Euroliga: A Real is felkerült Mike James áldozatainak listájára

A CSZKA klasszisa 14 pontot termelt az utolsó percekben és egy újabb nagy dobással kivégezte az immár Campazzo nélküli madridiakat – hat nap alatt három meccset nyert idegenben és elit helyre ugrott a Zenit – ugyanebben a társaságban őrzi a helyét a Fenernél is nyerő Valencia – fontos sikert aratott a vírus által tizedelt Efes – 13 év után nyert Pireuszban a Baskonia – újabb hihetetlen vereséget szenvedett el a Maccabi – szétesőben a Himki

Alapszakasz, 3. forduló

TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 4-5) – Zenit Szentpétervár (orosz, 5-2) 70-77

A Baskonia a múlt heti dupla forduló során összesen 39 pontos veréssel küldte haza a Panathinaikoszt és a Fenerbahcét, így a harmadik körből elhalasztott, hétfőn pótolt Zenit elleni találkozójuknak is ők voltak a favoritjai. A baszkok hasonlóan jó játékának azonban nyoma sem volt ezen a mérkőzésen, a szentpéterváriak nagyon jó védekezéssel bénították meg őket. A vendégek fölénybe kerültek a második negyedben, majd miután a Baskonia innen még fordítani tudott, a Mateusz Ponitka (18/3 pont, 8 lepattanó) által vezetett Zenit egy 15-2-es rohammal kivégezte őket a második félidőben és roppant értékes sikert aratott.

A Baskonia legjobb dobói: Giedraitis 15/9, Vildoza 11/3
A Zenit legjobb dobói: Ponitka 18/3, Poythress 14, Gudaitis 13

Alapszakasz, 11. forduló

LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 2-6) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 8-2) 80-68

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

Az ASVEL legjobb dobói: Lighty 17/9, Cole 14/6, Freeman 12/9, Kahudi 10/6
A Barcelona legjobb dobói: Mirotic 14/3, Calathes 12/3

CSZKA Moszkva (orosz, 8-3) – Real Madrid (spanyol, 6-5) 74-73

A két sztárcsapat, a CSZKA Moszkva és a Real Madrid rögtön a forduló nyitómeccsén lejátszották a játéknap rangadóját, amit Mike James (28/15 pont) újabb fantasztikus meccsnyerő triplájával az oroszok tudtak megnyerni végül. A szezont egyaránt döcögve kezdő nagyágyúk remek formába lendültek az elmúlt hetekben, a moszkvaiak és a madridiak is megnyerték a legutóbbi öt meccsüket az Euroligában. A Realt viszont alaposan visszavetheti legfontosabb játékosuk, Facundo Campazzo NBA-be igazolása, a spanyoloknál így most Sergio Llullnak (13/9 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) kell visszavennie a karmesteri pálcát, amit a térdsérülése után azért elég gyakran kiadott a kezéből a kis argentin vagy korábban még Luka Doncic javára.

A CSZKA ellen Llull jól játszott és a Real is szépen helytállt, egylabdás meccsre kényszerítve az így most esélyesebb oroszokat. A végjátékban a vendégek nagyot küzdöttek és több extra labdabirtoklást is kiharcoltak, amelyeknek köszönhetően Trey Thompkins (15/9 pont, 6 lepattanó) két pazar dobócsel után elsüllyesztette a vezetést jelentő hárompontost (70-71). Pontosan egy támadásnyi ideje azonban még maradt a CSZKA-nak, és bár mindenki tudta, hogy James fogja kapni a labdát, az ezekre a szituációkra termett klasszis ismét megcsinálta és megnyerte a meccset csapatának. Az amerikai ugyanis elrontott ugyan egy triplakísérletet, ám a labda visszakerült hozzá, és a kölcsönt visszaadva ő is elugrasztotta védőjét és a sarokból faulttal együtt, egy 3+1-es játékkal pecsételte meg a Real sorsát. Érdekesség, hogy az utolsó bő hat percben csak James dobott kosarat a hazaiaknál, aki pontjai felét ekkor szerezte.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: James 28/15, Shengelia 15/3, Clyburn 11/6
A Real Madrid legjobb dobói: Thompkins 15/9, Deck 14, Randolph, Llull 13/9-13/9

