Világbajnokság, 3. nap: Szerbia megint befűzte az oktatófilmet

Döbbenetesen jó játékkal hozta az újabb sikert Szerbia, könnyedén nyert Olaszország, meg kellett izzadnia a spanyol és az argentin válogatottnak - a lengyelek egy hosszabbításos drámával harcolták ki a továbbjutást.

A csoport

Venezuela – Elefántcsontpart 87-71 (26-17, 23-15, 24-24, 14-15)

Venezuela javított. A lengyelek ellen vereséggel kezdett a dél-amerikai gárda, másodjára viszont a csoport leggyengébb alakulatát már biztosan győzték le, így életben tartották a 16 közé jutás reményét. A legtöbbet ezért a veterán kisember, Heissler Guillent tette, aki foghatatlannak bizonyult, 31 pontja és hat triplája mellett 7 gólpasszt is kiosztott, ehhez 31 percre volt szüksége – mellette a négy triplát vágó Zamora is kiemelhető, illetve a 16 támadópattanó jól mutatja, mennyire akart javítani az egész csapat.

Elefántcsontpart az alsóházban folytatja. Az afrikai csapat hamar 10 pont körüli hátrányba került, és bár a második negyedben állt 32-25 is az eredményjelzőn, összességében tükörsimán szenvedték el második vereségüket. Azt mindenképp a javukra kell írni, hogy egy percig sem adták fel, a második félidőt egy ponttal meg is nyerték, emellett összesen 21 büntetőt harcoltak ki, de a végeredmény reális.

Venezuela legjobb dobói: Guillent 31/18, Zamora 14/12, Ruiz 10.
Elefántcsontpart legjobb dobói: Abouo 16/6, Thompson 15/6, Bamba 13/6.

Kína - Lengyelország 76-79 (24-15, 10-24, 10-18, 18-15, 4-7) - hosszabbítás után

Drámai végjátékban nyertek a lengyelek. Az első negyedben Kína uralkodott, de a másodikban átrohant ellenfelén Lengyelország és ez a lendület a fordulás után is kitartott egy darabig - a két középső játékrészben több mint húsz pontot vertek ellenfelükre az európaiak. A záró etapban aztán stabilizálta magát a kínai csapat, visszajött, a rendes játékidő végén pedig nyerhetett is volna: négy másodperccel a vége előtt, egypontos előnyben azonban eladta (!) a labdát, amelyből a lengyelek kihagyták az egyik büntetőt, az utolsó kínai tripla pedig kimaradt, így drámai hajrát láthatott a közönség. Jöhetett a hosszabbítás, ahol szintén potyogtak a téglák a vonalról, a végén pedig hárompontos hátrányban ez pecsételte meg Kína sorsát is - Sun mindkét kísérletét elhibázta, így nem maradt már esélyük az egyenlítésre. Egyénileg a kínaiaknál Yianlian Yi (24 pont, 8 lepattanó, 7/15 mezőnyből), a lengyeleknél pedig Mateusz Ponitka (25 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz, 7/10 mezőnyből) és AJ Slaughter (22 pont, 4 gólpassz) érdemel említést.

A tét nem volt kicsi. A lengyelek ezzel a kiharcolt győzelemmel ott is vannak a második körben, Kína sorsa még nem dőlt el - az ázsiaiak Venezuela ellen játszanak majd élet-halál meccset ahelyett, hogy ezen a találkozón beváltották volna a már félig a kezükben lévő sikert...

Kína legjobb dobói: Yi 24/6, Wang 10, Zhou 10/6
Lengyelország legjobb dobói: Ponitka 25, Slaughter 22/9, Cel 7/3

B csoport

A Nigéria-Argentína mérkőzésről külön is írtunk, ez ezen a linken olvasható!

