Euroliga: Igazi nagycsapattá érett a Maccabi

A Larkin-James csatát a tavalyi pontkirály nyerte, akinek győztes dobásával a címvédő CSZKA megállította a listavezető Efest – a komoly erényeket csillogtató Maccabi ezúttal 18 pontos hátrányból fordítva nyert rangadót a Pana ellen – a Zenit története legnagyobb sikerét aratva újabb szöget vert be a Fener koporsójába – zsebben a tízedik is a Realnak – véget ért a Milano vesszőfutása – Brownnak köszönhetően ezúttal a rövidebbet húzta az Olympiakosz

Alapszakasz, 15. forduló

FC Bayern München (német, 6-9) – FC Barcelona (spanyol, 12-3) 67-77

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Bayern München legjobb dobói: Zipser 19/12, Lucsics 11/3, Radosevic 10
A Barcelona legjobb dobói: Higgins 16/6, Mirotic 14, Davies 13, Hanga 10

A mérkőzés legszebb jelenetei:

Fenerbahce Beko (török, 5-10) – Zenit Szentpétervár (orosz, 4-11) 81-84

A Zenit rövid Euroliga-történetében, de lehet, hogy a klub életében is a legnagyobb sikert aratta a szentpétervári csapat a Fenerbahce idegenbeli legyőzésével, amely Andrew Albicy (12/12 pont, 3 gólpassz) utolsó másodpercekben szerzett triplájával következett be. Ez a tripla egy újabb tőrdöfés volt az isztambuli szívekbe, amely könnyen lehet, hogy már most a Fener szezonjának végét jelenti, amit az 5-10-es mérlegükön túl az eddig mutatott meglehetősen kilátástalan, erőtlen játékuk mondat velünk, ez jelenleg semmiképpen sem egy playoff-csapat. Pedig a kék-sárgák már 11 ponttal is vezettek az első félidőben és a negyedik negyed egy pontján is 67-60-as előnyben játszottak, ám a Zenit megfordította az állást, és bár Kosztasz Szlukasz (13/9 pont, 6 gólpassz) egy nagy triplával még egalizált 6 másodperccel a vége előtt, az igazi slusszpoén még hátra volt.

A Fenerbahce legjobb dobói: Lauvergne 18/3, Kalinics 16/6, Szlukasz 13/9
A Zenit legjobb dobói: Ponitka 16/6, Albicy 12/12, Ayon 12, Voronov 11/9, Abromaitis 10/3

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 11-4) – Panathinaikosz OPAP (görög, 9-6) 88-79

A Maccabi minden nagycsapatra jellemző erényt megcsillogtatott az elmúlt hetekben, és ez a Panathinaikosz elleni nagy derbin sem volt másként, az izraeli bajnok ugyanis ezúttal 18 pontos hátrányt ledolgozva tudott óriási diadalt aratni egyik közvetlen riválisa felett. A Pana így nem érte be őket a tabella negyedik helyén, hanem kétmeccses lemaradásba került velük szemben. Az világosan látszott már többek között a múlt héten is a CSZKA ellen, hogy több fontos játékos hiányában is mekkora szívvel tud küzdeni ez a Maccabi, akik most már akkor is tudnak nyerni, ha nem megy nekik igazán a játék, a három évvel meghosszabbított Joannisz Szrefoulosz remek stratéga és pedagógus, Scottie Wilbekin (23/12 pont, 4 lepattanó) személyében pedig van egy igazi vezérük a pályán is. Pedig Wilbekinnek nem ment ezúttal hatékonyan a dobás (15/4 tripla), ám a fontos pillanatokban helyén volt a szíve és a meccs legnagyobb játékait ő csinálta meg. Hiába kezdett álomszerűen a Pana (13-31), a Maccabi ekkor még Tyler Dorsey (16/9 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó, 4 labdaszerzés) és Othello Hunter (15 pont, 7 lepattanó) vezetésével lőtávolba került a negyedik negyedre, a meccs utolsó hat percét pedig nagyot harcolva 14-2-re nyerték meg és fantasztikus sikert arattak.

A Maccabi legjobb dobói: Wilbekin 23/12, Dorsey 16/9, Hunter 15
A Panathinaikosz legjobb dobói: Thomas 24/3, Papapetru 17/12

AX Armani Exchange Olimpia Milano (olasz, 8-7) – Valencia Basket (spanyol, 6-9) 78-71

Ezúttal sem csillogva, de egy megnyugtató sikert aratott a Milano a Valencia felett, ami a jelen helyzetben a legfontosabb volt a gödörben lévő olaszok számára, akik ötmeccses vereségsorozatukat szakították meg ezzel. A spanyolok addig tartották magukat, míg Bojan Dubljevicsnek (20/12 pont, 6 lepattanó, 4/4 tripla) volt puskapora az első félidőben, ezt követően viszont Amadeo Della Valle (15/3 pont, 3 lepattanó) és társai átvették az irányítást és izgalmak nélkül nyertek.

