Euroliga: A Real is megvillantotta a foga fehérjét

Az eddig csendesebb madridiak klubrekordot döntve arattak jelzésértékű győzelmet a Himki felett – Scola és Rodriguez remekeltek, a Milano rangadót nyert a Maccabi ellen – a CSZKA botlott, az Efes viszont nem, így most hármas holtverseny van az élen – az 1 pont ezúttal a Panának kedvezett Kaunasban – alsóházi derbit nyert a Bayern, az ALBA és a Valencia.

Alapszakasz, 9. forduló

FC Barcelona (spanyol, 7-2) – Fenerbahce Beko (török, 2-7) 89-63

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Barcelona legjobb dobói: Higgins 22/12, Abrines 12/12, Kuric 11/3, Hanga 10/6, Davies 10
A Fenerbahce legjobb dobói: Lauvergne 12, Mahmutoglu 8/6, Düverioglu 8

A mérkőzés legszebb jelenetei:

Zalgiris Kaunas (litván, 3-6) – Panathinaikosz OPAP (görög, 5-4) 85-86

Argirisz Pedulakisz menesztése és három egypontos vereség után fordult a kocka a Panathinaikosz számára, Kaunasban ugyanis ezúttal a görögök nyertek minimális különbséggel. Habár a differencia csalóka, hiszen ez most nem volt annyira kicentizve a Panának, a végeredményt Milaknis 3+1-es játéka állította be az utolsó másodpercekben. A vendégek ugyanis az óriásit játszó Nick Calathes (19/15 pont, 12 gólpassz, 5 lepattanó, 7/5 tripla) vezérletével a második negyedtől uralták a meccset, 35-51-nél vagy 50-64-nél még tekintélyes előnnyel bírtak. A nem éppen a kinti dobásairól híres Calathes egyébként nemcsak dupla-duplázott, hanem parádésan is célzott ezúttal (7/5 tripla), és összességében is 43% felett dobja a hármasokat eddig ebben a szezonban, amire eddig is nagy szüksége lett volna a Panának.

A Zalgiris legjobb dobói: LeDay 15/3, Lekavicius 14/3, Landale 12/12, Ulanovas 12, Milaknis 12/6
A Panathinaikosz legjobb dobói: Calathes 19/15, Thomas 13/9, Papapetru 12/6, Fredette 11

ALBA Berlin (német, 3-6) – Crvena Zvezda mts (szerb, 2-7) 93-80

A játéknap első alsóházi derbijén az ALBA Berlin fogadta a Crvena Zvezdát, és a németek a múlt heti, Pana elleni idegenbeli bravúr után újabb szép sikert arattak. A berlini alakulat ugyanis a feldobástól a lefújásig kézben tartotta a találkozót, végig 10 pont feletti különbséggel vezettek és több kiemelkedő egyéni teljesítményt is felvonultattak, a teljesség igénye nélkül ilyen volt Rokas Giedraitis (22/12 pont, 5 lepattanó) és Luke Sikma (19/3 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz, 3 blokk, 7/6 mezőnyből) produkciója is.

Az ALBA Berlin legjobb dobói: Giedraitis 22/12, Sikma 19/3, Hermannsson 16/9, Giffey 13/6, Nnoko 10
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Ojo 12, Kuzmics 10

FC Bayern München (német, 4-5) – Olympiakosz (görög, 3-6) 85-82

Nagyon sokáig úgy tűnt, hogy az Olympiakosz Wade Baldwin (19/6 pont) idei legjobb játékával nyerni fog a Bayern München otthonában, a bajorok azonban egy szenzációs negyedik negyedbeli feltámadással fordítottak és három vereség után újra győztesen hagyhatták el a parkettet. Az Olympiakosz még 12 ponttal vezetett a záró játékrészben, innen azonban egy 27-8-as rohammal állt fel a Bayern. A hazaiak kezdőjéből mindenki eljutott legalább 13 pontig, közülük a fordításban Maodo Lo (19/12 pont, 7 gólpassz, 5/4 tripla) és Danilo Barthel (18/3 pont, 4 lepattanó) játszották a főszerepet.

A Bayern München legjobb dobói: Lo 19/12, Barthel 18/3, Monroe 15, Lucsics 13/3, Zipser 13
Az Olympiakosz legjobb dobói: Baldwin 19/6, Milutinov 14, Printezisz 12, Papanikolau 10/3

LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 5-4) – Anadolu Efes (török, 7-2) 84-90

A szezont parádésan, minden várakozást felülmúlóan kezdő ASVEL elszenvedte idei első hazai vereségét, miután az Efes nem tette meg azt a szívességet, hogy esetleg lebecsülje a francia bajnokot. A tavalyi ezüstérmes stabil produkciót tett le az asztalra, a 47%-os (19/9) triplázásukkal, 96%-os büntetőzésükkel (26/25) és mindössze 7 eladott labdájukkal nem tudott mit kezdeni az egyébként ezúttal is kiváló ellenfélnek bizonyuló Lyon. Shane Larkin (19/3 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) és Vaszilije Micics (16/6 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó, 2 labdaszerzés) „megszokott” produkcióját lassan már kiemelni sem érdemes, nem úgy Rodrigue Beaubois-ét (16/9 pont) és a Bryant Dunstont kiválóan helyettesítő Sertac Sanliét (15 pont, 5 lepattanó)

