Euroliga: A Baskonia állította meg a CSZKA nagy menetelését

A baszkok előbb kikaptak Berlinben, aztán elcsípték a listavezetőt - a Fener és az Efes is idegenben nyert - Madridban tréfálta meg a Realt a Milano - kiszenvedte a győzelmet a Pireusz, a Pana kikapott a Zenittől - otthon gálázott a Zalgiris.

Alapszakasz, 5. forduló

ALBA Berlin (német, 7-10) – TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 8-9) 95-91

Ezen a héten is pótoltak egy korábban elmaradt meccset, az ALBA Berlin és a Baskonia csatája ráadásul különösen pazarra sikeredett. A találkozó nagy részében a németek vezettek, ám a záró felvonásban fordított a Baskonia, a győzelem sorsát pedig 91-91-nél a mezőny egyik legjobbja, Maodo Lo (19/12 pont, 4 gólpassz) döntötte el 2+1-es játékával. Az ALBA-ban Lo mellett Jayson Granger (21/6 pont, 6 gólpassz) is remekelt korábbi csapata ellen, a baszkoknál pedig Achille Polonara (18/9 pont, 10 lepattanó) nyújtott kiemelkedőt. A sérülésektől sújtott, mindössze 10 játékossal kiálló berlinieket az újfent kiváló triplázásuk (29/16, 55%) húzta ki a nehéz helyzetekből.

Az ALBA Berlin legjobb dobói: Granger 21/6, Lo 19/12, Fontecchio 15/9, Thiemann 14/9, Mattisseck 12/6
A Baskonia legjobb dobói: Polonara 18/9, Dragic 17/6, Peters 15/6, Henry 10/3

Alapszakasz, 18. forduló

FC Barcelona Lassa (spanyol, 12-6) – Valencia Basket (spanyol, 10-8) 89-72

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Barcelona legjobb dobói: Abrines 16/12, Hanga 13/9, Higgins 13/3, Smits, Martinez 10-10
A Valencia legjobb dobói: Labeyrie 17/12, Tobey 14/3, Sastre 13/9

Crvena Zvezda mts (szerb, 6-12) – Fenerbahce Beko (török, 8-10) 71-73

Egy roppant izgalmas, végletekig kiélezett meccset játszott egymással a Crvena Zvezda és a Fenerbahce, melyet Lorenzo Brown (13/6 pont, 4 gólpassz) utolsó tizedmásodpercben elengedett floatere döntött el a törökök javára. A végig nagyon szoros derbi utolsó, döntetlen állásról induló negyedében a Fener hiába kapart vissza sok értékes támadólepattanót, a labdát csak alig-alig tudták a gyűrűbe juttatni, így a Zvezda ellépett 7 ponttal (66-59), ami az addigi legnagyobb különbség volt az este során. A vendégek védekezése azonban továbbra is jól működött, majd végre beesett néhány dobásuk is, így az utolsó másodpercekben 71-71-nél még maradt idejük visszatámadni, Brown pedig végigrobogott a pályán és a dudaszó pillanatában egy nehéz dobással kivégezte előző csapatát.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: O’Bryant 17/3, Dobrics 12/6, Davidovac 11/3, Colom 10/3
A Fenerbahce legjobb dobói: Brown 13/6, Pierre 13/3, Gudurics 11/3, Barthel 10/3, Vesely 10

ALBA Berlin (német, 7-11) – Maccabi Playtika Tel-Aviv (izraeli, 8-10) 73-85

A Baskonia elleni kemény ütközet után a Maccabival szemben sem állt több bevethető játékos az ALBA Berlin rendelkezésére, így a germánoknak már sok volt az eheti második Euroliga-meccsük. A Maccabi egy 16-0-s rohammal húzott el 34-17-re az első félidőben, onnantól pedig Tyler Dorsey (25/15 pont, 7/5 tripla) vezetésével magabiztosan lehozták a fennmaradó játékidőt.

