Majdnem meglepte a ligautolsó a Rio Natura Monbust!

A spanyol pontvadászat 28. fordulójában csupán hét mérkőzést tartottak meg - az óriás klubok csatározásai az Euroliga negyeddöntők miatt elmaradtak, amelyeket május elsején pótolnak. Azonban a Barcelona és a Real Madrid találkozói nélkül is érdekesen alakult a kör: a Valencia és az Unicaja is tovább erősítette előkelő pozícióját, míg a Valladolid kis híján megtréfálta a Rio Natura Monbust. Hanga Ádámék pedig idegenben szereztek nagyon fontos győzelmet. Nézzük meg, hogyan alakult a Liga Endesa újabb fordulója! (+STATISZTIKÁK, VIDEÓK)

Baloncesto Fuenlabrada (11-17) – Gipuzkoa Basket (12-16): 81-67 (19-24, 18-15, 23-15, 21-13)

Nagyon fontos győzelmet aratott a keretét elnézve többre taksált madridi együttes a baszk alakulat ellen – a harmadik negyedben mutatott játéka határozta meg diadalát. Charles Ramsdell kitűnően kezdte a találkozót, egységeivel lélegzetvételnyi előnyt tudhatott magáénak a Gipuzkoa a 3. percben (5-8). Nehezen találta a ritmust a Fuenlabrada, míg túloldalon Robinson is megérkezett a pontgyártásba, két perccel a negyed vége előtt már kilenc egységgel mentek a vendégek (13-22). Carlos Cabezas vette vállára csapatát, az első etap végére sikerült a felzárkózás a hazaiaknak (19-24). Ivan Paunics két triplával kezdte a második tíz percet, de Sito Alonso legénysége 0-7-es rohanást repesztett, újra a vendégek diktálták az iramot (25-31). Tovább nőtt a különbség a két középcsapat között, a sok technikai hibával pattogtató hazaiak dekoncentráltáságát remekül használta ki a baszk egylet, amely a második negyed derekán már kétszámjegyű fórral rendelkezett (27-37). Luis Casimiro nem várt tovább az időkéréssel – a vezetőedző jó ütemben nyúlt bele a játékba, James Feldeine nőtt fel Cabazes mellé, irányításukkal egy kosárnyira megközelítette ellenfelét a félidőre a hazai egylet (37-39). A nagyszünet után fej-fej mellett haladtak a felek: hazai oldalon a Cabezas-Feldeine-Panko trió jegyezte a pontokat, míg túloldalon a Ramsdell-Doblas duó egységei tartották társaikban a győzelmi reményeket (45-44). A folytatásban Andy Panko egyre inkább magára talált: demoralizáló kosarakkal keserítette ex-csapata életét, egyértelműen megfordította az összecsapás alakulását a hazai fél (60-54). Lélektani előnyét kihasználva, szép csapatjátékkal törte meg ellenfelét a Fuenlabrada, fontos győzelmet aratva ezzel.

A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Cabezas 17/9, Feldeine – Panko 15/3 – 15, Paunics 13/6
A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Ramsdell – Doblas 16/12 – 16, Robinson 11/6, Neto 8/3

CAI Zaragoza (16-12) – Unicaja Malaga (19-9): 81-91 (25-22, 18-19, 10-25, 28-25)

Harmadik negyedének „köszönhetően” bukta el az egyik legizgalmasabbnak tartott rangadót a Zaragoza. Ezzel a diadallal az Unicaja megtörte rossz sorozatát az aragóniaiak ellen, ugyanis 5 párharc óta – köztük a hazai rendezésű Király Kupán – kénytelen volt fejet hajtani. Annak ellenére, hogy Henk Norel hamar begyűjtött két személyi hibát, tartotta a lépést a hazai fél az Euroligás csapattal. Ám a folytatásban egyre nehezebben küzdöttek meg a malagai magasemberekkel; habár az első félidő még nem árulkodott a kialakulóban lévő veszélyről, mivel a hátvédek jól pótolták a festékben elszenvedett hátrányt (43-41). A második félidő elején még tartotta magát a Michael Roll-Pedro Llompart húzta Zaragoza (47-45), ám onnantól ritmust váltott a közel ötven százalékos triplamutatóval rendelkező Unicaja, amely 0-14-es etapjával megalapozta sikerét. Nyolc perccel a rendes játékidő vége előtt kialakult a legnagyobb különbség (57-75), de az aragóniai csapat becsületére vállva egy percre sem adta fel a találkozót és az utolsó percre egészen hat pontra (80-86) megközelítette a tempóból visszavevő Malagát. A vendégek azonban nem engedték kicsúszni kezeik közül a győzelmet, így továbbra is magabiztosan őrzik a tabella negyedik pozícióját.

