Euroliga: Hangáék nagyot küzdöttek, de kikaptak a címvédő otthonában

Végig nagyot harcolt a Barcelona a címvédő Fener otthonában, de a második félidő nagy részében vezető törökök végül 86-82-re győztek. A CSZKA gond nélkül verte a Bamberget, a Zvezda (is) meglepte az Olympiakoszt, a Valencia és a Himki nagyon nagy meccset játszottak egymással, a Milano és a Maccabi pedig ötéves csúcsot döntöttek meg.

Alapszakasz, 20. forduló

Fenerbahce Dogus (török, 14-6) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 7-13) 86-82

Hanga triplájával indult a meccs, és az első negyedben nagyon kiegyenlített játék folyt - a hazaiak azért a felvonás nagy részében vezettek, de nem túl nagy különbséggel (22-18). A törökök irányították a második negyed első felét, 6-8 pontos előnyük volt folyamatosan, de 38-30 után egy 12-0-val fordított Sito Alonso együttese, és a félidőben vezetett is (42-44). A fordulás után hullámzó első pár percet futottak a felek, de a hazaiak irányítottak a harmadik játékrész nagy részében - 11 pont is volt már az előnyük, és 8 egységgel mentek 10 perccel a vége előtt (65-57). A záró felvonásban egyszer még visszajött öt pontra a Barca (67-62), de szinte végig 10 pont környékén mozgott a távolság - óriási hajrába kezdtek még a vendégek, Heurtel tripláival a 39. percben három, 11 másodperccel a vége előtt pedig egy büntetővel 2 pontra feljöttek (82-80). A végén a büntetőpárbajban aztán nem hibázott a Fener, így 86-82-re győzött.

Hanga Ádám valamivel kevesebb mint 30 perc alatt 12 pontot (1/2 dupla, 3/4 tripla, 1/2 büntető), 3 pattanót, 1-1 gólpasszt és szerzett labdát, 2 eladott labdát, illetve 2-2 beütött és kiharcolt faultot jegyzett - 12 VAL-lal végzett, megint a katalánok legjobbjai között volt a Heurtel-Tomic duó mögött.

A Fenerbahce legjobb dobói: Wanamaker 24/9, Melli 23/3, Vesely 12.
A Barcelona legjobb dobói: Heurtel 21/12, Tomic 20, Hanga Ádám 12/9, Koponen 12/12, Claver 12/6.

CSZKA Moszkva (orosz, 16-4) – Brose Bamberg (német, 7-13) 81-72

Magabiztosan, az irányítást végig kézben tartva nyert a CSZKA Moszkva a Bamberg ellen. Az oroszoknak ez már sorozatban a negyedik győzelmük volt, amivel bebiztosították listavezető pozíciójukat vetélytársaik előtt. Ezt a találkozót a vendég Bamberg egyáltalán nem kezdte megilletődötten nagynevű vetélytársa otthonában, Dorell Wright (11/6 pont, 7 lepattanó) vezetésével 5-9-cel nyitottak, és az első negyed végén még mindig náluk volt az előny (18-19). A folytatásban aztán Nando De Colo (20/3 pont, 4 gólpassz) és Cory Higgins (12/3 pont, 3 lepattanó) főszereplésével egy 14-2-es futást csinált a CSZKA, az így megszerzett 10 pont körüli előnyüket pedig biztosan őrizték a folytatásban is a moszkvaiak. 68-50-nél aztán kialakult a meccsen a legnagyobb különbség, ekkor dőlt el végérvényesen a találkozó.

A CSZKA legjobb dobói: De Colo 20/3, Rodriguez 13/6, Higgins 12/3.
A Bamberg legjobb dobói: Wright 11/6, Lo 10/6, Rubit 10, Radosevic 10.

Crvena Zvezda mts (szerb, 8-12) – Olympiakosz (görög, 13-7) 89-78

A Zvezdától is kikapott, így immár „hivatalosan is” gödörben van az Olympiakosz, akik sorozatban negyedig idegenbeli meccsükön szenvedtek vereséget. Ezt a meccset ráadásul úgy bukták el Belgrádban, hogy a negyedik negyedben még 7 ponttal is vezettek, illetve a Zvezda vezetőedzőjét, Dusan Alimpijevicset kiállították. Azért ünnepelnivalójuk is akadt a pireusziaknak, hiszen élő legendájuk és mai legjobb dobójuk, Vaszilisz Szpanulisz (16/9 pont, 3 gólpassz) a második játékos lett a liga történetében Juan Carlos Navarro mögött, aki elérte a 3500 pontos határt karrierje során.

