Vb-selejtezők: Horvát blama a hollandok ellen

Tegnap megrendezték a 2019-es világbajnokság első selejtezőkörének első fordulóját - a horvátokat óriási meglepetésre legyőzte Hollandia, kikaptak az oroszok is, a görögök pedig legendás leolvadást mutathattak volna be. Lássuk, mi történt az első játéknapon!

Az A csoportban arról már külön is beszámoltunk, hogy Szlovénia (1-0) kiváló első félidejének köszönhetően nagyobb izgalmak nélkül verte Fehéroroszországot (0-1), Zagoracék győzelméhez nem fért kétség (87-74). A csoport másik mérkőzésén Spanyolország (1-0) a középső két negyedet uralta Montenegróban (0-1), a második felvonás közepétől megvolt a megnyugtató fórjuk, és végül a 15 pontig jutó Fran Vasquez vezetésével legyőzték a délszlávokat (66-79) - mint ismert, a két gárda a mieink csoportjában volt az Eb-n.

A B csoportban Ukrajna (1-0) a 28-12-re megnyert második negyedével el is döntötte a Svédország (0-1) elleni meccsét, a skandinávok csak kozmetikázni tudtak a Cmoki Minszk színeiben az Alba Fehérvár ellen is játszó, ezúttal 26 pontig jutó Chris Czerapowicz vezetésével (76-84). Törökország (1-0) elvesztette ugyan a Lettország (0-1) elleni első negyedét 6 ponttal, a következő két felvonást viszont összesen 19-cel nyerték, ők is simán győztek (85-73) a Baris Ermis (12 pont, 7 pattanó, 9 gólpassz, 4 szerzett labda), Melih Mahmutoglu (24 pont), Sertac Sanli (15 pont, 5 blokk) trió vezetésével.

A C csoport mindkét találkozójáról írtunk - a magyar válogatott (0-1) 27 percig irányított Lengyelországban (1-0), ám védekezése szétesett, így a lengyelek végül 10 ponttal diadalmaskodtak (70-60), Litvánia (1-0) pedig egál első félidő után a második 20 perc során elintézte Koszovót (0-1), tükörsimán nyertek az északiak (61-99).

A D csoport számunkra különösen fontos, hiszen innen kapunk majd ellenfeleket, ha sikerül a C csoport első három helye közé verekedni magunkat. Olaszország (1-0) lényegében az első negyed végétől komolyabb előnyt birtokolt Románia (0-1) ellen, és bár a végén csak öt ponttal győztek, nem fenyegette tényleges veszély a sikerüket (75-70). A kvartett másik találkozóján azonban a forduló legnagyobb meglepetése született - Horvátország (0-1) az első öt percben nem szerzett kosarat, majd majdnem végig Hollandia (1-0) után rohant. Hiába fordítottak a negyedik negyed első felében, a hazaiak végül visszavették a vezetést, és legyőzték dél-nyugati szomszédunkat (68-61) a 24 pontig és 5 pattanóig jutó Yannick Franke vezetésével.

Az E csoportban Bosznia-Hercegovina (1-0) a harmadik negyed végétől végig vezetett Oroszország (0-1), és végül le is győzték a szbornaját (81-76) a 17 pontos, sokoldalúan kosarazó Nemanja Gordic, illetve a fiatal sztár, Dzanan Musa (18 pont, 7 pattanó) vezetésével. Franciaország (1-0) 13 pontos hátrányban volt Belgiumban (0-1) a félidőben, aztán egy 23-8-cal megnyert harmadik negyeddel fordítottak, a záró felvonásban pedig eldöntötték a mérkőzést a maguk javára (59-70) - érdekesség, hogy a vendégeknél játszott Boris Diaw is, 6 pontig jutott a veterán magasember.

Az F csoportban Csehország (1-0) lényegében végig fokozatosan növelte előnyét Izlanddal (0-1) szemben, végül kereken 20 pontos sikert arattak (89-69) a pont 20 pontig jutó Jaromir Bohacik és a honosított Blake Schilb (15 pont, 6 pattanó) vezetésével, hiába szórt a másik oldalon 29 pontot Martin Hermannsson. A másik összecsapás jóval szorosabban alakult, bár Finnország (1-0) a második félidőben szinte végig komolyabb előnyben játszott Bulgáriában (0-1). A hazaiak azonban a végjátékban visszajöttek a meccsbe, volt lehetőségük fordítani is 79-80-nál, de elhibázták azt a sanszot, így végül nyertek az északiak (80-82) Jamar Wilson (20 pont, 5 pattanó, 7 gólpassz) vezetésével.

A G csoportban a 25 pontos Robin Benzing vezette Németország (1-0) három negyedig teljesen egál mérkőzést játszott Grúziával (0-1), a negyedik negyedben azonban egyértelműen az ő akartuk érvényesült, így a végjátékra nem maradtak igazi izgalmak (79-70). A Crvena Zvezda jófejsége (elengedték játékosaikat a válogatottba) miatt nem annyira tartalékos Szerbiának (1-0) semmiféle gondot nem okozott Ausztria (0-1), simán nyertek Szasa Djordjevicsék (85-64) - az osztrákoknál a körmendi Sebastian Koch 7 pontot hozott 1-1 pattanó és szerzett labda mellett.

A H csoport egyik találkozójáról a szolnoki Tarik Phillip miatt írtunk már külön - Görögország (1-0) majdnem legendás leolvadást produkált a rendes játékidő utolsó percében Nagy-Britanniában (0-1), de a hosszabbítás legvégén ők fordítottak egy nagy hármassal, így végül nyerni tudtak (92-95). Izrael (1-0) egy sokkal egyszerűbb meccsen verte Észtországot (0-1), bár a 20 pontos differencia szinte teljes egészen a második félidőben alakult ki (88-68) - a hazaiak centere, Richard Howell az egész játéknap egyik, ha nem a legjobb összteljesítményét nyújtotta (19 pont, 7-7 pattanó és gólpassz, 30 VAL).

A tabellákat ezen a linken megtaláljátok!