BSL, 17. forduló: Ráijesztett a sereghajtó az Efesre

A nyeretlen Ankara egylabdás végjátékra kényszerítette az Efest, a gödörbe került Darüssafaka pedig ki is kapott, ezúttal a közvetlen rivális Banvittól. A másik két euroligás csapatnak, a Fenernek és a Galatának nem okozott gondot az újabb győzelmük megszerzése, ahogy a dobogós helyét továbbra is tartó Besiktasnak sem.

Istanbul BBSK (5-12) – Fenerbahce (15-2) 69-76

Nem okozott gondot az Euroligában a CSZKA Moszkva elleni nagy győzelem után a Fenerbahce számára az Istanbul elleni mérkőzés sem. A címvédő jól kezdett (5-14), ezt követően azonban szépen összeszedte magát a Deniz Kilicli (20 pont, 11/9 mezőnyből) és Sean Armand (16/3 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) vezette városi „kistestvér”, így a második negyed elején már ők vezettek (26-23). Ez volt azonban az utolsó olyan momentum a mérkőzésen, hogy a hazaiak legyenek előnyben, a Fener ugyanis egy 14-2-es rohammal válaszolt és elhúzott. Bogdan Bogdanovics (18/3 pont, 5 lepattanó), Melih Mahmutoglu (14/9 pont) és Kosztasz Szlukasz (13/3 pont, 5 gólpassz) is jól játszott a sztárcsapatnál, akik gond nélkül húzták be újabb győzelmüket.

Halk Enerji TED Ankara Kolejliler (0-17) – Anadolu Efes (15-2) 72-74

Közel állt a világszenzációhoz az Ankara, hiszen a nyeretlen fővárosiak alaposan megszorították az Efest, a holtversenyben első helyezett isztambuliak csak 2 ponttal tudták legyűrni a sereghajtót. A vezetést azért végig magánál tartotta a vendégcsapat, a harmadik negyed közepén, 32-48-nál pedig alighanem már hátra is dőltek a kék-fehérek. Az Ankara ezúttal azonban nem zuhant össze, hanem Shannon Shorter (21/9 pont, 4 lepattanó, 4 labdaszerzés) és Ian Hummer (17/3 pont, 6 lepattanó) főszereplésével elkezdtek felzárkózni. Az utolsó percnek már 70-72-ről futottak neki a felek, az utolsó Efes-támadásnál aztán Derrick Brown (12/6 pont, 5 lepattanó) szerzett egy nagyon fontos kosarat, így az Ankara nem tudott már a győzelemért támadni. A vendégeknél a bombaformában lévő Thomas Heurtel (21/9 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) ismét nagyon jól játszott, ő volt csapata legjobbja ezúttal is.

Darüssafaka Dogus (11-6) – Banvit BK (12-5) 70-76

A múlt heti, Tofas elleni vereség után a Banvittól is kikapott a Darüssafaka, az Euroligát is figyelembe véve ez volt a gödörbe került Blatt-legénység sorozatban elszenvedett ötödik veresége. Ez utóbbi ráadásul eléggé kiábrándító volt, hiszen a hazai pálya ellenére is végig vezetett a közvetlen rivális Banvit, akik így a Darüssafaka elé kerültek a tabellán. A vendéglátók 7-5-nél voltak utoljára előnyben, a negyedik negyed elején pedig már 17 ponttal, 69-52-re a Banvit vezetett. A Dogus aztán nagy hajrába kezdett, 70-73-nál már csak egy labdabirtoklásnyi volt a különbség, ám ekkor Gediminas Orelik (12/6 pont, 4 lepattanó) elsüllyesztette a meccsnyerő triplát. A Banvit legjobbja ezúttal is Jordan Theodore (17/3 pont, 8 gólpassz) volt, ahogy a Darüssafakában Brad Wanamaker (20/9 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) is hozta a szokásos kiváló játékát, ám ő teljesen egyedül maradt csapatában.

