Kiütéssel nyert a Zadar

Ma este két mérkőzéssel elkezdődött az Adria Liga második fordulója. Az első fordulóan is nagyon biztató játékot mutató Zadar kiütötte a főleg védekezésben széteső Crvena Zvezda együttesét, míg a másik meccsen a Union Olimpija egy végig kézben tartott találkozó utolsó negyedében hozta a frászt saját szurkolóira, végül azért csak otthon tartották a győzelmet.

Zadar (horvát) - Crvena Zvezda (szerb) 98 - 81 (22-23, 30-21, 24-12, 22-25)

5000 néző előtt fogadta a horvát Zadar a Crvena Zvezda együttesét. Mindkét gárda elvesztette első meccsét, így nagyon idegesen kezdtek a csapatok, egyikőjük sem akart 0-2-vel indítani. Fej-fej mellett haladt a két együttes az első negyedben, és szinte végig a vendég szerbek álltak jobban, de egyszer sem sikerült elhúzniuk. Az egyik oldalon hatalmas one-man show-t láthatott a publikum, a horvát válogatott Goran Vrbanc nem tudott hibázni, mindenhol ott volt és mindenhonnan betalált. A túloldalon jóval jobban eloszlottak a pontok és a szerepek, főleg a két amerikai, Morris Almond és Elton Brown vitték a Zvezda szekerét. A negyed végi 22-23 jól mutatta, milyen szoros volt ekkor az összecsapás. A második felvonásban aztán fordult a kocka. Itt már jórészt a hazaiaknál volt az eleinte nüansznyi előny. Vrbanc teljesítménye kicsit visszaesett, de Barisa Krasic és Romeo Travis vezetésével szépen lassan húzott el a Zadar. A vendégeknek nem a támadójátékával volt a gond, hiszen a pihenő amerikaiak helyett a legnagyobb sztár, Igor Rakocsevics, valamint Boris Szavovics elkezdte a ponttermelést, de borzasztóan sok pontot kaptak, szinte minden támadás után a kosarukból hullott ki a labda, így pedig nem tudtak feljebb zárkózni 5-7 pontos hátrányukból. Egy kulcsmomentum volt kettő perccel a félidő vége előtt. A hazaiak játékosa, Ivan Mikulic támadóhibát követett el Filip Csovicson, plusz még technikait is kapott, emellett technikait kapott a hazaiak kispadja is, úgyhogy hat büntetővel (kettő a sima faultért, kettő-kettő a két technikaiért) és labdabirtoklással jöhetett a Zvezda. Ebből mindössze négy pontot sikerült összeszedniük, ráadásul az ellentámadásban ők is technikait kaptak, oda volt a momentum, a negyed végét pedig elrontották, a lendületbe jövő hazaiak 52-44-re vezettek ekkor.

A nagyszünetet követően az első két perc ugyanazt az óvatos, kissé gyenge játékot hozta, amit az első negyed is, két és fél perc után 54-48 volt az állás, ekkor azonban kiszakadt a zsák hazai oldalon, a vendégek megint csődöt mondtak hátul, a sokat erőlködő Rakocsevics sem tudta vállára venni csapatát, így ebben a periódusban el is vesztették a találkozót, az utolsó felvonás előtt 76-56-ra vezetett Travis vezetésével a Zadar. A záró játékrészben két felzárkózási kísérlete volt a vendég belgrádiaknak. Először 78-64-re, majd 81-71-re sikerült felmászniuk egy két részletben lejátszott 5-15-ös sorozattal, de 20 pontos előnyről nem nagyon kap ki senki az Adria Ligában, megint Travis jött, ezúttal a horvátok cseresora is segítségére volt, gyorsan visszaállították a 15 pontos differenciát, és végül 78-61-re diadalmaskodtak. Impresszív nyitány ez számukra, hiszen a Partizan ellen három negyedig előnyben játszottak az első fordulóban, most pedig kiütötték a másik belgrádi alakulatot. A Zvezdánál van még mindig dolgozni, a 0-2 mellett a mutatott játékuk is pocsék összképet mutat.

Zadar: Vrbanc (22 pont, 5 el.l., 10 kih.f.), Travis (19 p., 5 pat., 5 kih.f.), Krasic (15 p., 8 kih.f.), Batur (14 p.)

