nem lesz ott a rajton, de éppen ezért jött Jasikevicius, illetve egy sor fiatal tehetség, hogy pótolják a gárda (egyik) legnagyobb sztárját. A címvédés (egy újabb) nem elképzelhetetlen, de az ellenfelek is alaposan belehúztak a nyáron, így előreláthatólag már a döntőig vezető út is rögösebb lesz, nagy valószínűséggel az alapszakaszt sem nyerik meg majd oly könnyedén a Real előtt. Pályahátrányból pedig borzasztó nehéz lesz párharcot nyerni, bár tavaly is onnan fordították meg a Real elleni finálét…

Real Madrid

Mint mindig, most is a királyi klub lesz a Barcelona első számú kihívója az előttünk álló szezon során. Az első trófeát már el is orozták a katalánok elől, a Szuperkupa döntőjében pontcsúccsal múlták felül az ősi riválist. A kezdés biztató, mindenki egészséges a fedélzeten, a játékosállományuk pedig csak erősödött az elmúlt évadhoz képest. Mindössze három távozó található a fővárosiak listáján, Novica Velicskovicstól sérülékenysége miatt köszöntek el, Ante Tomicra a Barca tartott igényt a nyáron, míg a szezon közben Alicantéból érkező Kyle Singler a tengerentúlon próbál szerencsét. Ezzel szemben az érkezők oldala megér egy misét Florentino Perez elnöknél. Rudy Fernandez a tavalyi rövid tündöklés után végleg hazaköltözött és újra régi csapatának mezében virít, de mellette jött még a lepattanó guru Marcus Slaughter , a Cedevita Zagreb első számú pontfelelőse, Dontaye Draper és a nyár utolsó durranásaként megszerezték Zaragozából a brazil óriás Rafa Hettsheimert. Rotációjuk így elképesztően bő lett, mind a palánk közelében, mind a periméteren kedvére válogathat a jobbnál jobb játékosokból Pablo Laso mester, így mi a bajnoki cím első számú esélyeseit látjuk bennük (bocs Barca-hívek).

A felkészülésük mondhatni tökéletesre sikerült, minden meccsüket megnyerték, ráadásul a legtöbbet igen magabiztos játékkal és nagyobb fölénnyel. Miután nem volt nagy játékosmozgás náluk, a keret nagy része így már összeszokott, ráadásul kevésbé tűnik sérülékenynek ez a gárda, mint a katalánoké. A spanyol pontvadászat az, ahol tényleg szinte bármi megtörténhet, de ha nem jön közbe semmi katasztrófa, akkor a Real idén letaszíthatja a trónról a Barcelonát.

Caja Laboral

A nyár legnagyobb vesztese egyértelműen a baszk alakulat volt, miután két vezérüktől is búcsút kellett venniük a holt szezonban. Mirza Teletovic és Pablo Prigioni is az NBA miatt hagyta ott a Caja együttesét, de ha ez nem lenne elég érvágás a klub szurkolóinak, Pau Ribas is távozott, méghozzá a nyáron jól erősítő Valenciához. A ”bevételi” oldalon már kevésbé nagy nevek találhatóak, Tibor Pleiss az egyedüli érkező a gyűrű közelébe közepes átlagokkal a német bajnokságból. Mezőnyposztokon jött Rochestie, Causeur és Cabezas, amivel a Prigioni és Ribas helyén keletkezett űrt tudják majd pótolni. A héten még leszerződtették Eduardo Hernandez-Sonsecát, egy 212 centis, volt utánpótlás válogatott centert, neki két hete van bizonyítani, hogy helye van a keretben.

A húzóemberek közül azért jópáran (San Emeterio, Lampe, Bjelica, Nocioni, Oleson) maradtak tavalyról, így most sem szabad lebecsülni a baszkokat és valószínűleg ott lesznek a legjobb négyért folyó küzdelemben, de nem lesznek akkora kihívói a két nagy klubnak (Barca, Real), mit az elmúlt idényben.

