Kosár-vb: Négy csapat is veretlenül nyerte meg a csoportját

Németország, Kanada, Litvánia és a Dominikai Köztársaság is hibátlan maradt, kiharcolta a továbbjutást Olaszország és Ausztrália is.

A csoport

Angola - Dominikai Köztársaság 67-75

Úgy is megnyerte a meccset Dominika, hogy Karl-Anthony Towns faultgondok miatt alig negyedórát tudott a pályán tölteni és 8 ponttal, valamint 2 lepattanóval zárta a találkozót, igaz, ennyi idő alatt is 12 pontot vertek Angolára vele a parketten. A fordulatos meccs elején jobbak voltak a dominikaiak, aztán felborult a ritmusuk, borzasztóan tripláztak, rengeteget hibáztak, így Angol feljött és át is vette a vezetést, de a negyedik negyedet megint meg tudták nyomni Felizék, azt 26-17-re behúzták, így érvényesítették a papírformát.

A sikerhez ezúttal 40%-os mezőnymutató is elégnek bizonyult, ugyanis Angola még a 35%-ot sem érte el, ráadásul 13 büntetőt is elrontottak az afrikaiak, így nem tudtak élni a Towns-hibák által adódó lehetőséggel.

Dominika így 3-0-val, csoportgyőztesként jutott tovább, míg Angola 1-2-vel zárt és búcsúzott.

Angola legjobb dobói: De Sousa 19, Fernando 13, Domingos 12
A Dominikai Köztársaság legjobb dobói: Feliz 17/3, Liz 13/6, Towns 8/3, Delgado 8

Fülöp-szigetek - Olaszország 83-90

Győzni kellett az olaszoknak a továbbjutáshoz, és meg is oldották a feladatot, de ezúttal sem játszottak igazán jól, az első negyedet még elbukták a nyeretlenül utolsó Fülöp-szigetekkel szemben. A folytatásban azért feljebb tudtak kapcsolni, a nagyszünetben már ők vezettek kilenc ponttal és onnantól menedzselték a különbséget, volt 18 egységnyi is az előnyük, és bár a negyedik negyedre kiengedtek, de így is csak "koptatták" a fórjukat, de nem adták le.

Második esélyből 21-10-re nyertek a taljánok, de nagyon érdekes, hogy gyorsindításból 20-2-es filippínó-sikert láthattunk, ebben nagyon szétestek az európaiak. Végül az egyéni extra is elmaradt ismét, Simone Fontecchio ugyan eljutott 18 pontig, de ehhez 17 dobás kellett neki, Nicolo Melli nagy mezőnymunkát és sokoldalú játékot tett hozzá, és a kulcsfaktor a triplázás volt: a Ricci-Spissu-Pajola sor 11/17-et hajított távolról, csapatként 17-szer köszöntek be 40% feletti hatékonysággal, szétlőtték ellenfelük periméterét.

Fülöp-szigetek így 0-3-mal zárta a csoportot és bár Jordan Clarkson ezúttal is igyekezett (23 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz, 8/20 mezőnyből), de ez most sem volt elég.

A Fülöp-szigetek legjobb dobói: Clarkson 23/3, Ramos 14/6, Pogoy 9/9
Olaszország legjobb dobói: Fontecchio 18/9, Ricci 14/12, Spissu 13/12, Tonut 13/3

Egyiptom - Mexikó 100-72

Egyiptom szerezte meg a becsületgyőzelmet és kerülte el a nyeretlenséget, méghozzá tükörsimán: az első negyedet 30-15-ra nyerte a gárda, majd a nagyszünetben már 59-35-re vezetett, valósággal megsemmisítette Mexikót. Ehab Amin (22 pont, 6 lepattanó, 10 gólpassz) és Patrick Gardner (20 pont, 7 lepattanó, 4/7 tripla) vezetésével remekül működött a támadójátékuk, 61%-kal dobtak mezőnyből, Assem Marei dupla-duplázott, de összesen öten jutottak el náluk kétszámjegyű ponttermésig.

A mexikóiak tehetetlennek bizonyultak, 41-23-ra elvesztették a lepattanózást, 60-40-re kaptak ki a festékben és csak két pontot dobtak második esélyből, az egyiptomi dobóformával kiegészítve ez biztos recept volt a vereséghez.

Egyiptom ezzel 1994 óta először tudott meccset nyerni a világbajnokságon.

