Spanyol bajnokság - 3. forduló

Honfitársainknak sajnos nem termett sok babér a spanyol bajnokság hétvégéi fordulójában, a Hanga Ádámot a kezdő ötösben felvonultató Manresa idegenben szenvedte el első vereségét, míg Lóránt Péter és a Lagun Aro az ACB liga egyetlen veretlen csapatával, a Malagával szemben maradt alul. De volt itt bajnokverés, káprázatos egyéni teljesítmény és végső győzelemre is esélyes csapat nagy zakója. Lássuk hát mi történt Európa legerősebb bajnokságának 3. fordulójában.

Blusens Monbus Obradorio - Assignia Manresa 61-49

Hanga Ádám élete harmadik ACB alapszakaszmeccsén máris kezdőként kapott bizalmat a Manresa együttesében az Obradoiro elleni idegenbeli fellépés alkalmával a vasárnap kora délután lejátszott derbin. A két győzelemmel startoló katalán kiscsapat villámrajtot vett, 17 – 10-es előnyt építettek a nyitónegyed végére, nem nagyon találta a vendégek rohanós játékának az ellenszerét az Obradioro. A folytatásban sem sokat változott a helyzet, bár idővel fel tudott zárkózni a hazai alakulat, de nem elsősorban a védekezésüknek köszönhetően, hanem azért, mert a támadógépezetük beindult, legfőképpen Junyent volt tarthatatlan ebben a szakaszban. Ebben a játékrészben is sokat volt a pályán Hanga, ráadásul egy kivétellel az összes pontját a második etapban szerezte. Volt egy gyönyörű zsákolása, aminél „emberrel együtt” tette a gyűrűbe a labdát, büntetőket is ki tudott harcolni, igaz csak az egyiket értékesítette, valamint egy nagyon szép egy-egy után is betalált. Ugyanakkor sokasodtak az eladott labdái, amik a harmadik negyed elején sajnos azt eredményezték, hogy a találkozó során először meg tudott lépni a Milt Palacio vezette Obradoiro. Ez volt az egész meccs kulcspontja, a Manresa már nem tudott visszatalálni a „helyes útra” és elszenvedte idei első vereségét. Hanga egyébként még a negyedik negyed végén ki tudott harcolni két büntetődobást és újfent egyet értékesített közülük, de ezzel is a klubja záró etapbeli pontjainak egyharmadát szerezte... A vendégek nagyon beragadtak a második félidőben, valószínűleg most jött ki rajtuk a sűrű idénykezdési program fáradtsága, amit tetézett, hogy két kulcsember még mindig sérüléssel küszködik náluk.

Honfitársunk ezen a derbin több, mint 31 játékpercet kapott, ami alatt 6 pontig 2 lepattanóig és 2 gólpasszig jutott, a negatív oldalon sajnos sok eladott labdája volt (szám szerint 6), valamint a kipontozódás szélére sodródott (4 falt), a triplák pedig továbbra sem mentek neki (4-ből semmi). Ugyanakkor nagyon pozitív, hogy edzője a hullámzó játéka ellenére is szinte végig a pályán tartotta, ebből a későbbi fordulókban sokat profitálhat a fiatal magyar hátvéd.

A hazaiaknál a csereként beálló Junyent hozta meg azt a pluszt 14 dobott pontjával, ami kellett a fordításhoz, majd a magabiztos győzelemhez, de a 6 pontja mellé 9 lepattanót is megkaparintó Lasme, valamint a 14-et szóró veterán, Bulfoni is dicséretet érdemel a hazaiaknál, csak úgy, mint a harmadik negyed elején brillírozó Milt Palacio. A Manresánál megint a Doellman, Asselin duó felelt elsősorban a pontokért, de most kevés volt, hogy hozzájuk nem sokan tudtak érdemben csatlakozni. Az ukrán Gladyr is pályára került ugyanakkor a vendégeknél, a hosszú ideje lábadozó bedobó még csak 3 másodpercig tartózkodott a pályán, a későbbiekben nagy segítségére lehet Hangáéknak, főleg pontszerzésben. A Manresa legközelebb vasárnap játszik, méghozzá otthon fogadja a Gran Canaria alakulatát.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Lagun Aro - Unicaja Malaga 92-95