A találkozó elejét már nagyon jól kapta el a Zvezda, akik nem hagyták leszakítani magukat, majd a nagyszünetig egyértelműen ők uralták a meccs első felét, a 31-21-nél megszerzett kétszámjegyű előnyük még hosszú percekig kitartott nekik (43-34). A harmadik negyedben aztán már azt az Olympiakoszt láthattuk, akit az elmúlt jó pár évben, és az idei szezonban is sok alkalommal. A görögök feljavult védekezése mellé pedig gördülékeny támadójáték is párosult, így a 9 pontos hátrányukat 6 pontos előnnyé változtatták, összességében pedig 29-14-re nyerték meg a harmadik játékrészt, amely során Alimpijevicset is kiállították. Ekkor a momentum már egyértelműen az Olympiakosz oldalán volt, ekkor már a legtöbben az ő győzelmükre fogadtak volna. Nem úgy az ismét csak nagy szívvel játszó, minden elismerést megérdemlő Zvezda-játékosok, akik közül meglepetésre a csereirányító, Dylan Ennis (21/12 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz) állt csapata élére, és talán élete teljesítményét nyújtva inspirálta társait a fordításra. Az utolsó 1-2 percben aztán már izgulniuk sem kellett a negyedik negyedet 32-15-re megnyerő szerbeknek, akik újabb nagy győzelmet ünnepelhettek.

A Zvezda legjobb dobói: Ennis 21/12, Dangubics 11/6, Rochestie 11/3.
Az Olympiakosz legjobb dobói: Szpanulisz 16/9, Roberts 14/6, Papanikolau 12/3.

Valencia Basket (spanyol, 7-13) – Himki Moszkva (orosz, 11-9) 85-83

Egy egészen kiváló, végig szoros és lüktető iramú mérkőzést játszott egymással a Valencia és a Himki Moszkva, amiből a spanyolok jöttek ki jobban a végjátékban. A két fél kéz a kézben követte egymást a 40 perc során, ami alatt 16-szor változott a vezető csapat személyre, és 12-szer mutatott döntetlent az eredményjelző. A legnagyobb különbség 7 pont volt a meccs egészét figyelembe véve, ami még 18-11-nél alakult ki a hazaiak javára. A Valencia sikerének értékét növeli, hogy ezt az eredményt kulcsjátékosaik, többek között Bojan Dublejvics és az időközben elveszített Sam Van Rossom nélkül érték el. A spanyol bajnok magas szintű csapatjátékot nyújtott, melyet Tibor Pleiss (15 pont, 9 lepattanó) domináns palánk alatti játékára építettek a klasszikus center nélküli oroszokkal szemben. A Himki ezzel szemben szinte csak a triplákra apellált, amiből 15-öt a helyére is küldtek, igaz ehhez 39 kísérlet kellett, azaz lényegében minden percben rádobtak egy hármast a moszkvaiak, akiknél nem meglepő módon Alekszej Shved (22/18 pont, 5 gólpassz) és Tyler Honeycutt (15/9 pont, 3 lepattanó, 3/3 tripla) vállalt oroszlánrészt mindebből. A két csapat tehát fej-fej mellett haladt az egylabdás végjáték felé, mikor 81-80-nál a Valencia két duplát is értékesített, az így kialakult ötpontos különbség pedig már tetemesnek számított ezen az összecsapáson. 85-82 után aztán még támadhatott ugyan a Himki, de a hazaiak okosan faultolták Shvedet, nem hagyták triplával próbálkozni az oroszok sztárját, aki az első büntetőjét bedobta 2 másodperccel a vége előtt, a másodikat viszont szándékosan kihagyta, ám a lepattanót és vele együtt a győzelmet a Valencia kaparintotta meg.

A Valencia legjobb dobói: Pleiss 15, Green 11/6, Abalde 10/6
A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 22/18, Honeycutt 15/9, Anderson 12/6

AX Armani Exchange Milano (olasz, 6-14) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 11-9) 102-111

Nem sokat törődött a védekezéssel a Milano és a Maccabi az egymás elleni meccsükön, amely 102-111-re végződött és messze a legtöbb pontot hozta nemcsak az idei szezonban, hanem az elmúlt öt évben. Főleg a Maccabi számára a találkozó végkimenetele sem mellékes azonban, hiszen az izraeliek november óta végre újra tudtak nyerni idegenben, szusszanásnyi előnyhöz jutottak üldözőikkel szemben, ráadásul beérték a Himkit a tabellán. Maga a mérkőzés nem sok izgalmat tartogatott, a Maccabi már ez első félidőben állandósította vezetését, amit fordulás után egy 10-0-s rohammal még tovább növelt (52-67). A Milano azonban nem szállt ki a meccsből, 98-102-nél már csak 4 pont volt a felek között, ám ekkor DeShaun Thomas (18/9 pont) bepörkölt két gyilkos triplát, ami szertefoszlatta a milánóiak fordításról szőtt álmait. Nem meglepő módon mindkét oldalon hemzsegtek a remek egyéni teljesítmények ezen az extrém módon pontgazdag találkozón, a Maccabiban Thomas mellett Norris Cole (19/3 pont, 6 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Pierre Jackson (16/6 pont, 6 gólpassz, 6 lepattanó) játszották a legnagyobbat, míg a Milanóban ugyanez Jordan Theodore-ra (22/6 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó) és Arturas Gudaitisra (18 pont, 5 lepattanó, 6/6 mezőnyből) igaz.

A Milano legjobb dobói: Theodore 22/6, Gudaitis 18, Goudelock 13/9, M’Baye 11/6, Cinciarini 10/3
A Maccabi legjobb dobói: Cole 19/3, Thomas 18/9, Jackson 16/6, Tyus, Parakhoszki 14-14, Roll 12/6