VTB Liga, 13. hét: A Loko törte meg a Kazany sorozatát

A Körmend kupaellenfelét lesimázó CSZKA Moszkva volt a játékhét nagy nyertese, hiszen a riválisok két nagy rangadóján a Loko megtörte a Kazany nyolcmeccses veretlenségi sorozatát, a Zenit pedig a szezon eddigi legjobb meccsén fektette két vállra a Himkit.

VEF Riga (lett, 5-5) – Kalev/Cramo (észt, 2-9) 78-66

Egy hétközi Riga-Kalev balti derbi volt az újév első találkozója a VTB Ligában, ahol a lettek éltek esélyükkel, és behúzták a mindössze két győzelemmel álló észtek elleni fellépésüket. A Riga az első félidőt 14 megválaszolatlan ponttal zárta le, ezzel 42-31-re húztak el és innentől az övék volt a mérkőzés. A meccs hőse a franciaországi kitérő után visszatérő és szezonbeli első VTB Liga-meccsét játszó Mareks Mejeris (13/3 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz, 2 blokk) volt a VEF-ben, de Martins Meiers (15 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) és Janis Blums (14/6 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) is jól teljesített a honfitársak közül. A Kalev legjobbja Demonte Harper (18/6 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) volt.

Parma (orosz, 0-12) – Avtodor Szaratov (orosz, 3-8) 97-101 h.u.

A nyeretlen Parma ugyanúgy kezdte 2017-et, ahogy 2016-ot befejezte, azaz hosszabbításos vereséggel. Legutóbb a Kazanyt izzasztották meg alaposan, ám míg a listavezető legyőzése hatalmas bravúr lett volna, addig a szenvedő Avtodort megverhette volna a permi alakulat. Ez azonban nem így történt, köszönhetően elsősorban az ex-kaposvári Branden Fraziernek (15 pont, 4 labdaszerzés), aki előbb egy hárompontos játékkal kicsikarta a hosszabbítást a szaratoviaknak, majd a végén négy hibátlan büntetővel bebiztosította a vendégek sikerét. Az Avtodorban rajta kívül még Nick Minnerath (21/3 pont, 9 lepattanó) is Vince Hunter (20 pont, 10 lepattanó, 3 blokk) is nagyon jól játszott, a Parmában pedig Ivan Ukhov (29/21 pont, 9 lepattanó), Danilo Andjuics (23/3 pont, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Ivan Nelyubov (16 pont, 10 lepattanó) volt extra.

Asztana (kazah, 6-5) – Nyizsnyij Novgorod (orosz, 2-8) 93-84

A rájátszásba jutás szempontjából nagyon fontos győzelmet aratott az Asztana a Nyizsnyij Novgorod ellen, az oroszok viszont így már két és fél meccses lemaradásban vannak a nyolcadik hely mögött. A kazahok a meccs elején, 8-17 után egy 23-11-es szakasszal fordítottak, majd a negyedik negyedben egy 11-2-es futással döntötték el a maguk javára a találkozót. Az Asztanában Rob Lowery (18/9 pont, 4 lepattanó), Rod Odom (15/3 pont, 5 lepattanó) és Ousman Krubally (14 pont, 8 lepattanó) most is kiemelkedően játszottak, a Nyizsnyijben pedig Ivan Strebkov (20/6 pont, 8 gólpassz, 7 lepattanó, 3 labdaszerzés) hozott nagyon jó számokat.

