TBL 15. forduló: Nagyot bukott az Efes

A török bajnokság tizenötödik fordulójával véget ért az első kör, melynek végén a Banvit toronymagasan, 14-1-es mutatóval áll az élen. Az Efes óriási meglepetésre nagy előnyről kapott ki a Selcuk Universitesi vendégeként, ezzel a forduló nagy vesztese lett, hiszen minden riválisa nyert. A Banvit, a Fener és a Galata is nagyobb nehézségek nélkül hozta a maga meccsét, de a többi összecsapás is meglehetősen simán ért véget. Jöjjenek a részletek!

Banvit BK (14-1) – Besiktas Integral Forex (6-9) 80-72
Tovább folytatta menetelését a Banvit, ha nem is könnyedén, de újabb akadályt gyűrt le a listavezető. A Besiktas egyenrangú partnernek bizonyult a meccs nagy részében, ám végül nem volt kérdés, hogy melyik a jobb csapat. A harmadik negyedet nyomta meg nagyon a hazai gárda, akik a játékrész végére kilenc pontos előnybe (64-55) kerültek, a végjátékot pedig már rutinból lehozták. A Banvit kiváló triója, Chuck Davis (15 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés), E.J. Rowland (16/3 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) és Sammy Mejia (15 pont, 5 lepattanó) ezúttal is kitett magáért, ráadásul Keith Simmons (13/3 pont, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) is felzárkózott melléjük, ilyen remek teljesítményekkel csak egy csapat nyerhetett. A Besiktasból Bradley Buckman (14/6 pont, 14 lepattanó) hozott izmos dupla-duplát.

Fenerbahce Ülker (11-4) – Olin Edirne (6-9) 101-69
Egy negyedet bírt az Olin Edirne Isztambulban, a vége azonban kiütéses Fener-siker lett. Az első játékrész után még vezetett is a vendégcsapat (23-25), a folytatásban aztán nagyon összekapta védekezését a sztárcsapat és végül simán nyert. Uralta a palánk alatti területet a Fenerbahce, a lepattanózásban (41-26) és a duplák értékesítésében (45/33, 73% - 33/14, 42%) hatalmas fölényben voltak, nem meglepő tehát még az ilyen arányú győzelmük sem. Ömer Onan (20/12 pont, 10/8 mezőnyből) extra dobóformát fogott ki, rajta kívül viszont elképesztően kiegyensúlyozottan teljesítettek csapattársai, hiszen heten is 8 és 10 pont között termeltek. A túloldalon „természetesen” Darius Washington (19 pont, 4 gólpassz) volt a legeredményesebb, de a macedón-amerikai 14/5-ös mezőnymutatója nem túl fényes.

Torku Selcuk Universitesi (4-11) – Anadolu Efes (11-4) 76-72
A forduló, és talán az idei bajnokság legnagyobb meglepetését produkálta a Selcuk az Efes legyőzésével. Ráadásul hatalmas fordítást mutatott be a konyai csapat, hiszen félidőben már 29-39 volt az állás, úgy tűnt simán hozhatja a meccset a kék-fehér gárda. A mezőny hátsó részében helyet foglaló csapat azonban nem hagyta annyiban a dolgot, és remek játékkal 47-33-ra hozta a második félidőt. A győzelemben óriási szerepet játszott Troy De Vries (29/15 pont, 4 gólpassz, 13/10 mezőnyből), az amerikai szinte hibázni sem tudott, vezérletével a Selcuk óriási bravúrt ért el. Az Efes legeredményesebbje Dusko Szavanovics (19/6 pont) volt.

Galatasaray Liv Hospital (12-3) – Mersin BSB. (5-10) 85-60
Nem bízta a véletlenre a Mersin elleni bajnokiját a Galatasaray, második félidei lehengerlő játékával simán nyert a címvédő. Jól kezdtek a hazaiak, 23-16 után viszont meglepetésre fordítani tudott a Mersin, félidőben már a vendégek vezettek 37-33-ra. Félidőben aztán alapos fejmosásban részesíthette Ataman mester a fiait, fordulás után már nem volt pardon, csak egy csapat volt a pályán, végül kiütéses verést mért a Galata ellenfelére. Carlos Arroyo (21/6 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) ezúttal is csapata vezére volt, a puerto ricoi irányító pontszerzésben és társai kiszolgálásában is jeleskedett.