A harmadik forduló nyitómeccsén Lóránt Péterék csapata, a Lagun Aro látta vendégül az egyik legnagyobb nevű klubot, az Unicaja Malagát. A hazaiak 0-2-vel álltak a mérkőzés előtt, míg a vendégek pont ellenkezőleg, hibátlanul abszolválták az akadályokat, a meccs azonban nem így kezdődött. 0-6 után a Lagun Aro gyorsan magához ragadta a kezdeményezést és a negyed végére öt pontos előnnyel mehettek (27-22). Ekkor egyértelműen Andy Panko vezette a gárdát, aki a végén is a legeredményesebb hazai lett 27 ponttal. A második negyedben kezdett feljönni az Unicaja és végül egy pontos hátránnyal vonulhattak szünetre (46-45). A fordulás után is teljesen kiegyenlített volt a találkozó, megint a hazaiaké volt a negyed, de csak egy ponttal, így az utolsó játékrészre úgy érkeztek a csapatok, hogy gyakorlatilag semmi nem dőlt el az addigi harminc perc alatt (70-68). Ezt a rutinosabb és nagyobb nevekből álló Malaga jobban bírta. Hiába vezetett 90-89-re még a Lagun, Freeland kijavított egy hibát és visszarakta a lepattanót. A végén három pontos hátrányban két kísérlet is kimaradt az egyenlítésre, így hiába vezetett a meccs nagy részében, végül kikapott a Lagun Aro (92-95).

A vendégeknél Tremmel Darden és főleg Joel Freeland elképesztően hatékonyan dobott, ketten együtt 36 pontot szereztek és mindössze 3 kétpontos kísérletet hibáztak. A hazaiaknál Panko mellett Sergi Vidal és Raulzinho Neto volt a vezér. Lóránt Péter nyolc és fél percet kapott, ami alatt egy három pontost vállalt el, sikeresen, egy pattanót kapott le, valamint kiharcolt egy faultot is, így végül 5 VAL ponttal zárt.

Cajasol Banca Civica – FC Barcelona Regal 81-75

Sevillában vesztette el veretlenségét a címvédő Barcelona. Hiába kezdett jobban a katalán együttes, a hazaiak a második negyedre már magukhoz tudták ragadni a vezetést és ki sem engedték azt egészen a mérkőzés végéig. Bár többször sikerült felzárkóznia a Barcának, a Cajasol mindig meg tudta törni a vendégek lendületét egy-egy jól időzített triplával. A hátvéd, Txemi Urtasun (23 pont) és a center, Paul Davis (16 pont, 7 lepattanó) vezette sevillai csapat többek között a büntetőzésével nyerte meg a mérkőzést, 20 kísérletükből 17-szer nem remegett meg a kezük (85%) a címvédő ellen a vonalról. A vesztes félnél csak Chuck Edison alkotott maradandót, de az ő 19 pont, 9 lepattanós performansza kevés volt egyedül a győzelemhez.

Blancos de Rueda Valladolid – Real Madrid 72-84

A hazaiak a múlt héten otthon fektették két vállra a Lóránt Péterrel felálló Lagun Arot, és hasonlóra készültek a Real ellen is. Ám akadt egy Rudy Fernandez a túloldalon, aki mindezt nem hagyta szó nélkül és káprázatos játékkal vezette győzelemre a királyi gárdát. A spanyol válogatott, (NBA szezon idején) a Portland, jelenleg pedig a Real Madrid kiválósága 28 ponttal terhelte meg a Valladolid gyűrűjét, úgy, hogy nem hibázott két pontos kísérletet és gyakorlatilag nem volt olyan dobásfajta, amit ne mutatott volna be a mérkőzésen (indításból dobott hárompontos, floater, alley-oop zsákolás…). Persze a győzelemhez kellettek a társak is; Sergio Llull (9 pont, 7 gólpassz), Nikola Mirotic (16 pont, 5 lepattanó) és Ante Tomic (10 pont, 6 lepattanó) is kiváló munkát végzett a hadvezér árnyékában. A vendéglátók csak az utolsó negyedben tudtak faragni a hátrányukból, de Herve Toure (14 pont) és Nacho Martin (6 pont, 10 lepattanó) jó játéka kevés volt a sikerhez.

Valencia Basket – Lucentum Alicante 67-70

Mindkét csapat előző mérkőzése nagyarányú különbséggel ért véget, csak míg a Valencia a győztes oldalon ünnepelhetett, addig a Alicante egy méretes zakóba szaladt bele idegenben. Ebből azonban semmi nem látszott az összecsapáson, ahol a hazaiak akarata érvényesült sokáig, főleg az amerikai Caner-Medley (18 pont, 8 lepattanó) és az ukrán Lishchuk (11 pont, 8 kiharcolt fault) tolták sokáig előre a Valencia szekerét. Ám a harmadik negyedben feltámadtak a vendégek és hiába próbálta forgatni csapatát Paco Olmos, nem találták a Singler (24 pont), Llompart (17 pont), Ivanov (12 pont, 9 lepattanó) trió által vezérelt Alicante ellenszerét. Az utolsó másodpercekre a Valencia a saját kezébe vehette volna a sorsát, de a harmatos teljesítményt nyújtó De Colo triplája leszédült a gyűrűről, így nem tudta hosszabbításra menteni a meccset a hazai gárda.

