Spanyol bajnokság - 9. forduló

Kicsit szomorkás hétvégét zártak honfitársaink Spanyolországban: Lóránt Péter sérülése miatt nem lehetett a Lagun Aro segítségre az Alicante ellen elszenvedett három pontos vereségnél, míg Hanga Ádám és csapata, a Manresa Valenciában kapott ki sorozatban harmadszor. A két éllovas újabb strigulát húzott a győzelem rovatba, közülük a Barca izzadt meg jobban a két pontért, míg a Malaga rangadót nyert hazai pályán a Goran Dragical felálló Caja Laboral ellen. Két mérkőzés is hosszabbításba torkollott a hétvégén, az extra játékidőt a Gran Canaria és a Fuenlabrada bírta jobban.

Valencia Basket - Assignia Manresa 75-67

Hanga Ádám és a Manresa nem kis feladat előtt állt, hiszen a (még) Tiago Splitterrel megerősített Valencia otthonában sosem egyszerű nyerni, a katalán kiscsapat pedig egyébként is nehézségekkel küzd az utóbbi hetekben, kétmeccses vereségsorozat után kellett megküzdeniük a tavalyi bronzérmessel, idegenben. A két gárda a szokásosnál szűkebb rotációval számolhatott, mind a hazaiak, mind pedig a vendégek csupán 10 játékost neveztek erre a találkozóra. A valenciaiaknál Faverani, Claver és Ogilvy is távol kellett, hogy maradjon, a Manresánál pedig Palsson hiányzott a megszokott alapcsapatból. Honfitársunk kezdőként kapott bizalmat, rögtön össze is került az ellenfél legnagyobb ászával, hiszen Splitteren ütött egy faltot. Ám Ádám rögtön javított is, ő szerezte a vendégek első pontjait, szép duplával mutatkozott be, ami előtt egyébként egy triplát már megkísérelt értékesíteni, de az nem ért célba. A látogatók nem voltak túlzottan udvariasak, abszolút uralták a játékot az első percekben. Hanga bemutatkozott a szintén a San Antonio Spurs által draftolt De Colonak, egy szép sapkát osztott ki a francia válogatott ásznak, majd gyorsan begyűjtött három lepattanót is, aztán Caner-Medley is kapott tőle egy blokkot. A támadásban leginkább Justin Doellman húzta Manresa ekkor már 15 - 11 arányban vezetett, de beindult Splitter (aki egyébként a San Antonio Spurs-ből jött át Valenciába, minden bizonnyal a búcsúmeccse volt ez az NBA Lockout vége miatt), valamint az előbb leszerelt Caner-Medley is, az ő vezetésükkel 21 - 20-ra már a hazaiak mentek, a negyed végén 22-nél mutatott egált az eredményjelző, a magyar légiós szűk egy perc kivételével végigjátszotta a nyitójátékrészt. A második negyedben 3 perc elteltével már jött is vissza, de addigra már 6-tal ment a vendéglátó, a tarthatatlan amerikai nagyember már ekkor 13 egységnél járt a Valenciában. Ekkor sajnos senki sem tudott a katalánok élére állni, Ádám második kettese 39 - 30-nál a 19. percben azt jelentette, hogy újra 10-en belülre tudott kerülni a Manresa. Achara és Downs pontjaival viszont közelebb tudott férkőzni a magyar játékos csapata, 7 pontos hazai előnnyel mehettek pihenni a felek 20 perc után.