A Milano legjobb dobói: Della Valle 15/3, Micov 13/3, Tarczewski 13, Rodriguez 10
A Valencia legjobb dobói: Dubljevics 20/12, Tobey 11

KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 6-9) – Real Madrid (spanyol, 12-3) 55-77

A Baskoniának még gombócból is sok lett volna az, amit ezen a héten kapott, hiszen a vitoriai alakulat összesen 50 ponttal kapott ki a karácsony előtti dupla forduló során, ráadásul mindkétszer egy-egy honi riválissal szemben maradtak csúnyán alul. A Valencia után a Real is átrobogott rajtuk, a madridi sztárcsapatnak így megvan zsinórban a tízedik győzelme is és továbbra is ott tanyázik a közvetlen élbolyban. Ez a meccs már a nagyszünet előtt eldőlt (27-45), fordulás után a Real okosan, az erejét tartalékolva hozta le a találkozót. Salah Mejri a héten bemutatkozott régi-új csapatában, ez pedig úgy néz ki nagyon feltüzelte a kedden is kiválóan játszó Jordan Mickey-t (15/3 pont, 8 lepattanó), aki nem akarja senkinek sem átadni játékperceit. A Baskonia újabb csúnya veresége Velimir Perasovic állásába került

A Baskonia legjobb dobói: Shields 14/3, Shengelia 10
A Real Madrid legjobb dobói: Mickey 15/3, Fernandez 12/9

Himki Moszkva (orosz, 8-7) – Zalgiris Kaunas (litván, 3-12) 83-74

A Himki Moszkva az Olympiakosz elleni szerdai, nehezen megemészthető vereségéből Alexej Shved (25/18 pont, 5 gólpassz) és Sztefan Jovics (25/15 pont, 3 lepattanó, 6/5 tripla) klasszis teljesítményével állt talpra. Az oroszok malmára hajtotta a vizet, hogy a ligautolsó Zalgiris volt az ellenfelük, akiket három negyeden át nyomás alatt tartottak, majd az említett Shved-Jovics duó vezérletével a negyedikben faképnél is hagytak és nem hibáztak.

A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 25/18, Jovics 25/15, Evans 10
A Zalgiris legjobb dobói: Landale 24, Walkup 10/3

Anadolu Efes (török, 12-3) – CSZKA Moszkva (orosz, 10-5) 80-81

A tavalyi döntő visszavágója a jelenlegi listavezető és címvédő csatája is volt egyben, így a csúcsrangadó jelző egyáltalán nem elcsépelt erre az összecsapásra, amihez igazán méltó volt maga a mérkőzés is. A találkozó a két szuperhátvéd, Shane Larkin (18/12 pont és 4 gólpassz) és Mike James (28/15 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) különcsatája is volt egyben, melynek végén a tavalyi pontkirály duplán örülhetett. A szinte végig hátrányban játszó CSZKA ugyanis emelt védekezése színvonalán, így igazi egylabdás meccsé tudta tenni a végjátékot, ahol minden labdabirtoklásnak nagy jelentősége volt. Az oroszok utolsó 13 pontjából 10-et James szerzett, beleértve a 80-79-nél elsüllyesztett pokolian nehéz középtávolit is, melyre Larkin nem tudott hasonlóan válaszolni az utolsó támadás során. Az Efesnek így megszakadt a nyolcmeccses győzelmi szériája, három csapat áll holtversenyben a tabella élén, akikhez a CSZKA is közelebb férkőzött.

Az Efes legjobb dobói: Simon 21/12, Larkin 18/12, Beaubois 10/6
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: James 28/15, Hines 16, Voigtmann 15/9, Hilliard 10/3

Crvena Zvezda mts (szerb, 6-9) – Olympiakosz (görög, 6-9) 88-81

Úgy tűnt, hogy az Olympiakosz ominózus csodaszámba menő szerdai győzelme szárnyakat ad a pireusziaknak, a Zvezda azonban mégis ellopta tőlük a két pontot. A görögök kereken 50 pontig jutottak az első félidőben és sokáig minden rendben ment számukra, ám az eheti első meccset kihagyó Lorenzo Brown (34/6 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) fantasztikusan tért vissza a parkettre és Billy Baronnal (17/12 pont) karöltve 15 pontos hátrányból fordítva vezették győzelemre csapatukat.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: L.Brown 34/6, Baron 17/12
Az Olympiakosz legjobb dobói: Paul 21/15, Milutinov 15, Printezisz 14

LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 7-8) – ALBA Berlin (német, 4-11) 93-81

Hosszú idő után először számított esélyesnek az ASVEL egy mérkőzésen, az ALBA Berlin ellen viszont pontosan ez volt a helyzet a francia bajnok számára. Az újoncok csatája szorosan indult, ám a 36-38-as félidő után a fordulást követően egy óriási, 26-3-as rohammal törték meg a németeket a házigazdák.

Az ASVEL legjobb dobói: Lighty 14/3, Kahudi 12/3, Payne 12, Jean-Charles 10
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Hermannsson 17, Sikma 15/3, Nnoko 13, Giedraitis 12/3