A CAI Zaragoza legjobb dobói: Roll 14/6, Llompart 12/6, Stefansson 11/6
Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Stimac 17, Granger 14/6, Caner-Medley – Dragic 11/9 – 11

Iberostar Tenerife (10-18) – Laboral Kutxa (15-13): 78-82 (16-18, 27-11, 14-25, 21-28)

Az első félidő után még 14 ponttal ment a kanári-szigeteki együttes, de a fordulást követően feljavult a Laboral Kutxa játéka, amely ha nehezen is, de győzni tudott. A rájátszás szemszögéből nagyon fontos volt az idegenben szerzett diadal. A találkozóról az alábbi linken már bővebben olvashattatok.

Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: English 21/9, Bivíá 16/6, Richotti 14/3
A Laboral Kutxa legjobb dobói: Heurtel 19/9, Pleiss 18, Nocioni 15/3

La Bruixa D’or (7-21) – Cajasol (15-13): 72-97 (13-27, 19-20, 20-20, 20-30)

Nagyon fontos lett volna a katalán kiscsapatnak egy hazai siker, de a Cajasol esélyt sem adva fektette két vállra Hanga Ádám ex-gárdáját. A sevillaiak már az első pillanatban érzékeltették a Manresával, hogy nincs keresnivalója a mérkőzésen. A 19 éves Hernangómez irányításával átrohant ellenfelén a vendég alakulat (2-17), a katalánok a játék minden területén szenvedtek ebben a periódusban. A második etapban ugyan már kiegyensúlyozott formát mutattak, a felhalmozott hátrányt nem sikerült ledolgozniuk, megnyugtató előnnyel mehetett Aito Garcia Reneses legénysége a félidőre (32-47). A folytatásban sem változott a játék képe, a Cajasol kontroll játékkal tartotta kialakított fórját. Az utolsó tíz percre elkészült erejével a Manresa, a kétszer több gólpasszt kiosztó (10-20) és a palánk alatt is domináló Cajasol könnyed, közönségszórakoztató kosárlabdával került még közelebb a rájátszáshoz. A fiatal Hernángomez élete meccsét játszotta: 19 ponttal, 7 lepattanóval, 23-as indexmutatóval hálálta meg vezetőedzője bizalmát.

A La Bruixa D’or legjobb dobói: Eriksson 16/12, Monroe 13, Giannopulosz 12
A Cajasol legjobb dobói: Hernangómez 19, Landry – Radicsevics 13/3 – 13/3, Satoransky 10

Tuenti Movil Estudiantes (9-19) – Valencia Basket Club (25-3): 80-88 (21-28, 14-20, 22-19, 23-21)

A Real Madrid után a Valencia dolgát is nagyon megnehezítette az Estudiantes, de a Van Lacke-Kuric –Banic fémjelezte madridiak nem tudtak révbe érni, akik hiába mutatnak egyre jobb formát, még mindig kieshetnek az első osztályból. Velimir Peraszovics legénysége az első félidőben folyamatosan erőltette rá akaratát a fővárosiakra, megmutatva miért is állnak a pontvadászat második helyén. Justin Doellmannal nem tudtak mit kezdeni a hazaiak, Hanga ex-csapattársa megállíthatatlan üzemmódban pattogtatott, ő jelentette a különbséget a két csapat között (35-48). A fordulást követően agresszívebb védekezésre váltottak Txus Vidorreta tanítványai, amelynek meg is lett az eredménye: a belga Van Lacke és a palánk alatt Slokar kezdett magára találni, feljebb zárkózott a hazai fél (57-67). A festékből pontosabban célzó Valencia önbizalma megbicsaklani látszott, az utolsó percben öt pontra megközelítették Kyle Kuricék. Peraszovics mester higgadtságot kért tanítványaitól és az intelmek nyitott fülekre találtak; végül nem kellett izgulnia a Valenciának a győzelem miatt.

