Euroliga: Moszkvát is bevette a száguldó Fener

De Colo és Vesely is MVP-szezonját idézte, a Fener pedig újabb elit produkciót nyújtva diadalmaskodott a címvédő és listavezető CSZKA otthonában – két egylabdás meccset bukott el a héten a Real, az Olympiakosz egy ilyet legalább megnyert – a Zenit az Efes, a Milano pedig a Bayern ellen tartott erődemonstrációt

Alapszakasz, 19. forduló

Real Madrid (spanyol, 13-7) – Crvena Zvezda mts (szerb, 7-13) 77-79

A Crvena Zvezda a nagy havazás miatt nem tudott elutazni Madridba a múlt heti dupla forduló első meccsére, a második, valenciai találkozójuk után azonban Spanyolországban maradtak és hétfőn már pótolták is az elmaradt találkozót. Alaposan megérte ez a huzavona a szerbeknek, a Zvezda ugyanis továbbra is Jordan Loyd nélkül játszva óriási bravúrt mutatott be és elcsente a győzelmet a blancóktól. Corey Walden (18/9 pont) állt a vendégek élére, akinek vezérletével a meccs nagy részében előnyben tudtak játszani a belgrádiak, egy 10-0-s rohammal pedig elhúztak 58-70-re. Talán ekkor ébredt csak a Real, hogy itt akár komoly baj is lehet, ám ez már késő volt. Bár közelebb férkőztek és az utolsó támadás az övék volt, de ebből a lehetőségből nem lett semmi, így egy meglepő, ám teljesen megérdemelt győzelemmel gazdagodott a Zvezda.

A Real Madrid legjobb dobói: Fernandez 11/9, Laprovittola, Deck, Taylor, 10/6-10/6, Thompkins 10/3
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Walden 18/9, Dobrics 13/3, Reath 10/6

Alapszakasz, 10. forduló

LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 6-14) – Olympiakosz Pireusz (görög, 11-9) 93-101 h.u.

Az ASVEL és az Olympiakosz pénteken találkoztak egymással Pireuszban, majd egyből átrepültek Lyonba és bepótolták a 10. fordulóból elmaradt mérkőzésüket. A múlt héten a gallok meglepő győzelmet arattak Szpanuliszék otthonában, most azonban egy ragyogó meccsen, Kosztasz Szlukasz (23/6 pont, 6 gólpassz) és Shaq McKissic (23/3 pont) pazar játékával visszavágott ezért az Olympiakosz. Pedig az ASVEL ismét közel – egy faultnyira – volt a sikerhez, Szlukasz azonban egy hatalmas triplával kiharcolta a hosszabbítást, ott pedig már nem volt kérdés, hogy melyik a jobb csapat.

Az ASVEL legjobb dobói: Cole 21/3, Lighty 18/6, Howard 16/9, Hayes 13, Bako 10
Az Olympiakosz legjobb dobói: Szlukasz 23/6, McKissic 23/3, Martin 15, Harrison 12, Printezisz 11/3

Alapszakasz, 21. forduló

Crvena Zvezda mts (szerb, 7-14) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 15-6) 60-72

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Dobrics 11/9, Loyd 9
A Barcelona legjobb dobói: Higgins 14, Orioloa 12, Smits 11/3, Calathes 10

Zenit Szentpétervár (orosz, 13-6) – Anadolu Efes (török, 11-10) 85-78

A szezon nyitómeccsén a Zenit óriási meglepetésre győzni tudott az Efes otthonában, és az oroszok ezúttal is nagyot játszva diadalmaskodtak az Ataman-csapat felett. Ám ezen most már egyáltalán nem csodálkozunk, a Zenit ugyanis egészen magas szintű kosárlabdával rukkol elő hétről hétre, és ez ezúttal sem volt másként. Pedig az Efes is jó formát mutatott az utóbbi hetekben, de ezen a szentpétervári estén esélyük sem volt a győzelemre. A Zenit ugyanis alaposan bekezdett (8-0), rögtön magához ragadta az irányítást, majd a második negyedben 6 triplát berámolva már 23 ponttal vezetett a nagyszünethez közeledve (47-24). Vaszilije Micics (23/3 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és Shane Larkin (20/9 pont, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés) jóvoltából aztán feljött még 5 pontra ugyan az Efes (75-70), ám a sok lúd disznó(ka)t győzött, a hét 10 pont fölé jutó hazai játékos nem engedte elúszni ezt a szép Zenit-sikert.

