Kupadöntők az "Adria Ligában"

A hétvégén Európa-szerte, így szinte minden Adria Ligát érintő országban kupadöntőt rendeztek - emiatt nem volt AL-kör a hétvégén, és nemzetközi kupa a hét közben -, úgyhogy forduló-összefoglaló helyett most tekintsük át, ki milyen eredménnyel szerepelt ezeken az eseményeken. Elöljáróban annyit, hogy botrány nélkül nem igazán zárult le egyik sorozat sem - hol az eredmény, hol a közönség, hol ezektől teljesen független indokok miatt.

Macedóniában a kupadöntőt később rendezik, és mint ismeretes, Magyarországon is később tartják a Final Fourt. A Szolnoki Olaj KK egyébként egy idegenbeli vereséget követően hazai pályán kiharcolta a továbbjutást a negyeddöntőben a SZOVA-Trend Optika KC Szombathely ellen.

Szlovénia

A Union Olimpija a serleg 22 éves történelme során 19. kupagyőzelmét aratta vasárnap, miután a döntőben 73-61-re verte a szlovén első osztály alapszakaszában jelenleg második helyen álló, idén az Adria Ligából kimaradó Helios Domzale együttesét. Nem volt egyszerű menete azért a ljubljanai együttesnek, hiszen szombaton, az elődöntőben a bajnokság negyedik helyén álló Tajfunt csak 82-76-ra verték, míg pénteken, a negyeddöntőben a másodosztály egyik "jó nevű" képviselőjét, a Sencur Gorenjska gradbena druzbát mindössze 89-84 arányban tudták elintézni. Minden jó viszont, ha a vége jó, és a másik ágon az elődöntőben kimerülő Helios ellen végül legsimább hétvégi meccsüket játszották a fináléban. A nyolcasdöntő legértékesebb játékosának Dino Muric-ot választották, természetesen a végső győztes keretéből.

A szenvedés, és a viszonylag nehéz kupagyőzelem ellenére is sokkal jobban jártak a fővárosiak, mint nagy riválisuk, a Krka. A Novo Mesto-i alakulat pénteken még egy könnyed, 91-59-es sikerrel hangolt az elődöntőre - igaz, ellenfelük a mindössze harmadosztályú Plama Pur volt. Ez a kicsit könnyebb sorsolás azonban szombaton visszaütött, ugyanis hatalmas meglepetésre kikaptak az elődöntőben a Heliostól 66-71-re egy óriási negyedik negyedes fordításnak köszönhetően - 8-20 lett a záró játékrész, nem a Krka javára. Nem is maradt el a következmény, Aleksander Sekulic-ot menesztették posztjáról, helyét ideiglenesen az eddigi segédedző, Gaspar Potocnik veszi át. A lépés nem volt váratlan, miután a Krkának idén nem nagyon megy - csak 8-12-es mérlegük van az Adria Ligában, és a EuroChallenge-ben még a második csoportkörbe sem sikerült bekerülniük.

Bosznia-Hercegovina

A bosnyák kupadöntőben természetesen a két sztárcsapat, az Adria Ligát is vezető Igokea, valamint a téli szünetben legnagyobb ászát elveszítő, ám az érte kapott pénzt okosan elköltő, és így összességében erősödő Siroki csapott össze. Túl sok minden nem szivárgott ki a találkozóról, annyi mindenesetre biztos, hogy az aleksandrovaci AL-listavezető 86-81 arányban győzni tudott, így 2007 után másodjára is elhódította a kupaserleget - tovább folytatódik tehát álomszerű idényük. A győztesnél Branko Jorovic 25, míg Clifford Hammonds 23 ponttal jelentkezett, a túloldalon pedig a télen igazolt Rashaun Freeman volt a legjobb.

A gond nem is itt volt, hanem ott, hogy az Igokea edzője, Dragan Bajic az ünneplés közepette lenyilatkozta, otthagyja az együttest, amennyiben a bosnyák szövetség nem változtat azon a szabályon, hogy a bajnokságban mindig a pályán kell lennie egy ún. fiatal, tehát 20 év alatti játékosnak. Az edző azt mondta, hogy az Adria Liga-szezon végén elhagyja a klubot, ha semmi nem változik ez ügyben, mert most felkészít és irányít egy csapatot, a bosnyák bajnokságban viszont egy teljesen másikat kellene, erre pedig nem hajlandó.

Nem mellesleg az idén kiemelkedően jó szezont futó alakulatról a eurobasket.com-on is megemlékeztek, nem éppen pozitív értelemben. A gárda ugyanis főleg amerikai és szerb veteránokkal töltötte fel a keretét - egyetlen bosnyák játékosuk van, Filip Adamovic -, ezt pedig a cikk írója egyáltalán nem tartja követendő példának. Ugyanezt az utat járta be Bosznia legnépszerűbb csapata, a Bosna Szarajevo is, a 2000-es évek közepén viszont csődbe mentek a drága játékosok és az utánpótlás teljes hiánya miatt, így nem is igazolhattak külföldit, amíg nem rendezték minden tartozásukat. Érdekes belharcok lesznek még emiatt a szövetség és az Igokea miatt, annyi biztos.