Valencia Basket

Három legnagyobb ászuk távozott a nyáron, mégsem várható gyengébb szereplés tőlük idén, miután sikerült minőségi játékosokkal pótolniuk (egykori) sztárjaikat. A francia válogatott De Colo (Spurs) és a spanyol nemzeti együttesben is szerepet kapó Victor Claver (TrailBlazers) az NBA-t választotta az Ibériai-félsziget helyett, míg Caner-Medley a Maccabi Tel-Aviv együttesében folytatja pályafutását. Kesergésre azonban nincs okuk Valenciában, jött az Euroliga győztes Marko Keselj, a Manresában remek szezont futó Justin Doellmann, a Caja egyik alapembere Pau Ribas, a montenegrói válogatott Bojan Dubljevics és a klubot 2010-ben Európa Kupa győzelemhez segítő Thomas Kelati. Egyetlen szépségtapasz van azonban a kereten, Kelati a Barcelona elleni Szuperkupa elődöntőben megsérült és legalább 3 hétre kidőlt a sorból. Helyére ideiglenesen a volt litván válogatott Mindaugas Lukauskis érkezett.

Egyetlen vereséget szenvedtek csak a felkészülési időszakban, a már említett Barcelona elleni elődöntőben, a többit mind megnyerték, köztük kétszer is legyűrve a katalán sztárklubot. Az előjelek bíztatóak, akár még a nagyok dolgába is belerondíthatnak, de ahhoz egy egészséges Kelatira is szükségük lesz. Az elődöntő ismét elérhető lehet a számukra, kérdés, hogy egy-egy meccsen kívül egy egész párharcban is le fogják-e tudni gyűrni valamelyik sztárklubot.

Unicaja Malaga

Nagytakarítás ezerrel, új bútorokkal megspékelve. Röviden így lehetne jellemezni a Malaga nyarát, a klubnál ugyanis Zoricon és a sok vizet nem zavaró Limán kívül senki sem maradt. Új edző ül a kispadon Jasmin Repesa személyében, aki túl van egysikeres Európa-bajnoki selejtezőn a horvát válogatottal, és nem egyszerű feladatra vállalkozott, hiszen egy egymásnak teljesen idegen társaságot kell csapattá kovácsolnia. Vannak itt NBA-t megjárt kosarasok (Gist és Marcus Williams), ex-Barcások (Vazquez, Perovic), híres báty nyomdokaiba igyekvő tálentumok (Zoran Dragic) és kitűnő európai ajánlólevéllel érkező játékosok (Calloway, Vidal, Urtasun). Egy ilyen rotációval még egy Barcelona, vagy egy Real Madrid is remegő lábakkal léphet pályára ellenük, a probléma így elsőre az összeszokottságban lehet. Tavaly is azzal gyűlt meg az aktuális vezetőedző baja, hogy nem tudta a keretből kihozni a maximumot, most talán egy olyan sokat látott mester irányítja az andalúzokat, aki képes lehet egy jó szezont futni velük. Ha ez sikerül, akkor a dobogóért mindenképp harcban lesznek, de még egy apró bravúr is benne van a pakliban…

A többi csapat:

A bajnokság fő esélyesei után röviden tekintsük át, hogy mi várható a többi 13 csapattól a bajnokság során.

Assignia Manresa: Most már csak Hanga Ádámért szoríthatunk az ACB Ligában, de reményeink szerint érte egyre többet, mert ebben az átalakult Manresában nagyobb szerep várhat már rá, mint az előző évadban. A csapat elmúlt évi sikereinek egyik fő letéteményese, Justin Doellmann és vele karöltve az ukrán válogatott Gladyr is távoztak a katalánoktól, de jött többek között Troy DeVires Malagából, aki a másodosztályban korábban gólkirály volt sokáig. A keret gyengült tavalyhoz képest, de Manresában továbbra is a bennmaradás és a középmezőny a cél. 2011-ben is így indultak, aztán majdnem rájátszás lett a vége, reméljük idén is hasonlóan sikeres szezont tudhatnak majd maguk mögött Hangáék.