A meglepetésre igen hatékonyan lepattanózó katalánok a fordulás után nagyon magabiztos játékkal jöttek ki a pályára és Hanga újabb duplájával már csupán 3 volt közte, majd Doellman, Downs és Asselin még inkább beerősítettek, ennek eredményeképp 55 - 55-nél kiegyenlítettek, Achara triplájával pedig már a manresaiaknál volt az előny! A negyed zárása is jól sikerült (melyben egyébként három perc után végig ült a magyar légiós), Montanez hármasával 4 egységnyi fórral rendelkezett a vendég alakulat az utolsó periódus kezdete előtt. A záró etap első felében hihetetlenül keményen védekezett mindkét klub, ennek következtében nem akartak jönni a kosarak. A negyed első 8 percében mindössze egy találat érkezett a Manresától, azt a legutóbb meccset kihagyó csapatkapitány, Montanez süllyesztette el, méghozzá a triplavonalon kívülről. Az akció Hanga támadólepattanójával indult és a gólpasszt is ő adta a rutinos csapattársnak. A játékrész 3. percének elején beküldött honfitársunk utána összeszedte az egyéni ACB-s csúcsot jelentő 8. lepattanóját is, majd még egyet hozzá tett, ám mivel zsinórban 11 megválaszolatlan valenciai pont született, így 71 - 64-nél 3 perccel a végső dudaszó előtt sajnos kezdett elmenni a hajó a katalánok számára. Hanga triplája a 38. percben még visszaadta a reményt, de a a második távoliját is értékesítő Kuksiks megpecsételte a kiscsapat sorsát, nem jött össze az újabb bravúr Hangáéknak, így zsinórban már három vereségnél tart a Manresa.

A magyar légiós produkciója miatt viszont egy pillanatig sem bánkódhatunk, hiszen 9 ponttal és 9 lepattanóval majdnem dupla-dupláig jutott szűk 26 játékperc alatt. Ez volt az eddigi egyik legjobb performansza a spanyol első osztályban, a 9 lepattanó ahogy említettük, egyéni rekordnak számít, de a 9 pontnál is csak egyszer dobott többet (14-et a Fuenlabradának). Volt alkalma vállalkozni is, 7 kétpontos kísérletéből 3 talált a gyűrűbe, triplából pedig 3-ból 1 volt a mutatója. 2 blokk, 1 gólpassz, 1 szerzett labda és 3 eladott labda tette teljessé a statisztikáját.

A vendégek az igen termékeny Splitter (9 lepattanó), Caner-Medley, De Colo hármasnak köszönhették a diadalt elsősorban, a Valencia már 6 - 3-as mérleggel áll a negyedik helyen. A Manresa viszont először áll negatív mutatóval (4 - 5), a liga gólpasszlista vezetője, Rodriguez (6 pont, 4 lepattanó, 10 gólpassz, 8 kiharcolt falt) és a 10 felett dobó Downs, Doellman, Asselin hármas, illetve az igen hasznosan kosarazó Hanga sem tudott segíteni az utolsó negyedben, melyet 18 - 6 arányban bukott el a katalán gárda. Hangáék legközelebb vasárnap 19:00-tól játszanak a Valladolid ellen hazai pályán.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

A Fókuszban:

CAI Zaragoza - Real Madrid 67 - 84

Habár szoros meccset vártunk és nagyon nem lett belőle az, mégsem lehet egy rossz szavunk sem, sőt, egyenesen mondhatjuk, hogy az egyik, ha nem a leglátványosabb meccset láttuk idén az ACB-ből. Ugyan az NBA-s Kollektív Szerződés közeljövőbeli megszületése miatt Rudy Fernandez játékát már nem kockáztatta meg a bajnokságot holtversenyben vezető Real, de a másik amerikai import, Serge Ibaka mindenért kárpótolt bennünket! A kongói zsákoló-, illetve blokk-király az első félidőben valósággal megfélemlítette a zaragozaiakat, a nagyszünetre 9 pont, 6 lepattanó és 5 blokk után mehetett el pihenni. A folytatásban szemtanúi lehettünk annak, milyen, ha 2011-ben Európa legerősebb nemzeti bajnokságában nem merik feltenni a ziccert egy játékos mellett, így a hazaiaknak esélyük sem volt az óriás legyűrésére. Jaycee Carroll, azaz a spanyol liga legfinomabb csuklójával rendelkező játékosa most is beszórt egy 20-ast, Fernandez távollétében is minden esélye meglesz a madridiaknak a hispán aranyérmek elhódítására.