A Zenit legjobb dobói: Thomas 14, Pangos, Hollins 13/9-13/9, Zubkov 12/6, Gudaitis 11, Baron 10/3, Ponitka 10
Az Efes legjobb dobói: Micics 23/3, Larkin 20/9, Singleton 10/6, Dunston 10

Panathinaikosz OPAP (görög, 7-13) – Himki Moszkva (orosz, 2-19) 94-78

A két hányatott szezont futó csapat, a Panathinaikosz és a Himki Moszkva összecsapását Kosztasz Mitoglu (29 pont, 12 lepattanó, 14/10 mezőnyből, 42 indexpont) élete meccsével a főszerepben a görögök nyerték meg. De Nemanja Nedovics (21/9 pont, 5 gólpassz) is alaposan kitett magáért, ketten együtt pontosan 50 pontot termeltek, így a Pana végig vezetve, simán nyert és szerezhetett egy kis önbizalmat a folytatásra.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Mitoglu 29, Nedovics 21/9
A Himki Moszkva legjobb dobói: Mickey 25/3, McCollum 17/3, Bertans 10/6, Zajcev 10/3

Maccabi Playtika Tel-Aviv (izraeli, 10-11) – Real Madrid (spanyol, 13-8) 86-84

A két Euroliga-fellegvár, a Maccabi és a Real Madrid már számtalan nagy csatát vívott egymással, melyek sora most még tovább bővült. Ez a fejezet elsősorban Tyler Dorsey-ról (30/12 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 14/11 mezőnyből, 36 indexpont) szólt, aki nemcsak karriercsúcsot dobott, hanem a végjátékban is kulcsfontosságú kosarakat szerezve segítette győzelemre csapatát. A Real kezdett sokkal jobban (2-11, 19-31), 35-33-nál, egy 16-2-es roham után viszont már a Maccabi vezetett. Innentől kezdve aztán fej-fej mellett haladtak a csapatok, 4 pontnál nagyobb különbséggel egyikük sem vezetett a továbbiakban, így következhetett a parázs végjáték. 80-80-nál aztán jött Dorsey, aki előbb egy 2+1-es játékkal majd egy nagyon nehéz középtávolival hozta a meccset a Maccabinak. Annak ellenére, hogy az utolsó másodpercekben Hunter és Wilbekin is büntetőket hibázott és kísértett az Olympiakosz elleni vereség szele, ám a Realnak ahogy a Zvezda ellen, úgy most sem volt terve az utolsó támadására. Ebből eladott labda lett, így behúzta a presztízsen túl is roppant fontos győzelmet a Tel-Aviv.

A Maccabi legjobb dobói: Dorsey 30/12, Hunter 11
A Real Madrid legjobb dobói: Thompkins 20/12, Tavares 15, Abalde 13/6

AX Armani Exchange Milano (olasz, 13-7) – FC Bayern München (német, 12-9) 75-51

A két közvetlen rivális, a Milano és a Bayern München mérkőzése közel sem hozta a várt rangadót, az olaszok ugyanis megsemmisítő verést mértek a bajorokra. Nyoma sem volt a müncheniek eddig látott teljesítményének semmilyen téren, akik amellett, hogy botrányosan dobtak (18/58, 31%) és mindössze 51 pontig jutottak, fejben is idejekorán feladták a találkozót. A Milano már a félidőig eldöntött minden lényegi kérdést (42-20) és gőzerővel lohol a CSZKA, Barca, Real trió – illetve természetesen a Zenit – után.

A Milano legjobb dobói: Rodriguez 14/6, Punter 12, Moraschini 11/9, LeDay 10/3
A Bayern München legjobb dobói: Reynolds 12, Floccadori 8

LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 7-14) – Valencia Basket (spanyol, 11-10) 90-77

Felülemelkedett az Olympiakosz elleni hosszabbításos vereségén az ASVEL, a franciák a Valenciával szemben is jó teljesítménnyel rukkoltak elő, ez pedig most diadallal is párosult számukra. A derbi három negyeden át nagyon szoros és kiegyensúlyozott volt, egészen addig, amíg az ASVEL egy 17-4-es rohanással végérvényesen el nem húzott. A héten visszatérő William Howard (17/6 pont) 9 ponttal vette ki a részét a hazaiak döntő fontosságú negyedik negyedéből. A Valencia lejtmenetben van, az utolsó öt meccséből négyet elveszített és még csak most jönnek majd nekik a legnehezebb rangadóik.