Lagun Aro GBC: A legfontosabb hír a csapattal kapcsolatban, hogy Lóránt Péter elhagyta a baszkokat az örök városért, de rajta kívül távozott a tavalyi MVP, Andy Panko és egyik szárnysegédje Sergi Vidal is. Bár a tavalyi év meglepetéscsapata kivívta az Európa Kupában való indulás jogát, a versengéstől mégis visszaléptek. A sikerkovács Sito Alonsót maradásra bírták, jött az NBA-t is megjárt Woods, ha újra nagybetűs CSAPAT lesznek, akkor az utolsó helyek egyikén becsúszhatnak a rájátszásba.

Gescrap Bizkaia Bilbao: Itt is nagy mozgás volt a holt szezonban, Fis(c)herék (Josh és D’or) távoztak, csak úgy, mint Aaron Jackson, aki a CSZKA ajánlatára nem tudott nemet mondani és Oroszországban (Unics Kazany) folytatja Marko Banic is.. Jött viszont Zisis, Rakovics, Lamont Hamilton és Pilepic, így a tavalyi szezon legnagyobb csalódását keltő gárdának újra jó esélye van a playoffra, de a négy közé jutás nem reális cél a számukra.

A Sevilla és a Zaragoza – habár kulcsembereiket veszítették - most is ott lesz a rájátszás közelében, valószínűleg az előbbi két együttessel fognak nagy csatát vívni a 6-8. pozíciókért. Mellettük talán kissé meglepő módon, de a tavalyi ”kieső” Estudiantes Madrid is igényt tarthat egy helyre a legjobb nyolcban. A tavaly év végén hajrázó mag együtt maradt, hozzájuk csatlakozott Carl English (Sevilla), Lamont Barnes (Alicante), Kyle Kuric az NCAA-ből és Josh Fischer Bilbaóból. Ezzel a kerettel  és Txus Videorrete edző irányításával már a rájátszás sem tűnik elérhetetlennek a számukra.

Futottak még kategória:

Kicsit erős ezzel a jelzővel illeti a maradék együttest, de az első komoly tétre menő meccsek előtt ebből a hét együttesből várhatóan csak egy-egy lehet ott év közben a rájátszást érő pozíciók közelében, hosszú távon viszont a kiesés elkerülése lehet a céljuk.

Az Obradoiro, a Murcia és a Valladolid nagyon hasonló játékospolitikát folytatott a nyáron, rengeteg új arc érkezett a csapatokhoz. Közülük Valladolidban lesz a legnagyobb újjáépítés, míg a másik két gárdánál maradtak páran a kulcsemberek közül, de ezzel együtt sem reménykedhetnek egy-egy bravúr győzelemnél nagyobb sikerben.

A Gran Canaria lóghat ki kicsit a mezőnyből fölfelé, ők tavaly is többre voltak predesztinálva, mint a kiesés ellen küzdők egyike, ezért a Valenciából átköltöző Brad Newley, valamint a három amerikai játékos, John Scheyer, Spencer Nelson és Ryan Toolson tehetik a legtöbbet. A kanárikhoz szorosan tapadhat a Badalona együttese, a négyszeres spanyol bajnok gárdát Corey Fisher és Tony Gaffney érkezése rázhatja fel a tavalyi csalódást keltő szereplés után. A Fuenlabrada Sergii Gladyr megszerzésével most is jó lehet egy erős középcsapatnak, ám ennél többet nem várhatunk tőlünk.

A kakukktojás az egyetlen újonc Canarias, amely a nagy kavarodás, visszalépés, kizárás után végül elvállalta az indulást, méghozzá az Alicante helyén. A gárda néhány ACB-s tapasztalattal rendelkező játékost szerzett a nyáron, de komoly erősítésen nem ment keresztül, így elsődleges céljuk a bennmaradás lesz.

Az első forduló után akár már akaszthatják is a hóhért, ezért mindenképpen érdemes követnetek a spanyol bajnokság küzdelmeit, mert szinte minden hétvégére jut egy meglepetés.

 

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus