Euroliga: Régi fényében a Maccabi, hatos holtverseny az élen

A CSZKA-Fener derbin James és Strelnieks szétdobták az egyre mélyebben lévő törököket, akiknek már most több vereségük van, mint tavaly egész évben – a zsinórban hatodik sikerét jegyző Maccabi ismét sziporkázott és 30 ponttal nyert Vitoriában – a Himki megállította és utolérte az élen a Milanót, ahol így hat csapat áll azonos mérleggel – hiába Papapetru történelmi estéje, a Pana harmadik egypontos veresége Pedulakisz állásába került – az Efes túlélte a Zenit nagy hajráját, újra nagyot alkotott a Larkin-Micics duó – az ASVEL Belgrádban folytatta parádés szezonrajtját

Alapszakasz, 8. forduló

Real Madrid (spanyol, 5-3) – FC Barcelona (spanyol, 6-2) 86-76

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Real Madrid legjobb dobói: Randolph 16/6, Deck, Campazzo 13/3-13/3, Mickey 12
A Barcelona legjobb dobói: Mirotic 19/6, Tomic 13, Kuric 12/9

A mérkőzés legszebb jelenetei:

Himki Moszkva (orosz, 6-2) – AX Armani Exchange Olimpia Milano (olasz, 6-2) 87-79

A forduló nyitómeccse rögtön egy rangadó volt, mert bizony egy Himki-Milano összecsapás nagyon is annak számít ebben a szezonban. Végül a moszkvaiak örülhettek, akik megállították a hatmeccses győzelmi szériában lévő taljánokat és utolérték őket (illetve a Barcát) a tabella élén. Pedig sokáig nem így állt a találkozó, az Olimpia ugyanis végig vezetett az első félidőben, a meccs második fele viszont már egyértelműen az oroszoké volt. A Himki ugyanis előbb rohant egy 16-0-t, majd az egyre javuló védekezésnek köszönhetően egy 11-0-t is, a záró játékrész egy 7 perces szakaszában pedig mindössze 3 pontot engedett a Milanónak és megérdemelten nyert. Alexej Shved (24/15 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó) most is a moszkvaiak vezére volt, ahogy az eddigi legjobb meccsét játszó Jonas Jerebko (19/3 pont, 3 lepattanó, 10/8 mezőnyből) is.

A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 24/15, Jerebko 19/3, Booker 11/3, Jovics 10/6
A Milano legjobb dobói: Scola 16/3, Roll 14/12, Nedovics 13/9, Rodriguez 13/6, Micov 11/6

Anadolu Efes (török, 6-2) – Zenit Szentpétervár (orosz, 2-6) 90-88

Bár mindössze 2 ponttal nyert az Efes a Zenit ellen, a törökök újabb győzelme nem forgott veszélyben. A tavalyi ezüstérmes ugyanis a most is parádés Vaszilije Micics (24/9 pont, 6 gólpassz, 3 lepattanó, 7/7 mezőnyből) – Shane Larkin (22/9 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) hátvédpáros vezérletével már 25 ponttal is vezetett (67-42) és egyszer sem játszott hátrányban az este folyamán. A Zenit a lényegében mindent bedobó, utolsó két meccsén összesen 15 triplát bepörkölő Austin Hollins (26/21 pont, 3 labdaszerzés, 11/7 tripla) és Gustavo Ayon (21 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó, 11/8 mezőnyből) jóvoltából aztán nagy hajrába kezdett, valószínűtlen módon 38 pontot rámolt be a negyedik negyedben, de idejük már nem maradt végigvinni a szezon minden bizonnyal legnagyobb fordítását a szentpéterváriaknak.

Az Efes legjobb dobói: Micics 24/9, Larkin 22/9, Sanli, Pleiss 13-13
A Zenit legjobb dobói: Hollins 26/21, Ayon 21, Pushkov 12

Panathinaikosz OPAP (görög, 4-4) – ALBA Berlin (német, 2-6) 105-106  2x h.u.