A Real mindenben ellenfele fölé kerekedett ezen a mérkőzésen, a lepattanó harcot hatalmas különbséggel nyerték a madridi ”nagyemberek” (21-41), csak a múltkori forduló MVP teljesítményéhez képest jóval szelídebb Hettsheimer és Aguliar próbálkoztak a palánk alatt (7 és 8 lepattanó). Ibaka (6) vitte a prímet a 7-1-es blokk aránynál, Sergi Rodriguez (6) pedig a 20-12-re hozott gólpassz mutatóban. Bacey Wright ugyan remek dobóformában volt a hazaiaknál, de társak híján csodát ő sem tudott tenni Zaragozában.

Blusens Monbus Obradoiro – FC Regal Barcelona 83 - 89

A hazai kiscsapat igen szépen megcibálta az oroszlán bajszát, talán amennyiben nincs az a két véleményes fault a végjátékban hazai oldalon, akkor még meglepetés is születhetett volna... Ám ahogy azt megtanulhattuk tapasztaltabb kollégánktól, Puskás Artúrtól, a "ha" és a "volna" urak a kispadon ülnek. A kiscsapat kulcsemberei végre valahára egyszerre tudtak jól teljesíteni, Ebi Ere, Milt Palacio, Stephane Lasme és a tapasztalt Junyent mellett mégis Corbacho-t emelhetnénk ki elsősorban. A hihetetlenül finom csuklóval megáldott bedobó tarthatatlan volt - egy darabig. Amíg megvoltak a dobásai, az esély is fennállt a vendéglátóknál, ám végül a triplalistán immáron egyedül vezető Navarro és társai örülhettek - jobban mondva - könnyebbülhettek meg a 40. perc után.

Hiába vezetett három negyedig a Blusens és hiába érték el öten is közülük a tíz pontot, mégis csak a tisztes helytállás jutott a címvédő ellen. Ebi Ere régen várt jó játékkal rukkolt elő, bár a formaidőzítés lehet, hogy pont nem a legszerencsésebb, mivel az Obradorionak nem pont a Barcelonát kell legyőznie, hogy elmozduljon a tabella aljáról, a kis csapatok ellen is kellene (kellett volna) ez a dobóforma nigériai válogatottól. Sikerével a Barca immár hat meccs óta nem talált legyőzőre az ACB Ligában és továbbra is vezeti azt holtversenyben a Reallal, míg a Blusens ugyanilyen hosszú szériában van, csak éppen vereségeket gyűjtve hat forduló óta.

Blancos de Rueda Valladolid – UCAM Murcia 65-76

Jobban kezdett a hazai gárda, Seawrigth elemében volt nagyon támadásban, a végül 14 ponttal és 13 lepattanóval, közte 8 támadóval záró amerikai vezérletével behúzta az első negyedet a vendéglátó együttes. Csakhogy egy fecske nem csinál nyarat, még Valladolidban sem, erről James Augustine és Blagota Sekulic a maguk dupla-duplájával gondoskodtak a Murcia részéről, és a második tíz perctől kezdődően fokozatosan felőrölték ellenfelüket. A vendégek győzelmében nagy szerepet játszott a 91 %-os büntetőzésük (22/20) és, hogy négy játékosuk is átlépte a tíz pontot a mérkőzésen.

Unicaja Malaga – Caja Laboral 79-66

Nagy mecset nyert a csapatként jobban működő Malaga a Caja ellen a forduló rangadóján. A hazaiak végig kézben tartották a mérkőzés irányítását, Prigioniék csak egy negyedet tudtak elvinni, azt is minimális különbség. Öten is elérték a tíz pontot a házigazdánál, míg a vendégeknél most már nem fért bele Teletovic halványabb produkciója, a bajnokság élcsapatainak találkozásán tőle a kilenc dobott pont kevésnek számít. Ribas hasznos mezőnymunkája és Seraphin palánk alatti forgolódása csak egy tisztes verséghez volt elegendő a baszkoknál, akiknél bemutatkozott Goran Dragic is, de ő sem tudta megváltani a világot Malagában.