Lokomotiv Kubany (orosz, 9-2) – UNICS Kazany (orosz, 10-2) 75-64

Bravúros teljesítménnyel legyőzte a Lokomotiv a Kazanyt a forduló egyik nagy rangadóján, ezzel a vasutasok megszakították a tatárok nyolcmeccses győzelmi sorozatát, és a vereségek számát illetően beérték őket a tabellán. Pedig sokáig semmi jel nem utalt arra, hogy kikaphat ezen a meccsen az Orlando Johnson (16/9 pont, 5 lepattanó, 3/3 tripla) és a megszokottnál ezúttal csendesebb Keith Langford (14/3 pont) által húzott Kazany, épp a pontkirály triplájával a harmadik negyedben még 13 ponttal jártak előrébb a vendégek (38-51). Ekkor azonban begyújtotta a rakétákat Matt Janning (13/9 pont, 4 gólpassz) és a Loko, az amerikai mesterlövész három triplát süllyesztett el zsinórban és az összes pontját ebben a játékrészben szerezte. Janning alaposan hozzájárult a Loko bámulatos triplamutatójához (11/9, 82%), a záró felvonásban pedig elsősorban Kevin Jones (15 pont, 6 lepattanó) révén a palánk alatt is dominálni tudott a házigazda, így végül teljesen megérdemelt győzelmet arattak a tanácstalanná vált Kazannyal szemben.

VEF Riga (lett, 6-5) – Jenyiszej Krasznojarszk (orosz, 5-7) 84-81

Nagyon jó hetet zárt a Riga, hiszen a hétközi győzelme után a közvetlen rivális Jenyiszejt is megverte és leszakította magáról a lett gárda. Nagyon szoros, jó meccset játszott egymással a két középcsapat, amit Kristopher Richard (11 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) főszereplésével a maga javára fordított a Riga. Az amerikai légiós „csak” 11 pontot szerzett ugyan, ám ezeket a legjobbkor, hiszen a Jenyiszej 71-62-es vezetésénél egymaga csinált egy 7-0-s sorozatot, majd a végjátékban az ő kosarával vette át a vezetést a házigazda (82-79). Ezt követően aztán még számos lehetőségük lett volna a fordításra az oroszoknak, ám ezekkel nem tudtak élni Anthony Hillard (17/9 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) és társai.

Cmoki-Minszk (fehérorosz, 3-8) – CSZKA Moszkva (orosz, 11-1) 63-100

A Minszk elleni könnyed győzelemmel páholyból nézte a CSZKA Moszkva ezt a játékhetet, hiszen négy legnagyobb riválisa egymás ellen lépett pályára, és ezeken kedvező eredmények születtek számukra a Kazany és a Himki vereségeivel. Ez a találkozó semmilyen izgalmat nem tartogatott, a Körmend kupaellenfele nem tudta még csak megizzasztani sem a regnáló bajnokot. Az első negyedet már 23-6-ra megnyerte a CSZKA, akiknél Nando De Colo (21/3 pont, 4 gólpassz) egyre jobb formát mutat sérüléséből való visszatérése óta, illetve ezúttal Andrej Voroncevics (18/12 pont, 5 lepattanó) és Vitalij Fridzon (16/6 pont) is nagyon jól játszott. A Minszkben csak Dru Joyce (16/12 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) és Djordje Gagics (15 pont, 7 lepattanó) tudtak felnőni a feladathoz.

Zenit Szentpétervár (orosz, 8-3) – Himki Moszkva (orosz, 8-3) 114-110

A szezon eddigi leglátványosabb meccsét játszotta egymással a Zenit és a Himki, a két csapat összesen 224 pontot és 32 triplát (60/32, 53%) termelt a 40 perc során. Ez a hatalmas adok-kapok ráadásul végig roppant szoros csatát hozott, a végén a fantasztikusan játszó Szergej Karaszev (35/21 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés, 10/7 tripla) feltette a koronát teljesítményére és elsüllyesztette a hetedik hármasát, ezzel egyben a Himkit is. Ezzel a hármassal egalizált 105 pontnál a Zenit, ami után a moszkvaiak addig remeklő ászai, Alexej Shved (29/9 pont, 6 gólpassz), Nobel Boungou-Colo (18/12 pont, 5 lepattanó, 5/4 tripla) és Jacob Pullen (18/9 pont) sem tudtak már előlépni, így a hazaiak az idei első rangadójukon tudtak diadalmaskodni a CSZKA, a Kazany és a Loko elleni kudarcok után. A Zenitben Karaszev mellett Janis Timma (26/12 pont, 6 lepattanó) és Sztefan Markovics (19/6 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó) is kiemelkedően teljesítettek.