Korea - Oroszország 73-87 (18-27, 19-13, 12-23, 24-24)

Kézben tartotta a meccset Oroszország. Vorontsevich (13 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) és Fridzon (13 pont, 5/7 mezőnyből) vezetésével összességében egyértelműen nyerte ezt a mérkőzést az orosz válogatott, bár a második negyedben volt azért egy komolyabb megingása a gárdának, amikor képtelen volt a gyűrűbe találni. Amikor azonban a kezdőcsapat volt fent és megfelelő fordulatszámon pörgött, akkor nem volt kérdés, kintről-bentről jobban dobtak, jobban lepattanóztak, agresszívebben védekeztek és a 26 kiosztott gólpasszuk is jelzi, hogy rendben volt a játékuk - különösebb egyéni extrára nem volt szükségük, a harmadik negyedben még egyszer a lovak közé csaptak és ezzel eldöntötték a küzdelmet. A koreaiak az említettek mellett a 15 eladott labdát is bánhatják (az oroszok nyolcszor veszítették el a játékszert), ezért sem tudták érdemben megnehezíteni ellenfelük dolgát.

Korea legjobb dobói: Ra 19, D. Lee 17/12, S. Lee 9/3
Oroszország legjobb dobói: Fridzon 13/6, Vorontsevich 13/3, Zubkov 11/3, Kulagin 11/3

C csoport

Tunézia – Irán 79-67 (29-19, 15-16, 15-13, 20-19)

Elszálltak Irán reményei. Másodjára is kikaptak Hamed Haddadiék egy velük közel azonos képességű ellenféltől, Puerto Rico után Tunézia is jobbnak bizonyult náluk, így szinte biztosan három vereséggel (a következő meccsen a spanyolokkal játszanak) zárják az első csoportkört. A gárda sztárcenterén, Haddadin nem múlt semmi, majdnem tripla-duplázott (13 pont, 11 pattanó, 8 gólpassz), mellette még hárman jutottak 10 pont fölé, de az első negyedben összeszedett tízpontos hátrányt görgették maguk előtt végig a meccsen, és annyi erő nem volt bennük, hogy megfordítsák az állást – ehhez a 4/15-ös triplamutatónál jóval jobbra lett volna szükségük.

Tunézia a felsőházért játszhat. Az észak-afrikai gárda az előző körben letudta a kötelező vereséget a spanyolok ellen, majd pedig nagyon határozottan kezdett az irániak ellen. Az előző négy évet a Dallas Mavericksnél töltő magasember, Salah Mejri kikúrálta bokasérülését, az első negyedben három triplát vert be, nagyjából ezzel az extrával kerültek lépéselőnybe a tunéziaiak – Mejri végül 22 ponttal, 15 pattanóval és 5 blokkal homályosította el Haddadit. Az összesen 13 beszórt hármas is nagyon kellett a sikerhez, amely azt jelenti, hogy Puerto Rico ellen ki-ki meccsen dönthetik el, melyik gárda jut majd a legjobb tizenhat közé.

Tunézia legjobb dobói: Mejri 22/15, Roll, Ben Romdhane 16/6-16/6.
Irán legjobb dobói: Geramipour 18, Yakhchalidehkordi 14/3, Haddadi 13.

Puerto Rico - Spanyolország 63-73 (21-17, 14-19, 10-21, 18-18)

Meg kellett érte izzadni. Egyáltalán nem tudott gálázni, "elszabadulni" Spanyolország, többször hátrányban is volt a csapat és egy-egy futás kellett ahhoz, hogy egy kis levegőhöz tudjon jutni - azonban ahogy könnyelműbbé vált a gárda, máris visszajött Puerto Rico, úgyhogy oda kellett figyelniük a hispánoknak. A harmadik negyedet főleg védekezésben nyomták meg, ott nem nagyon volt rés a pajzson, az itt kiharcolt előnyt pedig végül ha nem is könnyedén, de végig tudták vinni - a 4/30-as triplamutató azonban így is botrányos, ez jelzi, hogy van még hova javulni. Akire biztosan nem lehet panasz, az Marc Gasol (19 pont, 7 lepattanó, 2-2 labdaszerzés és blokk), valamint Ricky Rubio (17 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz), nem volt még rossz Oriola, Juancho Hernangomez, vagy Rudy Fernandez sem, Sergio Llull viszont nem nagyon érezte most a ritmust.