Egyiptom legjobb dobói: Amin 22/6, Gardner 20/12, Marei 16
Mexikó legjobb dobói: Cruz 21/9, Ibarra 21, Jaimes 11, Stroll 11/6

Montenegró - Litvánia 71-91

Egy negyedet bírt Montenegró, utána bedeszkázták a gyűrűt számukra, egészen pocsék formában céloztak, így a jóval pontosabb litvánok a harmadik játékrész során eldöntötték a küzdelmet - fokozatosan lógtak meg és a rivális hibáit kihasználva 15-20 egység közé növelték a különbséget. A montenegróiakban az igazi koncentráció sem látszott, sok tessék-lássék támadást vezettek és ez is benne volt abban, hogy ilyen botrányos hatékonysággal dobtak: végül 33%-os mezőnymutatóval és 16%-os triplamutatóval zárták az estét.

A litvánok kiválóan védték a festéket, nem nagyon jutottak el odáig sem betörésből, sem passzból a montenegróiak, Nik Vucevic minden labdájáért vért izzadt, így maradtak a triplák, amik csak azért sem estek be - a harmadik negyed végén már nem volt kérdés, csak a számszerű végeredmény nem volt világos.

Nik Vucevic végül 11/11 büntetővel kozmetikázta a maga statisztikai lapját és feledtette amúgy szintén pocsék mezőnyözését, de a litvánok annyival nagyobb hőfokon égtek, hogy ez nem volt elég semmire. Jokubaitis és Kuzminskas kifejezetten remekül játszott, Valanciunas is hozzátette a magáét, de Motiejunas, Sedekerskis és Dimsa is produkált remek perceket, egységes, gyors, agresszív, jó formában lévő csapatként működtek, így a szoros első negyed után sima győzelmet arattak. Mondjuk az 58%-os mezőnyözés és a 47%-os triplázás sem volt hátrány...

Litvánia ezzel a sikerével 3-0-val megnyerte a csoportját, Montenegró pedig 2-1-gyel szintén továbbjutott.

Németország - Finnország 101-75

Nagyjából másfél negyedet bírtak a finnek, az első játékrészt még három ponttal megnyerték, aztán sebességet váltott Németország, és a tőle az előző két meccsen megszokott agresszivitással és ott látott ritmusban játszva könnyedén érvényesítette a papírformát. A nagyszünetben mág a germánok jártak előrébb nyolc egységgel, a harmadik negyedben pedig kiszakadt a zsák, ott a húsz pontot is elkerülte a különbség, a finnek totálisan összeestek.

Dennis Schröder (15 pont, 4 gólpassz) a pocsék triplázása ellenére is hasznos volt, Isaac Bonga mindig jókor volt jó helyen (15 pont alig 6 dobásból), de Thiemann és Theis is jól mozgott, Mo Wagner 5/5-öt dobott mezőnyből, Andreas Obst pedig 3/6 triplát tett hozzá - csapatszinten 57,5%-kal mezőnyöztek és 29 gólpasszt osztottak szét, jó ritmusban, kevés hibával kosárlabdáztak.

A csalódást keltő finnek harmadjára sem tudták magukból kihozni azt, amit a szurkolóik beléjük láttak, 18 labdát adtak el (kétszer annyit, mint a németek) és 31-5-re kaptak ki az ezekből szerzett pontok terén, jelentősen megkönnyítették ellenfelük dolgát. A festékben elszenvedett 52-28-as vereség sem túl szép, második esélyből is kaptak 19 pontot, ezúttal sem voltak igazán fizikálisak, kemények, határozottak.

Lauri Markkanen 12 ponttal, 2 lepattanóval, 0/6 triplával zárta a találkozót.

Németország legjobb dobói: Bonga 15/3, Schröder 15, Thiemann 13/3
Finnország legjobb dobói: Nkamhoua 14/6, Markkanen 12, Seppala 12/12

Ausztrália - Japán 109-89

A továbbjutásról döntött a találkozó, hiszen a felek 1-1-es mérleggel érkeztek, mindketten kikaptak a németektől és legyőzték a finneket, de az esélyes természetesen az ausztrál válogatott volt. Ez pedig a pályán nagyon egyértelműen érvényesült is, a társaság már az első negyedben megadta az alaphangot és meglógott 8 ponttal, majd a második felvonásban el is döntötte a találkozót, a nagyszünet előtt 20 egység fölé növelte a különbséget és le is zárta az érdemi kérdéseket.

Az ausztrálok 52%-kal mezőnyöztek és 31 gólpasszt osztottak szét, ellenállhatatlan támadójátékot mutattak be azzal együtt is, hogy Patty Mills most kevésbé volt eredményes: 4/13 dobással hozott össze 11 pontot, bár kiosztott 9 gólpasszt. Ezúttal Josh Giddey volt a vezér, az OKC fiatalja 26 ponttal, 5 lepattanóval és 11 gólpasszal zárt, a Millsszel párban kiosztott 20 asszisztjuk elég beszédes adat, de neki a dobásai is ültek, nem tudtak mit tenni ellene a japánok. Xavi Cooks (24 pont, 16 lepattanó, ebből 6 támadó) a palánk alatt parádézott, Duop Reath védekezésben villogott, Nick Kay és Josh Green pedig 13-15 pontot termelt - Ingles, Thybulle vagy Exum csendes teljesítménye is belefért.