Pinar Karsiyaka Izmir (10-5) – Aykon TED Kolejliler Ankara (8-7) 76-53
A Galatasarayhoz hasonlóan a Pinar Karsiyaka sem kegyelmezett ellenfelének, bár az izmiriek sokkal erősebb csapat ellen villantottak. Főleg egy hatalmas egyéni teljesítménynek köszönhető a győzelmük, a végére pedig nagy különbség alakult ki az Eurocupban is állva maradt két csapat között. A harmadik negyedben nőtt nagyra a különbség, ekkor már tartósan 10 pont felett volt a hazaiak fórja. Bobby Dixon mindössze 3 pontra volt képes ezúttal, ám Esteban Batista (31 pont, 14 lepattanó, 19/13 mezőnyből) brutális dupla-duplát hozott, 19 mezőnykísérletével sok labdát használt el, de meglehetősen jó, közel 70%-os hatékonysággal dolgozott. A vendégektől egyedül Vladimir Golubovics (12 pont, 8 lepattanó) ért el kétszámjegyű pontot és nyújtott értékelhető teljesítményt.

Trabzonspor Medical Park (4-11) – Usak Sportif (9-6) 100-83
Az újoncok összecsapásán meglepetésre a Trabzonspor felé billent a mérleg nyelve, meglehetősen magabiztosan intézte el a mindössze negyedik győzelmét gyűjtő hazai csapat az eddig sokkal jobban szereplő, erősebb Usakot. A félidőben már 47-36-ra vezetett a másodosztály tavalyi bajnoka, előnyük pedig az extrán sikerült, 32 pontos harmadik negyed után duplájára nőtt, eldőlt a mérkőzés, a fennmaradó játékidő formalitássá vált. Kirk Penney (22/12 pont, 10 lepattanó) kiválóan játszott, csakúgy, mint Jack Cooley (17 pont, 5 lepattanó), a két amerikai vezetésével gyűjtött be a kiesés elkerülése szempontjából igen fontos győzelmet az Usak. A túloldalon Chris Warren (20/6 pont) volt a legeredményesebb.

Royal Hali Gaziantep BSB. (5-10) – Tofas Bursa (7-8) 85-68
Hatalmas hajrával húzta be az EuroChallenge csapatok csatáján a győzelmet az idén várakozáson alul szereplő Gaziantep a Tofas ellen. Szorosan alakult az első három negyed, egyik csapat sem tudta leszakítani a másikat. A végén aztán teljesen ritmusukat vesztették a vendégek, mindössze 6 pontra voltak képesek az utolsó játékrészben, így bedarálta őket a vérszemet kapó Gaziantep, a vége pedig nagyarányú különbség lett, ami korábban nem volt benne ebben a meccsben. Baris Ermis (22/6 pont, 6 gólpassz, 4 labdaszerzés) és Dejan Borovnjak (21 pont, 9 lepattanó, 10/8 mezőnyből) kimagaslót nyújtottak, a győzelem fő kovácsai voltak.

Türk Telekom (6-9) – Aliaga Petkim (2-13) 96-80
A Türk Telekom gondoskodott róla, hogy a heti összefoglaló utolsó meccsén se számolhassunk be különösebb izgalmakról, a tökutolsó Aliaga nem tudta megnehezíteni a fővárosiak dolgát. Pedig jobban kezdtek a vendégek (19-24), ám félidőre már bőven a házigazdák vezettek, 48-41-re. A folytatásban is a Türk Telekom akarata érvényesült, a végére pedig megnyugtató különbség alakult ki a vendéglátók javára. Kerem Tunceri (22/9 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) legszebb napjait idézte, egyértelműen csapata vezére volt, nagyon jól mozgatta övéit, a palánk alatt pedig Luksa Andric (15 pont, 6 lepattanó) adott stabilitást a Türk Telekomnak. Az Aliaga legjobbja kimagaslóan Sean Marshall (24/12 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó, 10/7 mezőnyből) volt, mint az esetek többségében.