Euroliga: Madridot is bevette, megállíthatatlan az Efes

Larkin sorozatban negyedszer lett a forduló MVP-je, csapata pedig a Real elleni csúcsrangadó megnyerésével tovább hasít az élen – Szpanulisz hiába forgatta vissza az idő kerekét, döntött rekordot és dobott kis híján 37 évesen karriercsúcsot, az Olympiakosz ismét kikapott – a Barca és a CSZKA is utolérte a Realt a második helyen – Calathes ezúttal 17 gólpasszos dupla-duplájával egyre feljebb kúszik a Pana is

Alapszakasz, 21. forduló

FC Barcelona (spanyol, 15-6) – Crvena Zvezda mts (szerb, 9-12) 86-82

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Barcelona legjobb dobói: Mirotic 25/3, Davies 10
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Brown 15, Punter 13/6, Stimac 12/6, Gist 12/3

A mérkőzés legszebb jelenetei:

CSZKA Moszkva (orosz, 15-6) – Valencia Basket (spanyol, 10-11) 81-70

A Valencia a múlt héten parádésan pipálta ki az orosz túráját, hiszen a Zenit és a Himki otthonából is győztesen távozott, most a CSZKA Moszkva viszont már túl nagy falat volt számukra. Az első félidő még szoros volt, ezt követően viszont a címvédő nem hagyott kétséget a győztes kiléte felől. Johann Voigtmann (19/15 pont, 10 lepattanó, 5/5 tripla) hiba nélkül beszórt öt triplát, ami ráadásul egy dupla-duplával és kulcsfontosságú megmozdulásokkal is párosult, így egyértelműen a német magasember lett a mezőny legjobbja.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Voigtmann 19/15, James 14/3, Sant-Roos 11/3, Hackett 10/9
A Valencia legjobb dobói: Van Rossom 16/6, Dubljevics 10/3

Zenit Szentpétervár (orosz, 7-14) – Olympiakosz (görög, 8-13) 91-87

A nemrég Euroliga-pontrekorderré avanzsált Vaszilisz Szpanulisz (31/15 pont 7 gólpassz, 12/10 mezőnyből) újabb csúcsot döntött meg a Zenit ellen, ő lett ő lett ugyanis a legidősebb játékos a liga történetében, aki eljutott 30 pont fölé. Az ő óriási, legszebb napjait idéző meccse ellenére sem tudott nyerni viszont az Olympiakosz Szentpéterváron, így a Zenit az összesen hét győzelméből kettőt az általuk oda-vissza vert pireusziak ellen szerzett. A karrierje második legeredményesebb meccsét 37 évesen elérő Szpanulisz (a csúcsa 34 pont, de ehhez hosszabbítás kellett) mellett a másik két görög harcostárs, Jorgosz Printezisz (20/6 pont, 7 lepattanó, 12/9 mezőnyből) és Kosztasz Papanikolau (20/12 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) is nagyot játszott, ennek fényében érthetetlennek tűnhet az Olympiakosz veresége. Rajtuk kívül azonban csak két ember szerzett még pontot a vendégeknél, míg a Zenitnél ez a szám összesen 11, így Jevgenyij Voronov (21/9 pont, 4/3 tripla) főszereplésével a sok lúd disznó(ka)t győzött. Az oroszok a második negyedtől folyamatosan vezettek, teljesen megérdemelten nyertek.

A Zenit legjobb dobói: Voronov 21/9, Ayon 15, Thomas 10
Az Olympiakosz legjobb dobói: Szpanulisz 31/15, Papanikolau 20/12, Printezisz 20/6

FC Bayern München (német, 7-14) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 14-7) 80-68

A Bayern München zsinórban hat vereséget követően egy óriási skalpot szerezve, a legjobb négybe igyekvő Maccabi legyőzésével tért vissza a helyes útra, ráadásul egyik legfontosabb játékosa, Vladimir Lucsics nélkül. Az izraelieknél még nem lépett pályára Amare Stoudemire, és egyébként is nagyon gyenge napot fogtak ki a vendégek, a csapat vezérének, Scottie Wilbekinnek a 17/3-as mezőnymutatóval szerzett 9 pontja eléggé beszédes adat a csapat egészére nézve is. A túloldalon viszont Nihad Djedovics (19/9 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) és Paul Zipser (17/9 pont, 9 lepattanó, 3/3 tripla) is remekelt, így a Maccabi csak a kőkemény védelmében bízhatott, ami vissza is hozta őket a végén a meccsbe, ám a Bayern egy 12-2-es rohammal le tudta zárni a találkozót.

A Bayern München legjobb dobói: Djedovics 19/9, Ziser 17/9
A Maccabi legjobb dobói: Bryant 14/6, Jackson 11/6, Hunter 10

KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 8-13) – Himki Moszkva (orosz, 9-12) 83-79

A Baskonia és a Himki Moszkva egy végig nagyon szoros meccset játszottak egymással, ahol a legnagyobb különbség 6 pont volt a csapatok között a 40 perc során. A végjátékban is így volt ez, ahol aztán a baszkok örülhettek végül, és ebben két legjobbjuknak, Shavon Shieldsnek (22/6 pont, 6 lepattanó) és Youssoupha Fallnak (15 pont, 8 lepattanó) is alaposan benne volt a keze. A Himki legeredményesebbje most is Alexej Shved volt (18/9 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó), de ehhez 15 triplakísérletre volt szüksége az orosz sztárnak, ezzel pedig nem sokat segített csapatán.