Az ALBA Berlin legjobb dobói: Fontecchio 15/3, Granger 13/6, Thiemann 11/3, Lammers 10
A Maccabi legjobb dobói: Dorsey 25/15, Caloiaro 16, Bender 13/6

Panathinaikosz OPAP (görög, 5-12) – Zenit Szentpétervár (orosz, 11-5) 77-89

A Panathinaikoszon – egyelőre – nem segített az edzőváltás, a Zöldek ugyanis immár Jorgosz Vovorasz nélkül is nagyon simán kikaptak a Zenittől. A Panát Arturas Gudaitis (25 pont, 13/10 mezőnyből) és Kevin Pangos (18/3 pont, 10 gólpassz, 7/7 dupla) főszereplésével ugyanis valósággal szétszedték a duplákat 70%-kal (33/23) értékesítő oroszok. A Zenit a második félidőben már 25 ponttal is vezetett (41-66) és nyolcadik idegenbeli sikerét aratta az alapszakasz feléhez közeledve. A frissen kinevezett Oded Kattashra komoly feladatok várnak Athénban, nagyon mélyen van az új csapata.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Papapetru 14/3, Mitoglu 13/6
A Zenit legjobb dobói: Gudaitis 25, Pangos 18/3, Thomas 10/6, Hollins 10/3

TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 9-9) – CSZKA Moszkva (orosz, 14-4) 95-93

Az ALBA elleni derbi után két nappal újabb nagy meccset játszott a Baskonia, ezúttal viszont egy óriási győzelemmel gazdagodtak a vitoriaiak. Nem kisebb skalpot gyűjtöttek be ugyanis, mint a listavezető CSZKA Moszkváét, akiknek így megszakadt a hónapok óta épített 12 meccses győzelmi sorozatuk. A baszkok Pierria Henry (18/6 pont, 10 gólpassz, 5 lepattanó) irányításával villámrajtot vettek (24-10), majd a harmadik negyedben is volt egy 17-2-es rohamuk, ezzel pedig tulajdonképpen meg is nyerték a találkozót. A CSZKA természetesen rendíthetetlenül rohamozott a hajrában, és ki is egyenlíthettek volna, ám a tripladobás közben faultolt Janis Strelnieks kihagyta az utolsó büntetőjét. A korábbi sikereik színhelyére visszatérő Mike James (20/12 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó) és Toko Shengelia (13 pont, 9 lepattanó, 6 gólpassz) is jól játszott ugyan, ám a végjátékban mindketten elhibáztak egy-egy fontos dobást, így udvarias vendégnek bizonyultak, megmenekült és joggal ünnepelhetett a Baskonia.

A Baskonia legjobb dobói: Henry, Polonara 18/6-18/6, Giedraitis 17/6, Fall 16, Vildoza 12/6
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: James 20/12, Strelnieks 13/6, Shengelia, Bolomboy 13-13

Zalgiris Kaunas (litván, 11-7) – Himki Moszkva (orosz, 2-16) 102-75

A Himki Moszkvával az újévben sem fordult meg a világ, az oroszok immár zsinórban kilencedik vereségüket szenvedték el a Zalgiris otthonában. Pedig ez a fellépés most egészen jól indult a számukra, a nagyszünet előtt pedig még 11 ponttal vezettek (37-48) Devin Bookerék (19 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz). Fordulás után aztán jött a teljes összeomlás, a Zalgiris valósággal átrohant rajtuk. A kaunasiak előbb egy 11-2-es, majd egy 18-0 futással zilálta szét őket, a harmadik negyedet pedig összességében 39-13-ra nyerték meg, valósággal megsemmisítetve ezzel a Himkit. Joffrey Lauvergne (29 pont, 9 lepattanó, 14/13 mezőnyből) élete egyik legjobb meccsét játszotta, ahogy Marius Grigonis (19/12 pont, 8 gólpassz, 5/4 tripla) is kedvére lubickolhatott.

