Euroliga: A Bayern kisiklatta az Efes-expresszt

A szezon meglepetéscsapata nem hagyja leszakítani magát, megállította és utolérte az utolsó 8 meccsét átlagban 21 ponttal nyerő Efest – a CSZKA idegenben hozta a Real elleni szuperrangadót, egyre nagyobb bajban vannak a spanyolok – a Baskonia nem mindennapi fordítással tetté még izgalmasabbá a rájátszásért zajló versenyfutást

Alapszakasz, 23. forduló

Maccabi Playtika Tel-Aviv (izraeli, 11-17) – Anadolu Efes (török, 19-10) 66-90

Semmilyen problémát nem okozott az Efes számára, hogy a 23. fordulóból elhalasztott tel-avivi fellépését is behúzza és megszerezze zsinórban nyolcadik sikerét. A törökök ráadásul ezen győzelmi szériájuk során átlagban 21 ponttal bizonyultak jobbnak ellenfeleiknél, ez egészen elképesztő teljesítmény ebben az elit mezőnyben. Az Efes a döntetlenre végződött negyedik negyed kivételével az első három játékrészt egyaránt megnyerte és fokozatosan növelte előnyét. A labda most is pazarul járt az isztambuli kezeken, a 22 gólpasszuk nagy része pedig a szintén kiváló triplázáshoz (26/14, 54%) vezetett. De nemcsak a támadásuk, hanem a védekezésük is egyre jobban működik, nem sok gyenge pontja jelenleg ennek a gárdának.

A Maccabi legjobb dobói: Wilbekin 15/9, Zizic 14, Dorsey 10/6
Az Efes legjobb dobói: Larkin 15/15, Micics 15/6, Pleiss 10/3, Simon 10

Alapszakasz, 30. forduló

AX Armani Exchange Milano (olasz, 19-11) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 22-8) 56-72

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Milano legjobb dobói: Shields 10, Evans 9/3
A Barcelona legjobb dobói: Mirotic 15/6, Hanga 11/3

Zenit Szentpétervár (orosz, 16-13) – TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 16-14) 75-79

A Zenit egy félig már megnyert meccset engedett ki a kezéből a Baskonia ellen, a szentpéterváriak ugyanis a második negyedtől magabiztosan vezettek és 72-58-as állásról várhatták az utolsó bő négy perc végjátékát. A baszkok azonban nemhogy nem adták fel, hanem az Euroliga történetének egyik legnagyobb fordítását produkálták. A vendégek ugyanis az addig csendes Achille Polonara (9/6 pont, 7 lepattanó) vezérletével megmutatták mekkora szívük van és egy csodálatos, 19-0-s rohammal sokkolták a Zenitet és elcsenték tőlük a győzelmet. Ez a vereség még nagyon sokba kerülhet az oroszoknak, akik kis túlzással rövidre zárhatták volna a rájátszásért zajló küzdelmet, így azonban az egyik legnagyobb kihívójuk, a kilencedik helyen álló Baskonia beérte őket a győzelmek számát tekintve. Mindemellett többek között a Fener-Real duó is köszöni szépen ezt az eredményt Vildozáéknak.

A Zenit legjobb dobói: Ponitka 15/9, Rivers 14/12, Baron 12/12
A Baskonia legjobb dobói: Peters 17/3, Vildoza 15/9, Giedraitis 12/6

Fenerbahce Beko (török, 18-12) – Zalgiris Kaunas (litván, 15-15) 84-61

A Baskoniával ellentétben a Zalgiris nem tudott élni a lehetőséggel a Fenerbahce ellen, egy számukra hasonlóan fontos mérkőzésen. Jan Vesely (21 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz, 10/9 mezőnyből), Nando De Colo (16/9 pont, 6 gólpassz) és a Fener ugyanis túl sok volt a litvánok számára, akiknek nem hagytak esélyt a múlt heti indiszponált teljesítményükből alaposan feljavuló hazaiak. Az elől-hátul nagyon masszív Kokoskov-csapat ugyanis már a legelejétől dominált, minden mutatóban ellenfele fölé nőtt. 39-25-re nyerték a lepattanócsatát, 23 gólpasszt kiosztva 56%-kal tripláztak (18/10, 56%) és a félidőig eldöntötték az összecsapást (45-26).

A Fenerbahce legjobb dobói: Vesely 21, De Colo 16/9, Pierre 12/6
A Zalgiris legjobb dobói: Lekavicius 12, Walkup 11/9, Grigonis 10/3

ALBA Berlin (német, 11-19) – Olympiakosz Pireusz (görög, 14-16) 80-84

Az utolsó utáni szalmaszálba próbál kapaszkodni az Olympiakosz a rájátszást illetően, és az ALBA Berlin elleni győzelemmel nyert is magának legalább még egy hetet a pireuszi alakulat. A záró felvonást 16-5-ös rohammal kezdő vendégek Szasa Vezenkov (31/18 pont, 10 lepattanó, 3 labdaszerzés, 7/6 tripla) parádés dobóformájával és egyben karriercsúcsával tudták legyűrni az ALBA-t.