Lagun Aro GBC – Lucentum Alicante 68-71

Megint nem jött össze a bravúr a Lóránt Péter nélkülöző Lagun Aronak hazai pályán és ismét minimális különbségű vereséget szenvedtek az Alicantétól. Jól tartotta magát végig a házigazda, sőt, az utolsó negyednek előnnyel futottak neki Pankoék, de Kyle Singlernek nem remegett meg a keze a végjátékban és fontos pillanatban értékesített emberről egy duplát, ami után már nem tudta egy hárompontossal hosszabbításra menteni a mecset a Lagun Aro. Az amerikai játékosnak ez volt amúgy a hattyúdala az Alicante színeiben, az NBA rajt miatt ”megfogyatkozott” Real Madrid már le is csapott a csapatát 22 ponttal győzelemre vezető bedobóra, akivel így a legjobb dobóját veszíti el a gárda.

Gran Canaria 2014 – FIATC Joventut Badalona 77-71 hosszabbítás után

Egy győzelem, ami talán erőt adhat a Gran Canariának, hogy előrébb mozduljanak végre a tabellán. Az eddig csak bukdácsoló hazaiak fontos győzelmet arattak az azonos mérleggel rendelkező Badalona felett, aki a végeredmény kivételével, majdnem minden statisztikai mutatóban felülmúlták vendéglátójukat. Mindkét csapat pocsékul dobott távolról (8/27 ill. 5/27), a kanárik még mezőnyből is (18/43), de amiben ellenfele fölé tudtak kerekedni Bramosék az a dobófaultok kiharcolása volt, mert míg a Joventut csak 12-szer állhatott oda a büntetővonalra, addig a sárga mezesek 21-szer kísérletezhettek és 17-szer nem is hibáztak a vonalról.

Bizkaia Bilbao Basket - Asefa Estudiantes Madrid 72-66

Ha nehezen is, de behúzta a kötelezőt a Bilbao hazai pályán, bár harminc percnyi játék után nem úgy tűnt, hogy túl sok izgulni valója lesz a parádézó Jackson vezérelte Euroligás együttesnek. 16 pontos előnyük volt a harmadik tíz perc végjátékában, amikor is kaptak egy utolsó másodperces hármast, ami aztán elindította az Asefa szekerét. Gabriel ismét a hátán cipelte dupla-duplájával (12 pont, 12 lepattanó) a csapatot, de mikor végre sikerült három pontra zárkózniuk, a nagy öreg Grimaunak jókor volt helyén az esze és a szíve, és egy triplával újra megnyugtatta a hazai drukkereket. Közelebb már nem tudott férkőzni a madridi gárda, így a házigazdák kicsit maguknak is megnehezítve az összecsapást, de győzni tudtak az Asefa ellen.

Cajasol Banca Civica – Baloncesto Fuenlabrada 97-99 hosszabbítás után

Hazai pályán esélyesebbnek számított a Cajasol, de a Fuenlabrada alaposan ráijesztett Davisékre és rögtön a mérkőzés elején tíz pont körüli előnyt szorgoskodtak össze. A hazaiak amerikai centerének most méltó ellenfele akadt a palánk alatt Ayon személyében, aki parádés játékkal (34 pont, 11 lepattanó) tolta előre a vendégek szekerét.  A Cajasol azonban nem adta meg magát ilyen könnyen saját közönsége előtt és hatalmas küzdéssel ledolgozták a hátrányukat az utolsó másodpercekre, így jöhetett a ráadás. A rendkívül gólszegény extra játékidőben képtelen volt már a gyűrűbe találni a házigazda, ami az utolsó akcióban sorsdöntőnek bizonyult, előbb Urtasun majd Triguero is ziccert hibázott, így nagy meccset nyerve távozhatott a Fuenlabrada.

A héten sem hagyhatjuk ki a forduló legszebb jeleneteit tartalmazó összeállítást!