Zalgiris Kaunas (litván, 5-6) – Zenit Szentpétervár (orosz, 6-2) 75-83

A Zenit Kaunasból is győztesen távozott, így a szentpéterváriak hat nap alatt háromszor nyertek idegenben és igencsak előkelő helyre kerültek a tabellán, pedig legtöbb ellenfelüknél 2-3 meccsel kevesebbet játszottak. Ezen a találkozón sem volt kérdés, hogy ki fog győzni, a vendégek – akiknél most éppen Austin Hollins (20/9 pont, 4/3 tripla) nyújtotta a legjobb teljesítményt – ugyanis rögtön az elején magukhoz ragadták az irányítást, majd a második félidőt egy újabb, 14-2-es rohammal kezdve már 25 ponttal is vezettek (34-59).

A Zalgiris legjobb dobói: Grigonis 18/12, Lauvergne 17/3, Rubit 12
A Zenit legjobb dobói: Hollins 20/9, Thomas 16/9, Pangos 13/9, Poythress 11

Crvena Zvezda mts (szerb, 4-7) – Anadolu Efes (török, 6-4) 64-75

Az Efesnél négy koronavírusos esetet is megerősítettek a héten, ám a törökök úgy is nyerni tudtak a Zvezda otthonában, hogy a megszokott rotációjukból mindössze hat játékosuk volt bevethető. A sérült Dunston mellett Micics, Beaubois és Pleiss sem volt ott Belgrádban, nem úgy Shane Larkin (18/6 pont, 5 gólpassz) és Adrien Moerman (17/15 pont, 9 lepattanó, 3 labdaszerzés, 6/5 tripla), akik vezérré tudtak előlépni. Az Efesnek a remek triplázás (28/15, 54%) mellett egynegyednyi igazán jó játék elég volt a sikerhez, a harmadik játékrészt ugyanis 27-14-re nyerték meg, így még azt is elbírták, hogy a záró felvonásban mindössze 8 pontot jegyezzenek. A túloldalon ugyanis a liga eddigi pontkirálya, Jordan Loyd is egészen pocsék napot fogott ki, az első kilenc rádobását elrontotta és nem tudta kihasználni az Efes foghíjas felállását. Az Ataman-csapat így egy nagyon értékes győzelemmel gyarapodott és odaért az élmezőnybe a többi sztárcsapat mellé/mögé.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Walden 14/3, Loyd 10
Az Efes legjobb dobói: Larkin 18/6, Moerman 17/15, Simon

ALBA Berlin (német, 3-6) – Himki Moszkva (orosz, 2-8) 100-80

Egyre borzasztóbb képet fest a Himki Moszkva, akik most már egy ideje közel teljes kerettel szerepelhetnek, ám teljesítményük így sem javul. Balszerencséjükre – már amennyiben ez balszerencse… – az Efes után az ALBA Berlin is nagyszerű napot fogott ki ellenük és 100 pontot rámolt be nekik. Pedig a moszkvaiak remekül, 10-0-lal kezdtek, a meccs hátralévő része azonban egyértelműen a 29 gólpasszal új klubrekordot felállító németeké volt, akiknél a Niels Giffey (22/12 pont, 4 lepattanó, 4/4 tripla), Luke Sikma (20 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés), Ben Lammers (18 pont, 7 lepattanó) trió intézte a dolgok oroszlánrészét. Shvedéknél sürgősen gyökeres változásokra van szükség, akik egyébként szintén megdöntöttek egy klubcsúcsot, ám ők a 23 eladott labdájukat aligha teszik ki az ablakba.

Az ALBA Berlin legjobb dobói: Giffey 22/12, Sikma 20, Lammers 18, Lo 11/9, Fontecchio 10/6, Oline 10/3
A Himki Moszkva legjobb dobói: Jerebko 20/9, Shved 11/6, Zajcev 11/3

Olympiakosz Pireusz (görög, 5-4) – TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 5-5) 76-90