A Tuenti Movil Estudiantes legjobb dobói: Van Lacke 16/6, Kuric – Slokar 15/9 – 15, Banic 13
A Valencia Basket Club legjobb dobói: Doellman 24/9, Dubljevics 12/6, Lucsics 9/3

Rio Natura Monbus (11-17) – CB Valladolid (3-25): 84-83 (27-11, 18-27, 16-20, 23-25)

A ligautolsó majdnem megtréfálta az obradoiroi csapatot, amely az első negyed után látványosan leeresztett. Remekül kezdte a találkozót a Monbus, 10-0-s rohanást repesztett, amely azonnali időkérésre kényszerítette Ricard Casas vezetőedzőt. A rövid szünet nem tudta megtörni a Delas-Pumprla duó brillírozását, akiknek segítségével már az első etap után hatalmas hátrányba került a Valladolid (27-11). Lamont Mack és Danilo Andjuszics vették vállukra csapatukat, a 14. percben zárkóztak a vendégek (29-19). A Valladolid igyekezett megakadályozni a könnyű kosarakat, a hazaiakat pedig látszólag megzavarta a ligautolsó keményebb defenzív játéka: a 20. percre addig nem látott közelségbe kerültek a vendégek (45-38).  Omari Johnson lelkesedése átragadt társaira, a 24. percben már csak egy kosárnyi differenciát mutatott az eredményjelző tábla (48-46). Felváltva estek a kosarak, Moncho Fernández legénysége csak három pontos fórral készülhetett az utolsó szakaszra (61-58). Kiélezett csata zajlott a parketten, megjósolhatatlan volt a mérkőzés alakulása. A közönség teljes biztatása mellett hat ponttal meglépett a Monbus (66-60), de nem tört meg a Valladolid (71-68), sőt 1:07-tel a vége előtt utolérte vendéglátóját (81-81). A mérkőzésen először, fél perccel a rendes játékidő vége előtt átvette a vezetést a ligautolsó (82-83), de Pumprla a vendég védők között végigszlalomozva megtalálta az utat a gyűrűig (84-83). 12 másodperc maradt a visszatámadásra, de nem találtak be a vendégek, így nagy nehezen, de behúzta a találkozót a hazai együttes.

A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Delas 15, Peterson – Guillén – Pumprla 11/3 – 11 – 11, Berzins 10
A CB Valladolid legjobb dobói: Andjuszics 18/9, Mack 12/6, Haritopulosz – Drenovacs 11 – 11

Bilbao Basket (11-17) – UCAM Murcia CB (9-19): 82-69 (17-20, 22-19, 19-18, 24-12)

Nagyon kiélezett csata zajlott a forduló utolsó mérkőzésén, de a baszkok utolsó jó negyedükkel kiütötték a továbbra is veszélyben lévő Murciát. Teljesen kiegyenlített első félidő után (39-39), ahol a Bilbao szekerét a Mumbrú-Gabriel-Lopez trió húzta, míg túloldalon mindenki hozzáadta azt a pluszt, amely ahhoz kellett hogy tartani tudja az iramot a hazaiakkal. A harmadik negyed is parázs küzdelmet hozott, nem jutottak dűlőre a felek (58-57). Az utolsó negyedben azonban robbantott a Bilbao és Raul Lopez szenzációs irányításával felőrőlte ellenfelét a baszk gárda, önbizalomnövelő győzelmet aratva ezzel. Bár a baszkok már biztosan nem érhetnek oda a rájátszásba, nem mindegy milyen szájízzel fejezik be ezt a rettentően nehéz szezont.

A Bilbao Basket legjobb dobói: Mumbrú 20/12, Gabriel 19/6, Lopez 14/6
Az UCAM Murcia CB legjobb dobói: Wood 10/9, Radovics – Lima 9/3 – 9, B. Rodriguez – Romdhane – Arteaga 8/6 – 8/3 - 8