A Zalgiris legjobb dobói: Lauvergne 29, Grigonis 18/12, Hayes 14/6
A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 22/15, Booker 19, Mickey 10/6

Olympiakosz Pireusz (görög, 9-8) – FC Bayern München (német, 11-7) 84-82

Habár a meccs nagyobb részében vezetett és megérdemelten nyert, a végén mégis igencsak kellett izgulnia az Olympiakosznak a Bayern München ellen. A Kosztasz Szlukasz (24/9 pont, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó) által húzott pireusziak 77-68-ra vezettek a végjáték előtt, a nagy napot kifogó D.J. Seeley (26/21 pont, 8/7 tripla) azonban sorra szórta a triplákat és hozta egyre feljebb a Bayernt. A bajorok egészen 84-82-ig zárkóztak, majd maradt még egy lövésük a győzelemért is, Zipser triplája azonban célt tévesztett, a bírók sípja pedig néma maradt. Szó mi szó, láttunk már ennél kisebb kontakt miatt is faultot fújni, azt pedig már tapasztaltuk korábban is, hogy Andrea Trinchieri csapata nem tartozik a játékvezetők kedvencei közé…

Az Olympiakosz legjobb dobói: Szlukasz 24/9, Vezenkov 13/6, Harrison 11/6, Ellis 11, Szpanulisz 10/6
A Bayern München legjobb dobói: Seeley 26/21, Reynolds 20, Baldwin 12/3

LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 5-12) – Anadolu Efes (török, 9-9) 80-102

A francia gárda hiába hozott remek számokat támadásban (50 százalék körül dobták a ketteseket és a hármasokat is, Norris Cole, Charles Kaludi, Allerik Freeman és William Howard is előrangúan célzott), gyakorlatilag már a nagyszünetre eldőlt a meccs, mert védekezésben egyszerűen képtelenek voltak megállítani a török sebesvonatot. Az Efes már a meccs elején elhúzott, félidőben húsz egységgel vezetett, és a második félidőben is végig kontrollálták az eseményeket. Vaszilje Micics mindenhol zseniális volt (23 pont, 9 gólpassz, 5 szerzett labda, 6 kiharcolt fault), de mellette Larkin, Singleton, a dupla-duplázó Anderson és Dunston is 10 pont fölé jutott - a vendégek elképesztő agresszivitással támadták a francia védelem réseit, ebből 30 büntetőt dobhattak a 11/18-as triplázásuk mellett.

Az ASVEL legjobb dobói: Cole 22/12, Kahudi 11/9, Freeman 11/6, Howard 11/3.
Az Efes legjobb dobói: Micics 23/12, Larkin 16/12, Singleton 16/6.

Real Madrid (spanyol, 12-6) – AX Armani Exchange Milano (olasz, 10-7) 76-80

Történelmi győzelmet aratott a Milano a spanyol fővárosban, mivel 17 éve nem sikerült legyűrniük a Realt a saját csarnokában, most viszont éppen egy ex-madridi, Sergio Rodriguez vezette a táncot, két rontott dobással jutott 17 egységig, az utolsó percekben pedig lélekölő hármassal és két jó büntetővel lökte be csapatát a célba. Egy ex-barcelonás, Malcolm Delaney is sokat tett hozzá, bár a végjátékban azért sokat hibázott, összességében viszont megérdemelt sikert könyvelhetett el az olasz kirakatcsapat, elsősorban a hármasoknál és a büntetőknél mutatkozott túl nagy differencia. A harmadik helyre visszacsúszó Real hat győzelem után kapott ki, kicsit talán túl későn ébredtek: három negyed alatt 49 pontot szenvedtek össze, a negyedikben pedig már hiába tettek meg mindent. A veterán Jaycee Carrollt és a hibátlanul dobó Walter Tavarest azért dicséret illeti, de a többiek elég gyengén muzsikáltak.

A Real Madrid legjobb dobói: Carroll 20/6, Tavares 14, Thompkins 13/6.
A Milano legjobb dobói: Rodriguez 17/9, Delaney 14/3, LeDay 12/6.