Minden várakozást felülmúló, igazán emlékezetes összecsapást vívott egymással a Panathinaikosz és az ALBA Berlin, amit nem kis meglepetésre a vendég németek tudtak megnyerni kétszeri hosszabbítás után. Ez a találkozó kísértetiesen hasonlított az ALBA Efes elleni összecsapásához, a németek ott is sokáig vezettek, közel álltak az idegenbeli bravúrhoz, majd hosszabbításra kényszerültek és szintén 106-105-ös végeredmény született. Akkor azonban kikaptak, amit Fortuna istennő most az OAKA-ban adott vissza a berlinieknek. A Panában hiábavalónak bizonyult az eddig „mindössze” 18 pontos karriercsúccsal rendelkező Joannisz Papapetru (39/18 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz, 2 labdaszerzés) történelmi estéje és klubrekordot jelentő 39 pontja (ami az Euroliga történetében összességében is a nyolcadik legjobb teljesítmény, illetve Nando De Colo idei szezoncsúcsa). A rendes játékidőben az ALBA, az első hosszabbításban pedig a Pana nyerhette volna meg a találkozót, de egyiküknek sem sikerült ekkor még. Végül a sorsdöntő játékot a germánok legfontosabb kulcsembere, Luke Sikma (14 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz) mutatta be egy 2+1-es játék formájában, bő 8 másodperccel a vége előtt. A Zöldek idei harmadik egypontos veresége Argirisz Pedulakisz állásába került.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Papapetru 39/18, Wiley 22, Thomas 16/3, Pappasz 14/6, Calathes 10
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Hermannsson 20/6, Nnoko 17, Giedraitis 15/3, Giffey 14/6, Sikma 14, Thiemann 11/3

KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 3-5) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 6-2) 83-113

Egészen szenzációs sikert aratott Vitoriában (is) a sorozatban immár hatodik meccsét megnyerő, szépen csendben a liga egyik legjobb csapatává avanzsáló Maccabi. Az izraeliek ugyanis Omri Casspi nélkül sem lassítottak és 30 ponttal ütötték ki a Baskoniát a Fernando Buesa Arenában, ilyen végeredményre aligha számított bárki is előzetesen. Itt Toko Shengelia (31/18 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz, 9/6 tripla) és Patricio Garino (24/12 pont, 6 lepattanó, 6/4 tripla) karriercsúcsai mehettek a levesbe, a Szferopulosz-csapat fórja ugyanis már közvetlenül a második félidő elején átlépte a 30 pontos határt, és ez a folytatásban sem csökkent. A Maccabi játékosai Scottie Wilbekin (20/18 pont, 6 gólpassz, 3 lepattanó, 8/6 tripla) vezetésével egymást múlták felül és végül klubrekordot jelentő 17 triplát (29/17, 59%) süllyesztettek el a baszkok gyűrűjében.

A Baskonia legjobb dobói: Shengelia 31/18, Garino 24/12
A Maccabi legjobb dobói: Wilbekin 20/18, Bryant 19/9, DiBartolomeo 14/9, Wolters 14/6, Dorsey 12/6, Hunter 10

CSZKA Moszkva (orosz, 6-2) – Fenerbahce Beko (török, 2-6) 88-70

Az elmúlt bő 5 év talán legnagyobb rivalizálása a CSZKA Moszkva és a Fenerbahce csatáit övezte, és ez a törökök borzasztó szezonrajtja ellenére most sem volt másként. Az oroszok természetesen az egész szezonra kidőlt Will Clyburnt, a Fener pedig az éppen Moszkvából igazolt Nando De Colót nélkülözte, és a két korábbi Final Four MVP közül a végeredmény tükrében egyértelműen a francia klasszis hiányzott jobban saját csapatának. Nem annyira a meccs első felében, mikor a Fener elsősorban Kosztasz Szlukasz (20/12 pont, 6 gólpassz) és Derrick Williams (19/6 pont, 3 lepattanó) révén még abszolút lőtávolban volt, a második félidőben viszont a CSZKA szétdobta őket. Egészen pontosan a harmadik negyedben 17 pontot termelő Janis Strelnieks (23/12 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó, 3 labdaszerzés, 5/4 tripla) és a negyedik felvonásban öt triplát bebombázó Mike James (31/18 pont, 4 gólpassz, 8/6 tripla), mindketten óriásit játszottak. De nemcsak a két kiváló dobóteljesítmény döntött, a címvédő ugyanis sokkal jobban akarta a sikert, ami főleg a védekezésben, a lepattanózásban és az 50-50%-os labdák megszerzésében nyilvánult meg. Épp a hozzáállásbeli problémákat emelte ki a meccs után Zseljko Obradovics is, aki sosem volt éppenséggel a nyugodtság szobra, ám ennyire talán még sosem akadt ki csapatára, mint ezen a találkozón. Nagyon mélyen van a Fener, akiknek már most több vereségük van, mint tavaly a teljes alapszakaszban és a jövő heti újabb dupla forduló során először Hanga Ádámékhoz látogatnak, és még jobban lemaradhatnak a többiektől. Attól az élmezőnytől, amely így minden korábbinál sűrűbb, hiszen a CSZKA sikerével elképesztő módon immár hatos holtverseny van az élen.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: James 31/18, Strelnieks 23/12
A Fenerbahce legjobb dobói: Szlukasz 20/12, Williams 19/6

