Kosár-vb: Nyertek a franciák, Lauri Markkanen 34-et dobott a finneknél

Több csapat is első győzelmét aratta a tornán a mai nap során.

M csoport

Angola - Kína 76-83

Kína is megszerezte első győzelmét a világbajnokságon, köszönhetően a 24-14-re megnyert harmadik negyedének és a 19%-os angolai triplázásnak. Alacsony színvonalú, kiegyenlített mérkőzést láthattunk, hol egyik, hol másik csapat tudott egy nagobb futást vezetve meglépni, mindkét oldal volt már kétszámjegyű előnyben is, de a remekül sikerült harmadik negyed után már nem hibáztak az ázsiaiak, akik így már nem mennek haza nyeretlenül.

Nem láttunk igazán kiemelkedő egyéni teljesítményt, Angolánál Childe Dundao (17 pont, 8 gólpassz) és Kínánál Jinqiu Hu (20 pont, 8/10 mezőnyből) említhető.

Angola legjobb dobói: Dundao 17/6, Fernando 16/3, De Sousa 13
Kína legjobb dobói: J. Hu 20, Li 17, M. Hu 16/6

Dél-Szudán - Fülöp-szigetek 87-68

Egyetlen árva győzelmet sem tud összekaparni a Fülöp-szigeteknek Jordan Clarkson, az NBA-s hátvéd ráadásul ezúttal még saját csapatában sem számított a legjobbnak. 24 pontját 9/23-as mezőnyözéssel szedte össze, 3 gólpasszára 5 eladott labda jutott, míg Dwight Ramos 20 ponttal, 12 lepattanóval és 4/8 triplával dolgozott meg azért, hogy ne kapjanak ki simán.

Ez végül nem jött össze, a túloldalon ismét nagyot játszott a csoportkörben is remeklő Carlik Jones, aki most 17 ponttal, 9 lepattanóval és 14 gólpasszal kis híján tripla-duplát gyártott, és a 35%-kal dobó filippínók ellen másodszor is győzelemhez segítette Dél-Szudánt a torna során. A szudániak a 34-17-re nyert első negyed után könnyedén uralták a meccset, majd belefutottak egy hullámvölgybe és a harmadik negyedben csak kilenc pontot szereztek, de most ez is belefért, a záró felvonásban javítottak és végül 19 egységgel győztek.

Új-Zéland - Mexikó 100-108

Pontzáporos, "védekezésmentes" találkozót vívtak a felek, amely ráadásul izgalmakat is hozott: az első félidőben parádézott Mexikó és a nagyszünetben 57-41-re, 16 ponttal vezetett, de aztán a fordulás után közelített Új-Zéland és a záró etapban hat egységnyire is feljött. A mexikóiak viszont nem hibáztak, nem inogtak meg, amikor nagyon kellett, akkor ismét megcsináltak egy-két szép támadást és Paco Cruz (27 pont, 6/9 tripla, 5 gólpassz), valamint Fabián Jaimes (17 pont, 11 lepattanó, 7 gólpassz) vezetésével megszerezték első győzelmüket az idei világbajnokságon.

Új-Zélandnál Reuben Te Rangi (32 pont, 6/9 tripla), Finn Delany (17 pont, 5/12 tripla) és Shea Ili (18 pont, 5 lepattanó, 10 gólpassz) is remekelt, de hiába, védekezés nélkül nem tudták megnyerni a meccset - beszórtak ugyan 17 hármast, de a festékben 46-26-ra kaptak ki, ezt nem tudták ellensúlyozni.

Új-Zéland legjobb dobói: Te Rangi 32/18, Delany 19/15, Ili 18/9
Mexikó legjobb dobói: Cruz 27/18, Jaimes 17, Girón 16/9, Ibarra 16

Egyiptom - Jordánia 85-69

Elfogyott Rondae Hollis-Jefferson varázslata, Jordánia vezére ezúttal annyira a háttérbe húzódott, hogy összesen hat dobást vállalt és két gólpasszt osztott ki, kilenc ponttal és öt eladott labdával zárt úgy, hogy a meccs minden másodpercét a pályán töltötte. A csapata egyébként összesen nyolc játékost forgatott, közülük egy csak öt percet játszott, de ez a szűk rotáció sem hozott eredményt, 15-tel kevesebb büntetőt harcoltak ki, 46-31-re elbukták a lepattanózást, ebből 17-8 lett a támadók aránya, 50-26-ra kaptak ki a festékben és 21-10-re a második esélyből szerzett pontok terén.

Egyiptom ezzel második győzelmét szerezte a vb-n, egyénileg Ehab Amin (20-7-4) és Asseb Marei (20 pont, 14 lepattanó, 2 labdaszerzés, 2 blokk) is nagyon kitett magáért.