Az ALBA Berlin legjobb dobói: Siva 14/9, Lammers 13/3, Sikma 11/3
Az Olympiakosz legjobb dobói: Vezenkov 31/18, Szlukasz 14/12

Real Madrid (spanyol, 17-13) – CSZKA Moszkva (orosz, 19-10) 89-96

A nem éppen a legjobb formájukban lévő, az elmúlt hetekben egyaránt rangadókat (is) bukó két sztárcsapat, a Real Madrid és a CSZKA Moszkva nagyon fontos derbit vívtak egymással. Az igazán kiélezett csata azonban elmaradt, az oroszok ugyanis a meccs nagy részében a hispánok fölé tudtak nőni. Az első negyed a semleges nézők számára ígéretesen alakult (21-23), a félidőben már egyaránt 16 pontnál járó Mike James (22/12 pont, 4 gólpassz) és Will Clyburn (23/12 pont, 4 lepattanó) azonban begyújtották a rakétákat a második tízpercben, amit 32-20-ra nyertek meg a vendégek. A Real becsülettel küzdött és Jaycee Carrollal (17/6 pont) a főszerepben ritmust is talált, ám 5 pontnál közelebb nem jutottak riválisukhoz a hazaiak. 69-74 után ugyanis a CSZKA elsősorban mezőnyposzton újra fizikálisabb játékra váltott, Johann Voigtmann (18/12 pont, 9 lepattanó) pedig nagy játékaival előlépett James és Clyburn mellé, így a moszkvaiak értékes győzelemmel gyarapodtak. Egyre nagyobb bajban van viszont a Real, akik az utolsó hetekben többek között még a két remeklő isztambuli csapattal is találkoznak és nagyon meg kell még harcolniuk a rájátszásba jutásért is.

A Real Madrid legjobb dobói: Thompkins 20/12, Carroll 17/6, Causeur 14/9, Deck 12/6, Tavares 12
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Clyburn 23/12, James 22/12, Voigtmann 18/12, Shengelia 14/12

Himki Moszkva (orosz, 3-26) – Valencia Basket (spanyol, 16-14) 68-77

A rájátszásba igyekvő Valencia számára a céljai eléréséhez alapvető fontosságú volt, hogy behúzza a sereghajtó Himki elleni fellépését. Derrick Williamsék (18/3 pont, 4 lepattanó) pedig hozták is a kötelezőt, még ha a végén majdnem el is szórakozták előnyüket. A feldobástól fogva magabiztosan vezettek ugyanis a vendégek, 52-71 után azonban egy 16-2-es rohammal hozta rájuk kis híján a frászt a Himki. A moszkvaiak ezt követően azonban elkövettek néhány hibát, így nem tudták végigvinni a fordítási kísérletüket.

A Himki Moszkva legjobb dobói: Mickey 20, Karaszev 16/6, McCollum 10/3
A Valencia legjobb dobói: Williams 18/3, Tobey 12, Prepelic 10/6, Kalinics 10

Panathinaikosz OPAP (görög, 10-18) – Crvena Zvezda mts (szerb, 9-21) 82-86

Nagyon jó kis meccset játszott egymással a rájátszástól már rég elbúcsúzó Panathinaikosz és Crvena Zvezda, melyet Jordan Loyd (27/9 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) extrájával némi meglepetésre a szerbek tudtak megnyerni végül. A Zvezda és Loyd egyaránt óriásit hajráztak, hiszen a belgrádi alakulat egy 18-0-s rohammal fordította a maga javára a meccset a második félidőben, az amerikai pontzsák pedig 16 pontot termelt az utolsó hat percben, amivel visszaverte a Pana rohamait.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Sant-Roos 21/12, Hezonja 15/12, Papapetru 14/9, Papajannisz 14
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Loyd 27/9, Walden 14/3

FC Bayern München (német, 19-11) – Anadolu Efes (török, 19-11) 80-79

Az egészen elképesztő szezont futó Bayern München feltette a koronát alapszakaszbeli teljesítményére, hiszen újabb nagy hajrájukkal a liga legforróbb csapatát, az Efest is elkapták és véget vetettek Micicsék nyolcmeccses győzelmi szériájának. A bajorok már számos meccset nyertek meg hátrányból fordítva, és ezt most a török sztárcsapat ellen is meg tudták csinálni. Pedig úgy tűnt, hogy az Efes-expressz tovább fog robogni Münchenben is, az Ataman-legénység ugyanis már 15 ponttal járt előrébb az első félidőben. A Bayern azonban megmutatta erejét és egy 13-0-s rohammal visszajött a meccsbe, ami után már nem engedte többé leszakítani magát és kiharcolta az egylabdás végjátékot. Köszönhetően elsősorban Vladimir Lucsicsnak (18/6 pont), aki több fontos kosarat is szerzett a lefújáshoz közeledve, ám ez még kevés lett volna, az utolsó másodpercekben James Gist nagy blokkja is kellett Shane Larkinon, ez volt a meccset végleg lezáró momentum. Ezzel a sikerrel a Bayern óriási tumultust okozott a 2-5. helyeken, és mivel oda-vissza legyőzte az Efest, így nagy előnybe került egy esetleges holtverseny esetén.

A Bayern München legjobb dobói: Lucsics 18/6, Reynolds 14, Zipser 12/3, Baldwin 12, Seeley 10/6
Az Efes legjobb dobói: Micics 19/3, Larkin 16/6, Beaubois 14/12

Maccabi Playtika Tel-Aviv (izraeli, 11-17) – LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 12-17)

Elhalasztva, mert az ASVEL játékosai hatósági karanténba kerültek az EU területének elhagyása miatt.