Az ASVEL legjobb dobói: Jean-Charles 12/6, Taylor 12/3, Jekiri 12, Maledon 10/3
Az Efes legjobb dobói: Larkin 19/3, Beaubois 16/9, Micics 16/6, Sanli 15, Pleiss 11

AX Armani Exchange Olimpia Milano (olasz, 7-2) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 6-3) 92-88

Az eddigi eredmények, a mutatott forma és játék alapján a két éllovas, a Milano és a Maccabi rangadója ígérkezett a forduló legnagyobb rangadójának. És nem is okoztak csalódást a felek, mindkettejüket dicséret illeti, a meccset azonban csak az egyikük nyerhette meg, ez pedig teljesen megérdemelt módon az Olimpia lett végül. A két extraklasszis, Luis Scola (20/9 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz. 4/3 tripla) és az október havi MVP-díját a meccs előtt átvevő, majd azt stílusosan dupla-duplával ünneplő Sergio Rodriguez (18/6 pont, 11 gólpassz) által húzott Milano ugyanis egy nagyon rövid kivételtől eltekintve (63-64) a második félidőben már végig előnyben játszott. Az ismét Omri Casspi nélkül játszó Maccabiból Scottie Wilbekin (25/18 pont, 5 gólpassz, 10/6 tripla) és Tyler Dorsey (14/12 pont, 4 lepattanó) azért szépen odapörköltek vendéglátóiknak a 10 triplájukkal, de a csapattársaik közül más nem dobott hármast, a lombardoknak pedig mindenre volt válaszuk, valaki mindig megvillant közülük, így a Milano olyan győzelmet aratott, amivel még a mindig kritikus Ettore Messina is elégedett volt a meccs végi interjúja során.

A Milano legjobb dobói: Scola 20/9, Rodriguez 18/6, Micov 13/3, Nedovics 11/9, Tarczewski 10
A Maccabi legjobb dobói: Wilbekin 25/18, Dorsey 14/12, Black 13

Real Madrid (spanyol, 6-3) – Himki Moszkva (orosz, 6-3) 104-76

A Barcelona elleni győztes El Clásico után a Real Madrid most egy másik éllovas, a Himki Moszkva ellen is jelzésértékű győzelmet aratott és csendre intette a kétkedőket, már ha voltak ilyenek velük kapcsolatban. A spanyolok ugyanis valósággal megsemmisítették az oroszokat, akik kevesebb mint egy negyeden át, 24-25-ig tudták tartani a lépést velük. Ezt követően aztán „elszabadult a pokol”, a Real ugyanis egy 20-4-es, majd nem sokkal később egy 14-0-s rohanással hagyta állva ellenfelét, majd meg sem álltak egészen 65 dobott pontig az első félidőben, ami klubrekord az esetükben. A különbség aztán még tovább nőtt fordulás után, 81-44, sőt a vége előtt nem sokkal is még 102-66 állt az eredményjelzőn, innen tudott némileg kozmetikázni a Himki. A Real rgyogóan kivette a liga egyik legnagyobb sztárját, Alexej Shvedet a játékból, aki sem a pontok, sem a játékszervezés tekintetében (12/3 pont, 0 gólpassz) nem tudott faktor lenni. A madridiaktól egy ilyen meccsen talán felesleges kiemelni bárkit is, mindenki remekelt, a leginkább talán Anthony Randolph (19/15 pont, 4 lepattanó, 6/5 tripla) és Facundo Campazzo (15/3 pont, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés) megoldásai mentek élményszámba.

A Real Madrid legjobb dobói: Randolph 19/15, Campazzo 15/3, Tavares 15, Carroll 13/9, Mickey 13
A Himki Moszkva legjobb dobói: Kramer 14/3, Shved, Gill 12/3-12/3, Evans 10/6

Valencia Basket (spanyol, 3-6) – Zenit Szentpétervár (orosz, 2-7) 94-90

A forduló másik alsóházi csatája a Valencia és a Zenit között zajlott, és egy igazán nagyszerű, szoros és pontokban is gazdag meccs kerekedett ki végül az előző szezonban még a Eurocupban vitézkedő gárdák találkozójából. A tavalyi csapata ellen remeklő Will Thomas (17/9 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) vezérletével nagyon sokáig, még másfél perccel a vége előtt is a Zenit vezetett, 86-86-nál azonban jött Jordan Loyd (17/12 pont, 4 gólpassz), és elsüllyesztette a lényegi kérdéseket eldöntő triplát.

A Valencia legjobb dobói: Abalde 18/12, Loyd 17/12, Tobey 12/6, Vives 10/9
A Zenit legjobb dobói: Thomas 17/9, Renfroe 17/6, Ayon 13, Abromaitis 11/9

KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 4-5) – CSZKA Moszkva (orosz, 6-3) 80-70

A Baskonia erősen kezdte és még erősebben fejezte be a CSZKA Moszkva elleni meccsét, így a múlt heti, Maccabi elleni 30 pontos vereségét egy nagy bravúrral feledtette a baszk alakulat. 67-70 arányban még a címvédő vezetett, az oroszok azonban az utolsó négy és fél percben már nem találtak a gyűrűbe, a hazaiak kiváló védekezése megakadályozta őket ebben az utolsó 11 labdabirtoklásuk során. A Baskonia kapitánya, Toko Shengelia (22/6 pont, 6 lepattanó, 3 labdaszerzés) volt a meccs embere.

A Baskonia legjobb dobói: Shengelia 22/6, Vildoza 12/6, Stauskas 11/6
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: James, Strelnieks 17/9-17/9, Hackett 12/6