Zöld-foki szigetek - Finnország 77-100

Végre elsült Lauri Markkanen és a finnek keze, így megszerezték első győzelmüket az idei világbajnokságon. A magasember az eddigi legjobb meccsét játszva 34 pontot szórt 12/19-es mezőnymutatóval, volt 8/10 büntetője, leszedett 9 lepattanót és kiosztott 2 blokkot is, ez pedig úgyis tükörsima sikert eredményezett, hogy rajta kívül senki nem jutott tíz pont fölé a finn csapatban.

A Zöld-foki szigetek nem tudott ellenállni, csapatszinten összesen három (!) triplát tudott bedobni a társaság, a védekezése átjáróháznak bizonyult, úgyhogy hiába Edy Tavares dupla-duplája (14 pont, 12 lepattanó, 2 blokk) és Ivan Almeida 17 pontja, nem volt reális esélyük. A finnek végig kézben tartották a derbit, a 12 ponttal nyert első negyed után nem vettek vissza, fokozatosan növelték a különbséget, és végül magabiztosan nyertek, így mindkét gárda 1-3-ra áll.

Zöld-foki szigetek legjobb dobói: Almeida 17, Correia 15/3, E. Tavares 14
Finnország legjobb dobói: Markkanen 34/6, Little 10, Maxhuni 9/9

Japán - Venezuela 86-77

Az utolsó negyedben mentek hatalmasat a házigazda japánok, egészen addig Venezuela vezetett, amely nem nagyon, de mindhárom játékrészt megnyerte előtte - majd a záró etapot az ázsiaiak 33-15-re húzták be Okinawában, megfordították és végül meg is nyerték a találkozót.

Yuta Watanabe 21 ponttal és 8 lepattanóval zárt 2 blokk mellett úgy, hogy 38 percet töltött a pályán, Yuki Kawamura 19 ponttal és 11 gólpasszal zárt, Makoto Hiejima pedig 6/7 triplát bombázott be - erre a trióra nem volt válasz a záró etapban, ott elöl-hátul kifulladt Venezuela, így nyeretlen maradt, Japán pedig 2-2-vel közel áll a "vigaszág-csoport" megnyeréséhez.

Elefántcsontpart - Libanon 84-94

Megszületett Libanon első győzelme a tornán, méghozzá két extra egyéni teljesítménynek köszönhetően: Omari Spellman 25 ponttal, 6 lepattanóval, 5 gólpasszal, 4 blokkal és 5/9 triplával zárt, Amir Saoud pedig 29 pontot szórt 6/13 hármassal, 5 lepattanóval és 8 gólpasszal - ketten szétdobták az elefántcsontparti védekezést, a "szemétből" pedig azért a társak is megéltek, így csapatként 50%-os mezőnymutatóval és 50%-os triplázással fejezték be a meccset.

A 12 ponttal nyert első negyed után már jó helyzetben voltak Spellmanék, de Egyiptom megpróbált visszajönni, bő három perccel a vége előtt csak négy pont volt közte, de előbb Saoud négy pontja stabilizálta a helyzetet, majd már az utolsó percbe lépve Spellman bevágta a meccset lezáró triplát.

Így mindkét együttes 1-1 győzelemnél tart.

Elefántcsontpart legjobb dobói: Dally 21/12, Tape 15, Diabate 11/3
Libanon legjobb dobói: Saoud 29/18, Spellman 25/15, El Darwich 12/3

Franciaország - Irán 82-55

A franciák hozták a kötelezőt, a hozzáállásukat pedig nehéz megítélni, mert az ellenfél egy másodpercig sem tette őket próbára. Végül csak Lessort nem játszott, a többiek ott voltak, bár Fournier és Batum is csak egy-egy kosarat tettek hozzá 11-13 perc alatt, és a 20 perces határt csak De Colo, Yabusele és Gobert lépte át, ők sem sokkal. Így is 57%-kal dobtak mezőnyből, bár csak 7/17-tel büntetőztek (!), és 7/21-gyel tripláztak, de ez sem számított, mert Irán nem volt ellenfél a második negyedtől kezdve.

Érdekes, hogy az elsőben igen: ott a gallok összesen kilenc pontot szereztek, így hátrányban voltak, de aztán összeszedték magukat és a folytatásban leradírozták a pályáról a riválist - vezettek már 32 ponttal is, könnyedén szerezték meg második győzelmüket a tornán.

Franciaország legjobb dobói: Okobo 13/6, De Colo 12/6, Yabusele 11/3
Irán legjobb dobói: Mirzaei 11, Yakhchali 11/9, Rezaeifar 10/6

1. Franciaország 2-2
2. Libanon 1-3
3. Elefántcsontpart 1-3