Ez még azért sok volt Puerto Ricónak. Mindent megtett a társaság, de sem a 37%-os mezőnymutató, sem a 17 eladott labda, sem a 25 beütött fault nem volt elég ahhoz, hogy ténylegesen meg tudják verni a spanyolokat - kapartak/hajtottak és amint lehetőségük volt rá, meg is izzasztották ellenfelüket, de a tudáskülönbség azért érezhető volt, sok homályt, ügyetlenséget láthattunk tőlük. A 73 kapott pont azért nem rossz a részükről, egyénileg Gian Clavell (13 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és a végül kipontozódó Gary Browne (11 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz) is dicsérhető, az 1-1-es mérlegükkel pedig továbbra is jó helyzetben vannak.

Puerto Rico legjobb dobói: Clavell 13/3, Browne 11/3, Rodriguez 9/6
Spanyolország legjobb dobói: Gasol 19/6, Rubio 17/3, Llull 9

D csoport

Olaszország – Angola 92-61 (25-11, 19-10, 26-21, 22-19)

Magabiztosan a legjobb 16 között. Az olaszok elsőre 46 ponttal verték a Fülöp-szigeteket, másodjára 31 ponttal Angolát, gyakorlatilag láblógatva jutottak be a Top16-ba, legközelebb a szerbek ellen az lesz a tét, hogy ki visz magával három győzelmet a második csoportkörbe. A taljánok ráadásul megint tudtak pihentetni, csak Brooks és Datome játszott húsz perc felett, és mind a 12 játékosuk legalább 10 percet töltött a pályán. Egyénileg így nagyon senkit nem érdemes kiemelni, az egész csapat jól mozgott, amit a 40 százalékos triplázás és az 58%-kal dobott kétpontosok is alátámasztanak.

Ez nem Angola szintje. A szerbek elleni 46 pontos vereség után várható volt, hogy az olaszok ellen sem lehetnek vérmes reményeik az angolaiaknak. A meccs elején még tartani tudták a lépést, 8-8 után viszont a bemelegedő és rotálni kezdő ellenféllel szemben folyamatosan nyílt az olló, és a nagyszünetre kialakult a 20 pont feletti differencia. Moreiráék nem adták fel, a második félidőben időnként fel tudtak nőni a szinthez, de a 2/18-as triplázással nagyon messzire nem juthattak.

Olaszország legjobb dobói: Belinelli 17/9, Abass 11/9, Brooks, Hackett 11/3-11/3.
Angola legjobb dobói: Moreira 15, Paulo 12, Morais 10/3.

Szerbia - Fülöp-szigetek 126-67 (28-13, 34-22, 37-13, 27-19)

Oktatófilm. A szerb csapat másodjára is a közönség szórakoztatását tűzte ki célul és elképesztő játékot mutatott be - egyelőre nem kérdés, hogy ki a vb legjobb csapata, igaz, ehhez az ellenfelek is kellenek. Az első meccset kihagyó Nemanja Bjelica 7/7-es mezőnymutatóval szórt 20 pontot, Bogdan Bogdanovic 6/8-cal jutott el 17-ig, illetve 5 gólpasszig, Marko Simonovic, Boban Marjanovics, Nikola Jokics és Nikola Milutinov szintén rontott dobás nélkül zárt (Jokics 7-7 lepattanót és gólpasszt is jegyzett), így öt olyan játékost vonultattak fel, aki nem tudott hibázni - és akkor az olyanokról, mint az árnyékból előlépő (13 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz) Miroslav Raduljica, nem is beszéltünk. A szerbek 75%-kal dobtak mezőnyből, 54,5%-kal tripláztak és 37 gólpsaszt osztottak szét, kicsit úgy érezhettük, minta most szerb mezben látnánk egyfajta Dream Teamet... A gálaelőadás után természetesen sima 2-0-lal áll a gárda és következőleg az olaszok ellen jöhet egy komolyabb feladat, ott dől el a csoport első helye.

Szerbia legjobb dobói: Bjelica 20/9, Bogdanovic 17/12, Raduljica 13
Fülöp-szigetek legjobb dobói: Perez 16/3, Dalistan 15, Fajardo

fotó: fiba.basketball