VTB Liga - Elődöntők

Vége az év ötödik havának és a VTB Liga az utolsó stádiumába került, miután tegnap este a második elődöntő is lezárult. A négy csapat közül mindössze egy nem orosz együttes volt, a Zalgiris Kaunas, akik az idei EuroCup-kiírás győztesével, a Lokomotiv Kubannyal csaptak össze. A másik ágon moszkvai derbit rendeztek, Oroszország fővárosának két kiemelkedő, euroligás gárdája ütközött meg egymással, a CSZKA és a Himki. Hogy mi történt a két elődöntőben, és mi a döntő programja, azt lássuk kicsit részletesebben!

Zalgiris Kaunas (litván, A1) - Lokomotiv Kubany (orosz, B3)

1. meccs: 80-53 (25-18, 19-13, 17-14, 19-8)
2. meccs: 63-85 (16-21, 18-17, 14-24, 15-23)
3. meccs: 72-82 (21-25, 23-17, 10-17, 18-23)
4. meccs: 62-84 (11-15, 16-17, 19-30, 16-22)

Az első mérkőzésen még semmi nem mutatkozott meg abból, hogy itt a Zalgirisnak komoly problémái lehetnek, hiszen szinte a kezdő sípszótól kezdve vezettek, végig magabiztos előnyt birtokoltak és majdnem 30 ponttal intézték el a EuroCup idei bajnokát - a litvánok Euroligáztak ebben a szezonban egyébként. A második találkozó első félidejében már látszott, hogy nem lesz ez annyira sétagalopp, amennyire az első meccs alapján kinézett, sőt. Félidőben négy egységgel voltak még csak ugyan lemaradva a zöldek, ám a második 20 percben mintha pályán sem lettek volna, ez idő alatt a krasznodari alakulat 22 egységet vert rájuk és simán vette el a pályaelőnyt.

A Kubany lendülete aztán nem került át a hazai parkettre, legalábbis nem azonnal, hiszen a harmadik mérkőzés félidejében kiegyenlített játékot követően kettővel ment a kaunasi gárda. A második félidő azonban itt is sokkal jobban sikerült az oroszoknak - igaz, ezúttal "csak" 12 pontot vertek ellenfelükre, de így is viszonylag simán diadalmaskodtak. A negyedik összecsapás elején még próbált kapaszkodni a Zalgiris, de ezúttal sem bírták a végét, 17-tel bukták el a második félidőt, így a nagyszüneteket követően mutatott kitűnő produkciónak köszönhetően a Lokomotiv 3-1-gyel legyűrte litván ellenfelét is, ott van a döntőben, ahol valamelyik moszkvai együttessel találkoznak majd.

A párharc végeredménye: 3-1 a Lokomotiv Kubany javára

Himki Moszkva (orosz, B1) - CSZKA Moszkva (orosz, B2)

1. meccs: 83-80 (20-13, 21-17, 22-28, 20-22)
2. meccs: 72-74 (23-27, 11-15, 20-17, 18-15)
3. meccs: 47-61 (12-15, 5-12, 10-14, 20-20)
4. meccs: 77-75 (12-18, 21-26, 19-20, 25-11)
5. meccs: 64-87 (17-17, 20-20, 10-22, 17-28)

A vártnak megfelelően hatalmas csatát hozott a két moszkvai powerhouse összecsapása. Az első találkozón a Himki szépen felépített egy 11 pontos fórt a félidőre, amit még növelni is tudott a harmadik negyedben, ám az utolsó percre már egállal fordultak a felek. A végjátékot jobban bírták a hazaiak, de ennek a meccsnek a forgatókönyve is előrevetítette, nem lesz ez egyszerű párharc egyik félnek sem. A második találkozón aztán sokkal jobban indított a CSZKA, a harmadik negyedben viszont már fordított a Himki, majdnem 3 perces kosárcsendjüket viszont kihasználták Teodoszicsék, és 5 ponttal jobban álltak 10 perccel a vége előtt. A negyedik negyedben szinte végig kitűnően tartotta a különbséget az Euroliga idei bronzérmese, a vége azért szorosan alakult, de -2-ről nem sikerült egyenlítenie egyszer sem a hazaiaknak, 1-1-re módosult a sorozat állása.

A párharc első sima meccsét a harmadik találkozó hozta. Az első három negyed iszonyatosan kevés pontot hozott, a Himki mindössze 27 pontra volt képes 30 perc alatt, így a CSZKA visszafogott dobóteljesítménye ellenére is 14 pontos előnyt épített ki magának ez idő alatt, amit meg is őriztek a lefújásig. A negyedik mérkőzésen úgy tűnt sokáig, hogy be is fejeződik a sorozat, hiszen a CSZKA az első félidő folyamán sokkal jobban kosarazott ellenfelénél, 11 ponttal vezettek a nagyszünetben. Fordulás után sem változott semmi, így 12 egységnyivel jobban állt Ettore Messina együttese 10 perccel a lefújás előtt. A negyedik negyedet viszont úgy kezdték, mintha már tovább is jutottak volna, a Himki egy 17-2-es rohamot futott és át is vette a vezetést. Fej-fej mellett haladtak ezután a felek, de Zoran Planinic az utolsó előtt másodpercben elsüllyesztett egy tempót, így a játék képe alapján komoly meglepetésre nyerni tudtak a sárgák.

Az ötödik, mindent eldöntő összecsapáson aztán sokáig úgy tűnt, hogy egy újabb végletekig szoros ütközetet vívnak egymással a felek, az első félidőben végig vezetett szinte a CSZKA, de nem sikerült sosem megtartani előnyüket, így mind az első negyedet, mind az első félidőt követően egyenlő volt az állás. Az úthenger a második 20 percben érkezett, a vendégek ugyanis 50 pontot dobtak és 23 egységgel bizonyultak jobbak a Himkinél, akiknek így jövőre selejtezőt kell vívni az Euroligáért.

A párharc végeredménye: 3-2 a CSZKA Moszkva javára

A döntő programja:

1. meccs: CSZKA Moszkva - Lokomotiv Kubany, 2013. június 3., hétfő, 17:00
2. meccs: CSZKA Moszkva - Lokomotiv Kubany, 2013. június 4., kedd, 17:00
3. meccs: Lokomotiv Kubany - CSZKA Moszkva, 2013. június 6., csütörtök, 17:00
4. meccs: Lokomotiv Kubany - CSZKA Moszkva, 2013. június 7., péntek, 18:00 (amennyiben szükséges)
5. meccs: CSZKA Moszkva - Lokomotiv Kubany, 2013. június 9., vasárnap, 15:30 (amennyiben szükséges)