Crvena Zvezda mts (szerb, 2-6) – LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 5-3) 72-74 h.u.

Az ASVEL minden várakozást felülmúló szezonrajtja továbbra is tart, hiszen a francia bajnok idén először már idegenben is sikert tudott aratni. Az áldozat most a Zvezda volt, akik foghatják a fejüket, hiszen – azon túl, hogy ezt a meccset hozniuk kellett volna – úgy kaptak ki, hogy a rendes játékidőben egyszer sem játszottak hátrányban. Livio Jean-Charles (20/3 pont, 3 lepattanó, 3 blokk, 8/6 mezőnyből) azonban egalizálni tudott az ismét nagy szívvel játszó ASVEL-ben, centertársa, a brutális dupla-duplát hozó Tonye Jekiri (18 pont, 19 lepattanó, 10/8 mezőnyből) pedig befejezte a munkát és feltette a pontot az i-re, a hosszabbítás utolsó percében egy közeli duplával és az azt követő kulcsfontosságú védekezéssel megszerezte a győzelmet csapatának.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Baron 16/9, L. Brown 15, Davidovac 11/3
Az ASVEL legjobb dobói: Jean-Charles 20/3, Jekiri 18, Jackson 11/3

Olympiakosz (görög, 3-5) – Zalgiris Kaunas (litván, 3-5) 83-74

Az Olympiakosz számára úgy kellett a győzelem a Zalgiris ellen, mint egy falat kenyér, és a pocsékul kezdő pireusziak már három hazai meccsüket is elbukták, nem fért bele nekik egy újabb fiaskó a Béke és Barátságban. A litvánok ezen az estén Jock Landale (23/3 pont, 3 lepattanó, 8/7 dupla) kivételével nem voltak túlságosan élesek, így ha nem is sziporkázva, de Vaszilisz Szpanulisz (16/6 pont, 7 gólpassz) vezérletével a második félidőben mutatott jobb játékával megérdemelten nyert az Olympiakosz. A görögök ezzel megszakították rossz sorozatukat a Zalgiris ellen, akikkel szemben a legutóbbi nyolc fellépésükből hetet elbuktak, közte többek között playoff-meccseket és más sorsfordító derbiket.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Szpanulisz 16/6, Paul 14/6, Milutinov 14, Printezisz 10/3, Reed 10
A Zalgiris legjobb dobói: Landale 23/3, Lekavicius 14/3, Walkup 10

Valencia Basket (spanyol, 2-6) – FC Bayern München (német, 3-5) 82-56

Nem akart lemaradni túlságosan a Valencia sem az utolsó helyen, és a spanyolok úgy tűnik a 0-5-ös kezdésük után szépen lassan rendezni is tudják soraikat, a Bayern Münchent biztató magabiztossággal intézték el. A meccs sorsdöntő időszaka a második negyedben következett be, mikor Vanja Marinkovics (19/9 pont) főszereplésével egy 15-2-es rohanással húzott el a Valencia, ami után már végig San Emeterióék kezében volt az irányítás.

A Valencia legjobb dobói: Marinkovics 19/9, Motum 14/6, Vives 13/3, Dubljevics 11
A Bayern München legjobb dobói: Lucsics 14/3, Lo 11/9