Japánnál ismét Joshua Hawkinson csillogott, most 33 pontot dobott 13/16-os mezőnymutatóval és 7 lepattanóval, de Yuta Watanabe (24 pont, 7 lepattanó, 3/5 tripla) is kitett magáért - viszont a finnek elleni feltámadás így csak a csoport harmadik helyére volt elég.

Libanon - Franciaország 79-85

Gobert, Lessort és Fall már nem is lépett pályára a csalódott franciáknál a tét nélküli mérkőzésen, és végül Evan Fournier is csak 19 percet töltött ott, igaz, ő így is dobott 17 pontot 4 gólpasszal, illetve eladott 6 labdát. Guerschon Yabusele (18 pont, 7/9 mezőnyből, 3 labdaszerzés, 3 blokk) igyekezett leginkább a gall keretből, és három szoros, kiegyenlített negyed után a negyedik játékrészben végül sikerült is kiharcolniuk a becsületgyőzelmet.

Könnyen azért nem jött, Wael Arakji (29 pont, 11/17 mezőnyből, 4 gólpassz) vezetésével sokáig partiban voltak és sokszor vezettek is a libanoniak, akik kicsit megérezték a vérszagot és a franciák "munakedvét", ugyan 15 gólpasszukra 18 eladott labda jutott, de a záró etap közepén még így is 65-65 volt az állás. Ott viszont felszívták magukat a franciák, labdát loptak, támadópattanókat szedtek egymás után, és némi "hustle play" elég is volt ahhoz, hogy 5-8 pontos fórt építsenek ki rövid idő alatt, ezt pedig már be tudták osztani a találkozó végéig.

Libanon így 0-3-mal lett utolsó, a franciák pedig 1-2-vel búcsúztak a folytatástól.

Fournier egyébként ezzel a 17 ponttal a francia válogatott történetének legeredményesebb játékosa lett a világbajnokságokon.

Libanon legjobb dobói: Arakji 29/3, Haidar 12, Spellman 10/3
Franciaország legjobb dobói: Yabusele 18/3, Fournier 17/9, Batum 12/6, Okobo 12/3

Kanada - Lettország 101-75

Sokkal jobban kezdték a meccset a lettek, az eddig két elképesztő támadóteljesítményt bemutató Kanada csak szenvedett, pocsékul dobott, nem találta a ritmust, és az első negyedet 23-13-ra az európaiak nyerték. Az amerikaiak aztán a második játékrészben találtak magukra, Nick Alexander-Walker nyolc pontja és Kelly Olynyk harcos megoldásai segítettek, majd Gilgeous-Alexander triplája és RJ Barrett zsákolása után megindultak felfelé, aztán a nagyszünet előtti utolsó három percet 13-4-re nyerték meg, így dudaszóra éppen át tudták venni a vezetést.

A harmadik negyed aztán Shai Gilgeous-Alexanderről szólt, aki egymaga 16 pontot szórt csak ebben a játékrészben, itt sikerült meglépniük, majd a záró etapot egy 14-4-es futással kezdték, és onnantól nem volt miről beszélni - 81-61 állt az eredményjelzőn, eldőltek az érdemi kérdések.

Gilgeous-Alexander végül 27 ponttal, 6 lepattanóval és 6 gólpasszal zárt, RJ Barrett 22 pontot szórt 4/6 triplával, Nick Alexander-Walker is bevert négy hármast, Kelly Olynyk pedig 15 pontig jutott 6 lepattanó és 4 gólpassz társaságában: végül 50%-os mezőnyözésre és 41%-os triplázásra javultak fel.

A letteknél Zagars volt a vezér az első félidőben, aztán a másodikban lenullázta őt Kanada, maradt Grazulis (16 pont) és Kurucs (14 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz), de nem tarthatták a lépést a száguldó amerikaiakkal.

A kanadaiak így a lassabb kezdés után összességében megint remekül támadva arattak szép győzelmet, míg Lettország két győzelem után nem tudott ellenállni a torna eddigi egyik legjobb csapatának, de 2-1-es mérlegével így is továbbjutott a csoportjából.

Kanada legjobb dobói: Gilgeous-Alexander 27/6, Barrett 22/12, Olynyk 15/6
Lettország legjobb dobói: Grazulis 16/6, Kurucs 14/3, Zagars 11/6