Galatasaray Odeabank (11-6) – Tofas Bursa (7-10) 82-73

Hiába játszott ezúttal is nagyszerűen Tony Crocker (16/6 pont, 6 lepattanó, 3 labdaszerzés) – valamint Kaya Peker (20/3 pont, 8 lepattanó) és Vaszilij Micics (17/6 pont, 5 gólpassz) is – a Tofasban, a bursaiaknak a Darüssafaka múlt heti legyőzése után a Galatasaray ellen már nem volt esélyük. A Galata végig magabiztosan kézben tartotta a találkozót, a viszonylag szoros első negyed (24-20) után a nagyszünetre már 14 ponttal húztak el (43-29), amiből csak a végére engedtek el valamennyit. Az Ataman-tanítványok közül öten dobtak 13 és 15 pont között, a sok kiegyensúlyozott teljesítmény közül Sinan Güler (15/9 pont, 7 gólpassz, 7 lepattanó) és Blake Schilb (14/12 pont, 8 gólpassz, 4/4 tripla) produkciója volt a legsokoldalúbb.

Muratbey Usak Sportif (5-12) – Besiktas Sompo Japan (13-4) 66-84

Mindenféle gond és különösebb megerőltetés nélkül verte meg a D.J. Strawberry (20/12 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) és Michael Thompson (19/9 pont) vezette Besiktas az Usakot. A harmadik helyét így továbbra is őrző, kiváló szezont futó fekete-fehérek a második negyed elején már 15 ponttal (19-34) vezettek, és félidőig felzárkózott még ugyan a Zach Auguste (17 pont, 8 lepattanó, 2 blokk) által húzott Usak, ám fordulás után gyorsan visszaállították, majd biztosan őrizték 20 pont körüli előnyüket a vendégek.

Pinar Karsiyaka (10-7) – Gaziantep Basketbol (8-9) 79-92

DaJuan Summers (24/9 pont, 8 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Muhammed Baygül (20/9 pont) ketten kevesek voltak a Karsiyakában, így meglepetésre kikaptak a Gazianteptől az izmiriek, akik múlt héten még a Banvit otthonában, illetve korábban a Galatasaray ellen is diadalmaskodni tudtak. Ez azonban nem az ő napjuk volt, így roppant magabiztosan és megérdemelten, a második negyedtől már végig kétszámjegyű különbséggel vezetve nyert a Gaziantep. A vendégcsapatban a hatalmas dupla-duplát elérő Jerry Jefferson (26 pont, 14 lepattanó, 17/12 mezőnyből) mellett Marcus Haislip (25/9 pont, 5 lepattanó), Andy Rautins (18/12 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz) és Marcus Denmon (16/12 pont, 5 gólpassz) is nagyszerű teljesítményt nyújtott.

Yesilgiresun Belediye (8-9) – Trabzonspor Medical Park (6-11) 81-80 h.u.

Egy végig nagyon szoros meccset vívott egymással a Yesilgiresun és a Trabzonspor, melyen a legnagyobb különbség 7 pont volt a csapatok között, és ennek megfelelően csak a hosszabbítás döntött, végül a hazaiak javára. A találkozó hőse Malcolm Armsted (15/3 pont, 5 gólpassz) volt, a Yesilgiresun kiválósága ugyanis előbb duplájával hosszabbításra mentette a meccset hat másodperccel a rendes játékidő vége előtt, majd a túlórából is csak öt szekundum volt hátra, mikor két jó büntetőjével fordított és megszerezte a győzelmet csapatának. A Yesilgiresunban Armstead mellett Anthony Gill (18/3 pont, 10 lepattanó), a Trabzonsporban pedig Stefan Moody (17/6 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó, 2 blokk) és Julian Wright (16/6 pont, 9 lepattanó) remekelt.

Demir Insaat Büyükcekmece (6-11) – Best Balikesir (3-14) 92-100 h.u.

Egy biztosnak tűnő győzelmet engedett kicsúszni a kezéből a Büyükcekmece, a hazaiak ugyanis végig vezettek, a negyedik negyed elején pedig még 14 pontos (72-58) előnyben voltak a Best Balikesirrel szemben. A vendégek azonban kiegyenlítettek, és mivel a végjátékban a hatalmasat játszó Kenneth Hayes (35/9 pont, 4 gólpassz) nem tudta megnyerni a meccset a Büyükcekmecének, így jöhetett a hosszabbítás, ahol már nem volt esélyük a hazaiaknak, még úgy sem, hogy Hayes és Andrija Sztipanovics (23 pont, 8 lepattanó) 58 pontot szereztek együtt. A Bestben ugyanis hat játékos is 10 pont fölé jutott, akik közül Andrew Andrews (27/3 pont, 6 gólpassz) volt egészen kiemelkedő, de Austin Nichols (18 pont, 12 lepattanó) és Ike Ofoegbu (16/3 pont, 2 blokk) is kitett magáért.