Montenegró

A legnagyobb döbbenet Montenegróban volt a hétvégén. Mivel a monenegrói szövetséget 2006-ban alapították, így eddig mindössze hat bajnoki címet és hat kupagyőzelmet lehetett megnyerni - ez mind a Bududcsnoszté lett. Eddig. A szombat esti döntőben ugyanis a montenegrói alapszakaszban is csak második helyen álló Sutjeska csapata 64-55 arányban megverte az Adria Ligában és a EuroCupban is komoly játékerőt képviselő, eddig egyeduralkodónak számító podgoricaiakat. A sokkal esélyesebb fővárosiak a kitűnő védekezésük mellett ezúttal a rosszabbik arcukat mutatták támadásban, ám így is vezettek a 34. percben öt ponttal (48-53). Ezt követően viszont semmit nem tudtak bedobni, a Sutjeska pedig átrohant az egyre idegesebb favoriton. A Final Four MVP-je a döntőben 21 pontot és 11 pattanót szerző Marko Csalics lett.

A Buducsnoszt egyébként már az elődöntőben is szenvedett a rendező város csapatával, a Teodóval, hiszen két perccel a vége előtt még 65-65-ös döntetlen volt az állás, innen lett a vége 77-68 a podgoricaiaknak - ez már némileg előrevetítette, hogy nincsenek túl nagy formában, vagy nem akarnak túl sokat kiadni magukból, hiszen sorsdöntő meccsek következnek számukra mind az AL-ben, mint a nemzetközi kupában. A másik ágon a Sutjeska is csak az utolsó negyedben döntötte el a meccset a maga javára az Ulcinj ellen, a vége 76-70 lett, de a döntőben az esélytelenek nyugalmával, és kitűnő védekezésükkel a montenegrói kosárlabda rövid történetének legnagyobb szenzációját szolgáltatták.

Horvátország

A Kresimir Cosic-kupáért folytatott Final Fourt némileg előbb rendezték, mint a többi ország kupadöntőit, ugyanis az elmúlt héten kedden és szerdán lezavarták a két elődöntőt és a döntőt. Itt is meglepetés született, ugyanis a mostanság csak szenvedő, meccseket is alig-alig nyerő Cibona 77-76-ra verte a Cedevitát a fináléban egy elképesztő végjátékot követően. A végig borzasztóan szoros meccs a rendes játékidőben nem is dőlt el, a hosszabbítás utolsó másodperceire pedig még a Cedevita fordult egy pontos előnnyel, ám alig valamivel a végső dudaszó előtt Sandro Nicevic középtávoli tempója bepattogott a gyűrűről, ezzel nyert az esélytelenebbnek tartott zágrábi együttes.

A később botrányba fulladó események már meccs közben elkezdődtek. A Cibona-szurkolók sűrűn megtalálták a Cedevita válogatott bedobóját, Marko Tomast, aki nem is nagyon bírta állandó szidását, már a találkozó közben is többször kiordított a lelátó azon részére, ahol az ellenfél drukkerei voltak. A lefújást követően aztán annyira elszállt az agya, hogy odarohant és megverte az egyik szurkolót, akit kórházba is kellett szállítani. A klub már kiadott egy közleményt, amelyben elítélik Tomas viselkedését, az erőszakot és a sportszerűtlen magatartást. Büntetéséről később döntenek.

Az elődöntőben is inkább a Cedevita szenvedett meg jobban, hiszen ők csak 89-80-ra verték a Split együttesét - igaz, túl sok izgulni valójuk nem volt, mert egy gyengébb második negyedet leszámítva nem forgott veszélyben győzelmük. A másik ágon a Cibona simán verte a Zadart 100-67-re úgy, hogy az első negyedet követően még a tengerparti város együttese volt három pontos előnyben. A második felvonást aztán 10, a harmadikat 16, a negyediket pedig megint 10 egységgel nyerte a fővárosi alakulat, akik később a kupát is elhódították, történetük során hetedszer.

A hétvégéről készült 25 perces videót ezen a linken megnézhetitek!

Szerbia

Nem véletlenül maradt utoljára Szerbia, itt ugyanis kétnapos döntőt rendeztek a Radivoj Koracs kupában, mivel vasárnap a szurkolók az erős rendőri jelenlét ellenére a harmadik negyed közepén beszabadultak a pályára, így félbeszakadt a finálé a két belgrádi alakulat, a Partizan és a Crvena Zvezda között. A vasárnapi "részletben" 43-43-as döntetlen volt az eredmény a két együttes között, hétfőn este pedig innen folytatták a felek. A harmadik felvonás még döntetlennel zárult (49-49), ám a negyedik negyed elején egy 14-0-ás futással indított a Zvezda, ezzel el is döntötték a kupa sorsát, 78-69-es győzelmükkel övék lett a trófea.

A negyeddöntők első napján, csütörtökön a Mega Vizura a Vrsacot, a Partizan pedig a Sloboda Uzicét verte borzasztóan simán. Pénteken szintén két nagyon sima meccset láthatott a nagyérdemű - a Radnicski a Vujic Metalac Valjevót, a Zvezda pedig a Vojvodinát győzte le magabiztosan. Szombaton azért már nagyobb volt meglepetésfaktor, még ha nem is a győztesek kilétében. A Partizan három negyedig csak szenvedett a Mega Vizura ellen, aztán az utolsó játékrészben rendezték le a meccset, így végül 87-77-re győztek. A másik ágon óriási csata volt várható, a Zvezda azonban 25 ponttal, 97-72-re verte a Radnicskit, így a vártnál jóval könnyebben jutott be a két belgrádi alakulat újabb háborújaként felvezetett döntőbe - ami - mint később kiderült -, a mottónak megfelelően is alakult.