Crvena Zvezda: Rakocsevics (23 p., 5 el.l.), Almond (15 p., 5 pat.), Szavovics (15 p., 5 el.l.)

Union Olimpija (szlovén) - Split (horvát) 82 - 73 (19-18, 29-18, 17-21, 17-16)

2500 néző láthatta, amint az első fordulóban idegenben diadalmaskodó Union Olimpija fogadja a szintén 1-0-ás mérleggel álló Split együttesét. Az első negyedet jobban kezdték az első forduló legeredményesebb játékosát, az akkor 32 pontot dobó Mimicát felvonultató horvátok, na nem a dobóhátvéd teljesítménye miatt, aki ezúttal képtelen volt betalálni mezőnyből. Csapatként voltak jobbak a nagyon idegesen kezdő ljubljanai alakulatnál, mindenki hozzátett valamit, ki többet, ki kevesebbet. A túloldalon a két amerikai, Dylan Page és Aaron Baynes ezúttal nagyon visszafogottak voltak, utóbbi faultproblémák, előbbi pedig egyszerűen játékának színvonala miatt került gyorsan a padra. Aki hozta magát, az a múltkor is jól játszó Jaka Blazic, és az első fordulóban szintén nagyon hasznos, ezúttal emellett eredményes finn, Teemu Rannikko. Kettejük vezetésével már az első negyed végére fordítottak a hazaiak, 19-18 volt ekkor az állás. A tendencia folytatódott a második 10 perc alatt is, a két kisember vezetésével két perc alatt két számjegyű lett a differencia a két fél között (30-19). A Split elkezdett kapaszkodni, de igazi vezér hiányában ez nem volt könnyű. Leginkább Josip Sobin volt hasznára csapatának, de Vedran Vukusic, Mimica és Nikola Vujcic számára nagyon nem ment a játék, pedig nekik kellett volna vezetni a horvát gárdát, de még a jól kezdő Paolo Marinelli is teljesen eltűnt ebben az időszakban. A félidő második felében állandósult a 10 pont körüli különbség, ekkor már Rannikko és Blazic mellé Klemen Prepelic és Alen Olic is felnőtt, így a félidőben 48-36-ot mutatott az eredményjelző. A hazaiaknál Blazic 22, Ranniko 19 VAL pontnál járt.

Fordulás után semmit nem változott a játék képe, a Ranniko és Blazic vezette hazaiak tartották a különbséget, a Split egyszerűen képtelen volt semlegesíteni a két hátvédet. 26 perc után, 60-48-nál gondolta úgy a hazaiak mestere, Saso Filipovski, hogy mindkét húzóemberének pihenőt ad. Ezzel egy ideig nem is volt gond, hiszen Prepelic vezetésével tartotta a távolságot a Union Olimpija, de a harmadik negyed utolsó perceiben már érződött, hogy megálltak játékban, a Split pedig elég rutinos volt ahhoz, hogy megérezze a vérszagot, még az utolsó 10 perc előtt 65-57-re módosították az állást, újra 10 ponton belülre kerültek. A lendület nem állt meg a kényszerű, két perces pihenő miatt, 33 és fél perc játék után a Sobin mellé felnövő Vujcic duplájával már csak kettő volt közte (67-65) annak ellenére is, hogy ekkor már újra pályán volt Ranniko és Blazic. Új hős született azonban. Az addig igen csendben lévő Drazen Bubnic előbb egy támadópattanót követően, majd egy labdaszerzés után volt eredményes, zsinórban nyolc pontot dobott, amire a túloldalról csak kettő jött válaszul és újra megnyugtató volt a különbség a Ljubljana számára (75-67). Innen már nem volt visszaút az egészen eddig a periódusig jobban lepattanózó, ám ebben a kategóriában a legfontosabb pillanatokban csődöt mondó Split számára, végül 82-70-re nyertek a hazaiak, akik két győzelemmel kezdik ezáltal az idei Adria Ligát.

Union Olimpija: Blazic (22 p., 4 gp., 4. el.l, 9 kih.f.), Rannikko (13 p., 5 gp., 5 kih.f.), Prepelic (17 p.)

Split: Sobin (16 p., 11 pat., 5 gp.), Vukusic (13 p., 5 kih.f.), Vujcic (13 p., 4 pat.)