CAI Zaragoza – Caja Laboral 86-66

Itt a forduló legnagyobb meglepetése: a bajnoki címre is esélyesnek tartott Caja Laboral méretes pofonba szaladt bele Zaragozában. Pedig nem úgy indult a mérkőzés, hogy a végjátékra már nem lesz miért izgulniuk a hazaiaknak, mivel a 19 ponttal záró Teletovics vezéreltével elvitte az első negyedet a vendég gárda. Innentől azonban már a Zaragoza akarata érvényesült, szebbnél szebb akciókkal kápráztatták el a közönséget és mindeközben nem ”pörögtek túl”, amit jól mutat, hogy hibátlanul dobtak a büntetővonalról (16-16!!!). A baszkok egy-egy villanással vétették csak észre magukat, de Reggie Williams emberrel együtt betömött labdája és Kevin Seraphin káprázatos blokkjai semmit nem értek Rafael Hettsheimer (19 pont, 7 lepattanó) és Sam Van Rossom (12 pont, 5 gólpassz, 4 szerzett labda) kiváló teljesítményével szemben.

Bizkaia Bilbao Basket – FIATC Mutua Joventut 78-72

Vereség idegenben a nyitányon, majd javítva a fiaskót, győzelem a folytatásban. Mindkét gárda ezzel az előzménnyel várta az egymás elleni összecsapásukat, melyen a Bilbao légiósait nem tudta feltartóztatni a katalán vendég együttes, így szoros végjátékban végül alul maradt a tavalyi döntős otthonában. Amíg a baszkoknál Aaron Williams bent kergette az őrületbe a védőket, addig Marko Banic középtávolról operált, a védőtérfélen pedig a 6 dobásblokkolást bemutató D’or Fischer jelentett megoldhatatlan problémát a Joventutnak.  A vesztes félnél Obasohanon (22 pont) remeklése egyedül kevés volt a hazaiak ellen, akiknél öten lépték át a tízpontos határt.

Gran Canaria 2014 – UCAM Murcia 66-54

Két nyeretlen csapat pontszegény találkozóján a hazai pálya előnye döntőnek bizonyult, így a Kanári-szigeteken húzhatták be első strigulájukat a győzelem rovatba az idei szezonban. Mindkét csapat pocsék dobóformát mutatott (38 ill. 29 % mezőnyből) az egész mérkőzésen, de kulcsfontosságú szituációkban jobban működött a hazaiak támadójátéka, míg a Murcia a harmadik negyedben dobott hat pontot bizony nem teheti ki az ablakba. A kettős állampolgárságú (amerikai-azerbajdzsáni) Spencer Nelson sokoldalú játéka (7 pont, 8 lepattanó, 7 gólpassz) valamint Javier Beiran dupla-dupla közeli (16 pont, 9 lepattanó) produkciója jelentette a szükséges pluszt a győzelemhez, míg a vesztes félnél a Franch-Augustine duó által összehozott 25 pont (14-11) kevés volt, hogy igazán partiban tudjanak maradni a végjátékig.

Baloncesto Fuenlabrada – Asefa Estudiantes 88-80

Első győzelmének megszerzésért szállt harcba a Fuenlabdrada hazai pályán és nem bíztak semmit a véletlenre a Kirk Penney által vezérelt vendéglátók, a nyitó negyedet imponáló magabiztossággal húzták be (27-13). Ébredezett lassan Csipkerózsika-álmából a madridi csapat is, de az ausztrál kisembernek az eddigi mérkőzésektől eltérően ezúttal társai is akadtak a pályán, Ayon (20 pont, 9 lepattanó), Mainoldi (16 pont, 10 lepattanó) és Barton (10 pont, 8 lepattanó) is fel tudtak nőni az irányító mellé, oroszlánrészt vállalva a hazaiak sikeréből. A vendégek közül is négyen jutottak tíz pont fölé (Flores-21, Wright-19, Clark-15, Granger-10), de óriási különbséggel vesztették el a lepattanócsatát (47-17). Ráadásul a Fuenlabrada 20 alkalommal is vissza tudta szerezni a rontott dobásaik után lecsorgó labdát, többször kísérelhettek meg újabb és újabb támadást, így hiába dobott jobban a madridi gárda mezőnyből, a hazaiak nagyobb csapásszáma lett a vesztük (egyik) fő okozója.

Bár Ádámnak nem sikerült a mostani fordulóban beverekednie magát a legszebb jeleneteket felvonultató összeállításba, azért így sem maradtunk káprázatos akciók nélkül a hétvégén! Lássuk mik voltak a legemlékezetesebb megmozdulások!