A Baskonia gyorsan feledtetni tudta a Zenit elleni hétfői kisiklását és 2007 után először nyerni tudott Pireuszban az Olympiakosz vendégeként. A baszkok ismét a múlt héten mutatott játékukat hozták, roppant egységes csapat benyomását keltik, akiknél mindenkinek pontosan megvan a maga szerepe. Pierria Henry (17/6 pont, 11 gólpassz, 6 lepattanó) a pontszerzés mellett diktálja a tempót, Alec Peters (16/6 pont, 5 lepattanó) bombaformában van, a nem várt extra pedig ezúttal Zoran Dragictól (18/9 pont) jött. A Baskonia így végig vezetett és nagyon magabiztos győzelmet aratott Szlukaszékkal szemben.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Szlukasz 15/6, Printezisz 15/3, Martin, McKissic 12-12
A Baskonia legjobb dobói: Dragic 18/9, Henry 17/6, Peters 16/6, Polonara 14/9

Maccabi Playtika Tel-Aviv (izraeli, 3-8) – AX Armani Exchange Milano (olasz, 5-3) 85-86 h.u.

A Maccabival kapcsolatban lassan tényleg elfogynak a szavak, az izraeliek ugyanis képtelenek megfordítani a szerencséjüket és a Milano ellen is elképesztő körülmények között kaptak ki. Már nem lehet nem sajnálni a tel-avivi alakulatot, akik azt követően álltak fel ezen a meccsen, hogy az Olimpia egy 21-1-es rohammal nagy előnybe került velük szemben (35-48). A Maccabi azonban összeszedte magát, nagy erőfeszítések árán fordítani tudott és úgy tűnt, hogy meg is nyeri ezt a csatát. Ám aki azt hitte, hogy a múlt heti, valenciai vereség után nem lehet fájóbb módon kikapni, az alighanem tévedett. Kevin Punter (18/6 pont) ugyanis 70-66-nál egy 3+1-es játékkal egyenlített és kiharcolta a túlórát, majd a hosszabbításban ment az adok-kapok, amelynek végén Malcolm Delaney (16/12 pont, 4 gólpassz) egy középtávolival verte be a koporsószöget az utolsó másodpercekben.

A Maccabi legjobb dobói: Bryant 17/12, Wilbekin 17/6, Hunter 14
A Milano legjobb dobói: Punter 18/6, Delaney 16/12, Shields 14/9, Hines 12, Rodriguez 10/6

Fenerbahce Beko (török, 4-7) – Valencia Basket (spanyol, 7-3) 86-90

Nagyszerű meccset játszott egymással a Fenerbahce és a Valencia, ahol tíz játékos is kétszámjegyű dobóteljesítményt ért el és az izgalmakra sem lehetett panasz. A feldobás előtt a Fener a korábbi sikerei színhelyére visszatérő Nikola Kalinicset és Derrick Williamst köszöntötte, akik azonban udvariatlan vendégnek bizonyultak és elvitték a két pontot Isztambulból. Ebben az utolsó 90 másodpercben 8 pontot szerző Sam Van Rossom (20/3 pont, 5 gólpassz) vállalt főszerepet, aki kihasználta a Fener megingásait a hajrában. A szoros végjátékot így a Valencia bírta jobban, akik tízpontos félidei hátrányból (43-33) álltak fel és őrzik helyüket az élcsapatok között.

A Fenerbahce legjobb dobói: Pierre 18/6, Muhammed 16/12, Brown 15/6, Barthel 14/6, Eddie 11/9, Vesely 10
A Valencia legjobb dobói: Van Rossom 20/3, Prepelic 13/9, Williams 13/6, Dubljevics 11/3

Panathinaikosz OPAP (görög, 3-6) – FC Bayern München (német, 7-4) 83-76

A hányatott szezont futó Panathinaikosz a múlt héten meglehetősen esélytelen volt a Valencia és a Baskonia otthonában is, ezek után viszont szépen talpra álltak és jó játékkal verték meg a Bayern Münchent. A négymeccses vereségsorozatukat remek csapatmunkával megszakító Zöldek az első negyed derekán átvették a vezetést és ezt már egyszer sem adták ki a kezükből a folytatásban. A támadás mellett a védekezés is jól működött ezúttal a Panánál, akik végül mindössze 76 ponton tartották a jó formában lévő bajorokat.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Nedovics 17/6, Sant-Roos 14/9, Papapetru 12/6, Papajannisz 12
A Bayern München legjobb dobói: Lucsics 20/6, Baldwin 12/3, Reynolds 12, Zipser 11/6