TBL, 3. forduló: Magabiztos nagyok, remeklő újonc

A török bajnokság harmadik fordulójában minden nagycsapat nyert, igazi nagy rangadót nem rendeztek a hétvégén. Már csak a Karsiyaka és az ezúttal gálázó újonc, a Renaldas Seibutis által vezetett Darüssafaka veretlenek. A Gaziantep az Efes és a Fener elleni bravúrok után a Besiktassal már nem bírt.

Trabzonspor Medical Park (0-3) – Fenerbahce Ülker (2-1) 75-87

Könnyed meccsnek indult a Trabzonspor elleni fellépés a Fener számára, ám a végén azért újra meg kellett villannia a címvédőnek a siker érdekében. 20-6-tal bekezdtek a vendégek, félidőben pedig már 57 dobott pontnál jártak (39-57), úgy tűnt, a mérkőzés második fele formalitás lesz csupán. A Trabzonspor azonban nagyon összeszedte magát, a harmadik negyedben lejátszották a pályáról sztárcsapat ellenfelüket, 64 pontnál pedig kiegyenlítettek. A vezetést azonban nem tudták átvenni, Andrew Goudelock (20/15 pont, 6/5 tripla) és Bogdan Bogdanovics (14/9 pont, 4 lepattanó) is előléptek a Fenerből, és végül biztosították csapatuknak a győzelmet.

Galatasaray Liv Hospital (2-1) – Edirne Eskisehir (0-3) 86-69

Zajlik az élet a Galata háza táján, bevallottan financiális problémákkal küzdenek az isztambuliak, ráadásul Nolan Smith hozzávágott egy törülközőt Ataman mesterhez, így ő már nem a két évvel ezelőtti bajnok játékosa. Az előbbi probléma jelen pillanatban legalábbis megoldódni látszik, ezt mutatja a Galata játékosainak hozzáállása a Valencia elleni Euroliga-meccshez, illetve ehhez a találkozóhoz. A kezdőből mindenki 10 fölé jutott a hazaiak közül, a legeredményesebb, Pietro Aradori (15/6 pont, 6 lepattanó) talán az eddigi legjobb meccsét játszotta új klubjában. Az Edirne-ből megemlítendő az extrát nyújtó Craig Bracking (26/18 pont, 6 lepattanó).

Tofas Bursa (1-2) – Anadolu Efes (2-1) 70-93

A Galatához és a Fenerhez hasonlóan a Matt Janning (23/6 pont, 6 lepattanó, 14/10 mezőnyből) vezette Efes számára sem okozott gondot ebben a fordulóban a győzelem begyűjtése. A kék-fehérek folyamatosan növelték előnyüket Bursában, mely a végén eléggé tetemessé vált, ez sokáig nem volt benne a mérkőzésben. Minden meghatározó játékos 20 perc körüli játékidőt kapott a vendégek közül, tovább csiszolódhat tehát az eddigi is masszív Efes, ahonnan csak Janning emelkedett ki, de mindenki hozzátette a magáét a sikerhez.

Istanbul BSB. (1-2) – Banvit BK (2-1) 71-81

A Karsiyaka és a Galata elleni meccsek után egy kissé fellélegezhetett a Banvit, bár Sammy Mejia nélkül az újonc Istanbul elleni meccs sem volt egy fáklyásmenet a balikesiriek számára. Az első félidőben szinte végig a hazaiak vezettek, a másodikban viszont már a Banvit irányított. Ettől függetlenül ha csak pár másodpercig is, de vezettek még a hajrá előtt az isztambuliak, 69-68 után viszont egy 13-0-s rohanással be tudta húzni a győzelmet a tavalyi alapszakaszgyőztes. A vendégek és egyben a mezőny legjobbja Vladimir Dragicsevics (15 pont, 5 lepattanó, 9/7 mezőnyből) volt.

Royal Hali Gaziantep BSB. (2-1) – Besiktas Integral Forex (2-1) 81-88

Az Efes és a Fener elleni bravúrok után a papíron könnyebb ellenfélnek ígérkező Besiktassal már nem bírt el a Gaziantep. Ezúttal nem sikerült a hajrá a hazaiaknak, pedig Earl Calloway (21/12 pont, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Cory Higgins (18/9 pont, 5 lepattanó) főszereplésével sokáig előnyben voltak. A második félidőt azonban Kerem Tunceri és Kenan Bajramovics nélkül is sokkal jobban, rutinosabban oldotta meg a Besiktas, a 27-13-ra megnyert harmadik negyed volt a kulcs a mérkőzésen. Többen is hozzá tudtak tenni a csapat teljesítményéhez a vendégeknél, Chris Lofton (15/9 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz), John Holland (20/9 pont) és Ryan Broekhoff (17/9 pont, 5 lepattanó) közül valaki rendre megvillant.

Pinar Karsiyaka (3-0) – Torku Selcuk Universitesi (2-1) 75-68

Simán nyert és megőrizte veretlenségét a Karsiyaka a Konya ellen, az első negyedben voltak csak partiban a vendégek, akiknek a végén még sikerült kozmetikázniuk az eredményen. Volt két 8-0-s szériája is a második negyedben az izmirieknek, ez hozta meg számukra az áttörést, innen már kézben tartották a meccset. Ahogy a nagycsapatok e fordulóbeli meccsein, úgy itt sem volt igazán kiugró egyéni teljesítmény, a kulcsemberek közül Bobby Dixon (16/3 pont, 3 labdaszerzés) és Jon Diebler (14/6 pont, 7 lepattanó) emelhetők csak ki talán.

Darüssafaka Dogus (3-0) – Türk Telekom (0-3) 108-82

Ha a szezonkezdet előtt tippelni kellett volna, hogy a Karsiyaka mellett ki lesz a másik veretlen csapat három forduló után, nagy többségében a Fener, az Efes, a Galata, esetleg a Banvit neve hangzott volna el válaszként. Az újonc Darüssafakát azonban aligha mondta volna valaki, és nemcsak a csapat mérlege, hanem a mutatott játék képe az igazán meglepő velük kapcsolatban. Az eddig nem túl acélos Türk Telekomot Renaldas Seibutis (26/6 pont, 4 gólpassz, 12/10 mezőnyből, jobbra a képen) és John Shurna (25/21 pont, 4 gólpassz, 10/7 tripla) végezték ki, csapatuk 108 pontjának csaknem a felét ők szerezték, alaposan hozzájárultak a kiváló triplamutatóhoz (22/13, 59%) is. Tavaly is az egyik újonc, az Usak volt a szezon kellemes meglepetése, úgy tűnik egyelőre, hogy idén a szintén másodosztály bajnokaként érkező Darüssafaka lesz az egyik üde színfolt.

Rönesands TED Kolejliler Ankara (2-1) – Usak Sportif (0-3) 88-84

Továbbra sem tudja megszerezni első sikerét az Usak, noha ezúttal is egészen közel álltak hozzá Ankarában. A meccsen végig a vendégek vezettek, 10 pont körüli előnyüket sokáig állandósítani tudták, többen is remekül játszottak közülük, így például Justin Carter (17/6 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Chris Warren (21/9 pont) is kiváló volt. A meccs végére azonban feltámadt az Ankara, jó védekezéssel fordítottak a fővárosiak, a végén pedig hatékony büntetőzéssel lezárták a meccset. A hazaiak közül Matt Gatens (22/15 pont, 7/5 tripla), Clay Tucker (21/12 pont, 5 lepattanó) és Vanja Plisznics (12/6 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz) is remekül játszott.