A Baskonia legjobb dobói: Shields 22/6, Fall 15, Henry 10
A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 18/9, Jerebko 16/9, Timma, Karaszev 10/6-10/6

Fenerbahce Beko (török, 9-12) – AX Armani Exchange Olimpia Milano (olasz, 10-11) 73-64

Az újévre feltámadt Fenerbahce a Milano elleni rangadóján is jól játszott és újabb lépcsőfokot mászott meg, hogy odaérjen a rájátszásba, ezzel a győzelmével többek között az Olimpiához is egymeccsnyi közelségbe férkőzött. A törökök remekül védekeztek, elől-hátul igazi csapatként működtek (hatan dobtak náluk 10 pont fölött), így az első félidőben már 37-20-ra elhúztak. A karriercsúcsot elérő Kaleb Tarczewski (19 pont, 9 lepattanó, 4 blokk, 11/9 mezőnyből) ellenállhatatlan játékával aztán még feljött 2 pontra a Milano (60-58), ám Kosztasz Szlukasz (10/6 pont, 7 gólpassz) tanári játékával visszaverte ezt a rohamot és bebiztosította sikerét a Fener.

A Fenerbahce legjobb dobói: Datome 14/9, De Colo 12/6, Szlukasz, Kalinics 10/6-10/6, Vesely, Thomas 10-10
A Milano legjobb dobói: Tarczewski 19, Sykes, Rodriguez 9/3-9/3

Zalgiris Kaunas (litván, 7-14) – ALBA Berlin (német, 7-14) 104-80

A Zalgiris megsemmisítő verést mért az ALBA Berlinre, a 104-80-as végeredmény még a németekre nézve hízelgő. A kaunasiak valósággal átrohantak vendégeiken, akiknek az első negyedben mindössze 9 pontot engedélyeztek, a nagyszünetig kétszer annyi pontot szereztek (54-27), majd a különbség mértéke már a 36 pontot is elérte (63-27). A mezőny legeredményesebbje, K.C. Rivers (17/15 pont, 7/5 tripla) az Euroligába való visszatérése óta az egyik legjobb meccsét játszotta, Rokas Jokubaitis (11/9 pont, 4 gólpassz) személyében pedig egy ígéretes fiatal szerezte meg első kosarait az európai elitben.

A Zalgiris legjobb dobói: Rivers 17/15, Ulanovas 14/9, Hayes 12/3, Landale 12, Jokubaitis 11/9, Jankunas 10/3
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Nnoko 15, Siva 12/6, Giedraitis 12/3

Panathinaikosz OPAP (görög, 13-8) – LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 8-13) 100-88

A Panathinaikosz Nick Calathes (10 pont, 17 gólpassz, 4 lepattanó) újabb zseniális karmesteri produkciója által irányítva magabiztos és egyben látványos diadalt aratott az ASVEL felett. A görögök újabb sikerükkel megszilárdították pozíciójukat, és az eheti eredmények tükrében most már a hatodik helynél akár előrébb is gondolkodhatnak. A szezonbeli nyolcadik dupla-dupláját jegyző Calathes (kétszer ez a pontok miatt nem jött össze, az asszisztok megvoltak) passzaiból bőven jutott a társaknak, a Pana pedig rajt-cél győzelmet aratott.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Fredette 22/6, Papapetru 21/12, Rice 14/12, Papajannisz 12, Thomas 10/6, Calathes 10
Az ASVEL legjobb dobói: Maledon 19/9, Jean-Charles 16/6, Diot 14/12, Strazel 14/6

Real Madrid (spanyol, 15-6) – Anadolu Efes (török, 18-3) 75-80

A szezon csúcsrangadójának vitathatatlanul a Real Madrid és az Efes egymásnak feszülése számít, hiszen nemcsak a tabella, hanem a mutatott produkció alapján is ez a liga két legjobb csapata jelenleg. A mérkőzés pedig kiválóan igazolta is a várakozásokat, amit végül Shane Larkin (32/15 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó, 6/5 tripla) újabb extraklasszis produkciójának köszönhetően az isztambuli gárda nyert meg. A tavalyi ezüstérmes így oda-vissza verte a madridiakat, már három meccs előnnyel vezeti a tabellát a spanyolok és mindenki más előtt, a 18-3-as mérlegével pedig közel áll a nagy rivális Fener tavalyi 21-3-as, rekordot jelentő szezonkezdetének beállításához. Nemcsak az Efes, hanem elsőszámú vezérük, Larkin is abszolút megállíthatatlan, ezúttal 36 indexpontot gyűjtött és zsinórban negyedszer lett a forduló MVP-je (már a három is rekord volt múlt héten).

Ami a minden igényt kielégítő meccset illeti, a Real kezdett sokkal jobban (14-5), és szinte végig vezetett az első félidőben, ám az Efes jól hajrázva mégis előnyre tett szert a nagyszünetig. És ez fordulás után így is maradt, Larkinnal nem lehetett mit kezdeni, és bár a Real is mindent megpróbált és óriásit harcolt, 72-73-nál Tibor Pleiss (13/3 pont, 5 lepattanó) át tudta dobni az előtte lévő percekben blokkparádét tartó Edy Tavarest (6 pont, 12 lepattanó, 3 blokk), és ez a tripla gyilkosnak bizonyult a centertől. Az Efes 15 év után tudott újra nyerni Madridban, Atamannak pedig ez volt az első sikere a spanyol fővárosban, a Realt pedig a Barca és a CSZKA is beérte a második helyen.

A Real Madrid legjobb dobói: Thompkins 15/3, Llull 13/12, Campazzo 10/6
Az Efes legjobb dobói: Larkin 32/15, Pleiss 13/3