Az ASVEL legjobb dobói: Howard 17/6, Yabusele 12/6, Walton 10/3, Lighty 10
A Valencia legjobb dobói: Kalinics 18, Williams 11/3

CSZKA Moszkva (orosz, 15-6) – Fenerbahce Beko (török, 11-10) 83-89

Az igazi nagybetűs csapattá érett Fenerbahce hetek óta nagyszerű formában van és sorra szállítja a győzelmeket, az igazi erőpróba azonban a CSZKA Moszkva elleni szuperrangadó volt a törökök számára. A Kokoskov-csapat pedig csillagos ötösre vizsgázott, nyerni tudott a listavezető otthonában is, ami már a hatodik volt nekik a sorban, ezzel ott vannak holtversenyben a nyolcadik helyen és újra elit csapatként kell tekinteni rájuk. A feldobás után a CSZKA ki tudta használni méretbeli fölényét a palánkok alatt és magához ragadta a kezdeményezést (16-6), a Fenernek azonban a nagyszünet előtt beesett néhány triplája, így félidőben 0-0 után először ismét döntetlen volt az állás (38-38). Ez nagyon fontos volt a vendégek számára, akiknek fordulás után így már nem kellett az eredmény után futniuk, sőt, innentől inkább az ő kedvük szerint alakult a meccs képe. Az extrát játszó két korábbi MVP, a legszebb napjaikat idéző Jan Vesely (24 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz, 2 blokk, 15/10 mezőnyből) és a korábbi sikerei színhelyére visszatérő Nando De Colo (22/6 pont, 9 gólpassz, 4 labdaszerzés, 9/8 mezőnyből) pedig a végjátékban is villantak, az utolsó két percben, 78-78 után ketten együtt elsüllyesztettek 11 pontot, amivel megnyerték a meccset a Fenernek.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Shengelia 18/3, Strelnieks 12/6, Hackett 12/3, Milutinov 12, James 11/6
A Fenerbahce legjobb dobói: Vesely 24, De Colo 22/6, Eddie 17/9, Pierre 10/3

Zalgiris Kaunas (litván, 12-9) – Olympiakosz Pireusz (görög, 11-10) 81-79

Az utóbbi hetekben kizárólag szoros meccseket játszó Olympiakosz a Zalgiris otthonában is drámai csatát vívott, és a sormintájuk folytatódott, miszerint egy győzelmüket egy vereség követ. Pedig ez egy igazi „hatpontos” rangadó volt, hiszen mindkét fél 11-9-es mérleggel várta a találkozót, ahonnan így a litvánok tudtak előbbre mozdulni. Pedig úgy tűnt, hogy a 70-67-ről egy 12-0-s rohammal fordító Olympiakosz lerohanja a kaunasiakat a hajrában, ez azonban végül mégis fordítva történt. Két perc sem volt hátra ugyanis, mikor 72-79-ről elkezdett visszajönni a Joffrey Lauvergne (21 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz, 12/9 mezőnyből) által inspirált Zalgiris, akik előbb kiegyenlítettek, majd a pontot is feltették az i-re. Az Olympiakosz ugyanis a győzelemért támadott, ám Thomas Walkup az egyébként ezúttal is remek Kosztasz Szlukasz (16/12 pont, 6 gólpassz) kezéből egy fantasztikus mozdulattal elcsente a labdát, majd végigrohant a pályán és az utolsó másodpercben egy pokolian nehéz közelivel megnyerte a meccset csapatának.

A Zalgiris legjobb dobói: Lauvergne 21, Milaknis 11/9, Rubit 10
Az Olympiakosz legjobb dobói: Szlukasz 16/12, Printezisz 16/6, Vezenkov 11/3

TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 9-12) – ALBA Berlin (német, 8-13) 77-84

Az ALBA Berlin továbbra sem a legjobb tippmix-csapat, hiszen a németek most a Baskonia otthonában tudtak meglepetést okozni. Már amennyiben a győzelmük meglepetésnek számít, hiszen a baszkok is épphogy csak előttük vannak a tabellán. Erre a sikerre ráadásul teljes mértékben rászolgáltak az oldalvonal mellé visszatérő Aito Garcia Reneses fiai, akik lényegében végig vezetve diadalmaskodtak. Jól dobtak kintről (28/13, 46%) és bentről (32/18, 56%) egyaránt, jól lepattanóztak (30-39), jól védekeztek, megosztották egymás között a terheket a játékosok, egy szóval igencsak korrekt produkcióval rukkoltak elő. A túloldalon Achille Polonara (23/12 pont, 9 lepattanó, 3 labdaszerzés) kiváló produkciója sem ért győzelmet.

A Baskonia legjobb dobói: Polonara 23/12, Vildoza, Giedraitis 10/6-10/6
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Siva 14/6, Lo, Fontecchio 13/9-13/9, Eriksson 11/3, Lammers 10